Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
    Може ли аз като невежа да попитам разбиращите, поникнало е едно дето силно ми прилича на печурка между тревата на двора. Не смея да рискувам друго, освен да снимам:



    По-младата розовее отвътре.
    Мушкай смело, печурка е, а пък ако не можем да ги познаем по снимка ще се видим в един по-хубав свят
    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

    Коментар


    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

      100% е печурка. В моята ливада постоянно излизат челадинки и по това си правя сметка, че гъбата е тръгнала и по гората.
      Задавам си само един въпрос - пречи ли им на тези гъби/по-скоро прави ли ги опасни/ обстоятелството че редовно наторявам тревата с изкуствена тор/ амониева силитра и подобни/?
      Искаш ли да получиш умен отговор-питай умно!
      0894328706

      Коментар


      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Гледам, че сушите челединките и понеже не ми се занимава всеки път буркани да правим, кажете добре ли стават, как се сушат като манатарката ли?
        А за торта предполагам, че не, но не съм сигурен. Естествената тор 100% не е вредна ами даже полезна, ако сте забелязали къде растат най-хубавите печурки и челединки знаете.
        Последно редактирано от O.K; 27-05-12, 18:33.
        Лопата - друг солдата!!!

        Коментар


        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Първоначално публикуван от Liebherr4eto Преглед на мнение
          [ATTACH=CONFIG]456213[/ATTACH]

          Ето още една.....ливадата почна да еволюира в гъби от тея дъждове...
          Абсолютна печурка, тъкмо в момента замезвам с такава.
          Да се похваля и аз, днес направих сефтето 3-4 печурки и 2 манатарки.
          Con musica el mundo esta mejor, vamos a tocar juntos!
          0879076007 Жельо

          Коментар


          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Аз лично приемам изкуствените торове /особено амониевата селитра/ като цяло за не ядливи, но май е по-скоро въпрос на личен избор . Като цяло всички гъби са малко или много токсични и е добре да не се прекалява с яденето им . Наторяването им, допълнително, просто ще подсили тази токсичност в определените и качества /ядлива гъба е такава, която има съдържание на вещества, които могат да бъдат преработени от човешки организъм в определени количества за или "отровна", демек силно токсична с вещество, което нашите организми не са в състояние да преработят, като нивото на токсичност, както при радиоактивността, зависи от степента (силата) на изложеност за единица време/. За да се получат допълнителни елементи на токсичност би следвало да има протичане на реакция му гъбите и торовете, като би следвало поне едно от двете да има заложени в себе си опасни елементи. Все пак трябва някой компетентен в областта на химията и биологията да каже дали конкретната гъба би реагирала с даден тор в резултат, на което да се образува нов отровен елемент, чужд и за двата първоизточника...

            Коментар


            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

              Както казваше един мой бивш преподавател по ЯХБЗиЕ "Дозата прави отровата". Май за всичко важи това правило!
              Всеки огън е малък пожар, а всеки пожар - голям огън!
              Ямаха ХТ 600Е 95г.

              Коментар


              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Първоначално публикуван от O.K Преглед на мнение
                Гледам, че сушите челединките и понеже не ми се занимава всеки път буркани да правим, кажете добре ли стават, как се сушат като манатарката ли?
                А за торта предполагам, че не, но не съм сигурен. Естествената тор 100% не е вредна ами даже полезна, ако сте забелязали къде растат най-хубавите печурки и челединки знаете.
                Относно сушенето, то си е както се суши всяка гъба. При слънчево време на фина мрежа съхнат бързо, но при тази влажност в момента ги суша принудително защото иначе ще се похабят. Ако решиш да ги сушиш режи дръжката прътно до гуглата че е голямо дърво/ в см. твърда/ после. Така изсушени на практика нямат срок на годност ако са затворени в плътно затваряща се кутия. После когато решиш да ги употребиш- в хладка вода и са супер.

                Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                Аз лично приемам изкуствените торове /особено амониевата селитра/ като цяло за не ядливи, но май е по-скоро въпрос на личен избор . Като цяло всички гъби са малко или много токсични и е добре да не се прекалява с яденето им .
                Амониевата селитра си е направо естествен тор в сравнение с някои други. А относно това "малко или много токсични" си е като малко бременна булка. Много ми е интересно да разкажеш за малко токсичните гъби. За много отровните поназнайваме малко щом още пишем тук.
                Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                Коментар


                • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Ти па ко речи, ми той и медЪ е токсичен... Дозата... Много отровните са силно токсични /то някои кльопат червени мухоморки, по малко, па белени па кфо що, разни други си друсат направо на гъби, трети на мезенце... от кое по колко... друг въпрос и що, нали/, тях ако ги ториш ще станат още по силно токсични. Или иначе казано, способността за отровност. Но гъбите, всички гъби, са филтри и съответно филтрират , различни вещества. Едните ние можем да преработим повече или по малко за сметка на органите си, които са филтри. За гъбите /като алкохолчето/ това е предимно черният дроб, съответно зависим от неговите способности. Накратко, ако всеки ден ядеш много гъби гарнирано с доволно алкохолец, черният дроб ще има доста много работа. Не знам и аз що пиша... спирам.

                  Коментар


                  • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от Насов Преглед на мнение
                    Ти па ко речи, ми той и медЪ е токсичен... Дозата... Много отровните са силно токсични /то някои кльопат червени мухоморки, по малко, па белени па кфо що, разни други си друсат направо на гъби, трети на мезенце... от кое по колко... друг въпрос и що, нали/, тях ако ги ториш ще станат още по силно токсични. Или иначе казано, способността за отровност. Но гъбите, всички гъби, са филтри и съответно филтрират , различни вещества. Едните ние можем да преработим повече или по малко за сметка на органите си, които са филтри. За гъбите /като алкохолчето/ това е предимно черният дроб, съответно зависим от неговите способности. Накратко, ако всеки ден ядеш много гъби гарнирано с доволно алкохолец, черният дроб ще има доста много работа. Не знам и аз що пиша... спирам.
                    Ааааа не така! То на този принцип всичко що излиза от земята е отровно. В редичката идат и мръвките щото нали и те хрупат от отровното порасло. Това за червената можеше и да не го изтипосваш че кой ли не чете тук, не че не се използва по предназначение от векове. Виж за черният дроб си прав...донакъде. Има и гъби които съдържат невротоксини и там бият на друго място, но най бият наистина по дробеца. Относно количеството употребени ядливи гъби, по-скоро е индивидуално, и то не от токсините а от високото съдържание на целулоза което за някои организми си е трудно. Дълга е тази тема.... и мисля някъде много напред сме я бистрили.
                    Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                    Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                    В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                    Коментар


                    • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Прекален светец и Богу не е драг. И всичко прекалено е вредно. Важи с пълна сила за гъбите. За ядливите наистина е индивидуално. Но ако се върнем на торовете, бих казал, че при брането на диворастящи съм попадал на такива "по-тежки" на едно място и същите като вид, но на друго място, които да са доста "по-чисти". Нещо не мога да го кажа добре, но зависи предполагам, от какво се хранят, ако са расли в град като София ще имат възможността да поемат множество гадости, които ще ги направят доста лош избор на храна.

                      Коментар


                      • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Според личните наблюдения тези отравяния дето сега ги дават по ТВ са точно от гъби брани ОКОЛО нивите.
                        Сега гъбите са на слънчевите места .
                        Нивата пръскана с препарати (сега е времето) и гъбите макар ядливи са си доста "хеви метал".
                        Та тези дългогодишни гъбари с отравяния от ядливи гъби май са такива?
                        За протокола в момента има ядливи над 15 вида гъби. Поне ние толкова събираме в момента.
                        Ако има желаещи ще ги изброя.....

                        Коментар


                        • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                          Според личните наблюдения тези отравяния дето сега ги дават по ТВ са точно от гъби брани ОКОЛО нивите.
                          Сега гъбите са на слънчевите места .
                          Нивата пръскана с препарати (сега е времето) и гъбите макар ядливи са си доста "хеви метал".
                          Та тези дългогодишни гъбари с отравяния от ядливи гъби май са такива?
                          За протокола в момента има ядливи над 15 вида гъби. Поне ние толкова събираме в момента.
                          Ако има желаещи ще ги изброя.....
                          Едни от натровените в токсикологията са от селото на моите родители. Не са местни, приходящи "виладжии" са, и са натровени с неядливи гъби. А тетката която познава от 40г. печурките по миризмата...каво да кажа. Предполагам че карболка е причината защото Доганово ми е район за гъбаци от 80-та г. на миналият век и има доста карболка. Това само предположение де, но "корийката" където си скубят гъби основно там е далеч от всякакви обработваеми площи. Иначе за гъбите до и в торените ниви си прав. В същото село има едни ниви в които печурките стават уникално големи но някои ги подминаваме Мангите обаче не им прощават, първо там се набутват да ги ошмулят.
                          Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
                          Селска фурна аспух нема. Пак същият.
                          В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

                          Коментар


                          • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от bgbul Преглед на мнение
                            Заразихте ме да се похваля и аз.Нивата е малък джип, дори за гъби.....
                            1.Сърнела
                            2.Бисерна гъба
                            3.Булка
                            4.голяяяма манатарка ......и дневния улов....над 60 кг красота и удоволствие.
                            Свършиха щайгите.Продължихме с кашон,кофа, чанта и раница..... накрая на кората на нивата.
                            Наслука на всички !
                            Браво браво поздравление за гъбите , аз тази година още не съм намерил ,при нас не съм видял да е излезнала в такова количество

                            Коментар


                            • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                              Едни от натровените в токсикологията са от селото на моите родители. Не са местни, приходящи "виладжии" са, и са натровени с неядливи гъби. А тетката която познава от 40г. печурките по миризмата...каво да кажа. Предполагам че карболка е причината защото Доганово ми е район за гъбаци от 80-та г. на миналият век и има доста карболка. Това само предположение де, но "корийката" където си скубят гъби основно там е далеч от всякакви обработваеми площи. Иначе за гъбите до и в торените ниви си прав. В същото село има едни ниви в които печурките стават уникално големи но някои ги подминаваме Мангите обаче не им прощават, първо там се набутват да ги ошмулят.
                              И на мен първата мисъл ми беше за карболката.......сигурно си прав.

                              Коментар


                              • От: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                И от мен малко гъбки от събота преди за завали отново:







                                Дано да се стабилиза скоро времето и да поизгрее малко по-продължително слънце, че да може да ходим отново в гората на лов за гъби.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 12 потребители онлайн. 0 потребители и 12 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X