Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Доброволен резерв на армията

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Доброволен резерв на армията

    Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
    Един приятел ми разправя как седейки на някаква вишка на такъв караул дошли двама "питомци" и кротичко започнали да се онождат. Той им се развикал отгоре, а ония му казали, "к`во толкова, не гледай насам". Врътнал там "ТАП"-а или каквото комуникационно средство имал и получил инструкции да "прекъсне заниманията им и да ги разкара оттам" Започнал да ги замеря с някакви костилки, ония го напсували, че им "пречи", накрая пак след консултация по телефона, произвел изстрел прицелвайки се в близост до тях, та така ги прогонил. Колко е вярна тази история, не знам
    Ми за това не знам..... знам, че по мое време освен всичкото друго се получаваше и парче кабел .... и ако след оповестяването из коридора, че идва караула изтърпяващите наказание не застанеха в съответната поза (носа опрян на стената - ръчичките изпънати назад) следваше превъзпитание..... А и надъхването за този караул беше доста ...мотивиращо.
    Този, който заменя свободата за сигурност, не заслужава нито едно от тях.
    No man left's behind !!!!

    Коментар


    • От: Доброволен резерв на армията

      Партенки съм носил пич. В моето семейство казармата беше на висока почит! Слушал съм и съм гледал какво ли не. И на отворковци натегачи с протекция съм се нагледал, а на някои съм свивал сърмите, нищо дето уж са с протекция и уж ще си го отнеса аз. Глупости ще ми казвате, че говоря поне с малко смислени аргументи. А не щото по инерция си го карате още как е било от време оно... Аз авторитет признавам ако е от Човек, а не щото така трябва. Брей, ти като не си /ако не си/ си забождал херцата у вената, само ще си траеш ли за джънкитата или си имаш и мнение, което евентоално можеш да изразиш? Щото познавам пагони, дето са пич'ве и такива дето са боклуци. На едните ще е чест да им стисна ръката, а другите ще им скроя шапката ако мога. А няма да си затварям устата само щото на някой не му изнася, виж у дисципа или смъртната може и да си я понеса, но ще е мой личен избор. Баста.

      Коментар


      • От: Доброволен резерв на армията

        Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
        ...
        Не че знаеш колко са били, ама да си приказваш ... За тях - същото като с другите смъртни случаи. Трябва да се гледа конкретно. Ако някой е подлагал някого на системен психически или физически тормоз и го е довел до самоубийство, за това си има текст в НК, а военните съдилища са по-гадни от цивилните ... Друг въпрос е, ако психическата ти издържливост не е стигнала да издеяниш един марш-наскок.
        Ако пък си бил толкова тъп, та си се гръмнал, защото гаджето те е зарязало, доде си в казармата, ами отиваш в състезанието за Дарвиновите награди ...
        Kaжи ти като знаеш колко са.
        А това болднатото - а дано, ама надали!

        Коментар


        • От: Доброволен резерв на армията

          Мнение на Чавдар (V93)
          ...
          Ако някой е подлагал някого на системен психически или физически тормоз и го е довел до самоубийство, за това си има текст в НК, а военните съдилища са по-гадни от цивилните ...
          "Само за протокола", както обича да казва един отвъдокеански модератор, този текст от НК и понастоящем е "мъртъв" и въпреки, че се образуват разследвания, практически няма осъдени по него. На практика трябва да му подадеш оръжието и да му кажеш "гръмни се" и той да го направи и то пред свидетели. Да му провесиш въженце с примка, да поставиш табуретка отдолу и да го поканиш да се качи, да си сложи примката и да скочи... пак пред публика. Всичко друго, вкл. и предсмъртни писма "избрах смъртта, не издържам на гаврите от сержант Х" общо взето отпада с изводи "лабилна психика, няма обективни деяния, извършени от обвиняемия сержант Х, годни да склонят пострадалия към самоубийство..."

          А замисълът на военните съдилища, когато са създавани още по царско време, е бил "да се опази честта и достойнството на българския военнослужещ".
          Не може ефрейтор от запаса да съди подполковник ако престъплението извършено от него се остави на цивилен съд. Сещате се каква присъда може да отнесе. Съдебният състав и военният прокурор задължително са поне равни по звание на подсъдимия.

          Защо пиша това ли ? Защото в "НРБ" военните съдилища бяха безкрайно снизходителни към офицери и чудовищно жестоки към провинили се срочнослужещи. Затова.
          "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

          Коментар


          • От: Доброволен резерв на армията

            Първоначално публикуван от Rabin Преглед на мнение
            Kaжи ти като знаеш колко са. А това болднатото - а дано, ама надали!
            Не. Нито ги знам колко са били точно, нито пък съм наясно с обстоятелствата по всяко едно. Така че, не виждам смисъл да си говорим наизуст.

            А за болднатото - виж примерите по-горе. Дори офицери се наказваха съвсем реално, включително и в случаите, когато не са имали вина. Взводния на един юнак от ШЗО-то, който застреля поради игра с оръжие свой приятел, го разжалваха, не помня дали не го огря и дисцип.

            Че се криеха произшествия - криеха се. Но смъртен случай току-така не можеш скри, а всички произшествия се разследваха.
            Ако е имало самоубийства в следствие на тормоз, то този тормоз най-често е бил от страна на други войници. И най-тежките извращения най-често ставаха в поделения, където връзкари не ги пращаха да служат. Що да си слага някой командир главата хептен в торбата, та да покрива престъпление на някой-си Иванчо войника, дето не е никой на никого от значение ?!?

            Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
            ... Защо пиша това ли ? Защото в "НРБ" военните съдилища бяха безкрайно снизходителни към офицери и чудовищно жестоки към провинили се срочнослужещи. Затова.
            Ти си знаеш що пишеш, ама да щеше да дадеш и конкретни примери, потвърждаващи това, което си извел като генерално обобщение ...
            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • От: Доброволен резерв на армията

              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
              Ти си знаеш що пишеш, ама да щеше да дадеш и конкретни примери, потвърждаващи това, което си извел като генерално обобщение ...
              Наскоро убиха майка му. Живко Делков от Велинград. Ако не можеш да намериш други истории в "Гугъла", да почвам да търся аз ?
              Що "дебели тестета календарчета" (да си зачеркваш на всяко едно "прослужените" дни в Дисципа) са навръчвали за щяло и нещяло...
              Какво разбираш под конкретни примери ? Да напускам сканирани присъди по н.в.о.х. дела ?
              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

              Коментар


              • От: Доброволен резерв на армията

                Още малко четиво за Чавдар http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=458&aid=10755
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • От: Доброволен резерв на армията

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  То имаше едни железни правила...
                  1. Забрана да шофираш кола, докато си в полагаем отпуск ......................Идеята - сакън да не се мине държавата и да остане с един роб по-малко, че как вика там "Чичо" - много работа и важни държавни задачи требваше войската да върши, а не да мре и така да прави сечено на народното стопанство.
                  И най-важното - да не се наруши бойната готовност на подразделението ако пуснатия в отпуск под въздействието на алкохола и късополи дългокоси същества, реши да показва какво е научил в казармата и даде фира временно или за постоянно.
                  Тези забрани макар и да изглеждат "странни" са извикани от съвсем конкретни случаи.
                  Сигурен съм, че вдяваш и правиш необходимите разлики, но по известни само на теб причини недолюбваш армията.
                  Няма лошо!
                  сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                  dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                  Коментар


                  • От: Доброволен резерв на армията

                    Първоначално публикуван от Чичо Преглед на мнение
                    Тези забрани макар и да изглеждат "странни" са извикани от съвсем конкретни случаи.
                    Сигурен съм, че вдяваш и правиш необходимите разлики, но по известни само на теб причини недолюбваш армията.
                    Няма лошо!
                    Е, добре, по тая логика и на сегашните професионални войници би трябвало да им забраняват такива неща ?
                    Не недолюбвам армията, баща ми е започнал работата си като офицер-танкист в Горнобанската, тогава "Суходолската дивизия", но заради тежко бъбречно заболяване (не може вече да сяда да изпробва машините) се "цивилизова". Беше и "з.м.с." по спортна стрелба, имаше н`ам колко скока като "млад парашутист" и т.н. Естествено, напътен от него "Боголюб" също тренираше спортна стрелба на Горубляне и по същия начин, ама още на 16 г. "гломерулонефрит" прекъсна стрелковата му кариера както и го принуди да зареже джудото (бях докарал само до официален жълт колан ) Наследствена обремененост ("балкански бъбречен синдром" му викат) . Ама от казарма не ме отърва заболяването
                    Недолюбвам, не, а съм категорично против насилствената наборна военна служба.
                    "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                    Коментар


                    • От: Доброволен резерв на армията

                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Наскоро убиха майка му. Живко Делков от Велинград. Ако не можеш да намериш други истории в "Гугъла", да почвам да търся аз ?
                      Що "дебели тестета календарчета" (да си зачеркваш на всяко едно "прослужените" дни в Дисципа) са навръчвали за щяло и нещяло...
                      Какво разбираш под конкретни примери ? Да напускам сканирани присъди по н.в.о.х. дела ?
                      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                      Още малко четиво за Чавдар http://temanews.com/index.php?p=tema&iid=458&aid=10755
                      Др. Гагич, "доказателствата" Ви са нефелни. По-горе ти заяви, че военните съдилища от онова време, за което си говорихме, били по-снизходителни към офицерите и по-жестоки към войниците и аз, съответно, те попитах на каква основа градиш тази теза.

                      Какво ми даваш ти?

                      1) Пример за присъда на някакъв младеж, който бил осъден на смърт от Пазарджишкия окръжен съд, защото бил обвинен в убийството на някакъв полковник и съпругата му. Дори и въпросният да е бил несправедливо осъден, какво общо има това с дискутираната тема?!? Нито той е бил срочнослужещ, нито го е съдил военен съд.

                      2) Статия, касаеща извращения и инциденти в армията по време на "демокрацията".

                      ... Само за периода 1993-2001 г. в редиците на родната казарма са се инвалидизирали 2612 момчета. 270 от тях са загубили над 90% от трудоспособността си.
                      * Най-много са пострадалите през 1997 г. - 414. Пикови години са и 1993 г. - 398 случая, и 1996 г. - 349. За миналата година военноинвалидите са "едва" 123.
                      * 24 момчета са излезли от казармата като инвалиди само за първите три месеца на тази година. За същия период смъртните случаи са два ...
                      Ами съжалявам, обаче това вече не беше "онази армия". И е доста показателно, че, според цитираните в статията данни, броят на военноинвалидизираните само за 8 "демократични" години (1993-2001) възлиза на 57% от общия брой на военноинвалидите ...

                      Та така. Доказателствата се отхвърлят поради пълна непригодност.

                      П.П. Ако ще се напъваш да ми доказваш, че не трябва да има задължителна военна служба - спести си усилията. Както казах вече, тук сме на едно мнение. Аз смятам, че наборната служба отдавна си е изживяла времето.
                      Ние не сме неутрални!

                      Коментар


                      • От: Доброволен резерв на армията

                        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                        Е, добре, по тая логика и на сегашните професионални войници би трябвало да им забраняват такива неща ?
                        Не недолюбвам армията, баща ми е започнал работата си като офицер-танкист в Горнобанската, тогава "Суходолската дивизия", но заради тежко бъбречно заболяване (не може вече да сяда да изпробва машините) се "цивилизова". Беше и "з.м.с." по спортна стрелба, имаше н`ам колко скока като "млад парашутист" и т.н. Естествено, напътен от него "Боголюб" също тренираше спортна стрелба на Горубляне и по същия начин, ама още на 16 г. "гломерулонефрит" прекъсна стрелковата му кариера както и го принуди да зареже джудото (бях докарал само до официален жълт колан ) Наследствена обремененост ("балкански бъбречен синдром" му викат) . Ама от казарма не ме отърва заболяването
                        Недолюбвам, не, а съм категорично против насилствената наборна военна служба.
                        Професионалните войници не са на 18-19 г. пуснати за първи път в домашна отпуска, имат семейства, задължения и т.н.
                        За другото - моите уважения и всеки си има право на мнение.
                        сто: Тук нормално си подаваме топката като на тренировка и гледаме да не се контузим. Понеже сме от един отбор.
                        dembito: Хардуера можеш да го ритнеш, а софтуера само да го напсуваш

                        Коментар


                        • От: Доброволен резерв на армията

                          Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                          ....

                          Ами съжалявам, обаче това вече не беше "онази армия". И е доста показателно, че, според цитираните в статията данни, броят на военноинвалидизираните само за 8 "демократични" години (1993-2001) възлиза на 57% от общия брой на военноинвалидите ...

                          .....
                          .... което предполага , че има някъде и статистика за сакатлъците и в "онази" армия? Питам от любопитство де , щото такива данни отпреди "демокрацията" нещо не виждам . Сигурно ще да е било военна тайна . Да не разбере врага .
                          Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                          Коментар


                          • От: Доброволен резерв на армията

                            Първоначално публикуван от Vlado_Ts Преглед на мнение
                            .... което предполага , че има някъде и статистика в проценти за сакатлъците и в "онази" армия? Питам от любопитство де , щото линкове с такива данни отпреди "демокрацията" нещо не виждам . Сигурно ще да е било военна тайна . Да не разбере врага .
                            Ти па, линкове искаш! То се водеха секретни документации като тази на радиостанция Р-104, дето й имаше схемата в "Юнный техник", ти питаш за данни за произшествията в БНА.
                            Ние не сме неутрални!

                            Коментар


                            • От: Доброволен резерв на армията

                              Първоначално публикуван от Чавдар (V93) Преглед на мнение
                              Какво ми даваш ти?

                              1) Пример за присъда на някакъв младеж, който бил осъден на смърт от Пазарджишкия окръжен съд, защото бил обвинен в убийството на някакъв полковник и съпругата му. Дори и въпросният да е бил несправедливо осъден, какво общо има това с дискутираната тема?!? Нито той е бил срочнослужещ, нито го е съдил военен съд.
                              .
                              Въх, УбъркАл съм се... За някакво друго дело си мислех, ама ще се опитам да го издиря...
                              "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                              Коментар


                              • От: Доброволен резерв на армията

                                Първоначално публикуван от agogov Преглед на мнение
                                'Оная' армия, ако е донаборната не беше нито малка, нито голяма, а точно толкова, колкото е набора. Не виждам общо между бройката и Русия.
                                Относно самолетите 86-88 година не знам да са летели 29ки, но се говореше за 2 броя.( Служил съм радиолокация )

                                Един факт: Руснаците имаха едни самолети, дето на радара се виждаха само два, три пъти (нормално другите оставяха 10-15 отметки на радиолокационна станция с кодово име "Христо"), не можеха да вземат завоя в България и малко навлизаха в Турско. Та мнението ми е, че ние сме били предимно за парлама......

                                Относно това, че се става войник за 40 дни е толкова вярно, колкото и че се става шофьор за толкова време...........Доказателства искате ли?
                                Имахме ги и ние ама в демократично време се оказа че ни идват скъпи . На МиГ 25 все още принадлежат до ден днешен един куп рекорди които никой не ги е подобрил . Този самолет в полет е практически неуязвим единственото което можеш е безпомощно да го гледаш на радара . Имах щастието да видя тая прекрасна машина на живо как излита и каца . http://pan.bg/view_article-53-13366-...-be-malka.html
                                Последно редактирано от sek.1; 18-02-13, 18:24.
                                Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X