Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

    На никой не му пука къде живееш и никой няма да ти направи проблем (от официалните институции) ако живееш в склад. Проблем би могъл да имаш ако решиш да правиш архитектурни промени, които не отговарят на предназначението на имота.
    "Законите са много хубаво нещо, ама когато важат само за другите..."
    Неизвестен мъдрец

    Коментар


    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

      Нищо, нека колегата си има едно на ум. И все пак - ако цената на която го купува (ако приемем, че това е крайната цел), е изгодна - склад или жилище - все си е на далавера. Разбира се с предстоящите промени в ЗУТ, вече изграждането на помещения с такъв статут в таванските етажи ще стане безсмислено. И пак - ако ще и кибритена кутийка да е, да си е твое, да не зависиш от банки и наемодатели най-добре.
      Александър

      Коментар


      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

        Първоначално публикуван от Танасе Преглед на мнение
        На тебе вече мога да помогна в региона си ми. Разделянето изобщо не е толкова скъпо, дори и делба за реално ползуване да си направите при всяка строителна дейност ще ти искат нотариално заверено съгласие от съсобственика с който засега сте в добри взаимоотношения. Винаги съм препоръчвал на клиентите си да си изчистят всички несъответствия между кадастър и регулация и да се разделят без съсобственост ако е възможно.
        Да така е...адвоката ме предупреди че, въпреки че го имаме заложено като клауза в договора за съгласие за строеж ще е необходимо и нотариално заверено такова.....!

        Първоначално публикуван от сиско Преглед на мнение
        Направете си доброволна делба пред нотариус!
        Така и направихме вече ! Нещата са приключени с успех ...Кипят усилени строителни работи .Поздрави на всички !
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

          здравейте, колеги имам едно питане мисля да си купувам къща по точно земя със съществуваща кирпичена къща която е почти съборена та въпроса ми е ако я взема мога ли да я укрепя и малко достроя в страни и да мине като ремонт на съществуваща сграда и какви документи ще ми трябват благодаря предварително

          Коментар


          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

            без да съм въобще наясно с подобни неща знам със сигорност че,ако не променяш носещи греди,колони,и не разширяваш външните размери,можеш да си правиш каквото искаш.
            На практика ако не нарушаваш последното ,за първото и второто няма кой копче да ти каже.
            Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
            Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
            Анатолий Пейчинов o8875о9815
            https://dvrbg.com/

            Коментар


            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

              Първоначално публикуван от svetko Преглед на мнение
              Здравейте ,
              Ще купувам парцел към които има одобрен проект с разрешение за стоеж .
              От разрешението са минали 3 години и 3 месеца и според ЗУТ мога само да си презаверя разрешението .
              Моля ако някой е наясно нека сподели дали ще имам голями ядове в общината при презаверяването
              и дали като е вече друг собственика трябва да се минава цялата наново процедура по одобрение и съгласуване на проекта .
              Няма проблем да презаверите разрешението за строеж, но трябва да го направите до една година след изтичането на първоначалния 3 годишен срок. Няма значение, че собственикът е друг.

              Чл. 153. от ЗУТ

              (2) (Изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г.) Разрешението за строеж губи правно действие, когато в продължение на 3 години от влизането му в сила не е започнало строителството или когато в продължение на 5 години от влизането му в сила не е завършен грубият строеж, включително покривът на сградите. Това се установява писмено от органа, който го е издал.

              (3) Строежите, за които разрешението за строеж е загубило действието си по смисъла на ал. 2, могат да бъдат осъществени след презаверяване на разрешението за строеж. Когато разрешението за строеж не бъде презаверено в едногодишен срок, одобреният проект губи правно действие.

              (4) При презаверяване на разрешението за строеж в случаите по ал. 2 и 3 се заплаща 50 на сто от предвидената такса по общия ред.

              Коментар


              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                Здравейте
                Най накрая и на моята нива изгря слънце, на 17.02 са ми одобрили проекта за ПУП. Ура!!!!
                Та питането ми към запознатите със ЗУТ е следното- първо подлежи ли на обжалване във някъкъв срок решението на Общ.съвет и кога влиза във сила решението.
                Второ- мисля си че не ми е необходимо да искам виза за проектиране защото по смисъла си според ЗУТ тая виза първо не е задължителна а е по желание на предприемача и другото че по същността си е точно съдържанието и картинката от одобрения мой личен ПУП.(тяхно копие извадка)
                Какво ще кажете а!?
                Какви са следващите стъпки които да предприема за да наближа момента за строеж?
                Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                Коментар


                • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                  Ако ПУП-а ви е с обхват до 3 квартала, би следвало да влезе в сила 14 дни след издаването на заповед от кмета. В тези 14 дни засегнатите лица могат да обжалват.

                  "Подробният устройствен план в обхват до един квартал, а в Столичната община и в градовете с районно деление - в обхват до три квартала се одобрява със заповед на кмета на общината в 14-дневен срок след приемането на проекта за подробен устройствен план от общинския експертен съвет."

                  Ако е с обхват до един квартал, се съобщава на заинтересуваните лица по АПК, т.е. някой от общината им разлепя известия по вратите и те трябва да се разпишат, че са ги получили. Евентуално може да Ви се проточи малко времето от 14 дни и да стане 30-тина.

                  Иначе за визата - да, правилно сте разбрали, че тя е просто копие-извадка от ПУП. Все пак имайте предвид, че безумните дружества (ВИК, ЕВН) изискват ОРИГИНАЛ от виза за проектиране, за да ви изготвят проучване или предварителен договор. С една дума -извадете си виза, за да Ви е мирна главата.
                  Александър

                  Коментар


                  • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                    Не искат оригинал, а копие. Може да поискат само да видят оригинала.
                    Оригинали на документи не е препоръчително да се дават, защото лесно се затриват.

                    Коментар


                    • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                      Така, днес ходих до общината и питах като блондинка какво правим от тук насетне!
                      Отговора беше следният: сега ще го обявяваме в Държавен вестник и ще влезе в сила след около месец. После ще ви дадем едно копие от ПУПа, протокол от заседанието на Общ.съвети заповед на кмета.
                      После ще трябва да си издадете виза дето ще ви струва 100лв. и ще ви бавим още 20 дни.
                      Така и не ми обясниха защо да чакам месец за да влезе в сила при положение че единственото заинтересовано лице съм аз понеже съм си сам съсед по имот и от другите три страни са улици. Таже им бях дал копия от документа за собственост на съседният парцел.
                      Мисля за да не губя време от почти два месеца да чакам за визата да започна през това време проектирането.
                      Смятате ли че мога да процедирам така с цел икономия на време?
                      Поздрави!!!
                      Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                      А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                      Коментар


                      • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                        С ПУП са Ви определени застроителните граници на имота, а така също и показателите за застрояване. Спокойно може да преминете в следващата фаза - проектирането на това което сте решили. Когато всички срокове по съответните обявления изтекат,вземате си виза за проектиране - в нея ще Ви се укаже къде и какви заверки да се направят. Не съм следил редовно темата и предполагам, че статута на земята е урбанизирана територия. Когато всичко е готово с проектната документация, включително и договори за присъединяване към съответната Ел и ВиК мрежа, внасяте документацията в общината за одобрение и издаване на строително разрешение. Проверете какви са таксите за това, защото може да се окаже по - евтино да бъде чрез фирма за строителен надзор. И, така малко по-малко напред към желаното строителство. Успех!

                        Коментар


                        • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                          Щом няма кой да се жали, значи спокойно можете да започнете проектирането. Все пак не е зле да се консултирате с архитекта си и да му съобщите цялата ситуация, без да спестявате подробности. Ако имате копие от ПУП-а, там има цялата необходима информация за вашия проектант. Така ще имате достатъчно време да развиете качествен и добре обмислен проект, а не някоя скучна заучена схема. Важното е да не започвате строителството без разрешение, но съдейки по начина Ви на поведение (правилен), се съмнявам, че ще направите подобна глупост.

                          Относно обявяването в държавен вестник, не искам да коментирам - щом ПУП-а е с обхват до 3 квартала такова нещо не се прави по реда на ЗУТ, а се съобщава на заинтересуваните лица по АПК, но щом е във Варна, може да се радвате, че изобщо са Ви допуснали разработване на ПУП.
                          Аз се присъединявам към мнението на колегата за надзорна фирма - срещо 300-500 лв. ще получите по-кратък срок за одобряване на проекта, просто фирмата поема цялата отговорност по съдържанието на проекта и съответствието му. Не правя реклама на надзорните фирми и не храня особена любов към тях, но за вас ше е по-добре. Като Ви извадят визата задължително си я сканирайте и си я запишете на външен носител.

                          Строителството - става най-добре с проверена фирма, но ако се чувствате подготвен и имате свободно време, може да пробвате и с бригада.
                          Александър

                          Коментар


                          • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                            Благодаря ви колеги за отзивчивостта и коментарите. Те са ми от голяма полза , а вероятно и за в бъдеще на други хора които ще тръгнат по тоя път.
                            За това ще питам и ще пиша за всяка една моя стъпка и резултат за да мога и аз да съм полезен за общото благо!
                            И за пореден път се убеждавам че макар законът да е закон, то понеже във Общината са все "Главни " Специалисти(така пише на табелките на вратите) явно имат "правото " да тълкуват закона така че да Им е изгоден на тях(разбирай да си сложат тенекията на задника и да те обръснат със максимален брой такси)!
                            В частност моят ПУП е само за един парцел не за квартал, но нямам желание да троша стената с глава, ще изчакам месеца! Те ми загубеха една година да го приемат та един месец вече не го броя!
                            Тука искам да попитам кавква е точно функцията на тази посочена от вас фирма и какво точно прави тя.
                            Благодаря предварително !
                            Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                            А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                            Коментар


                            • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                              Здравейте,
                              Тия дни докато чакам да и дойде времето на визата си обогатявам познанията по темата и срещнах нещо което малко ми спря тока.
                              Става въпрос за някъкви геодезии и геоложки проучвания дето стрували по 400 кинта всяко, е тва вече е гавра.
                              Някой може ли да ме светне за каво става дума?
                              Не знам за какво е малкия лост на Джипа ми!!!

                              А това е поздрав за всички ФЕНОВЕ-http://vbox7.com/play:3dc959bd

                              Коментар


                              • От: Консултации за съфорумци - Архитектура, проектиране, узаконяване

                                1. Геодезическо заснемане - тахиметрична снимка и трасировъчен план. Това ти трябва, за да се определят точните граници на имота, да се спазят точните отстояния и т.н. Освен това се определя наклон на терена (ако има) и съответно се преценява накъде да се отвеждат повърхностни води и т.н. (вертикална планировка). Това наглед ненужно занятие е неизбежна част от всеки проект, независимо дали правиш МОЛ или Къща. Особено е важно на наклонен терен - иначе как проектантите ще преценят колко да са дълбоки основите и колко стъпъла ще са необходими за да си влезеш в къщата? В процеса на проектиране, проектанта използва тази информация, като връща обратно на геодезиста крайните точки на постройката, като последния изготвя трасировъчния план, след това набива едни колчета, и по тях се копае. Ако строителите са в час, после къщата ще си е на мястото. Веднъж на едни клиенти бяхме объркали с 10 сантиметра положението на къщата и добре, че тези, които набиваха колчетата се усетиха. Да, и 10 сантиметра могат да ти изиграят лоша шега понякога !

                                За цената няма да коментирам - може би е малко висока, може и да не е. Зависи от площта на парцела. Към 700 пара ти е геодезия на 500-700 кв. метра парцел без някакви особени ландшафтни извращения

                                2. Геоложки доклад.
                                Ако не си сигурен каква е почвата, на която ще строиш и смяташ, че има риск от високи подпочвени води, глинест слой близо до повърхността (например при леко наклонени терени, когато естествения терен изглежда "стъпаловиден", това може да е индикация за нестабилен слой на малка дълбочина). Гледам, че си от Варна (свлачища) - ако мен питаш прави го, но както трябва, сиреч да дойдат, да направят поне две сонди и ги гледаш в ръцете, най-добре с някой, който разбира. Да си е както трябва доклада. Принципно може да бъде съвсем проформа, прави се от местни специалисти, които изваждат някакви данни от съответния архив на общината и се пишат някакви неща, по общи показатели на терена. С една дума, не е никак ненужно.

                                За цената - нищо чудно 400 да е евтино, зависи какво включва. Мисля, че колкото повече сонди набиват, толкова е по-скъпо.

                                Строителството започва с проучване и планиране и след това се минава на проектиране. Всичко това струва пари, които в България са несъизмеримо малки спрямо общата строителна стойност. Не се скъпи за проекта, особено ако си уверен в професионалните качества на проектантите си и бъди взискателен, после ще си по-спокоен при строителството.

                                П.П. Ако тия двете ти се струват гавра, почакай да чуеш за доклада за Енергийна Ефективност и проекта по План Безопасност и Здраве или пък част Пожарна Безопасност... А ако общинарите ти поискат и ландшафтна архитектура, сигурно ще извадиш нещо от тия железа дето се подпират подпират на аватара ти, заредено с 13 0
                                Александър

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X