Обява

Свий
Няма добавени обяви.

През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка :)

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка :)

    Така, имам идея за двуседмична лятна разходка с основна цел - прохода Гросглокнер в Австрия.

    Някак си съм любопитен дали наистина е рай за моториста и има ли мармоти по пътя...

    Маршрутът, който ми се върти в главата, ще е нещо подобно:



    Тръгване от София към Игуменица, оттам с ферито до Италия и после нагоре покрай морето.

    Относно подготовката - мисля да наблегна на тази на мотора и багажа, отколкото на самия маршрут и разните подробности по него

    Идеята ми е това пътуване да е разходка по хубави пътища, с лежерна туристическа скорост 90-110, със спиране тук-там за правене на снимки и разглеждане на някое градче или каквото изникне интересно по пътя.

    Нямам време, а също и желание да мисля и проучвам отсега къде какво има за неизтърване и изобщо няма да ме е яд, ако мина на 5 км. от него и го пропусна, тъй като самото каране и зяпането насам-натам плюс снимане на каквото ми хареса ми стига.

    Нямам GPS, ще се оправям с хартиени карти.
    Спането мисля да е основно на къмпинг, освен ако не вали много и времето се скапе, тогава къща за гости или хотелче.

    Километрите са около 3700, тоест ще станат 4000-4500 най-вероятно

    София - Игуменица ще го направя за един ден, после спане на ферито, каране в Италия до обяд-следобяд, зависи колко ми се спи, после къмпинг и по възможност плаж и почивка

    Следващите дни - както дойде, принципно ще гледам да минавам по около 250-300 км. на ден, за да ми стигне времето, като маршрута може да търпи изменения по пътя.

    Тръгването ще е на 15(Неделя) или 16(Понеделник) Август, прибиране - две седмици след това.

    Тук във форума има две хубави теми за мармоти и разходка из алпите, които съм чел и пак ще прочета, но ето и няколкото точки, по които ще се радвам да получа съвети от вас:

    Има ли значение дали ще тръгна в Неделя или Понеделник, с оглед на натовареността на ферибота от Игуменица, и дали да запазвам предварително през нета или да се оправям на място?
    Най-вероятно няма да си взимам каюта, ами седалка на палубата

    Коя линия ще е по-удобна, до Бриндизи или до Бари?

    Има ли смисъл да купувам хартиени карти от тук?
    Гледах едни на "Domino" по книжарниците и ми казаха, че уж били актуални, на година и половина най-много, но предполагам, че от всяка бензиностанция по пътя може да се купи читава пътна карта...

    За Гросглокнер знам, че трябва да се влиза само при хубаво време, така че там е ясно

    Относно къмпингите по пътя - разгледах файловете от темата "Къмпинги на шест континента" и се оказва, че те са буквално навсякъде по пътя, така че не мисля предварително да търся информация в нета, ами на място както дойде

    Идеята ми е да карам до 4-5 следобед и после настаняване някъде, разходка, зяпане, снимки и почивка

    За момента май не се сещам нищо друго, но ще пиша като излязат още въпроси.

    Ще пътувам с Yamaha Fazer 600, вече му сложих топ каса, ще метна един чувал с багаж, палатка, спален чувал, самонадуваемо шалте, евентуално раница на резервоара, за да гледам там картата и мисля да съм готов

    Гумите са ми ОК, акумулатора също, ще сменя маслото и спирачната течност преди да тръгна, за антифриза ще си помисля, скоро го сменях. Всичко друго е ОК.

    А, още нещо - какви са температурите из Алпите в Швейцария и Австрия в края на Август? За Гърция и Италия е ясно, че ще умра от жега. Все още не съм решил дали да пътувам с кожен екип, или с един твърде летен текстилен и да взема малко топли дрехи...

    Та така, ще се радвам на съвети и предложения, каквито не се и съмнявам, че ще има

    Засега смятам да пътувам сам, така че всеки желаещ да се присъедини е добре дошъл, стига да са му удобни датите, на които смятам да тръгна
    Прикачени файлове
    Човекът е човек, когато е на път...

  • #2
    От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

    хубав маршут минах го точно преди 3 дни,,игуменица -бриндизи ферито е 12часа ,,бриндизи -пескара пьлна скука 20 евро аутострада около фоджа канска жега,,пескара -анкона10евро скука,,,,,анкона -сан марино и нагоре ,, ако караш покрай морето за да не вьртиш по ауто стрададата 60 км, се минават за 2 часа много натоварено движение,аз минах на отиване през албания ,хьрватска и на горе много по красиво и приятно

    Коментар


    • #3
      От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

      http://www.offroad-bulgaria.com/show...F0%EC%EE%F2%E8

      Това не го ли гледа?

      Коментар


      • #4
        От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

        Първоначално публикуван от reising Преглед на мнение
        хубав маршут минах го точно преди 3 дни,,игуменица -бриндизи ферито е 12часа ,,бриндизи -пескара пьлна скука 20 евро аутострада около фоджа канска жега,,пескара -анкона10евро скука,,,,,анкона -сан марино и нагоре ,, ако караш покрай морето за да не вьртиш по ауто стрададата 60 км, се минават за 2 часа много натоварено движение,аз минах на отиване през албания ,хьрватска и на горе много по красиво и приятно
        Благодаря за информацията, най-вероятно ще гледам да карам по второстепенни пътища където мога, за да зяпам повече, а и да не плащам такси за магистрала.
        Точно заради това идеята ми е да карам в Италия покрай морето през делнични дни с надеждата да е по-малко натоварено от уикенда да речем, въпреки че е сезона на отпуските и сигурно ще е лудница навсякъде.

        Хърватска и Албания мисля да си ги оставя за отделно пътуване някой ден.

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...F0%EC%EE%F2%E8

        Това не го ли гледа?
        Чел съм я темата, но не помня да има споменато къде колко градуса е, но сега погледнах пак и видях на едно място, да казват, че е към 30, а и на GPS-a показва 90 Фаренхайт, което е около 30 Целзий.

        Най-вероятно ще си тръгна с кожения екип, пък на топлото ще умирам, на студеното ще зъзна и така

        А и по-важните неща са ми да реша как ще пътувам с ферито и дали да търся хартиени карти от тук или на място по пътя да купувам каквото ми падне.
        Човекът е човек, когато е на път...

        Коментар


        • #5
          От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

          Как имам нужда да си метна багажа на мотоциклета и да се ма'ана от тук...

          Приятно изкарване и да направиш някоя друга снимка!

          Иво
          Черпете ме, не ме щадете!
          _________________
          (\__/)o*******_
          (='.'=)*O*.--._.=.\-.
          ('')_('')***(_)=='(_) - I cannot get it out of my mind...

          Коментар


          • #6
            От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

            Първоначално публикуван от markovivo Преглед на мнение
            Как имам нужда да си метна багажа на мотоциклета и да се ма'ана от тук...

            Приятно изкарване и да направиш някоя друга снимка!

            Иво
            Аз точно затова не искам почти нищо да планирам по тази ваканция, просто имам нужда да взема малко въздух.
            Товаря мотора и тръгвам, пък каквото стане
            Който даде някой съвет - добре е дошъл.
            Ще се постарая да е приятно и да направя снимки, после и пътепис задълже.
            Хайде приятно изкарване на Карандила, да им вземеш акъла с презентации
            Човекът е човек, когато е на път...

            Коментар


            • #7
              От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

              Предполагам си чел това мнение на Драго, но все пак е добре да се види отново

              Специално частта за Словения !

              Първоначално публикуван от drago varvar Преглед на мнение
              Eто и пътните такси за тези които ще пътуват в тази посока.

              Сърбия


              • магистралата Ниш-Белград леки коли – 730 динара (в лева, в евро)
              • магистралата Ниш-Белград с кемпер – 2190 динара (в лева, в евро)
              • Белград- хърватска граница (Шид) леки коли – 340 динара (в лева, в евро)




              Хърватска


              • на всички магистрали, с изключние на магистралите в строеж:
                леки коли: между 1 и 8 евро на участък
              • Сръбска граница – Загреб: 105 куни (в лева, в евро)
              • Загреб – словенска граница (посока Любляна): 5 куни (в лева, в евро)
              • Загреб – словенска граница (посока Марибор): 42 куни (в лева, в евро)
              • Сплит до Загреб: 105 куни (в лева, в евро)
              • Загреб – Риека: около 10 евро
              • Кредитни карти: ДА
              • Сайт за пътни такси, категоризиране на МПС, начини на плащане- http://www.hac.hr/index.php?task=ces




              Пътни такси в Словения

              Винетка (леки коли):
              седмична (7 дни) – 15 евро;
              месечна – 30 евро;
              целогодишна – 95 евро
              Мотциклети: седмична (7 дни) – 7,5 евро;
              Плаща се още на:
              - тунела Караванкен леки коли – 6,50 евро
              Кредитни карти: ДА
              За магистралите:
              Товарните автомобили и автобусите с тегло над 3,5 тона ще заплащат такси по досега съществуващия начин – на кабините за заплащане на магистрална такса, до въвеждане на електронен контрол на автомагистралите.
              Предвиждат се и винетки за еднократно транзитно преминаване, които ще са едногодишни, на стойност 27,50 евро.
              Съвети за избягване на винетките в Словения (благодарение на Благун):
              Изниква въпросът, как да си спестим немалкия допълнителен разход.
              1. За пътуващите към Италия – вместо Загреб-Любляна-Триест карат Загреб-Риека-Рупа и по немагистрални словенски пътчета за около 30 км стигат до Триест. Цена на хърватските магистрални отсечки – около 8.50 евро. Т.е. ако планираш отивания и връщания до Италия за 6 месеца – кихаш си 35 евро за винетка и това е.
              2. За пътуващите към Австрия/Германия.
              Пътят Обрежие-Любляна-Караванкентунел е безнадежден и практически не може да се избегне винетката.
              Другият път: (Загреб)-Мачел-Птуй-Марибор-Шентил-(Грац) има само 10 километров магистрален участък, който е обиколим. Ето на този сайт има подробни инструкции по въпроса:
              http://kroatienblog.com/2008/07/06/w...urch-slowenien
              Неприятното е, че винетен е и булевардът, пробождащ транзитно Марибор, т.е. има минаване през градските улици.
              По-подробно за избягване плащането на винетка в Словения>>>


              Италия

              Плаща се на:

              • повечето магистрали (такса за разстояние) леки коли – ок.5евро/100км
              • Триест – Венеция: 6 евро
              • Венеция – Флоренция: 15,30 евро
              • Флоренция – Рим: ок. 18 евро
              • Рим – Триест (без слизане от магистралата): 38 евро
              • Австрийската граница (идвайки от Грац) – Милано – 27евро
              • Милано-Триесте – 22 евро
              • Милано-Генуа – 8 евро
              • Милано-Верона – около 8 евро
              • Комо-Милано; Варезе-Милано; Торино-Бардонекия; Моржекс-Аоста; Рим-Цивитавекия; Неапол-Салерно; Месиана-Фериана; Цефалу-Буонфорнело – с предварително платен ваучер
              • Южно от Неапол и в Сицилия – частично безплатно
              • Тунел „Frejus“ (м/у Италия и Франция):
                • 35.10 EUR в едната посока;
                • 43.70 EUR двупосочен билет (валидност:една седмица (ако си купиш билета в събота, то той ще важи до 24.00h. до следващата събота)


                Още за тарифите на тунела – http://www.sitaf.it/home.aspx?ch=3.2


              Кредитни карти: ДА, но не навсякъде



              Швейцария

              Плаща се за:
              - винетки за магистралите и пътищата, отбелязани с бяло-зелени знаци
              коли до 3,5 тона- 27евро – за 14 месечна
              Могат да се купят на всички швейцарски ГКПП, пощенски станции, бензиностанции.
              Плаща се и за някои тунели.


              Австрия

              Плаща се за:
              - винетка на всички магистрали
              леки коли:
              72,60 евро – годишна
              21,80 евро – месечна
              7,90 евро – 10-дневна
              мотоциклети:
              29,00 евро – годишна
              10,90 евро – 2-месечна
              4,30 евро – 10-дневна
              - всички магистрали с Go-Box за каравани, коли с ремаркета, камиони и автобуси:
              двуосни 0,156 евро/км
              триосни 0,218 евро/км
              четириосни 0,328 евро/км
              Винетки се продават практически на всички бензиностанции, пощенски станции и павилиони Tabak/Traffik в градовете. Близо до всеки граничен пункт има място, в което се продават (бензиностанции и др.).
              Глобите за липсваща или невалидна винетка или Go-Box са СОЛЕНИ!
              Отделно се плаща на следните магистрали и тунели:
              - магистрала Бренер ок.8,50 евро
              - магистрала Тауерн (между Вилах(край Словения) и Залцбург): 9,50 евро
              - Албергтунел ок.8,50 евро
              - тунел Фелбргтауерн 10,00 евро
              - тунел Гросглокнер 26,00 евро
              - тунел Караванкен(на границата със Словения между Вилах и Любляна) 6,50 евро
              – тунелът на А9 след Грац (посока Юденбург) – 7,50 евро
              Кредитни карти: ДА

              Германия

              Леки коли – безплатно

              Мотициклети – безплатно

              Камиони: около15цента/км с Go-Box система

              Коментар


              • #8
                От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                Moя съвет за картите: Купи си из място карти. Защо? Защото има разлика между имената на населените места между това което ние пишем и ТЕ. Означени са както са реално означени и със сигурност са по точни.
                Не съм сигурен, но имаше разлика в цените за ферито праз уикенда и делника (може да се лъжа).
                Имаш време, избягвай автострадите, скучни са.

                П.П. ето нещо и от мен: http://fozybg.multiply.com/journal/item/2/2
                още за мен на ВВВ//sites.google.com/site/fozysite/home

                Коментар


                • #9
                  От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                  @Венци- малкия

                  Да, четох го и като гледам в Италия има яко такси, но мисля да потърся алтернативни пътища на място

                  @Fozy - И аз така мислих първоначално за картите, да купувам на място след всяка граница, така ще са най-актуални и градовете ще са както са написани по табелите, което ще си е от полза

                  Прочетох ти пътеписа на един дъх, много готино пътуване е било, браво!

                  А страдите мисля наистина да ги избягвам и да карам покрай морето, гледам че има вторестепенен път, бърза работа нямам, на разходка съм тръгнал, а и ще се спести някое евро за бензин и паста
                  Човекът е човек, когато е на път...

                  Коментар


                  • #10
                    От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                    @Fozy - И аз така мислих първоначално за картите, да купувам на място след всяка граница, така ще са най-актуални и градовете ще са както са написани по табелите, което ще си е от полза
                    [/QUOTE]
                    Имам подробен атлас на Европа М 1:800 000.
                    Имената са на езика на отделните страни.
                    Мога да ти го дам временно.

                    Коментар


                    • #11
                      От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                      Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                      Имам подробен атлас на Европа М 1:800 000.
                      Имената са на езика на отделните страни.
                      Мога да ти го дам временно.
                      Благодаря много за предложението, но ще си купя карти по пътя, добре е да имам, че надали само веднъж ще се минава през тези държави.

                      А и не обичам да взимам неща назаем, само ги мисля и се притеснявам да не ги изгубя и повредя.
                      Човекът е човек, когато е на път...

                      Коментар


                      • #12
                        От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                        Много хубав маршрут си избрал. По това време на Гросглокнер беше 13-14 градуса, но ако е слънчево не се усеща и грам студ. Моят съвет е да си купиш карта на Алпите от Гросглокнер. Там подробно са дадени панорамните пътища. След този проход гледам, че маршрута ти е през Инсбрук, но има път, който върви успоредно на този, който си избрал - той е панорамен и невероятно красив. Аз също тръгнах миналата година с карти купени от България, но на тях не са показани интересните места. Има маршрут от Грасглокнер, който е като твоя, но минаваа само по панорамни пътища, които определено си заслужават. Непоносимата жега ще бъде само в Сърбия и Хърватска. После става рай за каране - яко завои с хубава настилка. Лек път и поздрави на мармотите, които задължително ще срещнеш.

                        Коментар


                        • #13
                          От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                          Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                          Много хубав маршрут си избрал. По това време на Гросглокнер беше 13-14 градуса, но ако е слънчево не се усеща и грам студ. Моят съвет е да си купиш карта на Алпите от Гросглокнер. Там подробно са дадени панорамните пътища. След този проход гледам, че маршрута ти е през Инсбрук, но има път, който върви успоредно на този, който си избрал - той е панорамен и невероятно красив. Аз също тръгнах миналата година с карти купени от България, но на тях не са показани интересните места. Има маршрут от Грасглокнер, който е като твоя, но минаваа само по панорамни пътища, които определено си заслужават. Непоносимата жега ще бъде само в Сърбия и Хърватска. После става рай за каране - яко завои с хубава настилка. Лек път и поздрави на мармотите, които задължително ще срещнеш.
                          Благодаря за включването и ценните съвети, много се радвам, че си решил да пишеш тук, с оглед на скапания Африкански нет

                          На мен всъщност Гросглокнер ми е черешката на тортата, с него приключвам, защото се движа от Швейцария през Инсбрук и към него, така че ще гледам да купя хубава карта на Алпите още рано-рано.

                          А пътища изобщо не съм избирал, просто нацъках няколко града на Гугъл Мапс и се получи този маршрут, на място като купя карти и ще мисля откъде да минавам, но ще се опитам да улуча панорамния път, който препоръчваш, звучи чудесно

                          Поздрави на мармотите задължително ще предам, само да ми паднат

                          П.С.
                          Следя с голям кеф цялото ви пътуване в Африка от началото, успех и стискам палци всичко да е наред до края. Справяте се чудесно, а снимките са направо върхът!
                          Човекът е човек, когато е на път...

                          Коментар


                          • #14
                            От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                            Мое мнение - пътят през западната част на ботуша е доста по вълнуващ ,а от Словения към дома си избрал стандартното скучно прибиране , при време и желание може да поработиш върху тази част от маршрута.

                            Коментар


                            • #15
                              От: През Италия и Швейцария към Гросглокнер или дотам и обратно - подготовка

                              Относно предварителното подбиране на маршрут - погледнете сайта http://viamichelin.com. Има добро меню за изготвяне на маршрута, като може да се избират точки през които се минава, както и да се избягват магистралите. Поиграйте си с него. Ако има въпроси - питайте. Основно преимущество - в част от мащабите, картите му са като печатните и се четата много лесно. Има обозначаване на панорамните пътища. Наименованията на населените места и други обекти са дадени така, както ще ги видите на табелите. Ако един обект има две имена, дадени са и двете. Например в Северна Италия, в областта Южен Тирол, са дадени и италианските и немските наименования.

                              За Австрия, Швейцария и част от Италия може да се ползва за резервации и туристическа информация сайта http://tiscover.at. Предлага много голямо разнообразие от нощувки на нормални цени. Понякога едно отклонение от 10 километра от основният път, може да свали цената в пъти. Туристическата информация също е на ниво.

                              Ако времето не позволява минаване през Гросглокнер - минете през Залцбург. Горещо го препоръчвам за посещение. В самият град нощувките са безумни, но около града може да се намери и за 20 евра.

                              Още за маршрута през Австрия: по направлението Залцбург - Филах може да се мине по Тауернаутобан (Tauernautobahn) през тунелите, но може и да се мине през курорта Обертауерн (проход Tauernpass) и под Катсберг (Katschberg).

                              Влизаното от Австрия в Словения може да стане освен през стандартният Караванкентунел, през прохода Лойблпас (Loiblpass/Podljubelj) и от там избягвайки магистралата да се влезе в Любляна. Отклонението е при град Клагенфурт.

                              И трите изброени от мен по-горе прохода са стръмни, с 15% наклони в продължение на километри. Ако съединителят и спирачките не са "на 6", не препоръчвам да се минава от там. Също не ги препоръчвам и като място където човек ще се учи как се кара по баир. Но след като основната цел е Гросглокнер, предполагам, че сте се погрижили. Като компенсация за трудното каране са гледките. Страхотни и страховити на места. А между Филах и Клагенфурт се минава покрай езерото Вьортер. Там съм затруднен да дам съвет къде е по-красиво - ако се мине по магистралата или покрай брега на езерото.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X