Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    В района между Троян и Севлиево я наричат синаквица. Токсини има, но не смъртоносни. Предизвиква повръщане и гадене. Животните не я ядат, което е доста показателно.
    ДНЕВНИКЪТ НА СТАС
    СВЕТЪТ НА МАИТЕ. ГВАТЕМАЛА, БЕЛИЗ И ХОНДУРАС

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Животни не са и никога не са били показател за ядливоста или токсичноста на която и да е гъба. Сърните и дивите прасета си похапват доволно отровни за нас гъби а голият охлюв, доколко е животно ги жули наред. Та в този порядък красивата манатарка не предизвиква нищо освен здрава горчилка и неприятен вкус, пробвано лично от мен. В микологията има цял не малък раздел "Отравяния с ядливи гъби". Имам приятел който и от култивирана печурка е пребивавал в токсикологията та по аналогия с животните- отровни ли са тези гъби?
      Последно редактирано от derhunter; 23-06-13, 01:07.
      Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
      Селска фурна аспух нема. Пак същият.
      В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Аз Червена мухоморка и бяла таКава не съм виждал наядена от оХлюви или други животинки.
        Последно редактирано от derhunter; 23-06-13, 23:19.

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от Stas Преглед на мнение
          В района между Троян и Севлиево я наричат синаквица. Токсини има, но не смъртоносни. Предизвиква повръщане и гадене. Животните не я ядат, което е доста показателно.
          Точно. Наричаме я така, по простата причина, че като я нараниш и тя посинява. Аз я знам като отровна, затова бягам от нея.

          Тук, отново се появиха манатарки и булки, пълно е с гъбари. Нямах време да отида, но добри хора, ми подариха 1 чанта с булки. Внимателно ги прегледах, да не да има някоя гъба за тъща, а след това ги направих на манджа.
          ДА ПОМОГНЕМ НА НИКИ- http://www.offroad-bulgaria.com/showthread.php?t=102019
          0878 23 58 34- Радо

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от miro1972 Преглед на мнение
            Аз Червена мухоморка и бяла таКава не съм виждал наядена от оХлюви или други животинки.
            Повечето от гъбите са дебатирани в тази тема, но да разпознаваш гъбите по това дали са наядени от животинки или не е над 100%-ов риск. И понеже е сезон на гъбите:
            Зелена мухоморка, Бяла такава, съдържат термостабилни отровни в-ва, Аманитин,Фалоидин, които и след термична обработка не се разграждат. Причиняват необратими увреждания на черен дроб и сърце, разграждат червените кръвни тела. Гадното е че признаците се проявяват късно, 8-12 че и повече часа след консумация и последствията са.....
            Червена мухоморка. Съдържа мускарин водещ до състояния бризки до здраво напиване или по-точно надрусване. Признаците се проявяват 1-4ч. след консумация и отшумяват сравнително бързо. В микологията няма случай на починал в следствие на отравяне с червена мухоморка. На места в Европа, Франция, Италия се консумира "по предназначение" По известни редовни консуматори-Наполеон, Екатерина Велика. В Ю. Америка се използва при ритуали от някои племена и т.н.

            Хубаво е човек да подхожда отговорно към брането и консумацията на гъби.
            Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
            Селска фурна аспух нема. Пак същият.
            В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Сори за грешките, но пиша през телефона, а са ми дебели пръстите.
              Шега не бива с гъбите и незнанието често води до токсикология и моргата! Внимавайте и с ножа за гъби - режете само ядливи !

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                В Севлиевско, въпреки жегата булката е масова.Бронзовата манатарка измести останалите манатарки и се премести в северните склонове.Вчера за няма 2 часа напълних с тези двете гъби една 25 литрова кофа от латекс и то с калпак отгоре.А булките накрая даже и не ги вземах.
                Снимката е от предходно ходене....
                Натиснете снимката за да я уголемите

Име:030699129.jpg
Прегледи:1
Размер:71.3 КБ
ID:5495627

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Браво, супер са. Из моя район за сега бера само челадинки и тук там някоя печурка.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Ако продължавате така ще се наложи да си махна абонамента от темата! Ужаст! А при мен няма и отровни даже

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      http://www.dnes.bg/slideshow.php?mre...6672&pid=42739


                      Луда работа.
                      0898496264 -Пламен

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Здравейте, днес мъжа ми реши да отиде за гъби в нашата гора, донесе около 2 кг. манатарки.
                        Във връзка с тези гъби имам един въпрос, какво да правя с тях, защото са наядени от червеи?
                        Свиди ми се да ги хвърлям, отдолу пънчетата им са като решето и като почна да ги режа, са на канали, има бели червеи?
                        Да ги хвърлям ли, да ги готвя с червеите или ще ми дадете съвет?

                        Ето снимах три гъбки да ги видитеНатиснете снимката за да я уголемите

Име:P1180571.jpg
Прегледи:1
Размер:212.7 КБ
ID:5496710
                        Последно редактирано от Жулиета; 24-06-13, 21:35.
                        Осмели се да помогнеш, преди да те помолят!
                        Отстъпки за система за активно GPS проследяване и продуктите на ЪнриълСофт

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Аз бих те посъветвал да ги хвърляш.
                          По темата: Днес няколко масловки и две малки сърнели, накрая ме хвана яд и ги оставих да си ги изяде някое животинче...
                          Лопата - друг солдата!!!

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                            Здравейте, днес мъжа ми реши да отиде за гъби в нашата гора, донесе около 2 кг. манатарки.
                            Във връзка с тези гъби имам един въпрос, какво да правя с тях, защото са наядени от червеи?
                            Свиди ми се да ги хвърлям, отдолу пънчетата им са като решето и като почна да ги режа, са на канали, има бели червеи?
                            Да ги хвърлям ли, да ги готвя с червеите или ще ми дадете съвет?

                            Ето снимах три гъбки да ги видите[ATTACH=CONFIG]600253[/ATTACH]















                            Аз ги начупвам и ги оставям в вода за 15-20 минути, и червеите започват да излизат и падат на дъното на съда.
                            0898496264 -Пламен

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от Жулиета Преглед на мнение
                              Здравейте, днес мъжа ми реши да отиде за гъби в нашата гора, донесе около 2 кг. манатарки.
                              Във връзка с тези гъби имам един въпрос, какво да правя с тях, защото са наядени от червеи?
                              Свиди ми се да ги хвърлям, отдолу пънчетата им са като решето и като почна да ги режа, са на канали, има бели червеи?
                              Да ги хвърлям ли, да ги готвя с червеите или ще ми дадете съвет?

                              Ето снимах три гъбки да ги видите[ATTACH=CONFIG]600253[/ATTACH]














                              Просто ги изсушете и после си ги ползвай те , в случай че ви се занимава.Ако ли не ги изхвърлете.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Манатарка във ВОДА???
                                Само ако после ще я заваряваш в буркани.Става лигава и въобще не може да се ползва.
                                Моят съвет е да се берат само тези манатарки, които са с малко червеи.Просто я срежи по средата още по време на беритбата и то ще си проличи.Иначе всички вкъщи се погнусяват от червеите.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X