Обява

Свий
Няма добавени обяви.

БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

    Първоначално публикуван от Руди Преглед на мнение
    ...Да каже, каква е разликата между изкуство и спорт.
    Психологията, начина, целта, философията на практикуване. Общо взето нямат почти нищо общо освен името на даден стил (сега ще завалят цукита и май-герита заради ламерското ми изказване ).
    Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

    Коментар


    • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

      Изкуството е форма на комуникация с околните, отразяваща собствения ти мироглед по начин който си избрал. До бой се стига когато вече не можеш да комуникираш. Спортът си е просто състезание в уменията на един или друг индивид/отбор.

      Коментар


      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

        Та с две думи.Примерно Таекуондото е спортно бойно изкуство а бокса е боен спорт.Ако правилно съм те разбрал де.И кой ги прави тея квалификации.Аз съм останал с впетчатление,че всеки спорт си е изкуство.Тя и борбата се води май бойно изкуство.Та общо взето ,важно е къде ще я ползваш думичката или как ще я разбереш.Що малко или много изкуството е свързано с таланта.А някой са много талантливи в раздаването на шамари в кръчмата.А това не ги прави Изкусни бойци(или да)само че не и спортисти.
        Последно редактирано от Руди; 25-02-15, 15:43.

        Коментар


        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

          Първоначално публикуван от Руди Преглед на мнение
          Та с две думи.Примерно Таекуондото е спортно бойно изкуство а бокса е боен спорт.Ако правилно съм разбрал де.
          За Таекуондото не знам, защото не съм практикувал. Но примерно "карате до": има го и като вариант за спорт и си има цели състезания. Ама Накаяма няма да го видиш да се мели на тепиха, той прави изкуство. Предполагам, ако приложи уменията си в състезание или фулконтакт, срещата би траела няколко секунди и ще е с летален изход (не за него). Ама това, което той прави не му е това целта.
          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • От: Re: От: Re: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

            Първоначално публикуван от Марто (Мартин Христов) Преглед на мнение


            По повод на разгорялата се дискусия (аз не мислех да взимам участие в нея, но линка на Марто, така или иначе ме провокира да го поздравя, та заради това ще напиша и няколко реда с моята гледна точка).
            Погледнете горните снимки и ще разберете (може би) за какво става дума. А думата е една - МЕДИТАЦИЯ.
            И понеже не ми се пише наново нещо, което вече съм писал доста напред в същата тема, ще си позволя да се самоцитирам .
            Прочетете го много внимателно и се замислете върху всяка дума и може да си дадете отговори на много въпроси, касаещи теми далеч извън сферата на БИ!

            Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение
            ...Накрая искам да кажа нещо по темата за бойните изкуства, което е много важно, според мен. Когато говорим за БИ, калиграфия, икебана..., първо трябва много ясно да осъзнаем факта, че хората, които са ги измислили и развили, с първата глътка въздух от своя живот влизат в едно "училище за света", което е коренно различно от нашето.
            Разликите във възгледите, философията и въобще обяснението на живота и действителността, в която живеем, са толкова различни от нашите, че е напълно невъзможно с няколко думи да бъдат обяснени (съмнявам се дори, че въобще могат да бъдат обяснени с думи). Затова много често възникват недоразумения, когато говорим за традиционните източни изкуства. Всичките тези дейности, които ние днес познаваме като изкуства са изключително мощни и добри методи за достигане на състояние на медитация. Но медитацията не е онова мистично понятие, за което повечето от представителите на западните общества само са чували, а нещо много простичко - достигане на състояние, при което напълно се отдаваш на това, което правиш. И именно боят (във всичките му разновидности и форми) е един от най добрите начини за това.
            И тук идеята е гениално проста - тренирайки достатъчно дълго лесното и бързо достигане на състояние на пълно себеотдаване в това, което вършиш - започваш да го правиш и при съвсем простичките и иначе прозаични неща от ежедневието, стремейки се да ги направиш съвършени и превръщайки ги в изкуство.
            Тука е разковничето!!!
            Накрая само ще допълня. И двата "лагера" в този спор не са прави - разбира се, че всеки спорт (дори не само бойните) е изкуство. Просто ние на запад нямаме този светоглед, затова правим разлика. Затова за нас "изкуство" са само строго определени неща, които не включват спорта. Ние влагаме съвсем друг смисъл в думата "изкуство". Въобще западната култура много отдавна сама се е вкарала в един жесток капан на интелектуалността, от което произтичат и голяма част от проблемите ни - постоянната липса на удовлетвореност, неспособността да се радваме на "малките" неща от ежедневието и да се чувстваме истински щастливи, дори и да не можем да имаме всичко, което искаме.
            Да ремонтираш джипа си, също е изкуство (прочетете "Дзен и изкуството да се подържа мотоциклет").
            Въобще всяка дейност може да бъде изкуство. Но... (едно ГОЛЯМО "но"), за да се превърне тя в такова, основна заслуга има субектът, даже по-точно е да се каже липсата на субект или най-точно - пълното сливане между обект и субект. Нещо, което при битка става почти от само себе си.

            Стана много дълго и не знам колко разбрано, щото от много думи никога няма особена полза.
            Сещам се за една дзен поговорка - "В мига, в който човек заговори за нещо, загубва целта"
            Последно редактирано от radikyokushin; 25-02-15, 16:53.

            Коментар


            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

              Важното е да не се сбърка пътя.
              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

              Коментар


              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                Има много пътища, почти толкова, колкото и хора... важното е да е със сърце!

                Коментар


                • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                  Зa медитaциятa,тя си е и до нaродопсихология и регион.Дъщеря ми кaто мaлкa ме питa след кaто гледaли с други децa филм"Тaти зaщо кaрaтистите кaто чупят рaзни нещa прaвят рaзни движения преди товa и гледaт в еднa точкa?",обясних и зa медитaциятa нa източните бойци и и кaзaх" елa сегa дa ти покaжa ,че може и може и без товa" и я зaведох с хлaпетaтa при стaрите керемиди/но от здрaв мaтериaл/ и почнaх от 5с юмрук нa голa ръкa,продължих с лaкът и приключих с 6 с длaн,тa знaчи може и без медитaция ,въпрос нa гледнa точкa и философия.От хлaпетaтa се откaчих кaто поотрaснa и мaлкия .Вaжен си е тренингa,възхищaвaм се от кaрaте -до,но не съм поклонник,всичко свършвa нa земятa,но понякогa трябвa и дa се удaри,тa и боксa върши рaботa зa нaчaло стигне ли се до зaхвaт полето нa действие е друго,колкото и дa си медитирaл,нямaш ли тренинг нa нaтрупaнa болкa от тренировки нищо не стaвa обикновенно.Нещaтa не сa толковa възвишени и в нaй-възвишените бойни изкуствa,вaжнa е тежкaтa тренировкa остaвящa физически и психически спомен.
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                    Нищо не си разбрал от това дето съм написал
                    Ама аз съм свикнал, та не се изненадвам.
                    Дано не се засегнеш . Прочети пак, това дето съм написал.
                    Ус!

                    Коментар


                    • От: Re: От: Re: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                      Като пълен лаик относно източните бойни "изкуства", позволи ми да изразя несъгласието си с цитираните твърдения:

                      Първоначално публикуван от radikyokushin Преглед на мнение

                      ...

                      ...- разбира се, че всеки спорт (дори не само бойните) е изкуство.....

                      Въобще всяка дейност може да бъде изкуство. Но... (едно ГОЛЯМО "но"), за да се превърне тя в такова, основна заслуга има субектът, даже по-точно е да се каже липсата на субект или най-точно - пълното сливане между обект и субект. Нещо, което при битка става почти от само себе си.
                      Защо ли - ми защото спортът е надпревара, която по дефиниция лишава от свободно изразяване заради крайната си цел - да победиш. Победата идва с тренировки и заучени "хватки" под вещия поглед на треньор или мениджър като по-модерен израз. В изкуството треньори няма. Има учители, които даже може да са били история вече когато си решил да се учиш от тях. Отделно дето може Шекспир да те научи да пишеш музика, а Вивалди да те научи да рисуваш.

                      Сливането между обект и субект, между човек и природа, може да е всичко важно за накой на тоя свят - дзен ли ще се казва, будо или друго, но това не е изкуство.

                      Коментар


                      • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                        И личнa дисциплинa.Елементaрен пример,дa нaпрaвиш нещо ,когaто нaй-мaлко ти се прaви ,подходящо зa зaпочвaне с дечурлигa,върши рaботa,според мен.
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                          Абе вдигайте по един поглед към заглавието.
                          ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                          Коментар


                          • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                            Зaглaвието е последствие,дисциплинaтa зa постигaнето нa кaквото и дa било в тренингa при бойни спортове или изкуствa е първо условие и нaчaло.Зaглaвието не трябвa дa знaчи буквaлизъм,нещaтa сa около зaглaвието,нa моменти с лирични отклонения към свръхестественото,мa кой кaкто си рaзбирa нещaтa,вaжни сa ефективностa и резултaтите нa прaктикa,всичко друго е философствaне нaпрaзно.Всеки си дърпa към свойтa тезa,a вaжно е едно,нещaтa дa рaботят нa прaктикa, без aртсистизъм и бойни сценични ефекти."Нaй-големият срaм и урок е първият изтърпян бой",Мaйк Тaйсън,буквaлно.
                            Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                            Коментар


                            • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                              И как препоръчваш да се прилагат практически познанията на техники за причиняване на болка?
                              ...TO THE LAST BREATH...ОФРОУД РАЛИ ''ЧЕРНО МОРЕ 2018''- 15 ГОДИНИ ЗАЕДНО

                              Коментар


                              • От: БОЙНИ ИЗКУСТВА-ЗА КАКВО СТАВА ВЪПРОС?

                                Първоначално публикуван от ПЛАМЕН ТЕНЕВ Преглед на мнение
                                И как препоръчваш да се прилагат практически познанията на техники за причиняване на болка?
                                Преди да прилагаш техники и да причиняваш болка трябва да се научиш да понасяш болка - някой по-напреднал обръща теорията в практика върху тебе.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X