Обява

Свий
Няма добавени обяви.

София-Кейп Таун - подготовката

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • София-Кейп Таун - подготовката

    Мисля, че вече дойде време и за тази тема. От доста време мисля за това пътуване и ето, че му дойде времето. Тук ще поставя карта с начертания маршрут, който е реален /правен е с рутиращи осъвременени карти/. Естествено към момента са обозначени държавите, през които ще се премине и може би ще има промени, но като цяло е това, защото там няма много възможност за импровизации. До момента сме два мотора и трима души - аз, Вики и Мони, като се надявам да станем поне с още един повече. Идеята е да стигнем до Кейп Таун, като естествено отделим необходимото внимание на интересните места по пътя. Знам също и че не всичко може да се види. След като стигнем до крайната точка връщането ще стане със самолет, за което вече има и реални оферти. Тръгването е месец ЮНИ 2010 година. Има много време на пръв поглед, но след като четох и събирах информация се оказва, че не е чак толкова много за да се направи една добра подготовка. Километрите са близо 19 000, от които може би 80% са само хубави черни пътища и останалите по асфалт. Ето и всички държави с информация, която събрах за цени на бензина.
    1. БЪЛГАРИЯ
    2. ТУРЦИЯ
    3. СИРИЯ - Виза – от България, Бензин – 0.65 USD
    4. ЙОРДАНИЯ Виза – от България, Бензин – 1.16 USD
    5. ЕГИПЕТ - Виза – от България, Бензин – 0.26 USD
    6. СУДАН - Виза – от България, Бензин – 0.83 USD
    7. ЕТИОПИЯ - Бензин – 0.78 USD
    8. КЕНИЯ - Бензин – 1.29 USD
    9. ТАНЗАНИЯ - Бензин – 1.43 USD
    10. МАЛАВИ - Бензин – 1.29 USD
    11. МОЗАМБИК - Бензин – 1.44 USD
    12. ЗИМБАБВЕ -Бензин – 2.00 USD
    13. ЗАМБИЯ -Бензин – 2.07 USD
    14. БОТСВАНА -Бензин – 0.88 USD
    15. НАМИБИЯ -Бензин – 0.97 USD
    16. ЮЖНА АФРИКА -Бензин – 1 USD
    и маршрута





    Като време според мен ще отнеме 2 месеца и е реално изпълнимо.
    Надявам се в тази тема да съберем всякаква полезна информация за да се улесни това пътуване. Пускам темата и с идеята ако евентуално и друг е мислил за тази посока да седнем да го обсъдим и евентуално да пътуваме заедно, като тук включвам и любителите на 4х4, макар че за тях ще бъде по-трудно осъществимо. Дано и някой спонсор прочете темата, че доста неща ще трябват.
    Има задължителни ваксини, като примерно за да се издаде виза за Судан задължително трябва документ за направена ваксина за жълта треска и холера. Въобще има доста неща, които трябва да се подготвят.
    Та така 29 май 2010г. е събота и остават още 203 дни.
    Прикачени файлове

  • #2
    До: София-Кейп Таун - подготовката

    Транс-Африка е сериозна работа...
    Поздравления за смелоста.След Египет съм чувал че е доста опасно.Помисли дали да не минеш от Танзания направо за Мозамбик и от там в ЮАР.Чувал съм,че в Мозамбик не е проблем, и за Судан съм чувал същото.
    Преди 2 години,когато аз обикалях из северна Аврика, дори хора с опит в организирането на такива трипове не минаваха през централна Африка, а от Судан с кораб се прехвърлаха в Мозамбик или ЮАР.А пътуваха с камиони 6х6 МАН.
    Сега примен има един южноафриканец,утре ще разговарям с него да каже каквото знае и ще докладвам обстановката...
    Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

    Коментар


    • #3
      До: София-Кейп Таун - подготовката

      Първоначално публикуван от rusev Преглед на мнение
      Транс-Африка е сериозна работа...
      Поздравления за смелоста.След Египет съм чувал че е доста опасно.Помисли дали да не минеш от Танзания направо за Мозамбик и от там в ЮАР.Чувал съм,че в Мозамбик не е проблем, и за Судан съм чувал същото.
      Преди 2 години,когато аз обикалях из северна Аврика, дори хора с опит в организирането на такива трипове не минаваха през централна Африка, а от Судан с кораб се прехвърлаха в Мозамбик или ЮАР.А пътуваха с камиони 6х6 МАН.
      Сега примен има един южноафриканец,утре ще разговарям с него да каже каквото знае и ще докладвам обстановката...

      Колега не знам за коя централна Африка говориш?....,като целия маршрут се движи по така наречения "класически източен път".




      Поздрави,
      търся си подписа....

      Коментар


      • #4
        До: София-Кейп Таун - подготовката

        Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
        Мисля, че вече дойде време и за тази тема. От доста време мисля за това пътуване и ето, че му дойде времето. Тук ще поставя карта с начертания маршрут, който е реален /правен е с рутиращи осъвременени карти/. Естествено към момента са обозначени държавите, през които ще се премине и може би ще има промени, но като цяло е това, защото там няма много възможност за импровизации. До момента сме два мотора и трима души - аз, Вики и Мони, като се надявам да станем поне с още един повече. Идеята е да стигнем до Кейп Таун, като естествено отделим необходимото внимание на интересните места по пътя. Знам също и че не всичко може да се види. След като стигнем до крайната точка връщането ще стане със самолет, за което вече има и реални оферти. Тръгването е месец ЮНИ 2010 година. Има много време на пръв поглед, но след като четох и събирах информация се оказва, че не е чак толкова много за да се направи една добра подготовка. Километрите са близо 19 000, от които може би 80% са само хубави черни пътища и останалите по асфалт. Ето и всички държави с информация, която събрах за цени на бензина.
        1. БЪЛГАРИЯ
        2. ТУРЦИЯ
        3. СИРИЯ - Виза – от България, Бензин – 0.65 USD
        4. ЙОРДАНИЯ Виза – от България, Бензин – 1.16 USD
        5. ЕГИПЕТ - Виза – от България, Бензин – 0.26 USD
        6. СУДАН - Виза – от България, Бензин – 0.83 USD
        7. ЕТИОПИЯ - Бензин – 0.78 USD
        8. КЕНИЯ - Бензин – 1.29 USD
        9. ТАНЗАНИЯ - Бензин – 1.43 USD
        10. МАЛАВИ - Бензин – 1.29 USD
        11. МОЗАМБИК - Бензин – 1.44 USD
        12. ЗИМБАБВЕ -Бензин – 2.00 USD
        13. ЗАМБИЯ -Бензин – 2.07 USD
        14. БОТСВАНА -Бензин – 0.88 USD
        15. НАМИБИЯ -Бензин – 0.97 USD
        16. ЮЖНА АФРИКА -Бензин – 1 USD

        и маршрута





        Като време според мен ще отнеме 2 месеца и е реално изпълнимо.
        Надявам се в тази тема да съберем всякаква полезна информация за да се улесни това пътуване. Пускам темата и с идеята ако евентуално и друг е мислил за тази посока да седнем да го обсъдим и евентуално да пътуваме заедно, като тук включвам и любителите на 4х4, макар че за тях ще бъде по-трудно осъществимо. Дано и някой спонсор прочете темата, че доста неща ще трябват.
        Има задължителни ваксини, като примерно за да се издаде виза за Судан задължително трябва документ за направена ваксина за жълта треска и холера. Въобще има доста неща, които трябва да се подготвят.
        Та така 29 май 2010г. е събота и остават още 203 дни.


        Бойко,мисля,че имаш малък пропуск в Судан,Етиопия и Намибия основно-изпуснал си "Соусесвлей",огромните дюни в пустинята "Намиб"....


        Не знам защо си пуснал маршрута през Зимбабве...,та те са пред гражданска война!!!!!,според мен задължително трябва промяна.


        Поздрави,
        търся си подписа....

        Коментар


        • #5
          До: София-Кейп Таун - подготовката

          Айде честито за отворената тема

          Бойко, предлагам си услугите ...

          Този маршрут е дълъг и сложен. Включва цели 16 държави, за някои от тях знаем малко или нищо. Предлагам да разделиш работата. Дай ми задачка 1 или 2 държави, за които знаете най-малко. Ще опитам да се концентрирам само върху тях. Ще изчета различни пътувания ( с мотор, колело, кола, пеша) само в тези държави. Ще проуча днешната политическа обстановка и евентуалното и развитие в близко бъдеще. Визи, "супер важни" места, алтернативни маршрути и т.н.


          Имате ли хартиени карти на всички държави ?
          ______2
          Е = MZ

          Коментар


          • #6
            До: София-Кейп Таун - подготовката

            Не се изразих правилно, имах впредвид пресичането на запад.
            Garage 31 Ltd - Classic Land Cruisers restoration

            Коментар


            • #7
              До: София-Кейп Таун - подготовката

              Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
              Надявам се в тази тема да съберем всякаква полезна информация за да се улесни това пътуване. Пускам темата и с идеята ако евентуално и друг е мислил за тази посока да седнем да го обсъдим и евентуално да пътуваме заедно, като тук включвам и любителите на 4х4, макар че за тях ще бъде по-трудно осъществимо. Дано и някой спонсор прочете темата, че доста неща ще трябват.
              Та така 29 май 2010г. е събота и остават още 203 дни.
              Доста Смело.Браво.Мисля , че тук вече ще имате нужда задължително от асистиращ 4х4 автомобил.

              Коментар


              • #8
                До: София-Кейп Таун - подготовката

                Първоначално публикуван от Мони Преглед на мнение
                Бойко,мисля,че имаш малък пропуск в Судан,Етиопия и Намибия основно-изпуснал си "Соусесвлей",огромните дюни в пустинята "Намиб"....


                Не знам защо си пуснал маршрута през Зимбабве...,та те са пред гражданска война!!!!!,според мен задължително трябва промяна.


                Поздрави,
                Мони, имаме близки в Зимбабве- Хараре. Лятото ни гостуваха, ако решите да минавате от там, Нети ще звънне за инфо от Хараре. Има и опция за сафари със самолетче- с това се занимава съпруга на нашата позната
                Поздрави!

                Коментар


                • #9
                  До: София-Кейп Таун - подготовката

                  Пожелавам ви успех!!!!
                  П.С.
                  Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                  ваксина за жълта треска и холера .
                  И да не се изисква за някоя виза, НАПРАВЕТЕ ЗАДЪЛЖИТЕЛНО!! За тези кото не знаят какво е жълта треска: при човек без имунитет смъртността е над 80%. Преди пътуване в тропически райони е добре да се пие профилактично антималариен препарат! Не искам да плаша никой, но съм длъжен да обърна внимание! Консултация с паразитолог и инфекционист е препоръчителна.
                  Успех още веднъж!

                  Коментар


                  • #10
                    До: София-Кейп Таун - подготовката

                    Нямате спиране ,ей! От къде го купувате това свободно време .Желая ви успех в подготовката и в самото пътуване. Ще преживяваме пътувнето заедно с вас ,чрез пътеписите ви . Успех
                    PATROL 2.8TD КЪСА БАЗА -МАЛКО ПИПНАТ
                    КТМ 990 ADVENTURE , SUZUKI DRZ400-E,YAMAHAYZ250F
                    0899187766

                    Коментар


                    • #11
                      До: София-Кейп Таун - подготовката

                      Първоначално публикуван от Филип Георгиев Преглед на мнение
                      Мони, имаме близки в Зимбабве- Хараре. Лятото ни гостуваха, ако решите да минавате от там, Нети ще звънне за инфо от Хараре. Има и опция за сафари със самолетче- с това се занимава съпруга на нашата позната
                      Поздрави!
                      Фелипе,
                      Благодаря!,каквато и да е информация от първа ръка за Зимбабве е добре дошла,моля те публикувай ТУК!
                      Миналата година влизах ,но само до "Виктория"-водопадите,много бяха зле нещата,така,че на този етап предпочитам влизане само от към Ливингстън-Замбия,или от към Касани-Ботсвана,в рамките на няколко часа.Не знам нека и Бойко да си каже мнението.

                      Поздрави,
                      търся си подписа....

                      Коментар


                      • #12
                        До: София-Кейп Таун - подготовката

                        Само още едно пояснение.

                        Визи за следните държави,могат да бъдат извадени на границата при влизане:

                        Кения-цена 55 Щ.Д.
                        Танзания-цена 55 Щ.Д.
                        Малави- цена 65 Брит.Паунда(или еквивалент в конвертируема валута)
                        Замбия- цена 70 Брит.Паунда(или еквивалент в конвертируема валута)
                        Зимбабве-цена 60 Щ.Д.


                        Виза за Судан(в краен случай),може да бъде извадена от Кайро-Египет,по първоначална информация,визата струва -65 Щ.Д.

                        Виза за Етиопия,може да бъде извадена(резервен вариянт) от Хартум-Судан-цената и е 50 Щ.Д.

                        Визи за Ботсвана,Намибия и Мозамбик,могат да бъдат извадени от Виена-Австрия(собственно-ръчно съм ги получавал във Виена,но без Мозамбик-предстои да проверя),цени Ботсвана-50 Евро(70 евро-многократна в рамките на 1 календарен месец)-Намибия-55 Евро.

                        Поздрави,
                        търся си подписа....

                        Коментар


                        • #13
                          До: София-Кейп Таун - подготовката

                          Радвам се, че темата има такъв интерес. Да напиша по ред на постовете

                          rusev много ще се радвам на всяка информация от твоя приятел, щото дето се вика ще е от първа ръка. След Египет е опасно, но всъщност само за Египет съм чувал че се минава с ескорт. Всъщност сигурно е опасно и ние си даваме реална сметка за това, но пък нали не сме разглезени американци, а сме си нашенчета, юнаци и юначки .

                          Мони маршрута е примерен и естествено ще го променяме като почнем да гледаме какви убавини има да гледаме.
                          За ЗИМБАБВЕ - всъщност на много места четох, че минаването от там не се препоръчва така че съм съгласен да не минаваме, като само трябва да видим маршрута как да включи Мозамбик, щото там е много красиво.

                          ето корекцията - първата


                          Виза за СУДАН е най-добре от България. Струва 100 USD, изискват се документ за ваксинация и банкова гаранция че имаме кинти за престоя в Судан. Другото са стандартни бланки и две усмихнати снимки.

                          Димо няма как да кажа за кои държави знам най-малко. Знам за Сирия, Йордания щото там съм ходил. А и ти имаш да мислиш за не по-малко сложно пътуване. Ако се концентрираме върху отделни държави ще се объркаме, защото за всяка има много неща, които трябва да се знаят, да се видят, а ние общо взето сме за по 2,3-4 дни

                          СТОЯН ВАСИЛЕВ - асистиращ 4х4 автомобил би било най-добрия вариант, но проблема е, че достигайки до Кейп Таун ние товарим всичко на самолет и се прибираме, а автомобила какво ще прави. Сигурно и той може да се пренесе с кораб примерно, ама как да кажа айде елате с нас, ама долу чао. Ако някой се навие ще бъде прекрасно наистина да пътуваме заедно.

                          DocG - за всички необходими ваксини и медикаменти задължително ще минем през Националния център по вирусология и паразитни болести. За пречистването на водата също събирам информация, като за момента нашите момчета, които ходиха там с велосипеди ми казаха, че са ползвали хлор, който се продава навсякъде.

                          churov - свободно време нямаме, ама като се замисли човек, кога ще има време - никога. По тази причина сега е момента. Живот и здраве като отидем и се върнем тогава ще му мислим как отново да нареждаме нещата.

                          Пътуването наистина е сложно, но пък е правено от доста хора, с всякакви превозни средства и без такива и явно е възможно. Освен, че е сложно се оказва и скъпичко, защото доста екипировка трябва и също така части за мотора. Все пак ще очакваме някой с желание да го сподели с нас. Мисля че група от 3 максимум 4 мотора е оптимален вариант, но нека и Мони да каже мнението за състава.

                          Коментар


                          • #14
                            До: София-Кейп Таун - подготовката

                            Една тема от преди време за подобно пътешествие :

                            От Англия до Южна Африка.

                            Дано е полезно
                            От ЮАР с кораб до колкото си спомням не е било проблем да се прекара
                            един джип

                            Коментар


                            • #15
                              До: София-Кейп Таун - подготовката

                              Първоначално публикуван от boiko73 Преглед на мнение
                              Радвам се, че темата има такъв интерес. Да напиша по ред на постовете

                              rusev много ще се радвам на всяка информация от твоя приятел, щото дето се вика ще е от първа ръка. След Египет е опасно, но всъщност само за Египет съм чувал че се минава с ескорт. Всъщност сигурно е опасно и ние си даваме реална сметка за това, но пък нали не сме разглезени американци, а сме си нашенчета, юнаци и юначки .

                              Мони маршрута е примерен и естествено ще го променяме като почнем да гледаме какви убавини има да гледаме.
                              За ЗИМБАБВЕ - всъщност на много места четох, че минаването от там не се препоръчва така че съм съгласен да не минаваме, като само трябва да видим маршрута как да включи Мозамбик, щото там е много красиво.

                              ето корекцията - първата
                              Все пак ще очакваме някой с желание да го сподели с нас. Мисля че група от 3 максимум 4 мотора е оптимален вариант, но нека и Мони да каже мнението за състава.

                              Бойко,
                              Помисли за малка промяна относно маршрута от Wadi Halfa-Dongola-Khartoum,по мнение на много наши колеги(мото-пътешественици),пътя през Atbara,там където се събират "Бели Нил" и "Сини Нил" е невероятно красив(а и най-безопасен) и след това надолу по течението на "Бели Нил" до Khartoum.Само за информация разстоянието,между Wadi Halfa-Dongola 412км се пътува 2 до 3 дни и горе-долу още толкова Dongola-Atbara-558км........,ама както казваш сме юнаци с юначки и кой знае....може и с юначенца,ако се реша....

                              Следващото ми предложение е от Bahir Dar да мръднем до Lalibela в Етиопия.За този участък също се носят легенди....,изглежда ще е купон.

                              За Мозамбик ти предлагам следния вариянт:

                              От Намибия,влизаме към ЮАР с посока Mooresburg-Cape Town-Port Elizabeth,East London,Durban-Maputo,Mozaмbique и от там може да мръднем малко на север до етин техен курорт,чакам от Дарел допълнително инфо.Това ти го предлагам,тъй като,както гледам офертата от Йоханесбург за еърфрейт до Атина за моторите на този етап изглежда най-евтина,а прибирането ни от Мапуто до Йоханесбург е въпрос на няколко часа по магистрала.

                              Що се отнася до групата,смятам,че три мотоциклета е оптималния вариянт,а за четвърти колега е въпрос на разговори,но участието на желаещ с 4x4 ще е върхът за нас,а надявам се и за него.Воден транспорт за 4x4 не е проблем и като нищо може да излезе дори по-евтин и от нашия въздушен.

                              Поздрави,
                              Последно редактирано от Мони; 01-11-09, 22:14.
                              търся си подписа....

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X