Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Задължително обучение по религия

Свий
Темата е затворена.
X
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    До: Задължително обучение по религия

    Първоначално публикуван от ~m@g!~ Преглед на мнение
    Точно това имах и аз предвид . Даваш много пари за нещо което носиш само на училище , и да е нещо хубаво .... ама не е тоя случая . Но ако ни сложат униформи ще има стачка !
    Каква стачка?Бунт!Революция!
    Преди имах раздвоение на личността, но сега взимаме хапчета и сме много добре.

    Коментар


    • #32
      До: Задължително обучение по религия

      Първоначално публикуван от rova Преглед на мнение
      Гласувах категорично против.Подкрепям изцяло написаното от Вас.По-скоро бих приел да се преподава "история на религията/те/".Трябва нашите деца да знаят основните постулати на различните религии,приликите и разликите в тях.
      Това е напълно разумно. От твоя, моя и на доста други хора гледна точка. Но не на всички. Силно религиозни семейства(от всички вери) ще са твърдо против децата им да изучават текстове от чуждите свещени книги. Така само ще се налее още масло в огъня.
      Грамотността е прозорец към интелекта, ако човек не може да усвои дори майчиния си език, то потенциала му за нещо повече е под въпрос.

      Коментар


      • #33
        До: Задължително обучение по религия

        Да внеса малко пояснение.
        В повечето постове се бърка религия с вероизповедание. Министърът иска предмет "религиознание", докато синода предлага вероизповедание. Та си мисля, вие сте против предмет вероизповедание с изповядване. И сте прави. Няма как да стане. Ясно е защо! Истината е налучкана от rova и asenv (сигурно и от други).
        Религиознанието предполага изучаване на причините за появата, разделението, различията...Тук ще се изучават (или би трябвало) история, философия, социология...и отношението на религията към тях. Приятелство, състрадание, доброта...Какво лошо има да се разглеждат през погледа на "десетте божи заповеди".
        Едва ли мислите, че пред децата ще застане кварталният поп Преподаватели трябва да бъдат историци, философи, теолози...задължително с педагогическа насоченост.
        Темата е безкрайна, а на мен, малко ми омръзна
        Само да добавя:
        Мисля, начинанието не е лошо, но се опасявам, че и него ще побългарим!
        Симеон, не свързвай религията с нашите синоди
        Lancia Delta HF Integrale Evolucione

        Коментар


        • #34
          До: Задължително обучение по религия

          А дали ще се намери достатъчно квалифициран персонал за всяко училище и какво образование трябва да имат преподавателите по тази дисциплина Иначе моето мнение е , че трябва да бъде свободно избираем предмет.Все пак не смятам , че изучаването на допълнително етика и морал(дано такива неща да се изучават) ще навреди на някой.
          Grand Vitara 2.0 16V (J20A)

          Коментар


          • #35
            До: Задължително обучение по религия

            Първоначално публикуван от bojitch Преглед на мнение
            Да внеса малко пояснение.
            В повечето постове се бърка религия с вероизповедание. Министърът иска предмет "религиознание", докато синода предлага вероизповедание. Та си мисля, вие сте против предмет вероизповедание с изповядване. И сте прави. Няма как да стане. Ясно е защо! Истината е налучкана от rova и asenv (сигурно и от други).
            Религиознанието предполага изучаване на причините за появата, разделението, различията...Тук ще се изучават (или би трябвало) история, философия, социология...и отношението на религията към тях. Приятелство, състрадание, доброта...Какво лошо има да се разглеждат през погледа на "десетте божи заповеди".
            Едва ли мислите, че пред децата ще застане кварталният поп Преподаватели трябва да бъдат историци, философи, теолози...задължително с педагогическа насоченост.
            Темата е безкрайна, а на мен, малко ми омръзна
            Само да добавя:
            Мисля, начинанието не е лошо, но се опасявам, че и него ще побългарим!
            Симеон, не свързвай религията с нашите синоди

            "Пътя към Ада е постлан с Добри Намерения" (цитирам по памет), досега не съм видял голям золум да не е бил представен като нещо Много полезно и ценно за обществото, пък то какво се поучи
            Проблема с образованието е в неговото място в ценностната система на обществото, в момента това място е много ниско (вижте заплатите на педагозите) и от там липсата на Качествени прподаватели и Програми и появата на Чалга песнички в часовете по пеене, кой си мислите ще преподава този предмет? Кой ще напише учебниците? И резултата няма да закъснее, в най-добрият случай на децата просто няма да им е интересно, в най-лошият....
            П.С. Нещо ме избива на черногледство, явно остарявам

            Коментар


            • #36
              До: Задължително обучение по религия

              Първоначално публикуван от alex_markov Преглед на мнение
              ...Нещо ме избива на черногледство, явно остарявам
              Алекс, пък аз си мислех, че с годините сме понатрупали от това, дето му казват "житейски опит", та за това не вярваме на подобни "добри намерения", но ти ми разби илюзиите...
              Land Rover Discovery I; Jeep Wrangler 4.0; Jeep Grand Cherokee 5.2.
              Honda Transalp XL600V; Suzuki DR-Z400; BMW F800GS.

              Коментар


              • #37
                До: Задължително обучение по религия

                Това да ни е кусурът. Повечето не могат да пишат и да смятат чак в гимназията, тези намерили на какво още да ги учат. Първо да започнат да различавата Словения от Словакия и барем да уцелят столицата поне на едната, после да ги занимават с глупости. Обаче това няма как да стане, защото глупостите и "умностите" не са съвместими. Или ще е едото, или ще е другото. По метода на изключението е ясно какво ще е бъдещето на образованието. Ясно е и защо. Прост народ - слаба държава.

                От друга страна, изучаването на историята на основните религии по категоричен начин ги демистифицира и поставя на чисто социална и политическа основа. Колкото повече се задълбава, толкова повече отива към история на поредното човешко явление. Неслучайно към момента една от най-многобройните и най-бързо развиващи се системи, особено в обществата без сериозни конфликти е именно атеизмът.

                Коментар


                • #38
                  До: Задължително обучение по религия

                  Първоначално публикуван от ~m@g!~ Преглед на мнение
                  Това няма как да стане ! Защото в много от училищата има хора с други религии и давам за пример моя клас 27 човека сме общо , 26 имат една религия но има една туркиня и тя си вярва в нейните богове ?>?>?>?>? А и не виждам защо след като ако си вярващ сам можеш да отидеш на църква или да се помолиш не е нужно тя да идва при теб .
                  П.п. Пък след многото промени които направи , коя от коя по-неуспешни , май трябва да забави темпото .

                  Ето пример за нуждата. Според мен трябва елементарна грамонтност по религиозните въпроси. Все пак е доста грубо да незнаеш, че макар и да се нарича Аллах става дума за 1 и същи Господ Бог. Мохамеданите никога не са отричали Иисус. Все пак религията не е нищо повече от политически инструмент в ръцете на безбожници в наши дни. Вярата и любовта не се нуждаят от друг дом освен сърцата ни. Там те могат да покълнат и да се превърнат в прекрасни цветя. Та религиознанието като цяло смятам е повече от засължителен/смятам да е въпрос на личен избор, но не се държи никак на грамотност и култура бреей/ предмет. НО има 1 огромно НО. Изцяло зависи, какво и как ще се преподава и съмнявам се това да се случва безкористно. Всяка религия е отправна точка за дадено самосъзнание и съответно и светоусещане и разбиране. Темата е много дълбока и всеобхватна и илюстрира в пълна степен духовното състояние на човешкото същество. Все пак основното за всеки от нас е свободата на волята. Всеки избира, но после се обвързва със собстения си избор. Не е необходима отделна власт, която да определя духовния живот на човек стига той да почита творението, а не разрухата. За тези със силен дух, творци за добро, колкото и да са просто остава да следват доброто си сърце. Оставиш и сърцето ти да се спаружи от прост невежа може да си останеш вечен слепец.

                  За мен истинският храм на Твореца е природата, там кадето се вижда и усеща присъствието на бликащ от всички страни живот. Та това е и асоциацията тук. То малко по-малко ще се окаже, че вскички искат в природата, а Бойко иска да строи жилищен комплекс в/у Кремиковци

                  Коментар


                  • #39
                    До: Задължително обучение по религия

                    Първоначално публикуван от Obersturmbahnfuehrer Преглед на мнение
                    Това да ни е кусурът. Повечето не могат да пишат и да смятат чак в гимназията, тези намерили на какво още да ги учат. Първо да започнат да различавата Словения от Словакия и барем да уцелят столицата поне на едната, после да ги занимават с глупости. Обаче това няма как да стане, защото глупостите и "умностите" не са съвместими. Или ще е едото, или ще е другото. По метода на изключението е ясно какво ще е бъдещето на образованието. Ясно е и защо. Прост народ - слаба държава.
                    Добре де, нали ти ме уверяваше в основанията за оптимизъм...? Те твоите аргументи с които съм съвършено съгласен са всъщност моите от няколко стотин теми по-назад...?
                    VPetrov.photography

                    Коментар


                    • #40
                      До: Задължително обучение по религия

                      Големият процент "против" в анкетата означава, че тук има мислещи хора. Но гледащи само от своята камбанария. Ако мислим "глобално", както ни учеше някой, щяхме да видим, че силни държави в момента са тези, на които ●това е даденост; тези, ●които вече са си го извоювали със сила; и тези, ●чийто граждани са обединени около нещо, някаква идея или цел.
                      Пример по първа точка - Русия, Япония...
                      Пример по втора - САЩ
                      Трета точка е интересна. Можем да сложим там Иран именно заради религията, Китай явно има някаква цел, Европа, ако предположим, че целта и е да е обединена и силна. Ние се дърпаме от Европа, плюваме китайците, а май и религията си.
                      Затова аз гласувах с "все тая"

                      Коментар


                      • #41
                        До: Задължително обучение по религия

                        Вие живяли ли сте в държава дето религията се учи от детската градина?!
                        Виждали ли сте "осакатени" умствено хора, пълни с предразсъдаци...?!
                        Има един свят , дето Исляма е хляб и вода , майка и баща . . .
                        Там може да видите "плодовете" на тази идея.
                        Аз не харесвам този свят, не искам "окови " за душата и мозъка на децата ни !!
                        Религията ... няма нищо общо с Моралът и Добродетелите човешки!?- нищо че ги проповядва...както Дявола чете Евангелието.

                        Да можеш да мислиш и разсъждаваш , е много по-велико благо .. от това да се прекляняш и подчиняваш безропотно!

                        Бъдете разумни!
                        СИЛНИТЕ КРАДАТ ОТ ЧУЖДИ ДЪРЖАВИ, СЛАБИТЕ - ОТ СВОЯТ НАРОД !

                        Коментар


                        • #42
                          До: Задължително обучение по религия

                          За формирането на всеки индивид са отговорни следните 5 "неща":
                          1.Самовъзпитание - литература,учебници,филми, размисли,
                          лични прозрения, опит ... изводи, поуки!
                          2.Семейство-мама,татко,брат,сестра
                          3.Училище
                          4.Среда/приятели,форуми-offroad-bulgaria,клубове по интереси, спорт/-личен? избор на индивида
                          5.Улица/всички останали/- до които се докосва в ежедневието си/градски транспорт, телевизия/
                          Какъв е процента/тежестта/ на всяко едно от горните във формирането на индивида ?
                          Кое е на 1-во място, кое - на 5-то ? Света познава милиарди комбинации.
                          Една теория гласи, че човек трябва да прави избора си на религия след 18г./по някои места 21г./
                          Помислете колко време/часа/ се пада на всяко едно от горните 5 в един обикновен ден.
                          Аз се стремя във формирането на моите две деца тежестта на 2 да е най-голяма, 5-да клони към нула ... и т.н.
                          Вярвам, че при мен 1 е било над 50 %, но това е заради самочуствието ми
                          Аз не бих искал Христос да се нареди на рафта до Костенурките нинджа,Спайдърмен, Цар Лъв, Карлсон и т.н.
                          Гласувах против.
                          ______2
                          Е = MZ

                          Коментар


                          • #43
                            До: Задължително обучение по религия

                            Венци, моят оптимизъм не се базира на краткосрочни извадки. Към момента нещата стоят така и някой от големите играчи има интерес тук да процъфтява посредствеността и простотията. Тази политика не е от вчера и всеки сам за себе си да прецени кой, защо и как го прави. Всеки сам да прецени кой систематично избива държавнически мислещите мъже на България още от Освобеждението насам. В тази връзка онзи ден разтръбиха, че Борис ІІІ е бил отровен. Добро утро, егати То и преди се знаеше, ама тогава ни втърпяваха, че Хитлер го бир направил. Типична маневра.

                            Обаче това е за момента и за близкото бъдеще. Какво ще става по-нататък зависи до голяма степен и от нас самите.

                            И в предишната тема казах, че всяка нация по едно или друго време минава през изпитания, та чак до катарзис. Една от най-проспериращите държави в ЕС - Ирландия, допреди век - два е била помийната яма на Европа. Пък преди това е владяла и двата острова там, та така. Ходът на историята има своите възходи и падове и не се сещам за нито една държава, която в един или друг момент да не е закъсвала много здраво, даже фатално. Обаче като цяло нещата си се движат закономерно. Лично аз се въздържам да проектирам хипотетичния ми песимизъм поради лични несгоди върху цялото общество тук, а след това и върху целия свят. Естесвено, не правя и обратната грешка, че щом аз съм добре, значи целият свят е наред. Все пак, "Приказка за стълбата" ми е сред "задължителното четиво".

                            Каква религия намесихте пък в Иран и вие?! Това си е бивша империя и настояща регионално сила, която е и е била фактор по съвкупни причини.

                            Коментар


                            • #44
                              До: Задължително обучение по религия

                              Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
                              Големият процент "против" в анкетата означава, че тук има мислещи хора. Но гледащи само от своята камбанария. Ако мислим "глобално", както ни учеше някой, щяхме да видим, че силни държави в момента са тези, на които ●това е даденост; тези, ●които вече са си го извоювали със сила; и тези, ●чийто граждани са обединени около нещо, някаква идея или цел.
                              Пример по първа точка - Русия, Япония...
                              Пример по втора - САЩ
                              Трета точка е интересна. Можем да сложим там Иран именно заради религията, Китай явно има някаква цел, Европа, ако предположим, че целта и е да е обединена и силна. Ние се дърпаме от Европа, плюваме китайците, а май и религията си.
                              Затова аз гласувах с "все тая"
                              Много интересни и правилни разсъждения, но има и неща който изпускаш, всички изброени (с изключение на Япония) са доста подплатени и с територии и Полезни изкопаеми (това че Щатите си пазят техните за по-късно не променя нещата).
                              А това че България е страна на Индивидуалисти си е факт и това се е формирало на база "обмяната на опит" с доста народи по нашите земи (Византиици, Турци...) и само индивидуалистите са оцелявали.

                              Коментар


                              • #45
                                До: Задължително обучение по религия

                                Аман от експерименти върху децата!
                                Някой ще напише учебник, някой ще го издаде, после на 100% продаде, пък за безработните завършили богословие и теология в СУ добре дошло.

                                Сбъркана работа.
                                Гласувах против.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X