Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Проблема с мръсният въздух над София и начин за решаването му !

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
    В обобщение източниците са основно автомобили и многобройните строежи. Лятото пак си има замърсява дори и без отопление ама няма толко мъгли да го държат долу. Отоплението зимата е бонус, който довлошава нещата, но не е основната причина. Повечето са виждали предполагам как се мият улиците (повече вдигане на прах отколкото миене, сигур щото водата скъпа). Решението е да се чисти повече, да се контролират строежите, да се намали трафика с оправяне на градския транспорт и недопускане на много много коли в центъра.
    Иначе идете в Торино. Още от самолета се вижда, че е същата работа, защото и там са оградени от планини отвсегде.
    Проблем е и презастрояването, което пречи на въздушните потоци. Абе ако някой навие жената да се махнем от София, до живот ще му снасям по 20 кила ракия годишно.
    Другарко Фандъкова, оправдавате си вдигането на данъка ли? Това "основно автомобили" го забрави! Основното е отоплението на твърдо гориво. И от БАН го казаха съвсем наскоро, ама нали трябва да се врътне плочата.
    Въздухът започва да се реже с нож най-вече вечер през студената част на годината. Онази вечер на път към София минах през няколко много/несравнимо по-малки населени места - села и градчета от селски тип - по вечерно време. Е, въздухът се виждаше по същия начин като в София. Това, при 5 улици на кръст и трафик несравнимо по-малък от софийския. Но за сметка на това - преобладаващо отопление на твърдо гориво - кюмюр ...
    Последно редактирано от Чавдар (V93); 30-11-20, 17:44.
    Ние не сме неутрални!

    Коментар


    • Чавдар (V93)
      Чавдар (V93) коментира
      Редактиране на коментар
      Мизерията е една и съща навсякъде, където хората се топлят на твърдо гориво и има условия пушиляците да се задържат. Просто в малките населени места няма кой да мери и да споделя във Фейсбук

    • Stbd
      Stbd коментира
      Редактиране на коментар
      От БАН наскоро казаха, че основното замърсяване е прах от инертни материали. Пясък, цимент, почва. Установено в лаборатория с химически анализ на проби прах.
      Много интересно, но това е трудно намираемо в новините. От началото на ноември е информацията.

    • Чавдар (V93)
      Чавдар (V93) коментира
      Редактиране на коментар
      Да, ама с малка подробност. На първо място почва/прах - 25%, НО след този фактор следват: изгаряне на биомаса - 23% и изгаряне на въглища - 19 %. Ама за мен, тези двете следва да се сумират, защото става въпрос за един и същи източник - отопление на твърдо гориво (дърва и въглища). И като ги съберем се получава 42% . Трафикът е с едва 9% ...
      https://btvnovinite.bg/bulgaria/kakv...-v-sofija.html

  • Първоначално публикуван от ssaattyyrr Преглед на мнение
    А и да добавя. Старите софиянци казват, че и преди 30 год. като се качиш на Витоша долу е била същата гняз, дори без милионите дошли в последствие. Само дето тогава никой не е говорил за това и са си го местили в другия крачол..
    Преди трийсет години беше значително по-мръсно, но наистина тогава това изобщо не беше въпрос.
    Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

    Коментар


    • В събота на два пъти минах през гр. Средногорие, първият следобед, а на връщане около 21:00.
      Че имаше мъгла, имаше, но беше фрапираща смрад и в двата квартала, като в Пирдоп направо ме стегнаха гърдите, при това бях в колата, а обикновено нито нещо ми пречи, нито ми прави впечатление.
      Най-гадната смрад беше на "околовръстното", някъде около сервиза на Любо 73, която беше от въглища.

      Не мога да си представя как живеят тия хора там !
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        То няма Средногорие от трийсет години бе Ники.

      • Джоу (x3mrjoe)
        Джоу (x3mrjoe) коментира
        Редактиране на коментар
        Еее, аз още не съм пристигнал в настоящето.

        ... ама беше мнооого гадно !

    • Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
      Преди трийсет години беше значително по-мръсно, но наистина тогава това изобщо не беше въпрос.
      Нормално , имаше режим на тока , в малата започна изгарянето на "Западен парк" , бензина беше с купони и се караше с всякакви бъркочи , всичката австрийска скрап се форсираше по светофарите.Преди 35-40г. беше друго.
      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

      Коментар


      • motor_men
        motor_men коментира
        Редактиране на коментар
        Сега пък се гори боклук който е в пъти повече от ония години. В канализацията се излива в пъти повече отпадък. Няма как да го измерим оня въздух за замърсяване , та кой крив , кой прав , трудно може да се каже. Ако си се разхождал в центъра преди 35-40г. , може да си направиш една разходка сега и да го сравниш. А в Кремиковци ни беше базата по мото крос , както и пистата. Вярвай ми , че в момента във Факултета въздуха е в пъти по-мръсен.

      • sparkybg
        sparkybg коментира
        Редактиране на коментар
        Да, сега се гори боклук. Тогава се гореше нафта. И "маа'лата" беше поне на 1/3 като население, ако не и по-малко.

      • Чавдар (V93)
        Чавдар (V93) коментира
        Редактиране на коментар
        Професорът по климатология ни обясняваше, че въздушните течения в Софийската котловина са такива, че замърсеният въздух от "Кремиковци" (комбината) се завърта по часовниковата стрелка, поради което в Кремиковци (квартала) въздухът е по-чист, отколкото в престижните витошки квартали ...
        Т.е. твоите спомени, че в Кремиковци (квартала) бил по-чист въздухът, никак не се бият с факта, че "Кремиковци" (комбинатът) тровеше София.

    • Сега остава само някой да каже как преди "35-40" години миели улиците...
      Само че в личните ми, непосредствени и съвсем ясни спомени такова нещо няма, никога (през последните 45+– години) не се е мило повече, или по-малко от сега. Онези ръчни колички/макари с маркучи, които един човек бута, включва в пожарните кранове и мие (дето се публикуват в "Лост Булгария") са работи от времето на дядо ми и бегъл спомен за баща ми.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • бат'Марто
        бат'Марто коментира
        Редактиране на коментар
        В Дървеница също имаше станция за пълнене на водоноски на Дървенишка река. Ходехме като деца да гледаме как зареждат оранжевите Мадари и сините ЗиЛове. Вървяха непрекъснато и имаше опашки.

      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        В Люлин миеха много повече. В центъра-не толкова. Пред нашия блок в Люлин се миеше всяка седмица, цистерната влизаше в паркинга. Сега е мито веднъж за последните 10 години.
        В центъра улицата ми я мият точно веднъж годишно и добре, че е веднъж. Тя е на павета. Последният път така ги измиха, че отнесоха пясъка между тях с маркуча, зимата всичко се размести и се наложи ремонт на улицата.

      • siem
        siem коментира
        Редактиране на коментар
        В Южния парк също имаше пълнеща инсталация. Тя или по скоро нейните остатъци и сега са си там. Намира се на предпоследния мост над реката в посока Витоша и черпи вода от нея. Като деца сме ходили да гледаме как пълнят камионите(много бяха на опашката) Улиците ги миеха често (не съм засичал) и по всяко време на денонощието. Най ни дразнеше събота или неделя когато ритахме там и трябваше да прекратим докато мине ЗИЛ-а . Бул. България го миеха всяка вечер.

    • Ааа, Митак, батко си ми, но с малко !

      Моите спомени са повече от ясни, поне за по нощѝте в центъра, докато сме се мотали с компаниите.
      Тогава си беше относително пусто и от към автомобили, и от към тълпа, та много добре помня ГАЗките които пръскаха и по малките улици всяка вечер.
      У наше сèло не беше баш така, щото съм на 3.5км от ЦУМ, все пак.
      Последно редактирано от Джоу (x3mrjoe); 30-11-20, 20:26.
      ОМ602->Tremec T5WC->Borg Warner 4408E 1:1/2.48:1->DANA30/103.4in/DANA44->29"AT

      Коментар


      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        То около ЦУМ и сега е така, ма и аз не живея срещу Шератон, та все тая.

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Навремето улиците се по които се движеше масовия градски транспорт се миеха всяка нощ с автоматичните пръскалки на камионите .

    • Май съм най-дъртия тука - помня, когато бул. 9.ІХ го миеха с маркучи, а между паветата растеше трева. В къщи (на ул.баба Илийца) имахме 3 печки, които зиме горяха денонощно. А бащите ни събираха падналата шума на куп в дворовете и я палеха. Видимостта заран беше 2-3 метра. Щастливи времена бяха за децата.
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • Джоу (x3mrjoe)
        Джоу (x3mrjoe) коментира
        Редактиране на коментар
        Еее, и аз го помня това време !
        Шумата от кестените се трупаше на купчини и се палеше, и ако имаше влажна, глей кво става !

        ... а по "9-ти септември" като навалеше сняг по нощѝте си тренирах с ръчната с 50÷60, че другаде нямаше къде да се засиля така при неразчистен сняг.


    • #199.7

      Чавдар (V93) коментира
      Днес, 21:30



      Професорът по климатология ни обясняваше, че въздушните течения в Софийската котловина са такива, че замърсеният въздух от "Кремиковци" (комбината) се завърта по часовниковата стрелка, поради което в Кремиковци (квартала) въздухът е по-чист, отколкото в престижните витошки квартали ...
      Т.е. твоите спомени, че в Кремиковци (квартала) бил по-чист въздухът, никак не се бият с факта, че "Кремиковци" (комбинатът) тровеше София.
      Да бе и като извърти до "яката" и продължи по същата стрелка - докъде стига? Или междувременно софиянци са го филтрирали през дробовете си и са депонирали в тях половината Менделеева таблица, та кат довърти до Кремиковци е кристален...
      Виж какво пише Джоу за Пирдоп.
      Там теченията се водят изток-запад (и обратно) за ниските слоеве. Така пушеците от завода били стояли между Гълъбец и Козница. Затова направиха високия комин, във високите слоеве теченията били север-юг (и обратно), та да излезели по-високо и попадайки в своеобразната фуния между долината на Тополка и Кашана да се дявали по дяволите (пушеците това). Ама ей на, Джоу щял да припадне като минавал. Аз също.
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • Чавдар (V93)
        Чавдар (V93) коментира
        Редактиране на коментар
        УчЕните разправят, че "праховите частици имат скорост на отлагане и се утаяват близо до източника". Като се завърти, доде стигне обратно, нечалка част от съдържанието му се е утаила по пътя.

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Частиците та частиците - а Менделеевата таблица. Че ако ще и разни работи да са изобщо без мирис и прозрачни. Пък и "близо до източника" в случая означава именно Кремиковци.
        Последно редактирано от davc; 30-11-20, 22:08.

      • Джоу (x3mrjoe)
        Джоу (x3mrjoe) коментира
        Редактиране на коментар
        Това в Пирдоп бяха некви гадни въглища, и баш в случая ФПЧ нямаха нищо общо с проблема.
        От '81 имам локално парно, та знам кое как смърди.

    • А преди камионите-цистерни, миеха всяка седмица с маркучи на колички с две колела. Като за полевите кабели, ма много по-големи, сигурно по метър и половина. Три циганина. Един бута колесара, един мие, един с лопатата чисти решетките на каналите. После го навиваха обратно, и се закачаха на следващия пожарен хидрант.

      Коментар


      • santaclash
        santaclash коментира
        Редактиране на коментар
        Е, айде сега....
        Ето ти табела:
        https://goo.gl/maps/oRsoZUgABpZSfAPU7
        Ето го и хидранта:
        https://goo.gl/maps/CMrtsoc4YfstcUt5A

      • davc
        davc коментира
        Редактиране на коментар
        Това седемдесет и коя (или осемдесет и някоя)?

      • sek.1
        sek.1 коментира
        Редактиране на коментар
        Сега пожарните хидранти не е рентабилно да се ползват за миене на улиците защото са на водопроводите за питейна вода . При сегашната и цена едно миене ще се върже по евтино да го правят с бутилирана минерална и шампоан . По улицата надолу има и стари и нови хидранти . По моята специално като сменяха водопровода вместо единя преди сега има поне 3 .

    • А какво става в София трябва да каже ХМС-то, ма още е рано, не е минала и година откак обещаха. Макар че, нямам идея защо такава карта не е направена през годините.

      Коментар


      • Откак можех да говоря толкова, че да попитам баща си какво значи "ПК" на правоъгълните чугунени люкчета по тротуарите. В нашето село ги имаше от преди войната.

        Коментар


        • sek.1
          sek.1 коментира
          Редактиране на коментар
          Стефане има ги защото организацията на пожарната и пожарогасенето в София и България преди 09.09.1944 година е правена от Юри Захарчук а тоя човек много добре си е знаел работата . По негово време нашата противопожарна служба е била най добрата в Европа по добра и от немската .

      • За табелките ме светнаха много по-късно едни батковци пожарникари, вече бях голям, ученик. Барем трети - четвърти клас съм бил
        А по старите улици в центъра повечето бяха правоъгълни, от преди войната. С брат ми много ги харесвахме, и знаехме много А в Лозенец май повечето бяха овални, да.
        Не знам инженер Иван Иванов какво е "инспектирал" и "разпореждал", но след като през 20-те години е станала модерна доктрината Дуе, се е погрижил да подготви повереният му град за бъдещата война. А не за отминалите проблеми, като велик гербераст, вечно обиращ завладяното.
        Пожарните магистрали ги разкараха и довършиха вече демократично, по тиквенски.

        А виж защо колегата смята, че може да продава на краставичари краставици - да каже сам ...

        Коментар


        • Вчера към 19ч. минах през Слатина , от военното училище като започна една мъгла и смрад , та почти до Подуяне не се виждаше нищо. Все едно бях в комин , трудно се дишаше. Мангал в демокрация е много по-вреден и от Кремиковци.
          В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

          Коментар


          • Джоу (x3mrjoe)
            Джоу (x3mrjoe) коментира
            Редактиране на коментар
            Така беше, а в Левски Г и към Враждебна беше много по-гъста, а по Ботевградско светофарите почваха да се виждат на под 10 коли разстояние.
            ... обаче на баира над Слатина мъгла почти нямаше.

        • В София има официално (според общината) 55 хиляди домакинства, които се отопляват на твърдо гориво.
          Цифрите са доста занижени, защото по идея изключват топлофицираните, а там, заради цените на парното, горят немалко кюмбета. Та вероятно са към 100 хиляди домакинства, което за машаба на София е страшно много.
          Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

          Коментар


          • motor_men
            motor_men коментира
            Редактиране на коментар
            90% от къщите на мангалите са незаконни , тия печки никой не ги брои , в тях се гори всичко което може да гори.

          • santaclash
            santaclash коментира
            Редактиране на коментар
            Броят се домакинства, не къщи. Мисля, че ги засичаха по партидите за ток

        • Освен солидната бройка на печките и пещите, проблемът е в разнообразието от конструкции и инсталации с различна степен на работоспособност. Повечето печки по магазините имат потресаващо неправилно горене дори за печка с твърдо гориво, много от старите са в лошо състояние и така нататък. отново липса на разум и планиране. Познато всекиму.

          Коментар

          Активност за темата

          Свий

          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

          Зареждам...
          X