Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Малееееее виждам салатка,виждам рачета,ракийка и загубих картина вече
    Наздраве...
    ROCK ON

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Много дъжд, много гъба...и то каква само
      Прикачени файлове

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Те това се казва подарък.
        Почистени измити бланширани и приготвени за консервиране.






















        Ето този колега изпрати подаръка.


        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Здравеите колеги! Регистриран съм от известно време но забелязах гъбната тема едва сега. Много съм ентусиазиран на тази тема от малка възраст. Не събирам толкова колкото фотографирам но все пак за този сезон събрах, изядох и изсуших бая много челядинки. Опитите ми да открия едно местонахождение на смръчкула и тази година пропаднаха - за мен тя си остава неуловимо митологогично животно. За разлика от това открих няколко редки нейни братовчеди: виолетова звезданка, сива дипленка и още една която няма име на български, Disciotis venosa.

          Други гъби намерени са малко масловки и пачи крак от район близо до София. Не съм имал много време през тези месеци поради учение и с друго за сега не мога да се похваля. За това намирам за много интересен развоя на нещата през сезона четейки всички ваши постове.

          Коментар


          • От: До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от Kent Преглед на мнение
            Благодаря на Bgbul за разясненията. Жената твърди, че натравянето е от жълтите, демек от пачия крак. Работата е там, че само тях сготвиха и сърнелите, без червените. Тоя "крак" дали има някакви разновидности? Повръщането започнало непосредстевено след консумацията. Жена ми изяла две парченца, път тъщата половин тиган През ноща като ставах до тоалетната ги гледах в тигана гъбките.....малей, че апетитно изглеждаха и миришеха. Насмалко да си взима ама страшните звуци от стаята на тъщата моментално изпариха всякави амбиции за поглъшане дори на микроскопично парченце. Ревеше и.аси, като смъртно ранен тигър...и после звук като да пускат гигантско казанче за клозет.
            Тогава бях се амбицирал и бях изровил от нета, жълти гъби с подобно описание, коите причинявали остър гастрит с всички избълвани последствия. Бях чел, че дори животните /вълци лисици/ ги ползвали като еметик /повръщателно/ след отравяния с разни други отрови, за прочистване на стомаха... Сега не мога да намеря източника обаче. Същата есен и един колега беше ял подобни, със същите последствия плюс пролежаване в местната токсикология заден-два /той се и малко шубелия/. А, на мойте им дадох въглен тогава и си легнах в другия край на къщата...


            Според мен твоята съпруга правилно подозира жълтите гъби. Те със сигурност не са пачи крак, а какво са наистина, от снимката не е съвсем ясно. Бих предположил като най-логичен вариант горчива миризливка (Omphalotus olearius) която си е отровна. Ако искаш наричай я "двойник" но има сериозни отличителни характеристики, като например растежа й върху дървесина. Другото което се вижда са червени гълъбки и обикновена сърнела както вече е станало ясно. Най-долната с интензивно оранжево-червена гугла е може би нещо друго но от снимката не мога да определя.

            Искам да напомня на всички, че храненето с диви гъби хич не е шега работа и определянето на ядливи и неядливи гъби по снимки в интернет не е отговорно начинание. Пазете се!

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Първоначално публикуван от ГАЗель Преглед на мнение
              Здравеите колеги! Регистриран съм от известно време но забелязах гъбната тема едва сега. Много съм ентусиазиран на тази тема от малка възраст. Не събирам толкова колкото фотографирам но все пак за този сезон събрах, изядох и изсуших бая много челядинки. Опитите ми да открия едно местонахождение на смръчкула и тази година пропаднаха - за мен тя си остава неуловимо митологогично животно. За разлика от това открих няколко редки нейни братовчеди: виолетова звезданка, сива дипленка и още една която няма име на български, Disciotis venosa.
              .
              Смръчкулата излиза винаги първа за сезона. Дори докато има още сняг. Плододава кратко и масово.Когато се загуби втора вълна няма както при други видове гъби.
              Сега може да я потърсиш единствено по върховете където още има сняг, но дори и там се съмнявам, че ще я откриеш .
              Когато догодина дойде времето(март месец) ще те упътя къде да я откриеш. Ако желаеш?
              До тогава се ориентирай към другите видове. Има ги в изобилие в момента.
              Иначе за твое успокоение - смръчкулата е "майсторска" гъба. Освен по опожарени местности където се бере масово на другите находища се намира само с късмет или много знания. Има я по парковете .Една от най-трудните гъби.(след трюфелите).

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                Смръчкулата излиза винаги първа за сезона. Дори докато има още сняг. Плододава кратко и масово.Когато се загуби втора вълна няма както при други видове гъби.
                Сега може да я потърсиш единствено по върховете където още има сняг, но дори и там се съмнявам, че ще я откриеш .
                Когато догодина дойде времето(март месец) ще те упътя къде да я откриеш. Ако желаеш?
                До тогава се ориентирай към другите видове. Има ги в изобилие в момента.
                Иначе за твое успокоение - смръчкулата е "майсторска" гъба. Освен по опожарени местности където се бере масово на другите находища се намира само с късмет или много знания. Има я по парковете .Една от най-трудните гъби.(след трюфелите).
                Разбира се че имам желание. Знам за краткия период на плододаване и за търсене в опожарени гори, но съм до там.

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Здравейте, бихте ли казали къде има пункт за изкупуване на гъби в София или в района на Елин Пелин.Евентуално и работно време.
                  Извинете ако е споменато преди това ама темата ми е много интересна и я чета отначалото пост по пост и съм стигнал до 8 страница.Утре смятам да ходя на гъби и няма да я прочета до край та да знам къде да ги занеса.
                  Един случаен гъбар ми каза за Нови Хан но не го попитах къде точно.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Труден въпрос. В София има бази. Гугъла ще ти ги покаже, обаче не знам дали купуват на дребно.
                    Най-лесно ще стане така:
                    1 .Попитай циганите наоколо - те знаят винаги къде се изкупуват гъбите.
                    2. Попитай колеги гъбари които ще срещнеш по време на излета. И те ги дават някъде.
                    Друго за сега не се сещам.

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Не мога да редактирам мнението си. За това пускам това.
                      Сетих се (чух) че има база за гъби около летището в София. Не знам за старото или за Терминал 2 ставаше въпрос...?
                      Ако си близо - поразпитай наоколо. Митничарите ще знаят. Те оформят износа и ще ти кажат.
                      Не забравяй да споделиш после тука!

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Я кажете каква е тази гъба.
                        Ако е ядлива как се приготвя.



                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          И нещо друго да се похваля със тези красавици.












                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от valkov.val Преглед на мнение
                            Я кажете каква е тази гъба.
                            Ако е ядлива как се приготвя.



                            Това може би е хлебенка (Lactarius volemus). При по-старите екземпляри би трябвало да има рибена миризма.

                            Честито за манатарките сред които има и няколко бронзови.

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Разхождах заранта Нивата за кеф в южна Витоша. Имаше много дживгари, май ще имаме добър сезон. Събрах няколко брезови манатарки, малко пачи крак, но нищо друго. След тоя дъжд очаквах повече.
                              ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Над Бухово - доста пачи крак





                                и малко сърнели

                                Ние не сме неутрални!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X