Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Радиолампи и звук?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Радиолампи и звук?

    Eдин познат е маниак на тема аудио. Правеше си сам високоговорителите. Признавам, че имаше невероятни постижения. По 1-2 дни отделяше да прослушва с филтър-кондензатор от коя марка свири най-добре. 4 квадрата кабели до колоните... Това е изкуство, не е много правилно да се бъзикаме!
    най-добрият източник за аудио е грамофона. Най-добрият усилвател е "ламбеният" клас А, без обратна връзка и "кондери" по пътя на сигнала.
    Примерно това - смятам, че е вярно! Разбира се - не какъв да е грамофон и плоча. А лятото ако имах траф - щях да си спретна и усилвател. Схемите са елементарни!
    Последно редактирано от Rabin; 16-03-11, 13:20.

    Коментар


    • #47
      От: Радиолампи и звук?

      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
      ...ПП: А и със собствените си очи съм видял как разпознават калпав усилвател на сляп тест. А същия тоя по електрически параметри е перфектен. И отново с ушите си съм чул, как 5 CD плеара свирят по 5 различни начина.
      Е тук вече нещата стават дебели. Да почнем от това какво се търси всъщност - висока вярност или висока приятност. Приятността не смятам да я коментирам. Как разбираме кое изменение на звука ни доближава до високата вярност? Колко човека са чули оригинала, кога и при какви условия? Ако влезем в студиото, дали можем да си изградим "еталон" за правилният звук? Подозирам, че ако човек влезе в "тихата стаичка" по време на запис ще остане безкрайно разочарован. Та, каква е базата? Според мен пак опираме до индивидуален вкус и разбирания за "криво" и "право". Лично за мен идеята за Hi-Fi, Hi-End и т.н. е мъртво родена. Да, нещо свири по-добре от друго нещо, ама дали?

      И една загадка: каквото и да ви говорят, знайте, че става дума за...?

      П.П.
      Кабели за по 100+ евро метъра, найс, а? Къде ли по света някой продавач се превива от смях като мен...
      Не чета коментари и не отговарям на такива.

      И коментаторите...

      Коментар


      • #48
        От: Радиолампи и звук?

        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
        .... Не се броя аудиофил, но ако можех да си позволя парите и времето, и най-вече помещението, бих си стъкмил една такава системка.

        ПП: А и със собствените си очи съм видял как разпознават калпав усилвател на сляп тест. А същия тоя по електрически параметри е перфектен. И отново с ушите си съм чул, как 5 CD плеара свирят по 5 различни начина.
        И аз така , ама Говорителите в хармония с помещението е ключа, а не ЛамБите.
        А ако трябва съвсем да се вманиачим, в помещението има само 1 място с правилния 3D звук от стереото.

        Аз също не харесвам цифрови усилватели, но пък и съм виждал объркани ламбаджии като чуят транзисторен аналогов усилвател. Обяснението е по-горе.
        Любител съм на реалистичния звук.
        Забавното е, че много Аудиомани не са чували контрабас и валдхордна на живо....
        байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
        Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
        Суперспам - спама на суперите

        Коментар


        • #49
          От: Радиолампи и звук?

          Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
          Аз също не харесвам цифрови усилватели,...
          Това пък кога го измислиха?
          Нещо съм пропуснал!

          Коментар


          • #50
            От: Радиолампи и звук?

            Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
            И аз така , ама Говорителите в хармония с помещението е ключа, а не ЛамБите.
            То цялята система е низ от компромиси. А помещението винаги "пее" свойта песен, каквото и да правиш.

            Говорителите впрочем са един от най-несъвършените елементи в една аудио система. Като ги сложиш в кутия, компромисите стават още повече. От тук дори да им сложиш усилвател с 0.001% изкривявания, това съвсем не е гаранция че цялата система ще звучи добре. После идват фазови особености и прочие (въздуха се държи различно при свиване и разширяване например). И все от сорта. Та, за мен една система, включая помещението, звучи добре, когато всички елементи в тая система са напаснати така, че да се сработят добре.

            Не можеш обективно да измериш човешкото възприятие за нещо. А при еднакви други условия различни усилватели звучат пак различно, при това отново по-лошия като параметри съвсем не е сигурно че ще звучи по-зле. Отново при еднакви други условия CD плеари звучат различно. Айде обясни това. Да го измериш няма да ти се получи. И аз нямам обяснение за себе си. Нелогично, ненаучно и изобщо необяснимо е. Ама като го чувам със собствените си уши, какво правим?
            Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

            Коментар


            • #51
              От: Радиолампи и звук?

              Цифров усилвател на живо не съм виждал. Едно касетофонче за кола - Сони висок клас с MOS крайно стъпало в греещ радиаторите режим... Изумих се, разликата със старите биполярни усилватели е много осезаема. Склонен съм да твърдя, че и при лампите има нещо. Например мерим нелинейните изкривявания, но не мерим фазови и динамични такива. Обясняваха ми, че там е разликата. Тая работа с кондензаторите и особено дълбоките обратни връзки - скапва нещата яко, а не се лови като нелинейни.
              Та, самото мерене на процентите изкривявания е под въпрос.

              Коментар


              • #52
                От: Радиолампи и звук?

                Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                Това пък кога го измислиха?
                Нещо съм пропуснал!
                и аз са облещих ,

                ама на " че сигналът остава цифров през целия си път през Hi-Fi системата до достигане на високоговорителя. Това означава, че той остава чист, без никакво изкривяване и осигурява изключителна яснота на звука.
                ... цифровият усилвател прилага три интелигентни технологични елементи и така превръща тази идея в реалност:"

                мани, ами се оказа че има усилватели на които вкарваш грамофон и вътре на входа ... АЦП.... точно грамфон свири майка плаче.
                байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                Суперспам - спама на суперите

                Коментар


                • #53
                  От: Радиолампи и звук?

                  Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                  Това пък кога го измислиха?
                  Нещо съм пропуснал!
                  Няколко модела такива се мъдрят под това наименование, включително и PWM такива. Разбирай - инвертор, напрежението на чиито изход се получава с климбуцане между 2 дискретни нива на напрежението. При добре конструиран такъв ефективността е висока, няма нужда от охлаждане, и пести батериите.... ...на телефона ти например.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Радиолампи и звук?

                    Първоначално публикуван от Dobril Dossev Преглед на мнение
                    и аз са облещих ,

                    ама на " че сигналът остава цифров през целия си път през Hi-Fi системата до достигане на високоговорителя. Това означава, че той остава чист, без никакво изкривяване и осигурява изключителна яснота на звука.
                    ... цифровият усилвател прилага три интелигентни технологични елементи и така превръща тази идея в реалност:"

                    мани, ами се оказа че има усилватели на които вкарваш грамофон и вътре на входа ... АЦП.... точно грамфон свири майка плаче.
                    Сега остава да кажеш като как ще подадещ на бобината на говорителя неизкривения цифров сигнал, и какво като ток и напрежение реално ще измериш там - на изводите на бобината. И какво ще стане като сравниш това с входа (записаното във файла)
                    Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Радиолампи и звук?

                      Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                      Сега остава да кажеш като как ще подадещ на бобината на говорителя неизкривения цифров сигнал..
                      Именно тва попитах и аз, и какво трябва да чуем в тоз момент.
                      Последно редактирано от DBRS; 16-03-11, 13:56.
                      байо, кажи ти моите и аз твоите кривици, па да се поправим и все (за)едно да вървим, ако ще бъдем хора.
                      Един луд: на много простите хора всичко им се вижда сложно…
                      Суперспам - спама на суперите

                      Коментар


                      • #56
                        От: Радиолампи и звук?

                        Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                        Сега остава да кажеш като как ще подадещ на бобината на говорителя неизкривения цифров сигнал, и какво като ток и напрежение реално ще измериш там - на изводите на бобината. И какво ще стане като сравниш това с входа (записаното във файла)
                        Усилвателите клас "D" и останалите работещи в тоя режим, имат филтри в изхода.
                        Не чета коментари и не отговарям на такива.

                        И коментаторите...

                        Коментар


                        • #57
                          От: Радиолампи и звук?

                          Първоначално публикуван от ittso Преглед на мнение
                          Усилвателите клас "D" и останалите работещи в тоя режим, имат филтри в изхода.
                          Да де. Мисълта ми е че така или иначе на говорителя се подава аналогов сигнал, а не цифров. Цифровото в краен случай стига до чипа, управляваш PWM-то. От там нататък всичко си е пак аналогово.

                          ...и точно тия дават далеч не особено добри параметри на изхода, особено в горния чуваем спектър. Измерими, при това. Та не са никакъв връх, еле пък на сладоледа.
                          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                          Коментар


                          • #58
                            От: Радиолампи и звук?

                            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                            Да де. Мисълта ми е че така или иначе на говорителя се подава аналогов сигнал, а не цифров.
                            И това ще е така, докато не ни имплантират ЦАПове в ушите.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Радиолампи и звук?

                              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                              И това ще е така, докато не ни имплантират ЦАПове в ушите.
                              Поне до колкото ми е известно, власинките по "охлюва" възприемат звука дискретно - всяка за определена честота. Тоест, трябва да се подаде доста дълъг ред на Фурие. Останалото си го сглабя мозъка. Човешкото ухо всъщност се оказва доста прецизен прибор. Макар всичките си недостатъци, и макар съвсем да не е върха на еволюцията. С толкова бръмбари в кутийката, повече не ни и трябва. Природата е пестелива в избора си.
                              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Радиолампи и звук?

                                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                                Поне до колкото ми е известно, власинките по "охлюва" възприемат звука дискретно - всяка за определена честота. Тоест, трябва да се подаде доста дълъг ред на Фурие. Останалото си го сглабя мозъка. Човешкото ухо всъщност се оказва доста прецизен прибор. Макар всичките си недостатъци, и макар съвсем да не е върха на еволюцията. С толкова бръмбари в кутийката, повече не ни и трябва. Природата е пестелива в избора си.
                                Така де, ненужен компонент по пътя на сигнала. Демонтират се власинките и директно се подава ток на нервните окончания...
                                Не чета коментари и не отговарям на такива.

                                И коментаторите...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X