Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Кухненски плот - от какво да бъде ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Кухненски плот - от какво да бъде ?

    Привет,

    Стигнах с ремонта на апартамента до кухнята. Предстои да избера какъв да бъде плота.
    Бях решил да е стандартен термоплот от най-масовите.
    Приятел който и той прави подобен ремонт ме убеждава да сложа от масив.
    Третия вариант е от камък (гранит, технически камък).
    Ще съм благодарен да чуя мненията ви по въпроса и най - вече от такива от личен опит с някой от тези материали.
    Приемам и други предложения ако има.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

  • #2
    Няма причина изобщо да се дискутира. Щом ще избираш от тези 4-те ,значи парата е подсигурена. Щом парата е на лице се слага гранит или технически камък. Всичко друго не издържа във времето . Аз съм със гранит и мога да кажа , че няма база за сравнение с термоплот или масив. Чукаш , режеш и слагаш горещи тигани без да го мислиш . Не се захабява , драска и надува. Абе камик.

    Коментар


    • #3
      Без опит при плотовете подкрепям горното мнение. Тоя от масив не се знае как е обработен и колко ще изкара. Сега завършвам покрив и виждам каква трагедия е с дървения материал, не че не си го знаех де. Камъка си е камък. Ако няма пари слагай ширпотребата и като замине нов.
      Ford Maverick II 2.3 XLT
      Ford Mondeo MK5

      Коментар


      • #4
        Камък, разбира се! Аз съм вече 25г. с плот от габро и не е мръднал от оригиналния си вид.

        Коментар


        • #5
          От масива и аз се притеснявам. Преди години ядах хурката с дървена дограма. Уж да сложа нещо по-така, се оказа пълен провал. Работата естествено беше, че материала въобще не беше обработен както трябва.

          Значи ще се разходя до близката каменна фабрика, да видя какво ще си харесам и какво ще струва.
          Ако нищо не ми хване окото или цената е много солена за мен, остава ширпотребата.

          Благодаря за съветите !
          Който търси , намира !
          Човекът е човек, когато е на път !

          Коментар


          • #6
            Тия каменни плотове са и капризни,може да се оцвети например от боя за коса,ръжда,или други химикали.Иска си импрегниране,лакиране,а почистването е със специални препарати...Не е като плот от инокс

            Коментар


            • #7
              Ами то си зависи от конкретния вид камък. За това препоръчвам габро.Не изисква никаква импрегнация или каквито и да е допълнителни защити.

              Коментар


              • #8
                Аз пък ще дам мойте 5 стотинки за масива. От 3 години в кухнята съм със масив дъб от Икея.
                Около мивката е доста често мокро и за сега няма никакви следи компрометиране на плота.
                Целия плот потъмнява с времето и употребата.
                Около котлоните е доста по тъмен - заради пръскането на мазнина.
                Под кафе машината цвета не е мръднал - така че при евентуално разместване на уредите, ще се наложи шкурене задължително (в моя случай).
                Така че може да се очаква появяването на подобни петна с времето.

                От друга страна - аз лично предпочитам дървото пред камъка и съм приел че ще се налага повече грижа.

                Коментар


                • pan_rt
                  pan_rt коментира
                  Редактиране на коментар
                  икейските които съм рязал за мивка са си пдч с 2 мм шпервана масивна дъбова плоча то затова цената им е такава,сега може вече и да имат изцяло масив

              • #9
                Първоначално публикуван от zodiakbg Преглед на мнение
                Аз пък ще дам мойте 5 стотинки за масива. От 3 години в кухнята съм със масив дъб от Икея.
                Около мивката е доста често мокро и за сега няма никакви следи компрометиране на плота.
                Целия плот потъмнява с времето и употребата.
                Около котлоните е доста по тъмен - заради пръскането на мазнина.
                Под кафе машината цвета не е мръднал - така че при евентуално разместване на уредите, ще се наложи шкурене задължително (в моя случай).
                Така че може да се очаква появяването на подобни петна с времето.

                От друга страна - аз лично предпочитам дървото пред камъка и съм приел че ще се налага повече грижа.
                Срещнах и други положителни мнения за масива от Икея в нета.
                Обаче нещо не мога да намеря на сайта им такива плотове в момента ?
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • #10
                  КамИк!
                  Само да не е мрамор, че ще се видиш в приключение с поддръжката.
                  Съботата ми вървеше добре докато не осъзнах, че е понеделник.

                  Коментар


                  • #11
                    Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение

                    Срещнах и други положителни мнения за масива от Икея в нета.
                    Обаче нещо не мога да намеря на сайта им такива плотове в момента ?
                    За слепен плот ли иде реч? Щото е различно от масив! https://www.ikea.bg/products/kitchen...chen-worktops/


                    Коментар


                    • #12
                      Тия даже май не са и слепени. Като отворя да видя материала на всеки от тях пише ПДЧ.
                      Та може би са имали от масив преди, а вече не предлагат.
                      Който търси , намира !
                      Човекът е човек, когато е на път !

                      Коментар


                      • #13
                        Масив може, ако не се използва по предназначени, а само за красота.
                        Имам полуостров от технически камък. Доста е трудно да му причиниш нещо. Към 12-тата година жената успя да направи бледо петно с някакъв препарат, но почти не се забелязва.
                        Имам и стандартен термоплот. Ако е близо до печката или се мокри редовно и не са защитени добре ръбовете, лесно си заминава.
                        Американците много се кефят на гранита, но не знам в наши условия как е.
                        Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                        Коментар


                        • #14
                          Моят опит:

                          1. В къщи съм с ПДЧ 28 мм (сега са по 40мм) от 11 години - не е мръднал. Мивката е залепена добре и не пропуска. Кухнята се ползва постоянно. Готви се три пъти на ден. Постоянно се цапа, бърше и мие с препарати.

                          2. От 20 години имаме плот от полимермрамор (може да има и друго име). Изкара 10+ години в апартамента на нашите. После им купихме къща на село и го закарахме там с цялата кухня.

                          Та този втория го взехме 2000 г, когато нямахме пари. Дадоха ни го на 1/3 от цената, защото производителите го оставили на мивката без да го подпрат и той провиснал в двата края. Казаха, че като го поставим на шкафовете ще се изправи. Така и стана, проблем нямаше.

                          Та и този втория не е мръднал. Нито като цветове, нито като надраскване и износване. Само дето е много тежък за пренасяне и монтиране. Носили сме го върху потъващи талпи върху 2 м изкоп. А още по-гадно е с 3-4 м дължина и тази тежест да завиваш по тесните стълби на новите кооперации.


                          Та и ПДЧ да вземеш - ще кара. Имай в предвид, че новата ти днес кухня, след 10 години ще е демоде.


                          Nissan Terrano 2,7 TDI

                          Коментар


                          • #15
                            Плот се избира в зависимост от това от какво ще са изработени шкафовете и вратичките. Вратички от ПДЧ и плот от масив , някак си не се връзва. Аз правя плотове от масив , единствено когато и кухнята е от масив. Иначе вариантите за избор са поне 5-6 , като всеки има своите предимства и недостатъци.
                            В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                            Коментар


                            • cnc82
                              cnc82 коментира
                              Редактиране на коментар
                              А тоя масив който правиш , как се представя ? Защото масово мненията са , че е за малко използвани кухни , повече за красота .

                            • motor_men
                              motor_men коментира
                              Редактиране на коментар
                              Няма оплаквания , не е само за красота. За някои имам постоянно наблюдение , и за пет години не са мръднали , като станат на десет ще се изшлайфат и ще се лакират отново. Аз ги правя 50-60 мм. , и има доста материал за шлайфане. Техническия камък е по-проблемен , най-вече този по-тънкия. Пука се , отчупват се парчета.

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X