Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Пенчо
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Uho Преглед на мнение
    Здравейте колеги,
    Имам следният въпрос - с колко най-малко видими греди(трегери) и колони може да се реализира разпределението от картинката.
    Отгоре ще е таван - склад за боклуци, но е добре да се предвиди построяване на 2ри етаж на един по-късен етап.
    Стените отбелязани в зелено може да са бетонни.

    Благодаря[ATTACH=CONFIG]961001[/ATTACH]
    И една малка забележка: според мен интериорните врати е добре да се отварят към коридора, а не към помещенията. За баните - задължително! Щото това е едно от най опасните помещения.
    п.с. зная за поне 3 случая, дето човек си отиде, защото вратата спира достъпа.

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от Uho Преглед на мнение
    Здравейте колеги,
    Имам следният въпрос - с колко най-малко видими греди(трегери) и колони може да се реализира разпределението от картинката.
    С тези размери на полетата , няма необходимост от видими греди и колони.Освен ако в отрязаната дясна част няма изненада. Нататък въпроса е за добър конструктор.

    Остави коментар:


  • Uho
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Здравейте колеги,
    Имам следният въпрос - с колко най-малко видими греди(трегери) и колони може да се реализира разпределението от картинката.
    Отгоре ще е таван - склад за боклуци, но е добре да се предвиди построяване на 2ри етаж на един по-късен етап.
    Стените отбелязани в зелено може да са бетонни.

    БлагодаряНатиснете снимката за да я уголемите

Име:razmeri_8.png
Прегледи:1
Размер:33.6 КБ
ID:5792289

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
    Хахах прав си! Споменах библия защото то си е такова! Едно малко книжле което влиза в задния джоб на ш.бания майстор!Което е само с практически съвети и готови модели! И всичко това е писано от човек който буквално е живял на покрива! Сбита изключително полезна информация около 200 страници написана простичко като за строители! И веднага научаш що е вентилиран покрив и защо контралетвите трябва да са над 5 см примерно и как да създадеш естетвена вентилация и това с примери!Колко да е фалца що покрив в Априлци не е същия като в Шумен примерно.И защо в Варна може да има компромиси с покрива а същия покрив в Добрич (на 40км) да е проблемен!!
    Не познавам друга по полезна и качествена книга или пособие! А съм търсил доста! И съм търсил доста обяснения защо и как точно се слага улама и ледена защита на улама примерно!
    Ако майсторите я четяха нямаше да има толкоз проблеми!
    Мислещите майстори(бригадири,наематели) са един на десет даже и толкоз няма!
    Съгласен , имам ги всички издания + лиценз за Брамак. Въпроса е , че не е на 100% релевантно към старите модели керемиди.

    Остави коментар:


  • mishomishev
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
    Намирам много правота в писанието ти -най-вече за проектанти и прочее.
    Но помисли пак върху естеството на конкретният дебат-говорим за стари "марсилски" керемиди , които имат малко общо с библейските Брамак нищо че е библейско решение.
    П.п. Освен по работа , си го имам всичко това пред очите на селската къща.Не питай как се сглобява нова вентилираща керемида със стара марсилска.
    Хахах прав си! Споменах библия защото то си е такова! Едно малко книжле което влиза в задния джоб на ш.бания майстор!Което е само с практически съвети и готови модели! И всичко това е писано от човек който буквално е живял на покрива! Сбита изключително полезна информация около 200 страници написана простичко като за строители! И веднага научаш що е вентилиран покрив и защо контралетвите трябва да са над 5 см примерно и как да създадеш естетвена вентилация и това с примери!Колко да е фалца що покрив в Априлци не е същия като в Шумен примерно.И защо в Варна може да има компромиси с покрива а същия покрив в Добрич (на 40км) да е проблемен!!
    Не познавам друга по полезна и качествена книга или пособие! А съм търсил доста! И съм търсил доста обяснения защо и как точно се слага улама и ледена защита на улама примерно!
    Ако майсторите я четяха нямаше да има толкоз проблеми!
    Мислещите майстори(бригадири,наематели) са един на десет даже и толкоз няма!

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
    Абе какви са тези глупости които говориш бе човек?! Ти правил ли си покрив ?!Направо съм изумен че чувам такива приказки?
    Керемидите са сглобени.Дали застъпката е 7 или 10 см това е нормален толеранс.Аз бих казал и че е от 6 до 12 см.И всичко това си го пише в правилника или библията на покривите(онова малко джобно книжле което е издадено от Брамак).
    Що се отнася до проектите там не пише как да редиш керемиди! И тоз цял куп проектански екип са двама човека в нашия случай.Единия е архитекта.Който е главния един вид.Той дава визията височини отстояния било размери и прочие.А конструктора по принцип дава носимостта примерно какви и как да бъде дървения скелет дето носи покрива !
    Но 90% от решенията се взимат от собствениците и майсторите по време на строежа! Като избор на керемиди, как да ги наредят, дали сух монтаж, или подмазване,колко да се презастъпят керемидите,каква да е стрехата, как ще се облече, улуците какви да бъдат и прочие!
    Това не се описва в проекти! Там имаш свобода.Допълнително аз твърдя че всякакви проектанти хал хабер си нямат от практическата работа.Те не са се качвали по покриви нито са държали чук в ръката си.Затова често съчиняват глупости или недалновидни проекти! Затова аз винаги вървя след тях с поправки!ВИНАГИ!
    И това си е нормална и разпостранена практика!И трябва да бъде налагана! Защото страдат собствениците иначе!
    Ако проектантите си ходеха по обектите и/или участваха в направата с чук в ръка по друг начин щяха да проектират!
    Ако строителите попрочетат малко ЗУТ и малко теория те също няма да правят толкоз грешки!(не е проблем да промениш на своя глава целия покрив ако спазиш основните специфични правила).
    Покрива е много сложно нещо.И според мен 90% от правилния покрив се крие в неговата геометрия и форма! Има неписани правила кога покрива може да е плосък и кога скатен.Ако е скатен кога задължително трябва да има стряха.Ако има дървета наблизо има по особени изисквания за улуците например.Ако има големи температурни амплитуди трябва да има защити от ледени тапи и прочие примерно.Ей тез неща не ги знае архитекта!
    Намирам много правота в писанието ти -най-вече за проектанти и прочее.
    Но помисли пак върху естеството на конкретният дебат-говорим за стари "марсилски" керемиди , които имат малко общо с библейските Брамак като толеранси на сглобяването. Освен това като по правило , старите покриви при разните му частични ремонти се оказват и с различни модели все марсилски керемиди, и вярвай ми /много и всякакви покриви са правени/ доброто сглобяване става драма.
    Виждал си предполагам свлечени марсилски керемиди.
    Така че , конкретният случай си е това-почистване на всички улеи и вдлъбнатини на старите керемиди и точно редене/сглобяване /.Сортиране ако се налага , така че един модел да е на един скат.Толеранса по спомен е не повече от 1 см.
    И щеш, нещеш стигаш до момента с рязането горе или се преценява капака ще застъпи ли добре последна цяла керемида.
    За подмазването и с какво точно , е отделна тема. Само със хоросан и цимент не става трайно, нищо че е библейско решение.
    П.п. Освен по работа , си го имам всичко това пред очите на селската къща.Не питай как се сглобява нова вентилираща керемида със стара марсилска.

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Оф добре, прав си - прав си.

    ПП
    Което е още едно свидетелство, че тук много народ се занимава с каквото не му е работата...

    Остави коментар:


  • mishomishev
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Такъв проблем не е дефиниран, защото това не е твоя работа. Корниз, стреха, скат, било, наклони и т. н. и т. н. - всичко това са въпроси решени при проектирането (и в релация с куп правила) от цял екип. Ти изпълняваш (дори и да съвместяваш инвестиране, проектиране и изпълнение).
    Това с разчитането на тежане, е разчитане на късмет. И не, не са сглобени! А прахолякът и неудобното, са част от нещата, за които взимаш пари и си поел задължение да свършиш.
    Абе какви са тези глупости които говориш бе човек?! Ти правил ли си покрив ?!Направо съм изумен че чувам такива приказки?
    Керемидите са сглобени.Дали застъпката е 7 или 10 см това е нормален толеранс.Аз бих казал и че е от 6 до 12 см.И всичко това си го пише в правилника или библията на покривите(онова малко джобно книжле което е издадено от Брамак).
    Що се отнася до проектите там не пише как да редиш керемиди! И тоз цял куп проектански екип са двама човека в нашия случай.Единия е архитекта.Който е главния един вид.Той дава визията височини отстояния било размери и прочие.А конструктора по принцип дава носимостта примерно какви и как да бъде дървения скелет дето носи покрива !
    Но 90% от решенията се взимат от собствениците и майсторите по време на строежа! Като избор на керемиди, как да ги наредят, дали сух монтаж, или подмазване,колко да се презастъпят керемидите,каква да е стрехата, как ще се облече, улуците какви да бъдат и прочие!
    Това не се описва в проекти! Там имаш свобода.Допълнително аз твърдя че всякакви проектанти хал хабер си нямат от практическата работа.Те не са се качвали по покриви нито са държали чук в ръката си.Затова често съчиняват глупости или недалновидни проекти! Затова аз винаги вървя след тях с поправки!ВИНАГИ!
    И това си е нормална и разпостранена практика!И трябва да бъде налагана! Защото страдат собствениците иначе!
    Ако проектантите си ходеха по обектите и/или участваха в направата с чук в ръка по друг начин щяха да проектират!
    Ако строителите попрочетат малко ЗУТ и малко теория те също няма да правят толкоз грешки!(не е проблем да промениш на своя глава целия покрив ако спазиш основните специфични правила).
    Покрива е много сложно нещо.И според мен 90% от правилния покрив се крие в неговата геометрия и форма! Има неписани правила кога покрива може да е плосък и кога скатен.Ако е скатен кога задължително трябва да има стряха.Ако има дървета наблизо има по особени изисквания за улуците например.Ако има големи температурни амплитуди трябва да има защити от ледени тапи и прочие примерно.Ей тез неща не ги знае архитекта!

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
    Какъв е проблема да ги сметниш правилно?
    Такъв проблем не е дефиниран, защото това не е твоя работа. Корниз, стреха, скат, било, наклони и т. н. и т. н. - всичко това са въпроси решени при проектирането (и в релация с куп правила) от цял екип. Ти изпълняваш (дори и да съвместяваш инвестиране, проектиране и изпълнение).
    Това с разчитането на тежане, е разчитане на късмет. И не, не са сглобени! А прахолякът и неудобното, са част от нещата, за които взимаш пари и си поел задължение да свършиш.

    Остави коментар:


  • mishomishev
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    По принцип така - трябва - да се прави. Презастъпването, еднозначно представлява неправилно подреждане и не е презастраховка, а проблем, защото керемидите не са сглобени. Каква пък толкова е драмата с "рязането", в ерата отпреди флексовете, ги чупеха с тесли, чукчета, та и на коляно, сега има масово достъпна техника да се разбичат на лентички и кубчета, ако щеш.
    Не си прав! Достатъчно е да имаш 15 реда по 2 см повече и ей ти 30 см.. Изобщо не е проблем и са сглобени.Отделно се разчита и на тежината и като са презастъпени тежат си една върху друга! Драмато с рязането е проста-Качи се горе да режиш и то доста бройки.Прахоляк,неудобно.Без да броим че е по грозно за мен.Какъв е проблема да ги сметниш правилно? И всичко ще изглежда естетично?

    Остави коментар:


  • davc
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение
    По принцип така го правят майсторите.
    По принцип така - трябва - да се прави. Презастъпването, еднозначно представлява неправилно подреждане и не е презастраховка, а проблем, защото керемидите не са сглобени. Каква пък толкова е драмата с "рязането", в ерата отпреди флексовете, ги чупеха с тесли, чукчета, та и на коляно, сега има масово достъпна техника да се разбичат на лентички и кубчета, ако щеш.

    Остави коментар:


  • mishomishev
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от jkrus Преглед на мнение

    Реденето започва от най-ниския ред – този ред е първи. Последният ред е най-близо до билото. Ако не излезе на цяла керемида, керемидите се режат с голям флекс с диск за камък/керамика, като е добре да се накиснат за една нощ във вода..
    По принцип така го правят майсторите.В смисъл че ако не излезе цяла керемида режат.Аз обаче така съм редил летвите че винаги да излезе.Просто се застъпват повече.Което спестява рязане и освен това повечето застъпка е презастраховка! Искат се малко сметки и това е!

    Остави коментар:


  • ALEX_Z
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Първоначално публикуван от trapper Преглед на мнение
    Керемидите се редят отдолу - нагоре, но летвите се смятат отгоре - надолу. Щото ако керемидите не се съберат на билото, ще трябва да се чупят напреко. Май пропуснах, че покривът е двускатен.
    "Чупят се" т.е. режат както е обяснил колегата именно горе.Да не целиш горе цели , а да ги режеш долу?

    Остави коментар:


  • s_s1
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Може вече да е задаван въпроса, но пак да попитам:
    наследник съм на имот в чиито двор баща ми на основите на стара къща частично съборена я ремонтира и построи почти наново къщата.
    Сега разбрах, че в нот. акт от 1981 год. къщата я няма вписана. Така се води, че е купена от предишния собственик. Стара къща е имало, възрастните хора я помнят, но не е заснета в кадастъра. Баща ми я строи 1983-1985 г.
    Как мога да узаконя строежа на къщата?

    Остави коментар:


  • KamAZadjiq
    отговори
    От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    Благодаря, но казуса е решен!
    Ставаше въпрос за къща която искам да купя, някой да я види и да прецени годна ли е конструкцията като цяло. След първия оглед от моя страна се оказа, че въпросната или мръднала по склона или е потънала(поне според мен) та рязко отпадна като вариант за покупка.

    Остави коментар:

Активност за темата

Свий

В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

Зареждам...
X