Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

    Темата е продължение от тук

    Тръгнах по обяд. Самарканд е едва на 30 км от границата с Таджикистан. Въпреки че бях единствен, влизането се проточи. Пътната настилка изчезна съвсем ...
    В останалата част от деня изминах около 150 км макадам. Планината не само се виждаше, но и се усещаше. Жегата отстъпваше място на свежия планински полъх.
    Не, това не беше Памир. Това бяха Фанските планини(Fann
    Mountains, Фанские горы) през които течеше Фан-даря.










    Последно редактирано от Димо; 29-04-11, 20:15.
    ______2
    Е = MZ

  • #2
    От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

    Стъмни се и останах да спя в крайпътна чайхана. Толкова се радвах на хладния въздух, че си легнах съвсем близо до водопада край къщата за още по-силен ефект. Исках да ми е студено. Не зная колко съм спал, но се събудих от шума на водопада. Не можеше да се спи. Взех си чувала и влязох при другите 5-6 човека, които спяха на общ дървен нар. Следващото събуждане беше от силен удар в стъкло, нещо падна върху лицето ми, скочих ... Стопанина също беше скочил, светна лампата и повтаряше уплашено "Кошка, дикие, дикие кошка". Животното се беше свряло под нара и се чудеше откъде да избяга. Изгонихме я, но ме беше одраскала по лицето при опита си да изскочи навън през затворения прозорец. Дива котка или малък рис - незнам, но трябваше да обработя драскотината на лицето си ... На сутринта видях, че гумата ми е спаднала и открих пирон в нея. След 15 километра беше разклона с главния път за Душанбе, където реших да я ремонтирам. Вдигнах я с компресора и поех към столицата и гадния тунел. За Анзоб тунел знаех преди да тръгна. Иранско-Таджикски проект започнат и незавършен. 6.5 км офроуд тунел с кал, вода и без светлина, с движение в двете посоки. Повече информация за проекта: http://www.anzob-tunnel.tj/news.htm). Обаче главният път за Душанбе се оказа перфектен нов асфалт ...





    ... и стигнах до тунела.



    Последно редактирано от Димо; 29-04-11, 20:24.
    ______2
    Е = MZ

    Коментар


    • #3
      От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

      Спокойно, тунела имаше и друга дупка, която всъщност беше отворена за движение и почти напълно отводнена. Изчаках преди мен да влезе камион, за да виждам какви са дупките по пътя и потеглих. По средата обаче ми писна да му дишам пушилката, дадох газ и го изпреварих. Не беше кой знае какво. Минава се. Преди това обаче отхвърлих предложенията за употреба на местната дрога - "Нос", "Носавъй". Масово хората лапаха от тази трева, после я държаха под езика си и накрая-изплюваха. Вероятно енфие. Не зная, не беше забранена. Някои полицаи също вадеха найлонови пликчета с тази трева.





      След тунела



      Всъщност тунелите са няколко, но другите са къси, светли и могат да се заобиколят.



      Ето маршрута ми в Таджикистан.

      ______2
      Е = MZ

      Коментар


      • #4
        От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

        Верно излиза приказката че друга природа като нашата няма.
        Като ви чета пътеписите,май навсякъде другате е по хубава

        Коментар


        • #5
          От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

          Сто и петдесет километра перфектен асфалт и бях в Душанбе. Колкото да сменя пари, заредя гориво и хвана по М41 - 15 минути.
          Парите станаха "риби" - сомове. Въобще парите в трите държави Узбекистан, Таджикистан и Киргизстан са Сом, Сум и Сомони - все риби за мен , но кои на кого бяха точно и до днес не знам Бензин обаче имаше свободно и струваше към две и половина риби. Два кадъра от таджикската столица.





          М41 започваше с асфалт(80км) и полицейски постове(офиси), каквито от тук нататък щях да срещам на всеки 40-50км. Ако има нещо, което да ме дразни повече от това да се качват по мотора, това е да ми слагат каската ... но нямах избор, паспорта ми беше в ръцете им.







          След което асфалта изчезва и започват Южнотаджикските планини. А пътя върви покрай реката Абихингаб нагоре към прохода Хабурабат (3252м). До прохода обаче имаше още много...









          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

            Колите бяха изчезнали съвсем без да ми направи впечатление, когато видях това на горната снимка и разбрах, че нещо май не е много наред ...









            За мое щастие на мястото се оказа зам. министъра на транспорта, който каза: Тук ще ти помогнем, проблема е обаче по нататък - ние демонтираме моста. Трябва да проверя до къде са стигнали ... и завърши с "Прайдьош Дима, прайдьош ...Давай, завади"



            ______2
            Е = MZ

            Коментар


            • #7
              От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

              Първоначално публикуван от Layer Преглед на мнение
              Верно излиза приказката че друга природа като нашата няма.
              Като ви чета пътеписите,май навсякъде другате е по хубава
              Не мисля, че е така. Светът навсякъде е хубав. Просто рутината, навика, те кара да мислиш, че това което виждаш всеки ден не е толкова хубаво като това, което не си виждал. За хората живеещи по тия места Родопите сигурно са като рай.
              LZ2NKM

              Коментар


              • #8
                От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                Молодец, Дима, молодец! Давай нататък, че ша изкрейзя от чакане...

                Коментар


                • #9
                  От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                  Първоначално публикуван от damon Преглед на мнение
                  ....
                  Мащабите са различни и затова е впечатляващо !
                  Но си прав ,че навсякъде е хубаво и има много за гледане ...
                  Човек първо е изобретил колелото а после премазаните животни !

                  Коментар


                  • #10
                    От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                    Mалкото момиченце страшно ми заприлича на cveti...

                    Коментар


                    • #11
                      От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                      А голямото се срамува от .......фотографа. Димо благодаря .
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • #12
                        От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                        Първоначално публикуван от Димо Преглед на мнение

                        Снимката ли подлъгва, или тунела наистина е крив?
                        О879 342 54О Не си пъхайте пръстите където ви падне, не са чак толкова много...

                        Коментар


                        • #13
                          От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                          Никога не съм казвал, че някъде другаде е по-хубаво то тук, нито пък, че у нас е най-хубаво ...
                          Нямате представа как човек започва да се радва на зелените ни поляни, вечерния хлад (дори през лятото) и всяко зелено дърво наоколо след хиляди километри пустини, степи и убийствена жега. Планини има в Таджикистан и Киргизстан, но много скоро таджикските щаха да се превърнат в едно съвсем не толкова приветливо място ... Изключително сурови, смазващи с мащаба си, без каквато и да е растителност, пустини в облаците ... в които ходиш бавно, дишаш късо, леко замаян и всичко е някак нереално...

                          @izo4х4 - Давам Ицо, още малко остана. След слизането от планините, връщането ми беше почти светкавично

                          @Тихомир - Аз нямам спомен от Цвети на тази възраст. Помня я голяма, в красива рокля, на бал ... но може да има роднини там (без да знае)

                          @tef4o - Всичко е криво Този тунел е твърде сложно съоръжение. Ето тук в клипа на един индиец с колело може да го разгледате отвътре. Имам и още един клип, който ще пусна по нататък ...

                          Последно редактирано от Димо; 01-05-11, 12:47.
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                            Виждам от арката, която си снимал, че тези държави все още са на азбука Кирилица.
                            Добре, че не са взели да си сменят писмото с арабско.
                            Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

                            Коментар


                            • #15
                              От: Пътят до коприната през Памир (Таджикистан) и Алайския Хребет (Киргизстан)

                              Ей човек, изживял си нещо неописуемо и неповторимо! Сигурен съм, че подробния разказ и страхотните снимки не могат да пресъздадат вълнението и емоцията, която те е съпровождала по време на пътуването. Това ще си остане само в теб, за което искренно завиждам!
                              Поздрави!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X