Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

    Не е зле да актуализираме малко темата - доста е полезна и интересна.

    Ето го и моят финансов разчет за консумативи, с уговорката че не включвам сериозни непредвидени ремонти. Също така не е включена първоначалната "инвестиция" по придобиване на мотора и екипировката. Не претендирам за изчерпателност, просто са основните разходи които правя по мотора.
    Разчета е за Yamaha TT600 която в летните месеци карам ежедневно, 95% из града, но като се замисля рядко минавам по малко от 20 километра дневно.

    Гражданска ~ 100
    Данък - ~ 80
    Преглед - 15 (струва 30 ама е за 2 години)
    Обслужване на спирачки - ~ 60 (наклатки - 2 комплекта х 50 лв + течност. Един компллект комплект наклатки смятам че ще издържи 2 сезона)
    Масло - две смени ~ 120 (хваща ми към 2,5 литра но толкова няма как да купя така че вземам по 3 на смяна)
    Маслен филтър - 12 (сменям го веднъж на две смени на масло)
    Въздушен филтър + спрей за омасляване ~ 60
    Верига + пиньони ~ 100 ( струва към 200 но смятам че ще издържи най малко 2 сезона)
    Гориво - 800 (в активния сезон около 40 - 50 литра на месец, а за цялата зимата я съм изразходил 30 - 40 литра я - не. За годината средно го слагам 300 литра)
    Гуми - ~ 200 - 240
    Непредвидени - 150 (жила, стопове, лостчета, ръчки, и други)

    Тотално за година прави към 1750 лева което значи средно около 145 лева на месец.
    Разбира се разходите са концентрирани основно през лятото когато се случва да се "хвърлят" и по 300 лева месечно само за возене но какво да се прави...
    Разбира се има вариант когато разходите с много по малки - например ако изкарвам мотора само събота и неделя, - тогава няма да харча толкова много пари за гориво, смяната на маслото ще е само една, с комплект гуми ще издържам два сезона а останалите консумативи ще ги сменям още по рядко но... Какво да се прави - кеф цена нЕма : )

    TT-to още не съм го прежалил за гората. За там е стария XL но тъй като за съжаление в последно време го карам все по рядко, разходите за него са пренебрежими в сравнение с ТТто.

    Послепис: леле т`ва мотора било като любовница - сега разбрах какво ми яде парите .

    Коментар


    • #32
      От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

      Разчет за Shineray 250,който последната година карам само по горите,но държа документите да са изрядни.

      Гражданска ~ 70
      Данък ~ 30
      Обслужване на спирачки ~ 60 (3 комплекта по 20 лв)
      Масло ~ 60 (хваща ми към 1 литър)
      Верига + пиньони ~ 100
      Гориво ~ 500 (Карам го 1-2 пъти в седмицата в активния сезон а зимата само един път в седмицата)
      Гуми ~ 400 ( едни гуми при хард каране издържат около 1 сезон )
      Окачване ~ 200 (един път в годината сменям шарнири,втулки,рейки,лагери и т.н. )
      Козметика ~ 50 (спрей за верига,за въздушния и масления филтър )
      Непредвидими ~ 150

      Общо към 1700 лева
      Симеон Симеонов - 0878666200
      Suzuki Bandit N600 with K&N filter and Hurric exhaust
      Suzuki - A way of life

      Коментар


      • #33
        От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

        Моят вариант е малко по-различен. Карам по 1 път в седмицата, а от понеделник до петък съм на работа. В единия ден от уийкенда съм зает с други неща. Това прави едва 4 карания на месец, всяко от които рядко надвишава 100-130 км. Да, но се случва каранията са само 2 или 3 месечно. Отделно от това може да пропусна 1 или 2 месеца в сезона. Накрая се събират приблизително 1500 - 2000 км. Мотора Сузуки ДРЗ 400к го поддържам, но не му робувам. В смисъл, че го поддържа човек, който разбира, а аз само плащам и примерно, макар и да ми се иска, няма да купувам нови пластмаси въпреки, че сегашните вече са надрани. Не съм правил точна сметка, но за двете години, които изминаха откакто го купих в отлично състояние съм изхарчил по около 1000 лв. на година за части, консумативи и труд. Горивото ми излиза около 20 лв. на каране и още толкова за транспорт, но тези неща не ги смятам, нито пък процента на километри изминати с буса, когато транспортирам мотора с него, за да мога да изчисля какъв процент се пада в частта за разход за мотора от "гражданската" за буса /ако ме разбрахте / и изобщо за поддръжката му.

        В крайна сметка излиза, че сметката е вярна и ако се кара активно, и се включат всички разходи, се стига и до още по-големи суми от тук споменатите 3-4000 лв. годишно. Но пък може и с по-малко да се мине и кефа пак си е голям.

        Коментар


        • #34
          От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

          Първоначално публикуван от LightOfJah Преглед на мнение
          ........Но пък може и с по-малко да се мине и кефа пак си е голям.
          Дали?????
          Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

          Коментар


          • #35
            От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

            Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
            Дали?????
            Разбира се на 100%!!!

            Присъединявам се към колегата LightOfJah и аз съм горе долу на неговия хал, по темата де.
            Не е важно какво караш, а как го караш !

            Коментар


            • #36
              От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

              Първоначално публикуван от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ Преглед на мнение
              Разбира се на 100%!!!

              Присъединявам се към колегата LightOfJah и аз съм горе долу на неговия хал, по темата де.
              В карането ли?
              Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

              Коментар


              • #37
                От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                В карането ли?

                Първоначално публикуван от ИВАН - ЕТРОПОЛЕ Преглед на мнение
                .... по темата де.

                Без коментар!!
                Не е важно какво караш, а как го караш !

                Коментар


                • #38
                  От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                  Ами моето е по две!!!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                    Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                    Дали?????
                    Може да се мине с по-малко, като се кара по-малко. Това имах предвид . Понякога си казвам "Ееех, ако можеше да карам и утре...", но това не пречи човек да излиза с мотора и приятели да се кефи, така да се каже.
                    Освен това ще споделя и нещо друго - първоначалната инвестиция /мотор+екипировка/ ми струваше около 5000 лв., от които 1/2 съм ги събирал 2 години, а другата 1/2 беше заем от баща ми, който впоследствие се превърна в дарение /не че нямаше да го върна, но не можах да устоя на предложението на падрето /. Това за мен бе най-трудното - да събера началната инвестиция. И сега интересната част - заплатата ми е 800 лв., с които се оправям, че и ми остават.

                    Коментар


                    • #40
                      От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                      Три смени на масло 2л по 8лв плюс един маслен филтър 10лв,отделно гориво от 10 до 20лв на седмица.Това е целият разход по мотора за една година.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                        Аз от юни месец от както взех Ямахата съм сменил
                        2-пъти масло =66лв
                        маслен филтър (метален) 32лв
                        въздушен 20лв
                        преден пиньон 15лв
                        спрей за верига 18лв от който имам да пръскам още и масло за филтъра 1л=15лв с което ще изкарам сигурно 2г.
                        Като филтъра се пере на две карания а веригата се пръска на всяко. Засега нищо не съм ремонтирал, мотора се кара веднъж в седмицата по 20лв бензин или около 100км.
                        Един лешпер който има същата Ямаха като мен от март до сега само налива масло и бензин + няколко задни гуми.
                        На всеки мотоциклет си излиза различно, зависи какво му е първоначалното състояние и колко се кара. Защото още с купуването може да се наложи изваждане на едни 500лв примерно.
                        EXC TPI 2019

                        Коментар


                        • #42
                          От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                          Хубаво е в тая тема да пропишат и тези с четирицифренните суми, че да не се заблуди някой. Има два основни типа разходи, които са коренно различни.
                          Едните са четири пет цифенна сума другите с трицифренна. Едните са състезатели и се кефят на макс, а другите са сланинари и си мислят, че се кефят!

                          ПП: Ще накарам един приятел да ви понапише кое колко струва на що годе нов мотор (2008, който не е каран почти и който не се кара много.... Само за протокола до колкото помня за тази година има 3 сменени нови задни гуми... За 4-5 излизания в месеца Вие смятайте...
                          Kawasaki KDX 220 R (Jabcho tuning)>Gas Gas EC300>Beta 300RR

                          Коментар


                          • #43
                            От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                            Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                            Хубаво е в тая тема да пропишат и тези с четирицифренните суми, че да не се заблуди някой. Има два основни типа разходи, които са коренно различни.
                            Едните са четири пет цифенна сума другите с трицифренна. Едните са състезатели и се кефят на макс, а другите са сланинари и си мислят, че се кефят!

                            ПП: Ще накарам един приятел да ви понапише кое колко струва на що годе нов мотор (2008, който не е каран почти и който не се кара много.... Само за протокола до колкото помня за тази година има 3 сменени нови задни гуми... За 4-5 излизания в месеца Вие смятайте...
                            Със тези 3 смени на задни гуми за цял сезон този твой приятел е по скоро от типа ,,сланинар''.
                            0 8 76 36 8 542

                            Коментар


                            • #44
                              От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                              За година и половина навъртях 6000км , като за този пробег съм сменил преден венец, няколко гуми, въздушен филтър, масло, антифриз и един семеринг на водната помпа, общо= около 500 лв (без бензина разбира се ). Това на старото ми моторче DT 125 2т. Двигателчето беше чук. Продадох го в състояние да изкара поне още толкова без да се пипне нищо.
                              Yamaha WR 200

                              Коментар


                              • #45
                                От: Колко струва карането и поддръжката на мотор на година?

                                Първоначално публикуван от Ivan Minkov Преглед на мнение
                                Хубаво е в тая тема да пропишат и тези с четирицифренните суми, че да не се заблуди някой. Има два основни типа разходи, които са коренно различни.
                                Едните са четири пет цифенна сума другите с трицифренна. Едните са състезатели и се кефят на макс, а другите са сланинари и си мислят, че се кефят!

                                ПП: Ще накарам един приятел да ви понапише кое колко струва на що годе нов мотор (2008, който не е каран почти и който не се кара много.... Само за протокола до колкото помня за тази година има 3 сменени нови задни гуми... За 4-5 излизания в месеца Вие смятайте...
                                Те може и пет цифрени да са сумите по разходите ама дали има ефект от цялата работа.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X