Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблема с мръсният въздух над София и начин за решаването му !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от Stbd Преглед на мнение

    Това нещо няма ли комин, че прах от дима от горенето на пелети отива върху споменатия котел?
    Естествено, че си има комин, но няма катализатор и ламбда сондата нещо не работи и софтуерно я изключих /има опция/.
    Но в самото помещение при чистене и зареждане са отделят ФПЧ в достатъчно количество, при горенето също и комина не е уплътнен идеално, може и от там да изпуска, защото газовете на изхода са с турбина и не се разчита изцяло на коминната тяга, а в нашия случаи комин е с недостатъчна тяга.
    Но това са въпроси за другата тема за всегоривните котли.

    Не мога да си помисля, ако беше пелетна камина в жилищно помещение.
    Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

    "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

    Коментар


    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      Кольо при правилно регулиран горивен процес мога да ти изгоря всичко.

    • Vlado_Ts
      Vlado_Ts коментира
      Редактиране на коментар
      Станьо, аз и при неправилно регулиран горивен процес мога да ти изгоря всичко .

    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      Не е точно така . Някои неща горят само при определени условия . Иначе ясно ама номера е комина да не пуши като адмирал Кузнецов в добрите му години .

  • Прахът от пода и торбите е ЕПЧ, не е ФПЧ. Стана модно и това вече.. както Е-тата в храните, опасният диводороден оксид и тн
    От комина ако пуши вътре си личи и то добре, меко казано, а забелязаният прах си е просто прах.

    Коментар


    • s_s1
      s_s1 коментира
      Редактиране на коментар
      В момента когато запалва избълва от кюнците по един облак дим, а после не се вижда да пуши. Но отнякъде нещо изпуска, защото въздуха в гаража мирише специфично.

      А като е ЕПЧ защо през зимата прострени навън бели дрехи не са толкова бели?

  • Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
    Да споделя за ФПЧ и пелетите: На 09.01.2021 г. заради дългосрочната прогноза за студено време се реших да задействам котела на пелети. /До сега се отоплявах на ТП./Почистването на котела ми отне около 1 час. Добре, че е монтиран в гаража. Почистването на праха от по достъпните места ми отне още час, но вече котела работеше. За капак се оказа, че ламбда сондата не работи. Цялата екология ойде у ряката.
    Снощи добавих гориво в бункера и забелязах, че отново има сериозен слой прах върху котела. А още не съм почиствал пепелника /издържа около седмица при тези темп навън./

    Така, че пелетите си замърсяват с ФПЧ. Е, горенето на въглища, парцали и гуми замърсява повече, но и пелетите не са еко и без грижи.
    Според теб , от какво се правят пелетите?
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • veskov
      veskov коментира
      Редактиране на коментар
      На теория от едно, по етикет- зависи за къде, на практика от боклук.

  • Талашът е 100% боклук, както и отсевките при веене на зърно. Въпрос на гледна точка - талашът в същият момент е по левче килото.

    Коментар


    • Кольо
      Кольо коментира
      Редактиране на коментар
      Стояне, явно не правиш разлика между талаш и опилки.
      Едното гори бурно, с голям пламък, другото е трудно да го запалиш, а ако въобще-след няколко минути гасне само, ако не му приложиш някоя хватка от "технологиите".

    • Stbd
      Stbd коментира
      Редактиране на коментар
      Тези дни е съвсем чисто по улиците. Затова беше това връщане към темата. В пелетите може би най-лошо ще е ако има хартия, в която почти задължително се слагат и инертни материали като глина.

    • sek.1
      sek.1 коментира
      Редактиране на коментар
      Чисто е защото дъжда върши работата на комуналните служби .

  • Боклук, не отпадък. Изгорил съм тонове талаш в миналото и не съм убеден, че е по- гнусен от сегашните пелети.
    пп брикетите (родните) как бяха и как са?
    Последно редактирано от veskov; 12-01-21, 18:21.
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • Тези пелети, които съм закупил са от малък производител, който твърди, че преработва чиста широколистна дървесина без кори. В същност изкупува ПДЧ отпадъци от производителите на мебели в региона.
      Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

      "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

      Коментар


      • Кольо
        Кольо коментира
        Редактиране на коментар
        Рекламата движи бизнеса

      • Vlado_Ts
        Vlado_Ts коментира
        Редактиране на коментар
        Да де , ама в конкретния случай не става въпрос за реклама , а за измама.

    • Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
      Тези пелети, които съм закупил са от малък производител, който твърди, че преработва чиста широколистна дървесина без кори. В същност изкупува ПДЧ отпадъци от производителите на мебели в региона.
      Би ли го помолил тоя производител да направи клип , как преработва в пелети , широколистна дървесина без кори? В България се произвеждат мебели предимно от ПДЧ. Само от рязането , един цех отделя тонове стърготини. И понеже е забранено да се гори ПДЧ , отпадъка се кара на производител на пелети , една част се връща в цеха за отопление , другата се реализира като печалба от цеха за пелети. А манго кметица лови балъци , като ги задължава да си предават безвъзмездно отпадъците от ПДЧ на рециклираща компания , и да си купуват "екологичните" пелети за отопление.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • Пелетаджиите събират всичко наред. Слънчоглед, клони, треволяци, кора, талаш, отпадъци... Близо до мен има един, дето по принцип продава дъски, греди и дърва за огрев. Преди две години купи машина за пелети и започна да произвежда. Абсолютно всичко, де що можеш да се сетиш има вътре.
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • Няколко дни без прах и в така наречената "преса" се появиха "правилните" твърдения и искания за мерки, санкции и пари. Точно за това става дума и тук в темата:
          Във всички общини основният източник на фини прахови частици това е отоплението на въглища и дърва. Използването на неефективни печки и котли на твърдо гориво е най-малко 85% от емисиите на ФПЧ10, показва Националната програма за качеството на атмосферния въздух 2018-2024 година.
          От дир.бг е това. Отдолу пише и кой дава тон за правилно мислене - Рая Лечева.

          Заради мръсния въздух: Мъчително сбогом на кюмбетата за топлене с дърва и въглища
          12:23 | 13 януари 2021 | Автор: Рая Лечева, 3е-news.net

          В статията дават разни проценти - 10, 40, 54, ... като посочват за източник национални програми и подобни от 2016 и 2018 г. Но тогава в София мерене на въздуха почти нямаше, а анализ на източниците се направи за първи път през октомври 2020.

          Стана ми интересно кой ги пише тези неща - някой специалист ли, инженер, може би и еколог? Не би. Бивш искам-да-бъда-журналист и сегашен "ПР/PR", който пише иорганизира събития. Много бих искал да се случи този автор да ни обясни неясните моменти в есето на тема "какво трябва да се направи бавно и мъчително". Надали, тя работи за пари - каквото и платят това прави.

          Рая Лечева,

          Автор

          Аз съм Рая и винаги мечтая, искам светът да е по-добър и да правя хората по-добри, затова пиша текстове и организирам събития. Близо 7 години посветих на журналистиката, но не успях да открия себе си, свободата и истината. Затова реших да се занимавам с Връзки с обществеността. Опитът ми повече от 4 години в един от най-големите конгресни и изложбени центрове в България Интер Експо Център изгради в мен способността свободно да организирам събития за ключови изложения. Вече 12 години работя като журналист и ПР в сферата на икономиката, туризма и земеделието. Погледна ли по-напред в бъдещето виждам успешното им дигитализиране. Но дигиталният свят трябва да е сигурен, затова организирам и ключовото събитие за достъпни и сигурни дигитални плащания -DIGI PAY.

          Raya.lecheva@gmail.com
          Последно редактирано от Stbd; 13-01-21, 13:23.

          Коментар


          • От фейсбук изкочи информация за дяловете на различни източници на замърсяване в София. Ако се говори за печки - те не могат да са причина за повече от 15%, защото ако се сумират някои от останалите части се получава 85%. За автомобили и уличен прах са посочени 34%, но не е ясно кое колко.
            Тома Белев/ Toma Belev
            DatectcemSbefr ocSr31,pitao Sonusfu202of0 doataomr 1i1o:g3hs1e ArtcMd ·

            12 факта за околната среда на столичния град:
            1. Столична община мие само 54 % от всички улици
            2. В 73 % от всички измервателни пунктове е измерен шум над нормата.
            3. За три години са се увеличили с 40 % пунктовете с наднормен шум.
            4. В София не се измерва нощният шум.
            5. 34 % от ФПЧ10 в софийския въздух идват от МПС и уличната прах. Разпрашената почва дава 35 % от ФПЧ през 2019г.
            6. От измерванията през 2012-2013г. приносъ на разпрашената почва към ФПЧ 10 въ ввъздуха не се променя значително.
            7. 23 % от ФПЧ 10 идват от изгарянето на биомаса
            8. 19 % от ФПЧ10 в София идват от въглищни централи и циментови заводи изгарящи въглища, отпадъци и RDF. Част от изгореното в Перник, Бобов дол и Златна Панега го дишаме в София.
            9. 16 % от ФПЧ10 в София идват от въглищните централи в Централна и Източна Европа.

            10. През 2019 г. в София са отделени 511 000 тона отпадъци, като едва 13 000 тона минават през цветните контейнери за рециклиране.

            Коментар


            • Баш тоя отворко, като каже добро утро - винаги си гледам часовника да не е вечер.

              Коментар


              • Stbd
                Stbd коментира
                Редактиране на коментар
                Много правилно за часовника, но ако заради Белев се налагат такива проверки, какво да се каже за СМИ, кметове, експерти-писатели, инфлуенсъри и тн.
                Какво показва твоя часовник за дяловете на различните източници на замърсяване?

            • Първоначално публикуван от s_s1 Преглед на мнение
              Тези пелети, които съм закупил са от малък производител, който твърди, че преработва чиста широколистна дървесина без кори.
              Тая работа е малко като вица за оня, дето правел салам от заешко и конско месо едно към едно. На един заек слагал един кон

              And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

              Коментар


              • Много ми е тлудно да повярвам, че въздухът от Златна панега и Бобов дол достига до София!

                Коментар


                • Ясен
                  Ясен коментира
                  Редактиране на коментар
                  Трудно или не, от това което аз знам за климата и метеорологията, числата по-горе са поне на порядък верни.

                • icos
                  icos коментира
                  Редактиране на коментар
                  Нерде Бобовдол, нерде Сахара. A pустинен пясък напоследък ни се изсипва всяка година по главите:


                  https://www.marica.bg/balgariq/djd-s...blgariq-snimki

              • Вуаля, днес:



                Не е прах от бетоновото, а от Сахара, според метеоролозите. Разстоянието е къде 1400 километра по въздушна линия. Язък за екологичните ограничения
                And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

                Коментар


                • Абе вчера някъде из сутрешните блокове, май за Горна баня беше репортажа - някакви фекалии постоянно се изливали по една улица, ставало на лед това нещо, после не можели да минават хората и т.н. все от тоя род беше като че ли... Аз ли не се заслушвах достатъчно, може ли да е вярно това или пак поредни журналистически "находки"?

                  Коментар


                  • Чавдар (V93)
                    Чавдар (V93) коментира
                    Редактиране на коментар
                    Що да не може да е вярно? В някои квартали нЕкои тЕрикати си заустват отпадните води в дъждовната канализация ...

                  • Kozzzec
                    Kozzzec коментира
                    Редактиране на коментар
                    Лично кмета на района го каза това нещо.

                  • jordanov sv
                    jordanov sv коментира
                    Редактиране на коментар
                    Абе май коментарът беше че фекалията била направо отгоре по улицата... То ако е наред дъждовната канализация няма да се стига до ексцесии, мисля.

                Активност за темата

                Свий

                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                Зареждам...
                X