Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гелов акумулатор - зареждане ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гелов акумулатор - зареждане ?

    Колеги , дайте мнение дали е допустимо гелов акумулатор да се зарежда на зарядно за акумулатор ?
    Айде с здраве.

  • #2
    От: Гелов акумулатор - зареждане ?

    Ами те всички акумулатори се зареждат на зарядни.
    Ако в спецификацията на зарядното има режим за гелов, закачаш и зареждаш.

    Този гелов акумулатор мотоциклетен ли е? Ако е не става на обикновено зарядно за кола, понеже ампеража на зареждане е много голям.

    Коментар


    • #3
      От: Гелов акумулатор - зареждане ?

      Зарежда се безпроблемно. Добре е да имаш мултисет за да следиш напрежението при включено зарядно у-во. Като достигне 14,5-14,7 в. го изключваш и акумулатора е зареден.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • #4
        От: Гелов акумулатор - зареждане ?

        Много полезни отговори . Мерси

        Коментар


        • #5
          От: Гелов акумулатор - зареждане ?

          Зарядно за автомобилен акумулатор не става. И по-точно е не че не става, а не трябва. Не напразно има специални зарядни за зареждане на акумулатори на мотоциклети, които са в пъти по-слаби от тези за автомобилите. Моето лично е 300mA и си зареждам акумулатора в порядъка на около 23-24 часа, а ако го сложа на другото ще е готов за около 1,5 часа. Може сам да направиш разликата и да прецениш бавното или бързото зареждане е по-добро за живота на акумулатора.
          SUZUKI DRZ SuperMoto

          Никога няма втори шанс да направиш първо впечатление ...

          Коментар


          • #6
            От: Гелов акумулатор - зареждане ?

            Нормалните акумулатори се зареждат на ампераж, който отговаря приблизително на 10% от капацитета му. Примерно 50 амперчаса акумулатор се зарежда на максимум 5 ампера. Геловите и специалните серии на оптима се зареждат на 2-5% от капацитета им, примерно 20 амперчаса се зарежда на около 0.5-1 ампер. Ако не е с "умно" зарядно, трябва при зареждане по описаната процедура да не надвишава 20% от волтажа на акумулатора. Демек 12волта , 20% са 2.4 волта. При показание 12+2.4=14.4 волта приблизително, акумулатора е зареден.
            ТКЗС за цял живот

            http://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%95%D1%84%D0%B5%D0%BA%D1%82_%D0%BD%D0%B0_%D0%94%D1%8A%D0%BD%D0%B8%D0%BD%D0%B3-%D0%9A%D1%80%D1%8E%D0%B3%D0%B5%D1%80

            Коментар


            • #7
              От: Гелов акумулатор - зареждане ?

              Много полезно инфо , мерси колеги , да карате с здраве и безаварийно.

              Коментар


              • #8
                От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                И аз се сблъсках с проблема от заглавието на темата, и търсачката ме докара тук.
                Само че при мен случая е по-особен. Не става дума за превозно средство.
                Работя с един вид самоходна машина с гелови акумулатори на 24V 180АН. Но вчера, връщайки се от отпуска откривам че зарядното е откраднато. Проблема е че ново струва 600лв. А другия проблем е,че сме с ново ръководоство, и потенциално на целия стар персонал се гледа с подозрение и е напълно възможно да бъдем обвинени в небрежност и безстопанственост. Не може да се раздухва случая. ще трябва да се оправям сам, като уж най-технически грамотен в бригадата, а и лично заинтересован, защото аз работя с тази машина.
                С риск да се повторите с предишните си отговори, но пак да питам?
                Ясно е че не мога да си позволя да купя ново зарядно. Но допустимо ли е да импровизирам с един трансформатор и изправител? Съобразено с изискванията за по-малък заряден ток. И евентуално с някакакъв таймер за изключване, защото не съм сигурен че ще се справя с електроника следяща напрежението.
                Благодаря предварително!

                Коментар


                • #9
                  От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                  Адаш ... не съм съвсем в час с геловите акумулатори, но ако се водим от това, което са писали колегите по-горе - взимаш 3 компютърни захранвания, вързваш им изходите последователно (12V + 12V + 5V), вързваш акумулатора през една лампа за фарове и си ти. Просто това е най-бързото, което ми хрумна, без никакви заигравки. Напрежението е съвсем право, няма пикове, няма и как да надхвърли допустимия праг.Даже и нови от магазина, най-евтините захранвания са 18-20лева. За компютри не стават, честно казано, но за в случая би трябвало да са ОК.

                  П.П. може и 2 лампи паралел да трябват, спи ми се още и не мога да смятам
                  О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                    Принципно тези акумулатори първо се ограничават по ток а след това по напрежение.
                    Като почнеш да го зареждаш ще трябва да ограничиш тока. Като се зареди акумулатора той сам ще почне да се ограничава по ток и тогава ще трябва да го ограничиш по напрежение.
                    Аз съм си направил един траф и реостат на първичната намотка. Трафа е 5А 16V. Преди да почна да зареждам без товар нагласям напрежението на 14v. Така знам, че като се зареди и напрежението няма да е повече от 14V.
                    Като закача акумулатора и гледам тока, ако е много голям намалявам от реостата до нужното и оставям да се зарежда. При това положение обаче след време ще трябва да се направи корекция на напрежението.
                    EXC TPI 2019

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                      Е, аз затова му предложих да си ковне една - две лампи във веригата. Няма никакъв начин да прехвърли амперите на самите лампи, а те са безопасни в случая, доколкото схващам. Колкото и да е разреден акумулатора, разликата едва ли ще е повече от 4 волта, хайде нека е 5, че не ги знам до какъв разряд изкарват. 180Ач*0.05 = 9А. 5V/9A = няма и 0.5ома, тоест 2 100 лампи по 100W/12V. Тъпо, но без електроника и веднага ...
                      О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                        Така, ясно че нещата отиват към импровизация.
                        Та, ако се вземе траф с по-малка мощност, това няма ли да е достатъчно за ограничаването по ток?
                        А донагласянето на напрежението с баластен мощен резистор последователно към първичната?
                        Това с лампите е просто наистина, но с каква мощност ще светят? И ще светват ли въобще? Това съпротивлени на лампата за студена жичка ли е сметнато?
                        Ето един траф в който се оглеждам.http://www.skrap.org/ad/view/BG-c53-1555
                        С евентуалната комбинация на вторичните му от 20V, една или 2 успоредно,ако позволяват изводите, ще се избере необходимия ампераж.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                          Адаш, ако ще слагаш обикновен траф, ЗАДЪЛЖИТЕЛНО му ковни някакъв ограничител на напрежението! 28.8 изправено и 28.8 изправено И филтрирано не са баш едно и също, знаеш.
                          А ако 28.8 е тавана на трафа с напълно зареден акумулатор, има да го чакаш да се зареди до 2ро пришествие.

                          Абе, нали Ясен беше пускал специална тема за Акумулаторите? "Що е то акумулатор и с какво се яде" или нещо подобно, ровил ли си вътре?
                          О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                            Да,ето я темата.
                            Симеон Симеонов - 0878666200
                            Suzuki Bandit N600 with K&N filter and Hurric exhaust
                            Suzuki - A way of life

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гелов акумулатор - зареждане ?

                              Аз ползвам зарядно за автомобил, като закачвам един акумулатор от кола паралелно по време на зареждането.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 0 потребители онлайн. 0 потребители и 0 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X