Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задължително обучение по религия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    До: Задължително обучение по религия

    Късно е... Казват, че вярата ни е запазила през вековете. Обърнете внимание - вярата, не религията! Затова и предметът е бил "вероучение". Сега в нищо не вярваме, около нищо не се обединяваме и това ни отслабва допълнително. Хубаво щеше да е за едно нещо поне да сме единни... но е късно.
    За децата - не бъркайте термините "възпитание" и "религиозност и вяра". Без второто може, но без първото нищо не става.

    Коментар


    • #17
      До: Задължително обучение по религия

      Имаше една приказка за дявола и евангелието...

      Аз съм вярващ, но не съм религиозен. Във всяка религия има непреходни неща. Въпроса е че плявата е много. И е много остаряла.

      На времето хората са имали нужда от водачи, както между другото имаме нужда и днес. Много от религиите са били плод на неграмотност. Много пъти са се използвали за манипулация, и продължават да се използват. Аз не бих се кланял и уважавал хора, целящи манипулацията ми, или нечия друга.

      Има обаче и изключения. Да сте чували за будист-терорист? Аз не съм. И според скромните ми познанния, май няма как да стане. Пък и по моите критерии будизма не е съвсем религия, а по-скоро мироглед.
      Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

      Коментар


      • #18
        До: Задължително обучение по религия

        Аз гласувах - " ЗА "
        Смятам, че така и така света се дели по религиозни принципи, и това става все по остро.
        Според мен бъдещето го налага !
        Не ми пука за лака , а за пропуснатите приключения ))

        Коментар


        • #19
          До: Задължително обучение по религия

          Гласувах категорично против.Подкрепям изцяло написаното от Вас.По-скоро бих приел да се преподава "история на религията/те/".Трябва нашите деца да знаят основните постулати на различните религии,приликите и разликите в тях.Много конфликти и неприятни ситуации са възниквали поради незнание и нерзбиране на вярата на другия.Вярно,че е изключително обемна материя ,но може да се направи.Поне основните прилики и разлики трябва да се знаят.История ,възникване ,разпространение,съвременно състояние.Явно в света антгонизма на тема религия се развива в лоша насока и трябва да се направи дори и малко възможното да се избегнат глупави грешки при контактите с хора с друг мироглед или вяра.
          И най-малкото да се научат да уважават другия и неговите разбирания.
          Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
          "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
          "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

          Коментар


          • #20
            До: Задължително обучение по религия

            Първоначално публикуван от rova Преглед на мнение
            Гласувах категорично против.Подкрепям изцяло написаното от Вас.По-скоро бих приел да се преподава "история на религията/те/".Трябва нашите деца да знаят основните постулати на различните религии,приликите и разликите в тях.Много конфликти и неприятни ситуации са възниквали поради незнание и нерзбиране на вярата на другия.Вярно,че е изключително обемна материя ,но може да се направи.Поне основните прилики и разлики трябва да се знаят.История ,възникване ,разпространение,съвременно състояние.Явно в света антгонизма на тема религия се развива в лоша насока и трябва да се направи дори и малко възможното да се избегнат глупави грешки при контактите с хора с друг мироглед или вяра.
            И най-малкото да се научат да уважават другия и неговите разбирания.
            Това подкрепям. Стига да е обективно.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #21
              До: Задължително обучение по религия

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Това подкрепям. Стига да е обективно.
              Обективността е винаги субективно пречупена през теб,мен и който да е друг.Ако човек иска да има бог в който да вярва той,трябва да има нагласа за това или,както в някои религии мущровка от пелените.Мисля,че /без желание да обиждам никого/ християнстовото в едни от основните си форми е една от най -лицемерните религии.Когато учех имахме един преподавател който казваше така,има две становища по този въпрос едното е на еди кой си ,другото на еди кой си .Давам ви аргументите на двамата ,но ако подкрепите което и да е искам да ги знаете.Аз искам ,а и децата ми да имат право на избор.Изборът дали да вярваш в някаква висша сила/наречете я ,както искате/ е и трябва д е съзнателен избор,а не набиване на съждения на отдавна умрели хора за живота преди 2000-3000 години в мозъка на 3-4 годишни.Винаги съм се чудил как можеш да дадеш бракоразводни зела да ги гледа съдия който не е женен????
              Не случайно религиите процъфтяват там където има проблеми и то сериозни и сред общества и където образованието е на ниско ниво.
              Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
              "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
              "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

              Коментар


              • #22
                До: Задължително обучение по религия

                Идеята за религията в училище не е от вчера. Миналата година жена ми много изписа по това министерско предложение. Пълна тъпотия е да учиш някого, че бог е направил адам от пръст, кал или кой както нарича humus-а и след това в час по биология да му говориш за чехълчета. А да не лъжем децата че няма дядо коледа ама има господ. Това си е вътре в семейството. Всеки си възпитава детето - било в атеизъм било във вуду или кой каквото си реши. Аз лично бих оставил човека да узрее и сам да прецени дали иска да бъде религиозен, но уви не зависи от мен (изключая децата си тях, не ги уча на нищо религиозно, но знаят за църкви и т.н.)

                Твърдо обаче съм за изучаване история на религиите. Не е нужно да вярваш но е хубаво да познаваш.
                Не е луд, който яде баницата.... Кучето си лае, кервана си върви... ДОКОГА?
                Форд Фокус 1,4 1999 г., Крайслер Гранд Вояджър, Corvette C5
                ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА

                Коментар


                • #23
                  До: Задължително обучение по религия

                  Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
                  Как гледате на новото начинание на Даниел Вълчев?
                  Темата се разработва от обществен съвет, специално формиран по заповед на министъра.
                  С две думи - целта не е да се учат проповедите на Христос или Мохамед, а децата да бъдат възпитавани във "високи нравствени ценности".
                  И още - смятате ли, че децата ни чувстват (ще чувстват) потребност от вероизповедание? (Тогава и обучението трябва да бъде по-друго)
                  Най-йезуитската измислица е свързването на религията с "високите нравствени ценности". Поповете се чудят за какво за последно да се хванат.
                  Нравствените ценности се учат вкъщи!

                  Коментар


                  • #24
                    До: Задължително обучение по религия

                    Твъдо против. За по добро възпитание на децата по-скоро са необходими часове по етика и морал, и то не да се преподава, т.к. етиката и морала ме могат да се вкарат в еднозначна рамка, а да се разискват и беседват и т.н. Да се стимулира детето само да изгради своята етична и морална рамка. Семейството е най-важно във възпитанието, но и училището също е голям фактор. Голяма част от времето децата са във училище или с приятели.
                    О899 2б2 1З2

                    Коментар


                    • #25
                      До: Задължително обучение по религия

                      И ако се въведе колко часа са това?Християнство,Мюсюлманство,Будизъм.Засега са три.Обаче да добавим останалите възможни:Бог Тангра,Египедските богове,Африканските богове,Индианските богове,Индийските богове,Викингските богове.Станаха 11.Ами атеистите?Ако има и сатанисти?Обаче има три вида християани:православни,католици и протестанти.Добавете и римските богове-14 станаха.Обаче те не са съвсем еднакви с гръцките.Значи са 15.Единият от родителите ми е католик другият е православен.Аз кой предмет ще уча?Когато хората вярват в нещо стават единни.Когато са единни са по-силни.Когато един клас е по-силен е по-добре за всички в него защото започват повече да си помагат.Но ако разделим този клас на 2 отделни групи примерно какво ще стане?Разбиваме колектива.И на хората им става по-трудно.Изобщо няма да е трудно да се настървят един срещу друг християнин и мюсюлманин.Според мен от цялата работа много добро няма да излезе.Първо трябва да бъдат разрешени по-сложните проблеми преди въвеждането на вероучение.
                      Още нещо.Примерно ако някой заяви изрично че не вярва в които и да е бог какво правим?Не можем да го накараме да влиза в часовете.А в кой час ще го убеждаваме да влиза?Имах един приятел който казваше че е учил в училище където се е предавало вероучение."Цял час спорих с госпожата дали има бог или не"-негови думи.
                      Преди имах раздвоение на личността, но сега взимаме хапчета и сме много добре.

                      Коментар


                      • #26
                        До: Задължително обучение по религия

                        Религията и нейната история, както и изкуството посветено на нея представляват неделима част от човешката цивилизация. Това предполага, че при подходящо направена учебна програма децата биха имали само полза. Боянския майстор май в черква се бе проявявал. Да не говорим за Леонардо и Микеланджело, Тайната вечеря, Давид, Моисей и т.н. и т.н.
                        Така , че по-полека с отрицанието.
                        LZ1AIV

                        Коментар


                        • #27
                          До: Задължително обучение по религия

                          Аз съм ЗА но при условие ,че преподават хора които имат опит с деца а не попове, защото съм гледал по телевизията за този въпрос и още повече ,че църквата иска да преподават педагози понеже един от преподавателите по религия каза така-Не може един свещеник да преподава той казва какво да правя за мога само да разкажа историята въпроса стои в това че се иска работа с децата от специалист.Иначе тук съм за това да се включат и другите религии съответно от техните духовни представителства в България аи може например християнин и мюлюлманин които са изучавали религията си да са много по добри приятели само защото имат мозък в главата си.А не неправилно тълкуване на нещата.Морал в училище не се правиПример -госпожата ни по химия работи по проект срещу дрога и половината участници в него пушат и дори майките и бащите им знаят а са на 15.Проблема е много дълбок той минава през родителите минава през училището и стига до децата НО за мене лично всичко е до това колко мозък имаш в главата си.Дори в Йерусалим има страхотен мир между духовенствата на християни и мюсюлмани понеже има много секти и други групи изкривяващи мисленето а оттам и посланието на съответната религия.Колкото до Тангра това са езически богове от миналото -макар че за мен много малко ученици ще я изучават с желание защото в нашата ЦЪРКВА е пълен хаос а и родителите като го знаят директно се отказват.Понеже митрополит се оказа служител на държавна сигурност а църквата не дава коментар също така има слухове около пловдивския митрополит Николай които е станал митрополит със подкуп.Просто организацията и устройството на църквата са много лоши да не говорим че само тук там в някои малки селца има социална дейност а не само това църквата да ти дава упора в трудно време а при мисълта че си се изповядал на човек от държавна сигурност...който даже не се разкайва публично...И от това всичко идва разковничето-БЕЗ НИКАКВА ОРГАНИЗАЦИЯ И ЧИСТОТА ТРЪГВАТ ДА СЕ ПРАВЯТ НЕЩА КОИТО ХОРАТА НЕ ИСКАТ ЗАРАДИ ОРГАНИЗАЦИЯТА.
                          Иначе ако сатанист изучава християнство и е остроумен той може да прихване на своя страна хора неразбиращи говорещото им се и така в един момент след като представата е изкривена и се включи омразата става майната им на всички оня му казва хайде да направим магия и край от цялата работа нищо.А има сатанински книги и сатанинството е доста по лесно разбираемо особено ако имаш омраза.почваш да правиш ритуалите правиш ритуални убийства имаш мислене на психар и този човек живее сред теб.Колкото до атеиста той само би се смял за мене а за езическите богове не е лошо такъв предмет които да се нарича-древни вярвания и обичаи да е запознавателин.Аз лично исакм да уча религия но да ми проподава свестен човек а не някой без подготвка както ВСЪЩНОСТ Е.Иначе освен организацията като се замисля дразни това че преди имаше продажба на имоти на църквата също така църковните служители се возят във скъпи автомобили има НЯКОЛКО ЧОВЕКА В ОРГАНИЗАЦИЯТА СВЕСТНИ АМА БЕЗ ВЛАСТ АИ ТУК ТРЯБВА ДА СТАНЕ ТОВА БЪЛГАРИТЕ ДА СЕ ОБЕДИНЯТ И ДА Я НАПРАВЯТ СВЯСТНА АИ КАК МОЖЕ ЦЪРКВАТА ДА ИСКА ДА ПРАВИМ ДОБРО ПРИ УСЛОВИЕ ЧЕ ТЯ ИМА ДОСТА ПОВЕЧЕ ГРЕХОВЕ ОТ НАС.

                          В крайна сметка съм за това всеки да изучава религията си в училище но няма как да стане понеже винаги нещо куца и ще куца
                          8)!!!Живей за деня в който ще умреш!!!8)
                          bg.wikipedia.org [url]www.free.hit.bg/igrite[/url]
                          [url]http://translate.google.com/translate_t?sl=en&tl=bg[/url]

                          Коментар


                          • #28
                            До: Задължително обучение по религия

                            Първоначално публикуван от asenv Преглед на мнение
                            Религията и нейната история, както и изкуството посветено на нея представляват неделима част от човешката цивилизация. Това предполага, че при подходящо направена учебна програма децата биха имали само полза. Боянския майстор май в черква се бе проявявал. Да не говорим за Леонардо и Микеланджело, Тайната вечеря, Давид, Моисей и т.н. и т.н.
                            Така , че по-полека с отрицанието.
                            Кой отрича преподаването на История или на Изкуства? Говорим за преподаване на Религия.

                            Коментар


                            • #29
                              До: Задължително обучение по религия

                              Гласувах против, но против преподаването в училище. Що се отнася до това, че в конституцията ни трябваше да се запише нещо като "Официалната религия в България е Източно Православна", готов съм не само да гласувам, а и каквото зависи от мен, за предизвикване на референдум.
                              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
                              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

                              Коментар


                              • #30
                                До: Задължително обучение по религия

                                Първоначално публикуван от Drugarq Преглед на мнение
                                С 2 униформи не може цяла година.Трябва и зимна и лятна.Аз лятото се потя като прасе пред заколение не мога да изкарам само с два комплекта цяла седмица.

                                Ти си късметлия аз и зимата се потя кат свиня а лятото ноу комент затова обичам да е по студено аи лед си слагам на мене лятото да се охладя аи още повече как ли ще им е качеството.

                                Сигурно както е качеството на законите и безпроблемието в организацията на църквата още повече при мен всичко се къса или се изтрива а с тея униформи да издържат най много месец при мене и вече са с дефект
                                8)!!!Живей за деня в който ще умреш!!!8)
                                bg.wikipedia.org [url]www.free.hit.bg/igrite[/url]
                                [url]http://translate.google.com/translate_t?sl=en&tl=bg[/url]

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X