Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задължително обучение по религия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    До: Задължително обучение по религия

    Първоначално публикуван от druncho Преглед на мнение
    Гласувах "ЗА"...Народа ни е оцелял 5 века робство единствено и само заради силната вяра...Друг е въпроса какво трябва да съдържат часовете по религия...Този въпрос е дори по-важен от това дали да има или няма...

    Само дето народа е трябвало да му се пусне The Best of Bulgaria by Паисий Хелендаркси за да се опомни...

    А сега си имаме Азис

    Коментар


    • #62
      До: Задължително обучение по религия

      Доста неща исках да кажа по въпроса, но вече са казани от други съфорумци.

      Според мен е много добра идея. Само да махнат думата "Задължително"

      П.П. Аз съм атеист и глъсувах твърдо ПРОТИВ
      Nissan Terrano 2,7 TDI

      Коментар


      • #63
        До: Задължително обучение по религия

        В никакъв случай. Всеки е свободен да избира дали ще е вярващ и в каква религия ще вярва. Абсурдно е да се натрисат часове по религия, щеш нещеш.

        Да те задължат да учиш религия е точно толкова абсурдно, колкото е забраната на каквато и да е религиозност по време на комунизма.
        VW Touareg V10, 5000cc

        Коментар


        • #64
          До: Задължително обучение по религия

          Първоначално публикуван от tutin Преглед на мнение
          Да те задължат да учиш религия е точно толкова абсурдно, колкото е забраната на каквато и да е религиозност по време на комунизма.
          Е, тогава поне беше ясно - държавната религия беше комунизма, а режимът доста приличаше на теокрация. Нормално беше да забраняват другите религии.

          Коментар


          • #65
            До: Задължително обучение по религия

            Вчера по новините даже се хвалеха: Поп преподаваше религия на ученици от 'нам-кое-си училище. Някакви молитви сричаха.

            НЕ ИСКАМ ДА ПЪЛНЯТ ГЛАВИТЕ НА ДЕЦАТА МИ С ПОПСКИ ПРОСТОТИИ!

            Дано докато порастнат децата ми и тръгнат на училище, някои хора да са се осъзнали. Няма да го допусна, каквато и да е цената.

            Право на личен избор е на децата ми дали и каква религия да изповядват, когато са достатъчно с акъла си да преценяват за какво иде реч. ТОЧКА.
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #66
              До: Задължително обучение по религия

              Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
              Вчера по новините даже се хвалеха: Поп преподаваше религия на ученици от 'нам-кое-си училище. Някакви молитви сричаха.

              НЕ ИСКАМ ДА ПЪЛНЯТ ГЛАВИТЕ НА ДЕЦАТА МИ С ПОПСКИ ПРОСТОТИИ!

              Дано докато порастнат децата ми и тръгнат на училище, някои хора да са се осъзнали. Няма да го допусна, каквато и да е цената.

              Право на личен избор е на децата ми дали и каква религия да изповядват, когато са достатъчно с акъла си да преценяват за какво иде реч. ТОЧКА.
              Според мен, трябва да им се противодейства отсега. "Цената" след няколко години може да се окаже, че е емиграция или нерамотност.

              Коментар


              • #67
                До: Задължително обучение по религия

                Това е сигурен начин да се раздели един народ и начало на едно ново Косово.
                Отсега мога да позная коя религия ще се проповядва по-старателно и ще се финансира от две държави "обучението".

                Коментар


                • #68
                  До: Задължително обучение по религия

                  Канех се да кажа някои неща по темата, но вчера попаднах на статия във в.Капитал, озаглавена "Хайде няма нужда", която толкова се доближава до мнението ми (а както забелязах и на доста съфорумци) , че искам да я споделя с вас:
                  "През 2006г. британския биолог Ричард Докинс издава книгата "Заблудата Бог" (The God Delusion).... В нея Докинс, освен че оборва креационизма, твърди, че атеистите могат да са щастливи, балансирани и способни да разграничават доброто от злото хора и че трябва да са горди, а не да се държат извинително, тъй като атеизмът е доказателство за наличието на здрав, независим ум.
                  Книгата е достатъчно значима, за да бъде изучавана - например в програмата на предмета религия, който се обсъжда да бъде въведен в училище като задължителен между 1 и 7 клас, а между 8 и 12 - като свободно избираем. Проектът обаче има друга идея относно необходимостта от плурализъм на мнения и формиране на критично мислене (заб. подчертаването е от мен). А именно - че няма такава необходимост. Така например една от предложените за изучаване теми в 1-ви клас е "Всички живи същества са божии създания". Ако чувате странен шум, това е, защото Дарвин се върти в гроба си.
                  В проекта ... има няколко дълбоко сгрешени неща. Първо, задължителния характер на предмета религия в светска държава като България. Откъде-накъде родител, който вярва, че "когато един човек страда от самозаблуждение, говорим за лудост, когато много хора страдат от самозаблуждание, говорим за религия", ще бъде принуждаван да приеме факта, че детето му трябва да учи наизуст "Отче наш"?
                  Второ, защо изобщо да се изучават молитви от Библията и Корана? Във времето след 11.09.2001г. е може би по-важно от всякога да познаваш другите. Но зазубрянето на молитви няма да ти помогне да живееш пълноценно в едно мултикултурно общество. Изучаването на релиите в исторически, културен, философски и сравнителен план може да свърши тази работа. Но затова няма нужда от предмет религия, още по-малко от задължителен такъв. Религията би могла да бъде просто по-добре застъпена в предмети като история, литература, изкуство... А и за всичко си има територия. И както за едни търговците нямат място в храма, за други богословите нямат място в училище. Точно толкова просто е."


                  Апропо разпитах баба (на 86 години и със свеж ум) за часовете им по вероучение, беше ми много интересно какво е било... Какво беше учудването ми, когато тя с голяма неохота каза само няколко думи. Как ли не я мъчих да сподели повече, но уви... Та часовете се водели от попа в селото, говорел им за Библията, учели молитви, нищо особено... За съжаление в класа е нямало турци или помаци, така, че не успях да разбера как са решавали навремето този въпрос Но най-важното, което тя каза е: "Човек носи вярата в сърцето си, не може попа или който и да е да ти я насади в час!"
                  ИСКАМ БЪЛГАРИЯ ЧИСТА!

                  Коментар


                  • #69
                    До: Задължително обучение по религия

                    Първоначално публикуван от Фани Преглед на мнение
                    "Човек носи вярата в сърцето си, не може попа или който и да е да ти я насади в час!"

                    Коментар


                    • #70
                      До: Задължително обучение по религия

                      По повод на това което е писала Фани,мога да препоръчам две книги за всеки от Вас.Писателя е Лео Таксил,французин.Същия е яростен критик на папската институция и си спечелва омразата на Ватикана след,като пише първата си книга "Забавна библия".В нея с разкошно чувство за хумор прави пълен анализ на библията започвайки с "гълъба".Доколкото си спомням е анатемосан.Впоследствие Таксил започва да проповядва ревностен католицизъм и успява да привлече вниманието върху себе си,включително искайки опрощение от папата пред Ватикана.Получавайки такова заради страстната си защита на Ватикана,същия е привлечен в двора и е допуснат до архивите на църквата.Само след няколко години същия издава втората си книга"Рим на папите".Всичко в нея е почерпено от идвора и просто срива тотално имиджа на католическата църква.За съжаление и двете книги съм ги купувал през 1987 или 88 год. и то на руски,не знам дали има превод на български език.Но повярвайте ми заслужават си.Изключително актуални и по темата от този пост.
                      Поздрави.
                      Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                      "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                      "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                      Коментар


                      • #71
                        До: Задължително обучение по религия

                        Първоначално публикуван от rova Преглед на мнение
                        По повод на това което е писала Фани,мога да препоръчам две книги за всеки от Вас.Писателя е Лео Таксил,французин.Същия е яростен критик на папската институция и си спечелва омразата на Ватикана след,като пише първата си книга "Забавна библия".В нея с разкошно чувство за хумор прави пълен анализ на библията започвайки с "гълъба".Доколкото си спомням е анатемосан.Впоследствие Таксил започва да проповядва ревностен католицизъм и успява да привлече вниманието върху себе си,включително искайки опрощение от папата пред Ватикана.Получавайки такова заради страстната си защита на Ватикана,същия е привлечен в двора и е допуснат до архивите на църквата.Само след няколко години същия издава втората си книга"Рим на папите".Всичко в нея е почерпено от идвора и просто срива тотално имиджа на католическата църква.За съжаление и двете книги съм ги купувал през 1987 или 88 год. и то на руски,не знам дали има превод на български език.Но повярвайте ми заслужават си.Изключително актуални и по темата от този пост.
                        Поздрави.
                        "Забавна библия" я има на български - много ме впечатли преди 15-тина години! За другата не знам, но ще я потърся! Заинтригуван съм!
                        יעבור
                        «И това ще мине»

                        Коментар


                        • #72
                          До: Задължително обучение по религия

                          И двете книги, за които става въпрос погоре, ги има преведени на български - чел съм ги като ученик, някъде през 80-те. Но не знам защо винаги съм си мислил, че Лео Таксил е поляк!?
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #73
                            До: Задължително обучение по религия

                            За народността не споря ,но почти съм сигурен ,че е живял и творил във Франция.
                            Ланд Ровър-Дискавъри,ТД5-1999 год.,готин е.
                            "Мъжко е да обещаеш,човешко да не го изпълниш."
                            "Правото на глас,не винаги означава да имаш право на избор."

                            Коментар


                            • #74
                              До: Задължително обучение по религия

                              Аман от тия попски глупости.И на какво ще учат децата, кото те ударят наведи се по-ниско, та да те ударят пак.И бъди доволен че живееш мизерно, щото твое ще е царството небесно.А мерси
                              0888794435, 0878171117- VP44 Simulator
                              Дизел сервиз, BOSCH- VP44, Zexel VRZ (Pajero 3.2DID),комън-рейл.
                              Суперскан България www.decbg.com
                              Машинно почистване на DPF/FAP филтър

                              Коментар


                              • #75
                                До: Задължително обучение по религия

                                Първоначално публикуван от kiki.t Преглед на мнение
                                Аман от тия попски глупости.И на какво ще учат децата, кото те ударят наведи се по-ниско, та да те ударят пак.И бъди доволен че живееш мизерно, щото твое ще е царството небесно.А мерси
                                Да не говориш за плесницата и бузата(ако те ударят по дясната буза обърни лявата)?Там смисъла е "на злото да отвърнеш с добро".Макар че изобщо не схващам смисъла.От малък са ме учили обратното.
                                Преди имах раздвоение на личността, но сега взимаме хапчета и сме много добре.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X