Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Въоръжение на българската армия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Въоръжение на българската армия

    Първоначално публикуван от ПрофесионалистА Преглед на мнение
    Имаше едно поделение на Люлин планина, на един хълм точно над Владя, някой да има достоверна информация какво е било поделението.Едно време чувах хората да си въобразяват разни ракети там.Аз лично съм видял някакво оръдие и два зила, преди много години, когато се изкатерихме на отсрещния баир.Иначе имаше и път за военните, на горе по хълмовете, който започваше някъде от местното ТКЗС.
    На най-високия връх на Люлин(точно над Бонсови поляни-пътя тръгва от самата вилна зона има път и от към Перник)има закрито поделение на ЗРВ(ако говориш за там).Ако се съди по площадките най-вероятно е било въоръжено със С125.Във форума често можеш да го срещнеш споменато като "поделението".То е едно от най-популярните дестинации за лек оффроуд.Из нета(а също и във форума) има много снимки на това което е останало от него.За съжаление никой не се сетил да снима площадките на пусковите.Това са снимки от Гугъл Ърт.

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:51982278.jpg
Прегледи:1
Размер:43.8 КБ
ID:5460439 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:31237259.jpg
Прегледи:1
Размер:60.1 КБ
ID:5460438 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:81050707.jpg
Прегледи:1
Размер:43.1 КБ
ID:5460441 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:81050733.jpg
Прегледи:1
Размер:36.5 КБ
ID:5460437 Натиснете снимката за да я уголемите

Име:51982944.jpg
Прегледи:1
Размер:38.6 КБ
ID:5460440
    Последно редактирано от ЕМО; 10-03-13, 10:53.
    Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


    "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
    Джон Кенеди

    Коментар


    • #92
      От: Въоръжение на българската армия

      Ми на него прилича.Над Владая е, а може би от другата му страна са точно Бонсови поляни.Има път през Владая, под жп линията, има едно тунелче. после директно нагоре или през ткзс-то и нагоре по нещо като път, използван от военните.Преди поне 25 години през самото село по тъмните части от денонощието, обикновено много рано сутрин преди или около първи петли, са минавали интересни верижни машини, камиони, и други.Качвали сме се още когато имаше останал малко живот там, на отсрещния баир срещу който имаше насочено едно оръдие и два зила се виждаха.Иначе там също правехме офф-роуд, ходехме на ловни разходки, на пикници, преходи през гората от бившите санаториуми и разбира се до изоставеното поделение.Това говоря над жп линията от страната на владая.В тази местност е и така нареченото ловджийско чешме.Там над това поделение, преди двайсетина години е наблюдавано нещо, да го наречем непознато явление, наблюдавано е от цяла махала, но странно сега абсолютно никой не си спомня какво е било тогава и какво е видял.
      Всеки трети е шести

      Коментар


      • #93
        От: Въоръжение на българската армия

        Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
        Викали са те запас през 2009?!?!? Е как? Нали военните не ни искаха вече?
        И аз бях също толкова учуден. Баща ми се обади че у нас е дошла призовка от военното (тогава живеех на друг адрес), отидох и ми викат - запас за 1 седмица. Аз честно казано прихнах да се смея. Ма си беше забавно де. До обях вяло имитирахме някаква дейност, следваше обяда - кльопачката беше вкусна и по много(последния ден даже май и бира имаше), столова с бели покривчици, следобед доволно оригвайки се, се натъркаляме по сенките за следобедна дрямка. Абе курорт На тръгване казахме на офицерите, ако нещо пак им се прииска да събират запасняци - твърдо да ни имат предвид.

        Бащата после пусна връзки и се оказа че им отпуснали някакви пари за проверка на мобилизационните планове, нещо във връзка със закона за резерва (който тогава още се обсъждаше в парламента)
        Синьо небе над златни жита. Ако някой се чуди - Добруджа е. Южна. Българска.

        Коментар


        • #94
          От: Въоръжение на българската армия

          Първоначално публикуван от ПрофесионалистА Преглед на мнение
          Ми на него прилича.Над Владая е, а може би от другата му страна са точно Бонсови поляни.Има път през Владая, под жп линията, има едно тунелче. после директно нагоре или през ткзс-то и нагоре по нещо като път, използван от военните.Преди поне 25 години през самото село по тъмните части от денонощието, обикновено много рано сутрин преди или около първи петли, са минавали интересни верижни машини, камиони, и други.Качвали сме се още когато имаше останал малко живот там, на отсрещния баир срещу който имаше насочено едно оръдие и два зила се виждаха.Иначе там също правехме офф-роуд, ходехме на ловни разходки, на пикници, преходи през гората от бившите санаториуми и разбира се до изоставеното поделение.Това говоря над жп линията от страната на владая.В тази местност е и така нареченото ловджийско чешме.Там над това поделение, преди двайсетина години е наблюдавано нещо, да го наречем непознато явление, наблюдавано е от цяла махала, но странно сега абсолютно никой не си спомня какво е било тогава и какво е видял.
          Има ли координати на тоя обект в Гооглето. А що за явления са наблюдавали хората, в какъв смисъл непознати?
          Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

          Коментар


          • #95
            От: Въоръжение на българската армия

            Аз съм израснал в Горна Баня, там живеехме докато завърших осми клас през 1976 г. Бах ма____му, толкова ли години минаха??!! Като деца ходехме с колела до Бонсови поляни, тъкмо бяха асфалтирали пътя за планината. Тогава старите горнобанци говореха под сурдинка, че са го асфалтирали заради военните, че в планината направили ракетно поделение. Помня, че няколко пъти през нощта колона от военни камиони минаваха нагоре към Бонсови поляни. А всяка сутрин в центъра пред киното чакаше една "виетнамка" фургон и качваше военни от квартала, после заминаваха по край училещето към планината. Но тогава за това не се говореше, по-скоро се носеха всякакви слухове, кой верен, кой не. А, и имам спомен, че на някакво асфалтирано отклонение от пътя за поляните имаше табела, че влизането е забранено.
            Трудно е да си мъж на днешно време! Доста се отказаха.
            "Никой не бива да се шегува с руския президент. Особено на тема война." Бойко Борисов, 30.11.2018 г.

            Коментар


            • #96
              От: Въоръжение на българската армия

              Ми не му зная координатите нито какъв му е бил номера, но най-вероятно е същото поделение, до което се стига от бонсови поляни, аз за други поделения в тоя район не зная, а и колега спомена, че е на най-високия връх на Люлин.На втория ти въпрос ще се въздържа да отговарям, само ще спомена, че е по времето след разтурянето на поделението(или поне ако е имало все още охерейци и някаква техника, ракети със сигурност е нямало, ако изобщо някога е имало някакви) и едва ли може да се разглежда от военна гледна точка.
              Всеки трети е шести

              Коментар


              • #97
                От: Въоръжение на българската армия

                Първоначално публикуван от SMITH 357 Преглед на мнение
                Аз съм израснал в Горна Баня, там живеехме докато завърших осми клас през 1976 г. Бах ма____му, толкова ли години минаха??!! Като деца ходехме с колела до Бонсови поляни, тъкмо бяха асфалтирали пътя за планината. Тогава старите горнобанци говореха под сурдинка, че са го асфалтирали заради военните, че в планината направили ракетно поделение. Помня, че няколко пъти през нощта колона от военни камиони минаваха нагоре към Бонсови поляни. А всяка сутрин в центъра пред киното чакаше една "виетнамка" фургон и качваше военни от квартала, после заминаваха по край училещето към планината. Но тогава за това не се говореше, по-скоро се носеха всякакви слухове, кой верен, кой не. А, и имам спомен, че на някакво асфалтирано отклонение от пътя за поляните имаше табела, че влизането е забранено.
                Като изключим виетнамката, киното и асфалта, говорим за същото нещо, само че от другата страна на планината и над жп линията.Слуховете били, че пазели София, което със сигурност е вярно.Едва ли са пазели Перник от там.
                Всеки трети е шести

                Коментар


                • #98
                  От: Въоръжение на българската армия

                  Да им е-@ аз военната оправия на тия долни педали от министерството на отбраната . Като вече не им трябват тия сгради там спокойно можеше да се направи хижа или почивна станция . Сърцето ме боли като гледам тия обрани и рушащи се сгради за които е похарчена много народна пара .
                  Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                  Коментар


                  • #99
                    От: Въоръжение на българската армия

                    Първоначално публикуван от ПрофесионалистА Преглед на мнение
                    Като изключим виетнамката, киното и асфалта, говорим за същото нещо, само че от другата страна на планината и над жп линията.Слуховете били, че пазели София, което със сигурност е вярно.Едва ли са пазели Перник от там.
                    Хе, хе...
                    Поделението на Васко Шашмата - от прякора на командира беше излязло име на всички там - шашмите им викаха..

                    Защо - тема на дълга лакардия, ама много готина..
                    То за боядисания кон, за фургона на пътното, за деколина на цялата бригада, за откраднатата овца...

                    Естествено, че София се пазеше.
                    Дольотното време от Лариса до София по дефилето е 6-7 минути.

                    Изделията са в готовност за пуск на втората ли, на третата ли беше, минута..
                    От събуждането на разчета, през запалването на агрегатите, подготовка на изделията... до копчето.

                    Коментар


                    • От: Въоръжение на българската армия

                      Първоначално публикуван от sek.1 Преглед на мнение
                      Да им е-@ аз военната оправия на тия долни педали от министерството на отбраната . Като вече не им трябват тия сгради там спокойно можеше да се направи хижа или почивна станция . Сърцето ме боли като гледам тия обрани и рушащи се сгради за които е похарчена много народна пара .
                      Не знам за хижа , но в "поделението" може да се спретне уникален полигон за пейнтбол! Че даже и с учебна цел(за подрастващите де)-диверсионна операция с/у база на ЗРВ.
                      Това на снимката естествено не съм аз.Обикновено тия изпълнения ги правя без да искам!


                      "... ние ще направим това не защото е лесно , а защото е трудно! "
                      Джон Кенеди

                      Коментар


                      • От: Въоръжение на българската армия

                        Първоначално публикуван от ЕМО Преглед на мнение
                        Не знам за хижа , но в "поделението" може да се спретне уникален полигон за пейнтбол! Че даже и с учебна цел(за подрастващите де)-диверсионна операция с/у база на ЗРВ.
                        Може всичко да се направи стига да има желание . Ама от ония букови глави в МО нищо не става .
                        Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                        Коментар


                        • От: Въоръжение на българската армия

                          Хора, вие се вайкате за едно поделение на майната си между баирите. Аз като видях школата в Плевен на какво е станала! Просто там може да се снимат филми за след атомната война или някой епизод от филма за земята след като хората изчезнат.

                          Коментар


                          • От: Въоръжение на българската армия

                            Една доста интересна и бутикова машина, била на въоръжение в БА. Имали сме едва 4 бройки. Вече е свалена. Доста рядка като цяло и почти неизвестна, била е секретна: радиосмутител на радиозривателни боеприпаси СПР-1 на базата на верижно шаси ГТ-МУ.




                            Кой'т не скача е червен, кой'т не скача е червен!

                            Коментар


                            • От: Въоръжение на българската армия

                              Малка поправка - СПР-1 е наземната станция за смущения, предназначена за защита на живата сила и бойната техника от огъня на артилерийските снаряди и мини на противника чрез създаване на активни смущения в радиовзривателите на тези боеприпаси с цел тяхното преждевременно взривяване на безопасна височина или блокиране (преминаване на ударно действие). Мнооогооо стара система, раритет за музей.

                              Коментар


                              • От: Въоръжение на българската армия

                                Първоначално публикуван от Alexr Преглед на мнение
                                Хора, вие се вайкате за едно поделение на майната си между баирите. Аз като видях школата в Плевен на какво е станала! Просто там може да се снимат филми за след атомната война или някой епизод от филма за земята след като хората изчезнат.
                                Гледай Universal Soldier: Regeneration. Освен че е съвсем приятно филмче за бюджета си и за претенциите си, че Долф Лундгрен, въпреки че се мярка само за няколко минути, показва актьорско майсторство съвсем непривично за него, че Захари Бахаров е лошия - всичко е снимано по Кремиковци (май), и в едно изоставено поделение. На няколко пъти се мяркат табели по стените, "поделение нещо си".
                                Издъних се на Тюринг теста

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X