Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Еволюция или..нещо друго?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #76
    До: Еволюция или..нещо друго?

    Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
    Пак хората.
    Ако ги има
    Съвременна ядрена война в пълния й блясък не поставя въпроса ще останат ли хора, ами ще остане ли нещо изобщо, или "само" ще рестартираме с 2 милиарда години и после каквото сабя покаже...
    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

    Коментар


    • #77
      До: Еволюция или..нещо друго?

      Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
      Човека е дръпнал пред животните по това, че използва дълготрайните активи, натрупани от предишни поколения - градове, социални системи,писменна комуникация, технологии..

      Оставен в природата в рамките на година, ще си стане чисто животно.. Но по-вероятно е да загине!

      Справка - клошарите!

      Т.е. това, в което еволюцията на човека е различна е в оставеният предмет или знание от предишното поколение..
      Погледнете трудовете по зоопсихология от началото на миналия век. Много голям напредък има в Германия и Франция. До ден днешен психологията, изучаваща човека, отрича себеподобната си,но отнасяща се към животните. Зоопсихологията прави огромен скок още в ранните години,като доказва достатъчно адекватно,че при млекопитаещите (независимо какви са те,включително и човека) физиологичното развитие на мозъка е еднакво и равно за всички. Коне учат латински, кучета (с голям напън и въпреки гласовите ограничения) произнасят думи... Мозъчните дялове се развиват еднакво, те имат сходни с човека емоции и усещания, но са силно ограничени от конструкцията на телата си.
      Това,което дава на човека възможност и го тласка напред в развитието му съвсем не е супер "развитият" му мозък,а неповторимата му в природата конструкция и моторика на ставите на ръцете. Благодарение на тях той хваща,борави,създава предмети,пише и какво ли не друго. Човекът е единственото същество на планетата,което си бърше задника с ръце! Сега ние живеем в свят построен от ръце. Ако някое от животните разполагаха с такива,ние в никакъв случай нямаше да сме върха на хранителната верига.
      Зоопсихологията е доказала,че при равни условия на развитие на мозъчно ниво,човек е по-напред не заради друго,а защото по някаква дива случайност, точно на него природата е дала ръце(крайници) с уникална моторика и анатомия. Всичко останало произтича именно от това.
      диф сеуянин със самоует - www.rif4x4.bg

      Коментар


      • #78
        До: Еволюция или..нещо друго?

        Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
        Ако ги има
        Съвременна ядрена война в пълния й блясък не поставя въпроса ще останат ли хора, ами ще остане ли нещо изобщо, или "само" ще рестартираме с 2 милиарда години и после каквото сабя покаже...
        Надценяваш. Гадно нещо е радиоактивността, но не чак каквото ни учеха преди 25г. Хора ще има, но цивилизацията ще направи една поучителна пауза.

        Коментар


        • #79
          До: Еволюция или..нещо друго?

          Зависи от мащаба, според мен. Над един момент на "насищане" няма да има къде да ходиш, освен да се завреш под земята завинаги, което едва ли е решение... Отделно от радиацията, зависи и колко дълго прахолякът ще скрива слънцето - ако консервите свършат преди това, или земята е все още отровена, или правнуците на Волк са забравили как да садят картофи, работата ми се вижда бегАла.

          Това е повод за интересна спекулация/симулация... Каква е зависимостта на "връщането назад в епохите" като функция от "мащаба на ядрения удар" ? Една ракетка - икономиката е в криза. Две - екологията започва да отива по дяволите тук и там. По десет от всяка страна - повечето хора си отиват. При целия арсенал... Вояджър остава да носи подвеждаща информация към чуждите светове
          Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

          Коментар


          • #80
            До: Еволюция или..нещо друго?

            Първоначално публикуван от Volk Преглед на мнение
            Човека е дръпнал пред животните по това, че използва дълготрайните активи, натрупани от предишни поколения - градове, социални системи,писменна комуникация, технологии..

            Оставен в природата в рамките на година, ще си стане чисто животно.. Но по-вероятно е да загине!

            ..
            А животните мислеха човеците за по-прости точно по същите причини

            всъщност правилното е : животното наречено човек.

            нашият интелект хем е велик хем е жалък.
            Велик защото осъзнаваме нищожеството си
            жалък защото е недостатъчен да оцени друг интелект.

            Първоначално публикуван от Yordan Преглед на мнение
            Ако ги има
            Съвременна ядрена война в пълния й блясък не поставя въпроса ще останат ли хора, ами ще остане ли нещо изобщо, или "само" ще рестартираме с 2 милиарда години и после каквото сабя покаже...
            има и хипотеза че това вече се е случвало
            байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
            Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
            Суперспам - спама на суперите

            Коментар


            • #81
              До: Еволюция или..нещо друго?

              Тя темата отишла в сферата на прогностиката , фантастиката и евристиката.....

              Все си мисля , че колкото и да пробваме да прогнозираме , нищо не може да излезе. В крайна сметка "живота си намира начина" /Джурасик парк-по спомен/. Само ще посоча факт- домашно прасе в рамките на собствения му живот , ако подивее , му израства гъста четина порастват глиги и му се удължава черепа. Май си е еволюция някаква!


              А доколкото пък съм чул , на радиоактивност най-деянливи се оказват скорпионите...... а пък що се касае до Ясен с тази светла кожа ..... аз залагам на братчедите от маалата. При ядрен взрив изневиделица де. Ако има време за реакция ще се изхитри нещо.
              0888932647

              Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

              Коментар


              • #82
                До: Еволюция или..нещо друго?

                Идеята ми беше, че еволюцията дава възможност на жълтият лъв да оцелее и да даде потомство ! Добре, но първият жълт лъв ? Мутацията е някакъв отговор, пробата и грешката и все пак всичко изглежда твърде разумно ! Сякаш разум направлява тия процеси и мен собствено идеята за програмите по ми допада. По логична е.

                Коментар


                • #83
                  До: Еволюция или..нещо друго?

                  Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                  Идеята ми беше, че еволюцията дава възможност на жълтият лъв да оцелее и да даде потомство ! Добре, но първият жълт лъв ? Мутацията е някакъв отговор, пробата и грешката и все пак всичко изглежда твърде разумно ! Сякаш разум направлява тия процеси и мен собствено идеята за програмите по ми допада. По логична е.
                  Няма нужда първият да е бил съвсем жълт, а просто по-светъл. Много животни не различават цветовете много добре и дори лека разлика в нюанса би го направил по-трудно забележим за тях. От следващото поколение по-светлите започват да са по-незабележими за повече видове жерти, по-следващите за още повече... и така след няколко хиляди поколения стигаме до жълтото.
                  Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

                  Коментар


                  • #84
                    До: Еволюция или..нещо друго?

                    Ти програмист ли си ? Че все за програми говориш и ги съзираш навсякъде
                    Еволюцията е програма до толкова, до колкото правилата са общи за всички и играта е една. А на кой играч какви зарчета ще се паднат - случайна работа. Има много възможни пътища, но няма "крайна цел" (освен просто да оцелее, без значение как, но това изобщо не е задължително).

                    .................
                    Накарали математиците да направят модел на крава. Те седнали и рекли: като първо приближение, приемаме кравата за сфера.
                    Да те е страх да си представиш второто им приближение...
                    Volk: Уж мъжки форума, ала-бала, ама до 10 секунди темата ще е изтрита!

                    Коментар


                    • #85
                      До: Еволюция или..нещо друго?

                      Програмист, не съм да те чуе старата ми майчица паметник ще ти издигне
                      Просто се впечатлих от филма Матрицата , пък после ми попадна Холографската вселена. Предполагам , че двете са ми объркали представите и ето ти тема дано не срещна и поп тия дни...

                      Коментар


                      • #86
                        До: Еволюция или..нещо друго?

                        Първоначално публикуван от borko73 Преглед на мнение
                        дано не срещна и поп тия дни...
                        А, да си представя моето алтер-его от друг форум:

                        поп Дръвчо. Свещеник, спагетерианец. От многобройната група на ферментационистите.

                        Коментар


                        • #87
                          До: Еволюция или..нещо друго?

                          Теорията на Дарвин я знаем всички, но дали тя обеснява всичко, и дали вече не е доста стара? При много видове, попаднали в неестествена среда се наблюдава сериозна мутация в рамките на живота на един екземпляр.
                          Например преди няколко месеца гледах документален филм за свине, които са доста близко генетично до хората.
                          Ставаше въпрос за диви свине-гиганти, с каквито трофеи се хвалят ловците със снимки в интернет.
                          В хода на разследването се оказва, че това всъщност са избягали домашни прасета, които в рамките на няколко месеца/години започват да мутират под въздействието на новата среда:
                          - четината им става по-дълга, гъста и почернява;
                          - образуват им се бивни като на диви глигани;
                          - черепът им се променя и издължава, и става нещо средно между череп на глиган и череп на домашно прасе;
                          Настъпват и други промени, но за съжаление не си спомням всичко...

                          Според мен в този, а и в други примери с диви животни, поставени в различна среда от тази, която са обитавали досега, се вижда, че теорията на Дарвин за еволюиране на вида чрез мутации от поколение на поколение и естествен подбор издиша. Явно има нещо друго, което отключва промените. И явно при екстремни обстоятелства тези промени могат да настъпят в рамките на живота на един индивид.

                          Коментар


                          • #88
                            До: Еволюция или..нещо друго?

                            Първоначално публикуван от ACCELERATOR Преглед на мнение
                            Теорията на Дарвин я знаем всички, но дали тя обеснява всичко, и дали вече не е доста стара? При много видове, попаднали в неестествена среда се наблюдава сериозна мутация в рамките на живота на един екземпляр.
                            Например преди няколко месеца гледах документален филм за свине, които са доста близко генетично до хората.
                            Ставаше въпрос за диви свине-гиганти, с каквито трофеи се хвалят ловците със снимки в интернет.
                            В хода на разследването се оказва, че това всъщност са избягали домашни прасета, които в рамките на няколко месеца/години започват да мутират под въздействието на новата среда:
                            - четината им става по-дълга, гъста и почернява;
                            - образуват им се бивни като на диви глигани;
                            - черепът им се променя и издължава, и става нещо средно между череп на глиган и череп на домашно прасе;
                            Настъпват и други промени, но за съжаление не си спомням всичко...

                            Според мен в този, а и в други примери с диви животни, поставени в различна среда от тази, която са обитавали досега, се вижда, че теорията на Дарвин за еволюиране на вида чрез мутации от поколение на поколение и естествен подбор издиша. Явно има нещо друго, което отключва промените. И явно при екстремни обстоятелства тези промени могат да настъпят в рамките на живота на един индивид.
                            Ой, ой, ой.
                            Аналогичен случай в наше село - като вземеш диво прасенце и го отгледаш в кочина, получаваш дебел, розов, вкусен домашен грухчо без бивни.

                            А пък като хванеш един нормален, добре сложен, образован, работлив и учтив гражданин и го поставиш на държавна служба - получава се дебел, неграмотен, мързелив и ароантен чиновник. Децата му също ще приличат на него, но подлежат (с известни усилия) и на обратната трансформация.

                            Всичко това няма пряко отношение към еволюцията, освен, че е придобито (предполагаемо) чрез нея. Това не е мутация, а адаптация. По-горе дадох пример с мотиката и носенето на чували. Всички по-висши организми го могат в някаква степен. Това СЪЩО е еволюционна придобивка - зер сменят се ареали, сезони, релеф и който няма някакъв запас от възможни собствени промени, не стига далече.

                            Котаракът ми всяка пролет се проскубва, а есента заприличва на скъп китеник. Мутира ли той всяка година два пъти?

                            Коментар


                            • #89
                              До: Еволюция или..нещо друго?

                              Аз подобна трансформация, но от човек в прасе съм гледал в Уилоу.
                              Показаха я по телевизията - значи е възможно...

                              Аз, непринадлежайки към съсловието на учените, смея да отбележа, че учените изпитват ужас ако в пъзела на теорията остане ненаредено парче... В този смисъл - много хора на науката предпочитат дарвиновата теория, която наистина не дава обяснение за много явления, но пък изглежда логична и подредена. Когато се стигне до казус, на който теорията за еволюцията не може да даде обяснение - никога няма да чуете отговор от типа - АМИ ТОВА НЕ Е ЯСНО - отговора винаги е ТАКЕ Е ЗАЩОТО ТАКА Е И ТАКА Е ПРИЕТО ДА Е.

                              Ако човек измине малко по-дълъг път в собственото си ограмотяване , изведнъж открива, че огромна част от това, което масово се обявява и даже изучава като науна теория е само хипотеза, която се е наложила защото към датата на обявяването и е намерила достатъчно много привърженици.

                              Факт е, че видовете се променят под действието на естествения подбор (разбирай еволюцията). Допуска се, (обаче не е доказано), че ако еволюцията действа достатъчно дълго - що доведе до поява на нови видове...
                              Факт е, че някой жаби си сменят пола, когато в жабурняка има дефицит от мъжки.
                              По телевизията са давали филм, в който описват промяната на дивите прасета в рамките на един прасешки живот.
                              Историите разказват за хора, които по пълнолуние стават вълци.
                              Аз съм гледал, пак в един филм, как като полееш гоблина с вода - се превръща в гремлини ...

                              Думата "канцерогенно" винаги е носила негативен заряд, а може да се окаже, че това е ключът към видовото разнообразие и трансформацията на видовете. Ако овладеем механизма на рака - може би ще можем да се превръщаме от хора в прасета и обратно в рамките на един човешки живот...

                              Факт, е че много малко знаем всъщност...

                              Коментар


                              • #90
                                До: Еволюция или..нещо друго?

                                Първоначално публикуван от vlageo Преглед на мнение
                                Факт, е че много малко знаем всъщност...
                                А, това е същността на науката. Никой не претендира да знае много, освен спрямо други хора.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X