Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Избор на масло

Свий
Това е залепена тема.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Избор на масло

    Първоначално публикуван от chavetoo Преглед на мнение
    Знам, че ти се ще от маслото да е проблема, но според мен няма да е там.
    Но пък е първото нещо, което трябва да се провери
    SUZUKI DRZ SuperMoto

    Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление ...

    Коментар


    • От: Избор на масло

      Приятели,проблема се оказа от маслото,или поне от вискозитета на маслото.Преди да налея новото масло-10W40 пълна синтетика,източих старото,свалих стария маслен филтър и махнах страничния капак където е съединителя.Разглобих го(то пък много лесно ставало),разгледах ламелите,пружините,касетата.Всичко изглеждаше ОК-няма луфтове,металните ламели не бяха износени,феродовите също.Отворих и от другата страна привода на жилото-механизма си работи-пръта няма износване.Като натисна лоста на съединитела ламелите видимо отделят около 6мм(това на око,не се сетих да измера с шублера).Сглобих всичко,сложих новия маслен фитър и налях новото масло.Палене,загряване до работна тепература(през което време включвах скоростите на място,всичко ОК),и кръгче на Пловдив.Скоростите се включват лесно и неутралната се намира добре.Разлика в работата и шума на двигателя не намирам,освен че ми се струва,че загря по-бързо.Но във включването на скоростите разликата е огромна.
      Радвам се,че всичко се размина толкова добре и вече ще знам,че поне при мотоциклетите се налива вискозитета,който е написал производителя.И никакви свободни съченения,че 10W50 е по-добре,защото си оставало "по-гъсто".
      Мисля,че проблема е,че като загрее съединителя и ламелите му,метала се разширява и тези 6мм разпределени между всички ламели стават още по-малко.От там и малката разлика с вискозитета на маслото има влияние върху увличането на ламелите.
      Ако хода на отцепване на съединителя е 10мм(може би при някои мотори е така),едва ли тази "тънка" разлика между 10w40 и 10w50 , ще е толкова от значение.

      Благодаря!
      Jeep Cherokee XJ 4000 Limited, 2001 year. Ducati Multistrada 1200, 2014 year

      Коментар


      • От: Избор на масло

        Направи няколко излизания и тогава сподели как се държи съединителя. С ново масло е нормално всичко да е по добре от колкото със старо.
        EXC TPI 2019

        Коментар


        • От: Избор на масло

          Първоначално публикуван от chavetoo Преглед на мнение
          Направи няколко излизания и тогава сподели как се държи съединителя. С ново масло е нормално всичко да е по добре от колкото със старо.
          Старото масло го махнах на 500км и една година.Беше CASTROL POWER 1 RACING 4T 10W-50.
          Иначе непременно ще споделя мнение след като го покарам още
          Jeep Cherokee XJ 4000 Limited, 2001 year. Ducati Multistrada 1200, 2014 year

          Коментар


          • От: Избор на масло

            Кажете някоя дума за масло DENICOL Thumper Lube 10w40.Купих хонда црф250р 2004 стария собственик го карал с такова и бил доволен,ама аз му налях мотул 300в 10w40(това е двигателното масло)А трансмисионното е DENICOL 10w40
            луд умора няма!!!

            Коментар


            • От: Избор на масло

              Denicol си заслужава, маслото е супер и цената също, преди карах цвайката само с такова, сега CRF с Thumper-a. За скоростите има на Denicol Power Shift, издържа много повече при натоварено каране отколкото другите масла.
              Husqvarna WR125 94-->Honda CR125 97-->Yamaha YZ125 04-->KTM 200EXC 07-->KTM 250EXC 06-->KTM 250EXC 09

              Коментар


              • От: Избор на масло

                Вече 4 месеца карам ХР-ката безпроблемно, но 1 нещо не мога да си го обясня, мотора е 92 г. а не гори нито капка масло, няма абсолютно никакъв пушек от ауспуха, дори когато е студен на смукач, във всички теми съм чел, че старите въздухари си го хапват, да не би да няма качествено смазване и да не достига масло някъде, за над 700 км. щеката не е мръднала дори с милиметър, а си го тормозя доста, маслото е Repsol 10w40 синтетика, ще го сменям тези дни, защото откакто съм го купил е с това, Agip 10w60 дали ще е подходящо за моя мотор или да си сипя пак 10w40.

                Коментар


                • От: Избор на масло

                  Не виждам някакъв проблем да преминеш от 10W40 на 10W60. Второто дори би трябвало да запази свойствата си при по-топло време, като при мен лично усетих разлика в превключването на скоростите
                  SUZUKI DRZ SuperMoto

                  Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление ...

                  Коментар


                  • От: Избор на масло

                    Репсолчето е доста добро масло!
                    Не разбирам след като не си имал проблеми с него,защо да сменяш марката.Вземай го от Тех-Ко,понеже те са му официалните вносители и гаранция ,че нама да имаш проблеми с двигателчето на моторчето.
                    Каква разновидност е това 10в40,защото то има и едно ,което се казва Оффроуд със същия визкозитет.
                    По другите форуми плюят тази марка, но има и доста доволни хора от това масло.

                    Коментар


                    • От: Избор на масло

                      Repsol 4T Moto Racing, а за смяната, иска ми се да пробвам с 10/50 или 10/60, като гледам какви жеги почнаха от сега, мисля че 10/40 ще става много рядко лятото, иначе съм доволен, но и все пак ми е първи мотор, не знам как се държи "лошо" масло.

                      Коментар


                      • От: Избор на масло

                        Първоначално публикуван от shack Преглед на мнение
                        Вече 4 месеца карам ХР-ката безпроблемно, но 1 нещо не мога да си го обясня, мотора е 92 г. а не гори нито капка масло, няма абсолютно никакъв пушек от ауспуха, дори когато е студен на смукач, във всички теми съм чел, че старите въздухари си го хапват, да не би да няма качествено смазване и да не достига масло някъде, за над 700 км. щеката не е мръднала дори с милиметър, а си го тормозя доста, маслото е Repsol 10w40 синтетика, ще го сменям тези дни, защото откакто съм го купил е с това, Agip 10w60 дали ще е подходящо за моя мотор или да си сипя пак 10w40.
                        Щом е работило добре с репсола - слагай същия репсол и не се занимавай с глупости.
                        А жегите не ги мисли. Не живееш в Сахара.
                        Издъних се на Тюринг теста

                        Коментар


                        • От: Избор на масло

                          Същия модел на Репсол има с визкозитетен индекс 10w50!
                          Пробвай го него,защото и аз мисля да го пробвам на следващата смяна,да видя синтетиката как би се държала в същите работни режими.
                          Сега гледам и две марки, които ми се струва , че са доста добри това са Rock oil и Ravenol.Може ли някой да изкаже някакви мнения за тези марки?
                          Поздрави!

                          Коментар


                          • От: Избор на масло

                            Един приятел кара с Равенол и на мен не ми харесва. За няколко карания и става едно никакво. Там където се задържа по двигателя става едно гъсто като грес примесена с графит. Същото нещо съм го виждал при Репсол.
                            EXC TPI 2019

                            Коментар


                            • От: Избор на масло

                              Първоначално публикуван от ludau Преглед на мнение
                              Същия модел на Репсол има с визкозитетен индекс 10w50!
                              Пробвай го него...
                              Не че не е повтаряно сто пъти във форума, но предполагам 101ви път не може да навреди:

                              1) Вискозитетния индекс не е показател за качество !!!

                              Повтарям - ВИСКОЗИТЕТНИЯ ИНДЕКС НЕ Е ПОКАЗАТЕЛ ЗА КАЧЕСТВО

                              2) По-високият вискозитет не е показател за по-голяма издръжливост на високи температури !!!

                              Повтарям - ПО-ВИСОКИЯТ ВИСКОЗИТЕТ НЕ Е ПОКАЗАТЕЛ ЗА ПО-ГОЛЯМА ИЗДРЪЖЛИВОСТ НА ВИСОКИ ТЕМПЕРАТУРИ


                              Това че дадено масло има вискозитет 40 означава просто че има вискозитет 40 при лабораторните измервания в даден диапазон от температури. Същото с вискозитет 50, 60, и т.н.

                              С думи прости - да речем че пратим в лабораторията два вида масло. Тези масла се пробват под някакво тестово натоварване в интервала от някаква температура до някаква друга температура. Примерно - между 130 и 150 градуса (цифрите са съвсем произволни - не помня при каква температура се мереха). Това са си стандарти.

                              В този диапазон между 130 и 150 градуса, едното масло показва вискозитет 40, другото показва вискозитет 50. Толкоз. В този температурен диапазон, едното масло е малко по-рядко (40), другото - малко по-гъсто (50).

                              Това обаче не означава че 50ката е по-добра от 40ката. При много високи температури читавото масло с вискозитет 40 ще запази свойствата си. Но нищо не пречи при същите много високи температури калпавото масло с вискозитет 50 да почне да губи качествата си и да оредява.


                              Пак с думи прости: В критични ситуации читавата 40ка ще си остане 40ка. Калпавата 50ка ще престане да бъде 50ка, а ще изтънее примерно до 30, 20 или каквото се сетиш (цифрите пак са условни, само за пример).

                              Истинските състезателни масла за четиритактови мотоциклетни двигатели например разчитат на нисък вискозитет, за по-малко триене на двигателните елементи. Състезателната Максима за пистарки беше с вискозитет 0w10. Много нисък вискозитет, но просто се запазва стабилно на 10 при всякакви условия и температури които могат да се срещнат в състезателен двигател. Плюс отделни "жертвени" молекулни групи за да се запазят превключването на скоростите и работата на съединителя в безопасни рамки. Сменя се на всяко състезание, или в шосейни условия - максимум през 300-400км.

                              3) Производителят на мотора ви не е хвърлял боб преди да ви каже да сипвате 10w40, а е изчислил че двигателят се нуждае от 10w40. Не от 10w50, не от 10w60. A от 10w40. Освен ако не сте по-добри инженери от него - не си правете експерименти. Сипвайте каквото ви е зададено в инструкцията на мотора - такъв и такъв вискозитет, такъв и такъв клас.
                              Последно редактирано от Goblin; 19-06-13, 22:26.
                              Издъних се на Тюринг теста

                              Коментар


                              • От: Избор на масло

                                браво! Това, че м/у вискозитет и качества на маслото няма връзка (или поне не толкова тясна) много често убягва на юзърите! качествата на маслото са "закодирани" в едни буквички от сорта на API SL, като на мастото на L може да е всякаква буква от азбуката и колкото по назад е буквата, толкова по-висок клас е маслото.

                                п.п. Същото е и с ACEA A3/B3, като колко по-високи са числата, толкова по квалитетно е масълцето....

                                п.п. 2 това за производителя и боба за вискозитета на маслото не е баш така! не винаги самия производител дефинира точно определен вискозитет, или най-малкото е възможно да дефинира различни в зависимост от условилата на експлоатация.
                                Последно редактирано от bushiDO; 19-06-13, 22:40.
                                В Космоса никой няма да чуе писъка ти....

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X