Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За стоп ефекта на патроните

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: За стоп ефекта на патроните

    Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
    Употребата на ловно оръжие в рамките на населено място, дори и в рамките на неизбежна отбрана носи лоши последствия. Онзи ден имаше нещо в този дух.

    Edit: Намерих го - http://dariknews.bg/view_article.php?article_id=857692
    Има и развитие по случая - на стрелеца му е отнета пушката в полза на държавата и е му е отнето разрешителното, както и има наложена глоба. И това за стрелба по кучета.

    В случая, разбира се няма как да знаем точните обстоятелства само от статията във вестника. Компетентните органи трябва да установят при проверката, дали е имало нападение от кучетата, дали е била налице неизбежна отбрана, при какви обстоятелства е стреляно, има ли е опасност за други хора. Доколкото помня вече в НК има предвидено престъпление за убиване или увреждане на животни.

    Отнемането на разрешителното и налагането на глоба, ако е по закона за оръжията, са административни санкции и мерки за извършено нарушение на закона за оръжията. Неприятни са, но не са най-лошото възможно. Съвсем друго нещо е наказателната отговорност по НК.

    Коментар


    • От: За стоп ефекта на патроните

      Първоначално публикуван от piton Преглед на мнение
      В случая, разбира се няма как да знаем точните обстоятелства само от статията във вестника. Компетентните органи трябва да установят при проверката, дали е имало нападение от кучетата, дали е била налице неизбежна отбрана, при какви обстоятелства е стреляно, има ли е опасност за други хора. Доколкото помня вече в НК има предвидено престъпление за убиване или увреждане на животни.

      Отнемането на разрешителното и налагането на глоба, ако е по закона за оръжията, са административни санкции и мерки за извършено нарушение на закона за оръжията. Неприятни са, но не са най-лошото възможно. Съвсем друго нещо е наказателната отговорност по НК.
      На мен лично поднесена по този начин информацията не ми се вижда достоверна защото:
      1. Човека си се разхожда из стопанския двор, носейки законно притежаваната си ловна пушка. Хайде - не е сезон ама приемаме примерно, че е ходил до колега да се консултира. Съгласно изискванията на закона ловната пушка е в разглобено състояние в калъф или куфар. Откритото носене на ловно оръжие в населени места е не законно.
      2. Изведнъж двете кучета се втурват към него. С мълниеносно движение той вади пушката от калъфа, сваля полуложата , слага цевите поставя полуложата слага два патрона и гръмва. Освен ако дистанцията не е около 400 м. тия кучета явно не са бързали.
      3. Един шоколад опакова мармоти в целофан.
      Тоя си е стрелял по кучетата на общо основание и после е обяснил как са го нападнали.



      В интерес на истината стрелбата по кучета и с оръжието за самоотбрана в населени места не е особено законна освен наистина при неизбежна отбрана и крайна необходимост. На доста хора им прибраха пищовите и наложиха глоби от порядъка на 2000 лв.(максималната по закон). Друг мой познат нищо не му направиха защото кучето го беше ухапало преди да глътне оловото.
      Последно редактирано от Mad Dog; 24-02-12, 14:56.
      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
      No man left's behind !!!!

      Коментар


      • От: За стоп ефекта на патроните

        Първоначално публикуван от Павлин Андреев Преглед на мнение
        Колега, пише се и се казва грейн.

        168 грейна за какъв калибър? Ако е за 9х19 би ли дал начална скорост, кинетична енергия и какъв тип са проектилите?
        За .357 Магнум.
        За 9х19 най тежките с метална ризница на които съм попадал са 152 грейна на Фиоки.

        П.П. "Аз не искам Вие да умирате за родината. Искам да направите така, че оня кучи син да умре за своята.” - У. Чърчил - не мисля че е на Чърчил фразата - до колкото знам е на Джордж Патън и е част от прословутата му реч пред трета армия:
        http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%94%...82%D1%8A%D0%BD

        Искам от вас да запомните, че никое копеле не печели войната като загива за родината си. Печели я като накара другото нещастно копеле да загине за своята.[13]

        Пък може и един друг да са се цитирали.
        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
        No man left's behind !!!!

        Коментар


        • От: За стоп ефекта на патроните

          Е, има някаква хипотетична възможност тези неща да са се случили примерно:
          Поради целогодишен лов на хищници с разрешение за конкретния ден разбира се, човекът се връща от лов, минава през селото, при преминаването през селото доста често голяма част от ловците не си разглобяват оръжието, а си го носят през рамо (без патрони в него разбира се), минал покрай двора, подсвирнал на кучетата или ги закачил, те започнали да го лаят и заграждат, той заредил и пропсувал, те скочили срещу него.

          Естествено и в този случай, нарушил забрани в закона за оръжията или закона за лова за носене на сглобено и заредено оръжие в населено място, за стрелба в населено място, което са по-скоро административни нарушения. Важното в случая е, че човекът или други хора не са пострадали при стрелбата или от кучетата. Другото се оправя Но май доста се отклонихме от темата ....

          Коментар


          • От: За стоп ефекта на патроните

            Не, колеги, става дума за друго. Човекът е бил с колата си и влиза в селскостопански двор. Явно в колата е била и ловната пушка му пушка. Слиза от колата и тръгва към една от сградите. В този момент кучетата (две големи и злобни каракачанки) го нападат с яростен лай. Той вади пушката от колата и ги просва. Край на историята.
            Кучетата са на собственика на стопанския двор и цялото село е пропищяло от тях. В този ден ги е пуснал свободно да се разхождат, но историята завършва зле.
            В последствие на стрелеца му е иззето оръжието и му е наложена глоба за стрелба в населено място, нищо, че му е признато, че неизбежна отбрана.

            Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
            За .357 Магнум.
            За 9х19 най тежките с метална ризница на които съм попадал са 152 грейна на Фиоки.
            Ясно, защото най-тежките, които съм ползвал с моята гаубичка са 147 gr. Winchester 9x19 FMJ-TC.





            Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
            ...Пък може и един друг да са се цитирали.
            Не знам кой е автора на цитата - на мен много ми харесва и заедно с втория отразяват моят начин на мислене.
            Последно редактирано от Павлин Андреев; 24-02-12, 18:12.
            "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

            2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

            Коментар


            • От: За стоп ефекта на патроните

              Това джепане дето си го показал не е ли от забранените експандиращи??? - http://www.guns.bg/Winchester_9x19_F...&ref=&needReg=
              Аз си го бях харесал, ама като го гледам отпред - май не е чисто ФМЖ - или се бъркам??? Ако греша - кажете.
              Надявам се че не нарушавам правилата като поствам линкове... ама аз съм се насочил към тези:
              http://www.guns.bg/CCI_Blazer_9x19_1...&ref=&needReg=
              http://www.guns.bg/CCI_Blazer_9x19_1...&ref=&needReg=
              http://www.guns.bg/Federal_9x19_FMJ_...&ref=&needReg=
              http://www.guns.bg/CCI_Lawman_9x19_1...&ref=&needReg=
              като клоня към федерала.
              И Показания по-горе уинчестър ми харесва, ама незнам - законен ли е?

              Коментар


              • От: За стоп ефекта на патроните

                Някой ще ми обясни ли с конкретна извадка от закона или правилника, защо не мога да ползвам с моя револвер HP и SP боеприпаси? Моля!
                Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                Коментар


                • От: За стоп ефекта на патроните

                  Първоначално публикуван от gre6nik Преглед на мнение
                  Това джепане дето си го показал не е ли от забранените експандиращи???
                  Аз си го бях харесал, ама като го гледам отпред - май не е чисто ФМЖ - или се бъркам??? Ако греша - кажете.
                  Аз съм го стрелял на стрелбище. Не виждам някаква разлика с обикновен пресечен конус или пък други боеприпаси.

                  Първоначално публикуван от gre6nik Преглед на мнение
                  Надявам се че не нарушавам правилата като поствам линкове... ама аз съм се насочил към тези:
                  http://www.guns.bg/CCI_Blazer_9x19_1...&ref=&needReg=
                  http://www.guns.bg/CCI_Blazer_9x19_1...&ref=&needReg=
                  http://www.guns.bg/Federal_9x19_FMJ_...&ref=&needReg=
                  http://www.guns.bg/CCI_Lawman_9x19_1...&ref=&needReg=
                  като клоня към федерала.
                  И Показания по-горе уинчестър ми харесва, ама незнам - законен ли е?
                  Водят се FMJ значи са законни. Имай предвид, че боеприпасите, към които си се насочил са тежки. Оръжието има по-голям откат с тях и ако си с някой от по-леките представители на калибъра ще трябват малко тренировки да свикнеш.

                  Първоначално публикуван от paunoff Преглед на мнение
                  Някой ще ми обясни ли с конкретна извадка от закона или правилника, защо не мога да ползвам с моя револвер HP и SP боеприпаси? Моля!
                  Няма такъв конкретен текст. В закона е записано "експандиращ". Какво е това е въпрос на тълкуване и, дано не се случва, но ако се стигне до съд ще трябва да се осланяш на тълкуването от страна на съдия, КОС-аджия и вещо лице.
                  "Смъртта е по-лека от перо, Дългът е тежък като планина" - Мейджи, император на Япония

                  2007' Jeep Cherokee KJ 2,8 CRD

                  Коментар


                  • От: За стоп ефекта на патроните

                    Втори въпрос. Аз съм с .357Mag. По същество мога да зареждам цялата гама от боеприпаси в този калибър без да се притеснявам от евентуални засечки, породени от формата на куршума. В същото време обаче от FMJ боеприпасите .357Mag няма ни един чийто куршум да не е с тъп връх. Изключение май прави острия Prvi partizan, за който обаче ако косаждията владее английски, ще прочете на страницата на производителя, че е с такава форма, за да има повишен проникващ ефект.
                    В този ред на мисли и предвид горните мнения за законността на "пресечения конус" при 9х19мм, това означавали, че аз и моето оръжие сме перманентно извън закона? А ако реша да ползвам изцяло оловни боеприпаси без ризници. Филма май става още по-голям.
                    Jeep Grand Cherokee 4.7 V8 Limited 2001г.

                    Коментар


                    • От: За стоп ефекта на патроните

                      Изцяло оловните боеприпаси са си проблем по принцип, първо че чистенето после е кошмар, второ доброволното дишане на олово е малко неразумно.
                      Боеприпасите, които се продават в магазините, също подлежат на разрешение от "органите", тоест, ако можеш да си го купиш от магазина значи някой го е разрешил. Оттам нататък, самоотбраната от агресивни слонове е проблем на отбраняващия се.
                      Лично мое мнение е, че амуницията трябва да е прясна и надеждна, другото е комбинация от шанс и умения. Каквато и влакоразрушителна концепция да имаш в пълнителя, а не можеш да я пратиш където трябва, няма значение.
                      Зима иде

                      Коментар


                      • От: За стоп ефекта на патроните

                        Първоначално публикуван от huko Преглед на мнение
                        Изцяло оловните боеприпаси са си проблем по принцип, първо че чистенето после е кошмар, второ доброволното дишане на олово е малко неразумно.
                        Боеприпасите, които се продават в магазините, също подлежат на разрешение от "органите", тоест, ако можеш да си го купиш от магазина значи някой го е разрешил. Оттам нататък, самоотбраната от агресивни слонове е проблем на отбраняващия се.
                        Лично мое мнение е, че амуницията трябва да е прясна и надеждна, другото е комбинация от шанс и умения. Каквато и влакоразрушителна концепция да имаш в пълнителя, а не можеш да я пратиш където трябва, няма значение.

                        .......и както казват "братушките"-там където няма да ти стигнат три,и тридесет не ще ти помогнат!ШАНС И УМЕНИЯ-това е!
                        driving Offroad .. IPSC shooting and hunting

                        Коментар


                        • От: За стоп ефекта на патроните

                          "Аз съм го стрелял на стрелбище. Не виждам някаква разлика с обикновен пресечен конус или пък други боеприпаси. "

                          То е така, ама имах предвид, че като се загледам в снимката (на живо не съм го разглеждал) ми се вижда някакво калпаче отпред на плоското и ми се стори че не е обикновен. То и това го представят като ФМЖ ама - едва ли ще минат за НЕ експанзивен:
                          http://www.guns.bg/Fiocchi_9x19_FMJ_...&ref=&needReg=


                          "Водят се FMJ значи са законни. Имай предвид, че боеприпасите, към които си се насочил са тежки. Оръжието има по-голям откат с тях и ако си с някой от по-леките представители на калибъра ще трябват малко тренировки да свикнеш. "

                          Имам намерението да се сдобия с ГЛОК 19 - чакам и на колегата да му излезе разрешителното и да ходим да си ги купуваме Това че са по-тежки предполагам че ще увеличи малко отката но едва ли осезаемо - скоростта им е по-ниска от на леките (даже като гледам са дозвукови) и предполагам че заряда на тежки и леки е един и същ. А правилото че силата на отката зависи от съотношението между масата на куршума и масата на оръжието малко се променя когато става въпрос за автоматика и при различните автоматики е различно.

                          Коментар


                          • От: За стоп ефекта на патроните

                            Първоначално публикуван от Гробаря Преглед на мнение
                            .......и както казват "братушките"-там където няма да ти стигнат три,и тридесет не ще ти помогнат!
                            При нас се казва друго - По-добре трима да те съдят, отколкото четирима да те носят!

                            Коментар


                            • От: За стоп ефекта на патроните

                              Или :от затвор се излиза,а от гроб-НЕ................иначе 147-грейновите 9-ки пресечен конус ги препоръчват за по-съвременни пищови с поне 4" цев.....

                              Коментар


                              • От: За стоп ефекта на патроните

                                Първоначално публикуван от cr-v 1 Преглед на мнение
                                Или :от затвор се излиза,а от гроб-НЕ................иначе 147-грейновите 9-ки пресечен конус ги препоръчват за по-съвременни пищови с поне 4" цев.....
                                ГЛОК 19 е с 4,02 инча цев.
                                Тази препоръка с какво е свързана - с масата на оръжието (по-дълга цев - по-голям пистолет - по-голяма маса) или с предаването на енергията на куршума (по-дълга цев - по-продължително действие на барутните газове - по-вече енергия предадена на куршума)?
                                Тези цифри дето ги дават за патроните - начална скорост, скорост на 15 и на 30 метра предполагам важат ако боеприпаса е стрелян с оръжие с определена дължина на цевта. Мисля че по-късите цеви ще дадат по-ниска скорост, а по-дългите - по-висока.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X