Обява

Свий
Няма добавени обяви.

ГЪБИТЕ - лов или бране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
    Много е просто и лесно: ......... Ако искаш мога да ти отворя нова тема за систематизирана информация.
    Нещо криво ме разбираш, ровя на посоки и тъй като съм рибар съм ровил и там и попадам на гъби, зачитам се до около 15 страница гася компа, на другия ден да продължа. Ама къде е това чудо? Хубаво че има гугъл! Това ми прилича на да си държиш солницата в гардереба в антрето в секцията за обувки.
    А кое лесно или трудно?!
    В компютърните науки има една базова дисциплина - бази данни, на която основната задача е правилното систематизиране на информацията и бързото й извеждане при нужда, точно върху такава база данни е изградена от vBulletin основата на този форум.
    Аз не искам нищо, освен това информацията да е полезна, виж какво са направили испанците в двата линка на колегата.
    Гъбите имат едно базово наименование на латински /при някой различно според автора, което се показва задължително/ и много местни наименования, ако не е указано, показано и т.н., как да разбереш, че става въпрос за една и съща гъба?
    А, как ще си организирате нещата си е ваша работа, но ако е зле, то ще се получи затлачване, каквото наблюдавам в целия форум, а не само по тази тема.
    Със здраве!

    Коментар


    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

      Темата си е за общо ползване . В нея си споделяме емоциите и се радваме на успехите и находките на колеги и приятели.
      Тук нямаме претенции да сме учени ( макар и да знаем за някой гъби повече от тях ) . Имаме претенции да ни е приятно и спокойно всеки да пише каквото знае .
      За използването на каталог , и то на латински .............- от 19 години се занимаваме с гъби . Знам само 20-30 гъби на латински и нито веднъж на съм общувал с колеги на латински имена - повярвай ми .
      Имаме си дълга традиция в България за ползване на гъби , както и български имена на гъбите .
      Те си ни харесват и се разбираме прекрасно за каква гъба си говорим . И темата е само на един сезон , а си стана доста обширна и полезна .
      Нека си остане такава !
      Който иска строго професионална информация - Гугъл е на едно кликване разстояние . И всеки в този Форум знае как става .
      Поздрави !

      Коментар


      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

        Първоначално публикуван от Palazov Преглед на мнение
        Нещо криво ме разбираш, ровя на посоки и тъй като съм рибар съм ровил и там и попадам на гъби, зачитам се до около 15 страница гася компа, на другия ден да продължа. Ама къде е това чудо? Хубаво че има гугъл! Това ми прилича на да си държиш солницата в гардереба в антрето в секцията за обувки.
        А кое лесно или трудно?!
        В компютърните науки има една базова дисциплина - бази данни, на която основната задача е правилното систематизиране на информацията и бързото й извеждане при нужда, точно върху такава база данни е изградена от vBulletin основата на този форум.
        Аз не искам нищо, освен това информацията да е полезна, виж какво са направили испанците в двата линка на колегата.
        Гъбите имат едно базово наименование на латински /при някой различно според автора, което се показва задължително/ и много местни наименования, ако не е указано, показано и т.н., как да разбереш, че става въпрос за една и съща гъба?
        А, как ще си организирате нещата си е ваша работа, но ако е зле, то ще се получи затлачване, каквото наблюдавам в целия форум, а не само по тази тема.
        Със здраве!
        Ако ти се вижда много затлачено копай до здраво дъно,оттласквай се и изплувай. Ние сме тук за да се забавляваме. Ако искаш по-научно-лявата врата а и някак си ей сега влетя, и от вратата за краката, взе да даваш съвети как да си подреждаме къщичката. Но ние за щастие не сме в страната на съветите и трудно приемаме такива. Та темата ще си остане така
        Верно е това че баламите нямат свършване, няма нужда от кука, захапват влакното и стискат здраво. Стария.
        Селска фурна аспух нема. Пак същият.
        В+ LZ1HAN нула три осмици 9014две тройки

        Коментар


        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

          Hямам кирилица за сега но след месец, ще имам клавиатурa и ще обсъдим някои проблеми с колегитe!

          mod. edit: Колега, крайно време е да престанете да пускате линкове на френски, испански и тем подобни езици! Прочетете правилата за писане във форума и ще разберете , че това е нарушение и се наказва.
          При следващ ваш пост с подобни линкове ще бъдете санкциониран!


          П.П. Пиша ви тук, защото сте нов и нямате право на лични съобщения.
          Последно редактирано от Тихомир; 16-01-10, 00:12.

          Коментар


          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

            Първоначално публикуван от nestinar Преглед на мнение
            Hямам кирилица за сега но след месец, ще имам клавиатурa и ще обсъдим някои проблеми с колегитe!
            Колега- не се обиждай , но в този Форум всеки умее да ползва търсачката на нета . Отделно ще се очудиш колко много колеги владеят по един-два езика ( различни от Български) .
            За това , ако искаш да си весел и доволен сподели своите лични впечатления за гъбите ( лични) .
            Покажи какво си намирал , как си ги обработваш и готвиш , с какво ще ни изненадаш ( приятно) и такива работи .
            Дори още да не вярваш ( скоро ще ти се изясни) НИЕ( колегите от Форума) имаме личен опит по-голям от хората писали сборниците които посочваш .
            Вече открих няколко вида които ги няма в Испанския ( този първия) справочник . Като пример - черната Смръчкула- с нея се закрива сезона . Тя излезне ли - повече Смръчкула не търси . Бял Трюфел ( 3 вида) ,черен трюфел - има само два вида , а ние познаваме 5 вида в България ( Меланоспорум в България няма ) , Диплянка и т.н.
            Да не се правя на интересен - ти ме разбра !
            Очакваме личните ти впечатления и находки .

            Коментар


            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

              До мен, тоест до службата ми, растат килограми припънка на стари тополови пънове и ето в какво се превръщат после

              Коментар


              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                Темата е много интересна.Дайте информация за тази гъба.Виждал съм цели платации и ми казаха че се яде ,но по нашия край не я берат.
                Прикачени файлове

                Коментар


                • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                  Това е жълт корал. Ядлива гъба, но са хубави само младите, светли екземпляри. Ако е стара е възможно да причини разстройство. Подходяща за салати и мариноване. Има и бял корал, за него важи същото. Рядко съм намирал и черен корал, но него не съм го опитвал и не мога да кажа нищо .

                  Коментар


                  • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                    Първоначално публикуван от yanev65 Преглед на мнение
                    Темата е много интересна.Дайте информация за тази гъба.Виждал съм цели платации и ми казаха че се яде ,но по нашия край не я берат.
                    Ето отговора на колеги по-рано в темата :

                    Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                    Въпреки някои твърдения коралката отровен двоиник няма.И жълтата/златиста,и бялата са си ядливи и много вкусни.Това по мое мнение е гъбата създадена за комбинация с оризТа ориз,коралка,пилешко филе пушено,нарязано на кубчета,сол,ч.пипер,магданозец.И във фурната до златисто
                    При по-големи количества-на туршия.Със саламура като за сурова такава
                    И после прочети постове от 131 , 132.... и следващите няколко .
                    За да не се повтаряме

                    Коментар


                    • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                      Въпрос към знаещите: Има ли отровна гъба, която да прилича на някоя от печурките и да не е бяла отдолу?
                      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

                      Коментар


                      • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                        Айде бе, "ловецо"
                        Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                        Ако ти се вижда много затлачено копай до здраво дъно,оттласквай се и изплувай. Ние сме тук за да се забавляваме. Ако искаш по-научно-лявата врата а и някак си ей сега влетя, и от вратата за краката, взе да даваш съвети как да си подреждаме къщичката. Но ние за щастие не сме в страната на съветите и трудно приемаме такива. Та темата ще си остане така
                        - Това, че си на дъното личи!
                        - Забаления с гъбите няма или поне веднъж, а специялно за теб може и да има, защото си "специялист" по халюциогенните, а разказите които разказваш от амазонието, имам чувството, че съм ги чел другаде, странен смес от чужди спомени и собствени халюцинаций,
                        Учудваме, че ти си имаш и къщичка?!
                        А иначе, аз точно така действам: "от вратата за краката"!
                        А за подчертаното и удебелено, ашкулсум машаала, някой много трудно възприемат, да не каза невъзможно!!!

                        Без да съм адвокат но:
                        "nestinarДо: ГЪБИТЕ - лов или бране
                        Hямам кирилица за сега но след месец, ще имам клавиатурa и ще обсъдим някои проблеми с колегитe!

                        mod. edit: Колега, крайно време е да престанете да пускате линкове на френски, испански и тем подобни езици! Прочетете правилата за писане във форума и ще разберете , че това е нарушение и се наказва.
                        При следващ ваш пост с подобни линкове ще бъдете санкциониран!


                        П.П. Пиша ви тук, защото сте нов и нямате право на лични съобщения. "

                        Ти внимателно прочети правилата!
                        Няма никакво нарушение, само на английски ли са позволени?
                        Над 90% от линковете във форума са към чужди сайтове.
                        Нещо има самозабряване, на мен: "Ние всемогъщите, ако искаш ще отворим, тук ще си санкциониран, айде бе!
                        Колегата не е писал нищо, посочи два прекрасни линка и след това уточнява /явно/, че като си кирилизира компа ще пише, айде да го изядеме, това не са закани, не са анатеми... и т.н.

                        Това е публична област /public domain/ и затова запомни уважаеми амдинистратор, модератор или тем подобен ...ратор, не спазването на тези правила може да ти докара много финансови загуби!!!!!



                        Коментар


                        • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                          Момчета работя гъби от 1993 г и само това.Изкупувам преработвам и експортирам само диворастящи гъби.Мога да кажа ,че основните гъби, които се ядат са два вида.Маначтарка /BOLETUS EDULIS/,и пачи крак /CANTHARELLUS CIBARIUS/.
                          Още доста видовео се купуват но за тези гарантирам че няма двойници,които да сбъркате .Ето и малко снимки от мен.
                          www.lazov-bg.eu
                          Прикачени файлове
                          [I][FONT=Arial Black]Наско Лазов[/FONT][/I] :DHarley davidson elektra glaid

                          Коментар


                          • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                            Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
                            Въпрос към знаещите: Има ли отровна гъба, която да прилича на някоя от печурките и да не е бяла отдолу?
                            Аз се сещам само за Карболова гъба ( карболка ) . Макар и да сме заклети гъбари , веднъж объркахме полската печурка с карболката .
                            Усетихме се чак като замирисаха в тенжерата ..... на тежка и гадна миризма на изгорял контакт ( бакилит ). Тази гъба си е все едно печурка
                            Друга не се сещам , но е правилно да научиш първо смъртоносно отровните гъби . Те са десетина вида . Като ги знаеш - по-смело и лесно слагаш в торбата ядливите .
                            Ако имаш друго пред вид ( знаеш някоя ) - казвай !
                            Първоначално публикуван от lazov Преглед на мнение
                            Момчета работя гъби от 1993 г и само това.Изкупувам преработвам и експортирам само диворастящи гъби.Мога да кажа ,че основните гъби, които се ядат са два вида.Маначтарка /BOLETUS EDULIS/,и пачи крак /CANTHARELLUS CIBARIUS/.
                            Още доста видовео се купуват но за тези гарантирам че няма двойници,които да сбъркате .Ето и малко снимки от мен.
                            www.lazov-bg.eu
                            Добре дошъл в отбора . Може да те изберем за капитан , ако даваш добри цени .......( усмивка )
                            А защо не казваш и за Бианчетото ......и трюфелите нямат двойници
                            Ама ние в тази тема колкото видове ядем ......ще се уплашиш .
                            Купуваш ли Златист и Син пачи крак ?
                            Купуваш ли Диплянка ? Купуваш ли напръсник ?
                            Щото ние ги берем , обработваме и ядем .
                            Като дойде сезона - ще се чуваме за Смръчкулата ( първо) .
                            На каква цена купуваше миналата година ( ако е тайна не казвай ) .
                            Имаш ли кучета за Трюфели ?
                            Много въпроси - ще смогнеш ли ? ( виж 15 страница на темата , 295 пост )
                            Последно редактирано от bgbul; 16-01-10, 23:27.

                            Коментар


                            • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                              Понеже някъде в темата се спомена за гъбени кюфтета,пък аз съм и кръчмар,днес Направих един опит.Рецептата я взех от оня линк дето го качих по-горе,ето я:
                              --------
                              Кюфтета с гъби
                              150 гр кайма; 50 гр лук кромид стар; 500 гр гъби; 4 бр. яйца; 30 гр брашно тип 500; 30 гр галета.
                              Измийте и нарежете гъбите на ситно. Омесете ги с каймата, лука, накисната 1 филия хляб, 2 яйца и подправките (черен пипер и магданоз). Оформете кюфтетата и ги панирайте в смес от брашното, останалите яйца и галетата. Изпържете ги до зачервяване.
                              ---------
                              Гъбите са кладница,мое производство,бланширани от фризера.Много добре ги изцедих и смлях.Лука го настъргах.След като добре омесите,направете малки кюфтета-при пърженето те се надуват и стават "нормални".
                              Магданоз нямах,но сложих червено пиперче,малко млян лют пипер,шарена сол,увеличих яйцата с едно в сместа и ...ето какво се получи:
                              Прикачени файлове
                              Последно редактирано от Мещера; 19-01-10, 13:55.

                              Коментар


                              • До: ГЪБИТЕ - лов или бране

                                Трябва да ви кажа,че на подобен деликатес отдавна не се беше радвала душата ми.А пък за вино или бира какво мезе ще е...
                                В цялата рецепта 70 % се падат на гъбите.
                                В хода на готвенето и дегустацията стигнах до извода,че малко настъргана пушена сланина и кашкавалец добавени в сместа,ще направят приказното удоволствие пълно.
                                Да ви е сладко!

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X