Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Новата "тактика" на БА

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Новата "тактика" на БА

    Първоначално публикуван от emanuilis Преглед на мнение
    Важното е човек да не „лапа мухите". Т.е. разбирам, че не „покрива". Възможно ли е тактиката за „скупчване" да е взаимствана от тази на хамсията в морето
    Няма пълно щастие и в този и следващият живот. Безопасното е в къщи на дивана и то до един момент. Щурма на сгради се възприема като едно от най-опасните упражнения- илюстрация жертвите в Мосул към днешна дата. За хамсията - въпроса към биолозите. Върху тактиката имам наблюдение върху хамсията не.
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

    Коментар


    • #62
      От: Новата "тактика" на БА

      Тъкмо дават по новините за "най-мащабното" военно учение и пак същата групичка... тея ще станат медийни звезди
      Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

      Коментар


      • #63
        От: Новата "тактика" на БА

        Да, сградите не са лесни. Иначе аз прегледах по-горе препоръчаните източници на "ингилизки" за милитъри операции на урбан територия, но нийде не видях картинка с тази формация "сглобяване преди щурм", за сметка на това видях доста неща дето сме ги упражнявали някога. Ако може да ме ориентирате на коя страница да се съсредоточа, благодаря. Та от приказките дотук разбрахме, че това не е само ПР пред медии, ами си е стандартно упражнение за БА, добре. Отварям скоба, лошо впечатление прави леко пренебрежителното отношение към реднеците/изпълнителски състав, но нищо ново под слънцето, очевидно. Следва другия въпрос - таз формация прилагана ли е при реална обстановка и какъв ефект има, благодаря. Защото, знайно е - на теория и практика е едно, в действителност - друго.
        И още нещо. Няма смисъл от амнайсет пъти повтаряне на приказките за дивана. Хубаво е да си имаме уважението, все пак май повечето дето се включваме в темата не работим "на диван". А и животът е пълен със случки дето коскоджамити професионалисти пускат шита срещу фена /да се изразя и аз модерно/.

        Коментар


        • #64
          От: Новата "тактика" на БА

          Тук някъде мисля да задам един въпрос: Предполага се, че при военен конфликт на територията на България, ние ще сме тези, които прочистваме сградите или презумпцията е, че военен конфликт на наша територия не може да има и затова се подготвяме за мисии в чужбина?

          ПС: Или това е специализирана подготовка за мисии, иначе си се подготвят нормално?
          Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

          Коментар


          • #65
            От: Новата "тактика" на БА

            Не не се знае,ако решат да правят Кьрджалистан в Разградско най-много да им се наложи нас да ни вадят така от сградите,пием 3 рИкии и като ми дойде силата..........знаеш ли ги утре какво ще им дойде на акьла
            TOYOTA SEQUOIA ‘11
            W140 S420 '99

            Коментар


            • #66
              От: Новата "тактика" на БА

              Първоначално публикуван от Mad Dog Преглед на мнение
              Т.е. " градският бой" или казано по съвременному "Бойни действия в урбанизирана среда" ( щото нали селото не е град ама е урбанизирана среда) е задължителна част от обучението на всяка модерна армия.
              Специално си направих труда да изровя въпросната новинарска емисия, и да изгледам репортажа. Та, най-близката урбанизирана среда е селото на заден план, така на око - на около километър и нещо в страни от формацията тестудо. И да - формацията тестудо по принцип може и да е за урбанизирана среда, ама в БГ варианта - маршируват в нея насред равното поле. Та няма чудно че се объркахме, че това е някакъв нов тактически прийом за настъпление в полето.

              Подсеща ме за една история от соца. В СССР идва време за поредния деветомайски парад, и висшия генералитет с ужас установява, че най-новата (тогава) ЗРК (мисля че ставаше дума за Куб) е малко таковата... абе в общи линиЙ няма воИнствен и заплаЩителен вид. Щото в походно полжение ракетите се возят върху пусковата със соплата напред (за не-специалистите - с "острата" част назад). Крайно неприемливо. В резултат на което по време на парада, пусковите минават с войнствено навирени напред и нагоре ракети, въпреки факта че при едно рязко спиране ракетата просто ще се изсули от пусковата и най-елементарно ще се пльосне на паважа.

              Та така - показуха един вид. Важното е да изглежда добре по тиливизията.
              Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

              Коментар


              • #67
                От: Новата "тактика" на БА

                Първоначално публикуван от windwarrior Преглед на мнение
                Специално си направих труда да изровя въпросната новинарска емисия, и да изгледам репортажа. Та, най-близката урбанизирана среда е селото на заден план, така на око - на около километър и нещо в страни от формацията тестудо.
                ...
                Та така - показуха един вид. Важното е да изглежда добре по тиливизията.
                Това вече се разбра няколко пъти. Не е учение а демонстрация за медиите.
                Седя и си мисля... по едно време усещам, че само седя...

                Коментар


                • #68
                  От: Новата "тактика" на БА

                  Първоначално публикуван от silverfox Преглед на мнение
                  Тук някъде мисля да задам един въпрос: Предполага се, че при военен конфликт на територията на България, ние ще сме тези, които прочистваме сградите или презумпцията е, че военен конфликт на наша територия не може да има и затова се подготвяме за мисии в чужбина?

                  ПС: Или това е специализирана подготовка за мисии, иначе си се подготвят нормално?
                  Ние да прочистваме сградите при военен конфликт в България?! Ъъъъ, без да се обижда никой, ама няколко часа след започването на какво да е, ние ще сме от страната на почистваните /отнася се за тежи дето не са се сетили да хванат баира при пукване на първото пушкало/.
                  За мисии в чужбина, не знам, там е мътна.
                  https://m.youtube.com/watch?v=mIAYxWCXF8A

                  Коментар


                  • #69
                    От: Новата "тактика" на БА

                    Значи има неща, които е много трудно да осъзнаеш без да ги изиграеш. Та за какво е всичко това?
                    Всеки трети е шести

                    Коментар


                    • #70
                      От: Новата "тактика" на БА

                      Първоначално публикуван от jordanov sv Преглед на мнение
                      Да, сградите не са лесни. Иначе аз прегледах по-горе препоръчаните източници на "ингилизки" за милитъри операции на урбан територия, но нийде не видях картинка с тази формация "сглобяване преди щурм", за сметка на това видях доста неща дето сме ги упражнявали някога. Ако може да ме ориентирате на коя страница да се съсредоточа, благодаря. Та от приказките дотук разбрахме, че това не е само ПР пред медии, ами си е стандартно упражнение за БА, добре. Отварям скоба, лошо впечатление прави леко пренебрежителното отношение към реднеците/изпълнителски състав, но нищо ново под слънцето, очевидно. Следва другия въпрос - таз формация прилагана ли е при реална обстановка и какъв ефект има, благодаря. Защото, знайно е - на теория и практика е едно, в действителност - друго.
                      И още нещо. Няма смисъл от амнайсет пъти повтаряне на приказките за дивана. Хубаво е да си имаме уважението, все пак май повечето дето се включваме в темата не работим "на диван". А и животът е пълен със случки дето коскоджамити професионалисти пускат шита срещу фена /да се изразя и аз модерно/.
                      The entire team enters the room as quickly and smoothly as possible and clears the doorway immediately. If possible, the team moves from a covered or concealed position already in their entry order. Ideally, the team arrives and passes through the entry point without having to stop. If the team must stop to effectively “stack” outside the entry point, it must do so only momentarily, and it must provide cover.

                      Гугъл - пишем CQB Stack и гледаме изображения.

                      Надали е прилагана поради охранително - баняджиско- кантонерския характер на българските мисии зад граница.

                      В БА (извън 68-а) CQB и MOUT са на рудиментарно ниво защото:
                      1. Няма общ курс - освен като част от подготовката за мисии, ако пратят някой от 68 а и евентуално ако остане време и на него му се занимава.
                      2. Няма къде да се провежда този курс - ще цитирам един полковник "Това там до реката в горичката не можете ли да го правите".
                      3. С бойният устав от 1984 препудрен 1995 та (не съм сигурен дали е точно 95 ама не се отличава силно от този който съм изучавал началото на 90 те) толкова- твърди се че има някакъв учебник за сержанти (който още не съм виждал), но пък което не съществува в устава попада винаги в графа "фенски занятия" .

                      Ако ще дъвчем задниците на полицейските командоси - в Лясковският случай грешките са от по различно естество и проблемите почват след влизането а не при подхода.
                      Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                      No man left's behind !!!!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Новата "тактика" на БА

                        Първоначално публикуван от NIKSD Преглед на мнение
                        Ние да прочистваме сградите при военен конфликт в България?! Ъъъъ, без да се обижда никой, ама няколко часа след започването на какво да е, ние ще сме от страната на почистваните /отнася се за тежи дето не са се сетили да хванат баира при пукване на първото пушкало/.
                        За мисии в чужбина, не знам, там е мътна.
                        За момента е много по вероятна някоя хибридка , където ако не успеем достатъчно бързо да почистим ще ни боли глава дълго и заслужено.
                        Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                        No man left's behind !!!!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Новата "тактика" на БА

                          Тук имам питане какво показва статистиката като жертви при използване на тази тактика и унищожаването на ОТ с използване примерно на 2С4 или високо точни оръжия.
                          За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                          0878 79 20 61 Борис

                          Коментар


                          • #73
                            От: Новата "тактика" на БА

                            Ами на този въпрос отговорът е-както падне зарът-може и цялата група да даде фира при дадени обстоятелства,а може и да се размине без одраскване даже.Всичко е относително както е казал Айнщайн.Човек отде я изкопа тази 2С4????Това е толкова рядко "дживотно",че имаш по-голям шанс да видиш НЛО отколкото "Лалето",и да стреляш със 240 МХ по отделение пехота е нещо от сорта като да стреляш с 460 милиметровките на "Ямато" по джонка.

                            Коментар


                            • #74
                              От: Новата "тактика" на БА

                              Първоначално публикуван от gabocvet Преглед на мнение
                              Тук имам питане какво показва статистиката като жертви при използване на тази тактика и унищожаването на ОТ с използване примерно на 2С4 или високо точни оръжия.
                              2С4 не спада към раздела на високоточните оръжия. Това първо. Второ - докато не влезнеш "чук чук - кой живее тук" - все едно нищо не си прочистил. Противно на повечето градски легенди съвременните сгради дават добро укритие от повечето артилерийски системи. РСЗО Град например е напълно неефективно върху прости тухлени постройки (еле пък ако си в мазата). Да разбира се - може да срутиш целият град ама в последно време после се налага да го строиш наново. И срутването изобщо не е гаранция че после като влезнеш няма да ти летят РПГ та в гърба.
                              Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
                              No man left's behind !!!!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Новата "тактика" на БА

                                Нали за това са високо точните оръжия за да не се налага после да има "чук чук - кой живее тук", отделно има обемно детониращи боеприпаси.
                                430 бр. не е като да няма.
                                Пак да повторя въпроса какво показва статистиката за жертвите ако трябва да се да се унищожи ОТ от щурмова група и от високо точни оръжия?
                                За всеки ден прекаран в риболов господ дава по два
                                0878 79 20 61 Борис

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X