Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблема с мръсният въздух над София и начин за решаването му !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • "Нека с изправни печки на твърдо гориво да оправим въздуха в София" !!!
    Хахахаххахаха
    Cherokee WJ 4.0L- NP242
    Honda Africa Twin XRV 750

    Коментар


    • В 7-8 годишни блокчета от новото строителство също се ползва твърдо гориво. Някои от вас знаят къде се помещавам в момента. Вечерно време е изключено да си проветриш апартамента, защото веднага те бие по носа гъстия пушек от дърва, които горят в камините с водни ризи. Иначе газ има в района повече от 15-тина години.Накратко - никой не може да каже точно колко домакинства се топлят на твърдо гориво
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • dimkaraganchev
        dimkaraganchev коментира
        Редактиране на коментар
        Интересно. От тази зима и аз се топля с камина на дърва на вилата. Ползвам габър. Досега не съм забелязал от комина да ми излиза гъст и смърдящ пушек. Да не добавят и кюмюр...

    • Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
      .Накратко - никой не може да каже точно колко домакинства се топлят на твърдо гориво
      Никой не го и брига ! Важното е да има пари за гепенье!

      https://www.sofia.bg/opos

      Коментар


      • Първоначално публикуван от stankos Преглед на мнение

        Никой не го и брига ! Важното е да има пари за гепенье!

        https://www.sofia.bg/opos
        Поредната смешка. Пари за гепене ще има, но някой трябва да подаде и документи за "преквалификация" на отоплението си. Е, по принцип спокойно могат да закопаят няколко километра "златни" тръби за газ до уж перспективни точки от картата на София
        Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
        Из "Златния телец"

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Могат ама и това не искат . За моя квартал въобще планове някога да го газифицират няма .

      • Съществуват екзотични идеи в тая посока:
        -забрана да се продават отоплителни уреди, при които няма автоматизиран контрол на горивния процес.
        -акциз/екотакса върху въглищата
        -субсидии за газификация и климатици
        -забрани за продажба в определени области
        -въвеждане на стандарти за качество-максимална влажност и минимална калоричност
        -засилен контрол върху използването на нискокачествени горива и боклуци (това го правят в Полша).
        и др.
        В топлофицираните софийски квартали газ няма да има никога. Топлофикацията е общинска....
        Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Един приятел от квартала подаде за баща му одобриха го още в началото на лятото та миналата седмица с камиона спешно му закарахме 4 палета с дърва да не умре от студ докато чака общината . За тая зима няма да е със сигурност .

      • Първоначално публикуван от коко келеша Преглед на мнение
        .... но някой трябва да подаде и документи за "преквалификация" на отоплението си.
        Миналата година веднъж подавах заявление в местната община/ демек район/ и зачаках. Тази се оказа, че пак трябва да подавам, защото миналогодишното било само за проучване на интереса. Подадох. Мина комисия огледаха из ме одобриха. Всички подали били одобрени. Доставка на уредите догодина, че още не е минала процедурата за избор на доставчик . Мисля си : Един да обжалва и отиваме в 2022 г., ама ще видим.

        Коментар


        • коко келеша
          коко келеша коментира
          Редактиране на коментар
          Ами то, затова срокът за изпълнение е 54 месеца, демек почти 5 години

      • Мерките на общината са едно голямо лапане.
        Филтър за комин за 4000 на коптор, който я струва толкова, я не! Че тя една пелетна камина с водна риза е по-евтина.

        Куклата на конци слушка и папка. Чекмеджета трябва да се пълнят ...
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • Естествено !

          Миналата година Данчето, на поредната "пресконференция" на крак, обяви, че всеки в къща който си върне печката на твърдо гориво ще получи с/у нея климатик.
          Много съм доверчив, но за всеки случай реших да видя какво точно има написано в официалният сайт на Софийска община.
          И щото отговарям на условията, реших да си покомуникирам с администрацията.
          Почнах да си телефонирам подред в моята община Слатина, като там всички откровено стояха учудени на телефона !
          Разбира се, почнах да звъня и на "Московска", като най-накрая намерих една мома която се занимава с тая програма, която ме препрати към друга мома в "Слатина", която се занимавала с програмата там.
          От там се почна едно "учудване" и питане кой ме е насочил към нея, а след като се уточнихме почна да ми обяснява какво трябва да занеса до 13.06.2019, и понеже вече беше юни, нямам физическата възможност да се занимавам лично в този кратък срок, а явно щеше да има скандали в които съм много добър, особено ако съм прав, ги отебах.

          ... после пак погледнах написаното в страницата на СО и, разбира се, бяха "пропуснали" да споменат нещо за срока, за да е ясно дали човек е добре да побърза, както също и конкретики за условия и необходими документи.

          ... а и баш тогава имах спешни ангажименти и никакво време да съм настоятелен да звъня на телефоните обявени от телевизиите, които също (случайно) никой не вдига, което разбира се все пак пробвах, та да размърдам скучното лятно медийно пространство към момента.
          ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

          Коментар


          • Тази програма е насочена основно към цветнокожите. Т.е. одобряват и бледолики някакви, ама колкото да не се упрекне кметството в расова сегрегация.
            Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

            Коментар


            • stankos
              stankos коментира
              Редактиране на коментар
              Останалите подаващи около мен си бяха съвсем бледолики от Овча купел, Горна баня и Суходол.

          • Ами аз съм в къща, ама съм малко светъл, но пък отговарям на условията, а и имам печка която да им дам.

            Много ми е интересно, колко климатика са раздадени, и на кой, за тези две години ?!

            Надявам се поне някой от ОффНюз да чете темата и да се поразрови, пък ако стане така, ще им подавам още доста и интересени материали.
            ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

            Коментар


            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              И при минусови температури навън КПД-то му пада драстично. При -10 - -12 градуса 15 мин топли, 10 мин. ползва "вътрешната топлина" да размрази леда по външното тяло.

            • Кольо
              Кольо коментира
              Редактиране на коментар
              А аз тази есен понеже станах заврян зет-дадоха ми най-студената стая.
              Обаче бай ви Колю е от стара свиня прасе, и си купи печка на дърва. Купи си и 5 кубика бук и дъб, наряза ги, нацепи ги, и предната седмица като беше минус 10(да, толклова си беше на село) се разтапях от жега. Даже съм отварял прозореца, че започва да не се диша.

              Който иска да се бута в столицата и да живее в 70 квадрата кутийка, в голямо общежитие...

            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Навремето сложих два евтини Осака първата зима вътре долу горе добре ама отвън телата бръмчаха като старо ЮМЗ . В последствие се оказа че имали слабо място в спойките на радиатора на вътрешното тяло и от там изфъштява фреона . От инат единя го разглобих и презапоих . В последствие обаче и вътрешното тяло почна да работи с едно постоянно дрънкане от разбити втулки на вентилатора . Поетапно смених единя с Панасоник а другия с Мицубиши и вече едно десетина години няма проблеми . Кольо в работилницата съм на дърва . Направил съм печка от 200 литра поцинкован варел . Като се разгори капака става червен а дърва в двора има за поне още 100 години .
              Последно редактирано от sek.1; 06-12-20, 04:56.

          • Наше село отпреди малко. Пушекът може буквално да се реже с нож. Иначе нищо общо със Софето, сме насред планината теоретично, 700 метра надморска

            Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_20201216_174312.jpg
Прегледи:148
Размер:257.7 КБ
ID:6684183
            And if all others accepted the lie, then the lie passed into history and became truth.

            Коментар


            • sek.1
              sek.1 коментира
              Редактиране на коментар
              Познавам доста производители на пелети . На някои ние сме им правили машините та доста неща в тая технология ги познавам . Та ако си мислиш че в повечето пелети има само дървесни частици ти си в грешка . Карбамид - формалдехидните смоли въобще не се класират като вредни вещества . http://www.neochim.bg/files/ILB_KFS.pdf icos на времето в стария завод имахме специално котел в който горяхме технологичния отпадък основно изрезки от ПДЧ . За това си беше проектиран и построен котела . При правилното съотношение с въздуха от комина почти нямаше пушек и миризма .
              Последно редактирано от sek.1; 16-12-20, 22:24.

            • Чавдар (V93)
              Чавдар (V93) коментира
              Редактиране на коментар
              Ама изобщо не са вредни химиите в талашитите ... Само дето едно време тъпите шведи за наши талашити не искаха и да чуят. А на детето му шурна кръв от носа в първата нощ в стая с новозакупени мебели от ПДЧ. То си беше бая смрад ...

              Дали няма разлика между "специален котел за отпадък" и кюмбетата по къщите?

            • stefsab
              stefsab коментира
              Редактиране на коментар
              ПДЧ-тата имат специален клас за детски градини и за болници ...

          • Първоначално публикуван от icos Преглед на мнение
            Наше село отпреди малко. Пушекът може буквално да се реже с нож. Иначе нищо общо със Софето, сме насред планината теоретично, 700 метра надморска
            Нормална зимна картинка по почти всички населени места. Дали в планината, дали в равнината ... Където не горят въглища, обикновено са мокри дърва. Щото малко хора могат да си позволят да държат по-голям запас, та да могат дървата година-две да съхнат.
            Отделно, дето много изсъхналите заминават бързо. Сега горя едни, дето са преседяли 3-4 години. Познай дали се вижда пушек от комина. Обаче трябва да има дежурен до кюмбето ...

            Ние не сме неутрални!

            Коментар


            • icos
              icos коментира
              Редактиране на коментар
              Тук масово се отопляват с иглолистни. Поради липса на кинти, предполагам. Ха ги гориш сухи- ха ти трябват двама огняри и двама дървари дежурни. Горящите ПДЧ и подобни се познават по гъстия бяло-жълт пушек, който в тихо време буквално се стича от комина по покрива и образува езера, като в долнопробна чалготека. Отделен клас са бизнесмените, които при сгода си сушат дървения материал със стари автомобилни гуми. Преди години като преоданец бях внесъл в общината жалба(триста подписа на местни жители, ама никой не смееше да е официален вносител, зер всички работят в града) подкрепена със снимки ииии...познай? ОргАните дойдоха и установиха за конкретния комин, че понеже отоплителната инсталация била под някаква там мощност не подлежала на контрол от въпросните оргАни. И всичко останало си било съвсеееем наред. За спомен от проверката останаха и два камиона стари автомобилни гуми, които някой мистериозно изсипа предния ден в една крайградска ливада.

            • Чавдар (V93)
              Чавдар (V93) коментира
              Редактиране на коментар
              Е то и на село е така. Иглолистните са навсякъде наоколо - хем по-евтино като материал, хем транспортните разходи са по-малки. Широколистно се кара отдалеч и струва, колкото струва ...

          • .......не знаех,че мъглата,инверсията на въздуха и въздушните течения се определят от дървата-сухи или мокри.
            Нека духне малко вятър да видим какво ще "кажат "дървата
            Cherokee WJ 4.0L- NP242
            Honda Africa Twin XRV 750

            Коментар


            • То единствената химия в талашита е карбамид - формалдехидното лепило . Независимо какво е горивото не му ли е настроен правилно горивния процес имаме повишена димност през комина .
              Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

              Коментар


              • Пелетите, които горя когато навън е студено /при тези темп. вън се отоплявам с ТП/ смърдят на ПДЧ макар, че котела има и ламбда сонда. Това е защото производителя на пелети изкупува отпадъците и талаша на околните мебелни предприятия.

                Каква е разликата м/у талашит и ПДЧ?
                Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                Коментар


                • s_s1
                  s_s1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  На времето това беше по-меко и от по-едри дървесни частици. Лесно се палеше и здраво гореше.

                • Чавдар (V93)
                  Чавдар (V93) коментира
                  Редактиране на коментар
                  Ами, по-меко! Преди години подмених кухненските шкафове от времето на соц-а с нови от ИКЕА. Да ти кажа, старото ПДЧ беше доста по-плътно, а икеиското - бая рехаво.

                • sek.1
                  sek.1 коментира
                  Редактиране на коментар
                  Нормално слагат по малко и рехави дървесини иглолистни и прочие отпадък . Навремето ПДЧ се правеше от остатъка на твърдите дървесини които работехме на фурнир бук ; дъб ; махагон ; орех . Чам никога не сме работили .

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X