Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Свързване на генератор 220V към домашна инсталация

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Свързване на генератор 220V към домашна инсталация

    ЧНГ на всички,

    Един битов въпрос по електротехника:

    Подариха ми едно генераторче 5kW - китайска “Хонда”, но пък чисто нова, не беше помирисвала бензин, преди да я запаля за тест.

    Ще ми върши работа за къщата в планината - случва се токът да спре за по 2-3 дена, и на свещи и челници е леко досадно. Единственото място, където мога да го сложа, е в бараката под къщата. От нея до ел. таблото имам изведено трасе - 3х1.5 меден проводник, в метално гофре (вътре в къщата) и ПВЦ тръба (в подземния участък извън къщата). Обща дължина на трасето - 20-25 метра.

    Консумацията би била около 1kW за осветление, хладилник и дребна електроника, плюс 1.2kW за хидрофора, когато се включи. С резерви - да кажем 3kW. Въпросът е: мога ли да използвам наличното трасе, за да включвам генератора към инсталацията на къщата? (Система за прехвърляне на цялата инсталация от външното захранване към генератора се подразбира, естествено.) Реалното ползване би било в рамките на 3-5 дена годишно максимум.

    Цялото трасе го прокарах много грижливо преди две години като за две крушки и един контакт в бараката, и затова сечението е скромно - а хич не ми се влиза във филма с копаене и прекарване на тръби отново. По онлайн калкулатори ми излиза, че ако се примиря с 5% загуба на напрежението, с 1.5 мм2 до 3kW няма проблем. Какво ще каже съветът на старейшините?
    Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

    TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

  • #2
    Първоначално публикуван от badeff Преглед на мнение
    ЧНГ на всички,

    Един битов въпрос по електротехника:

    Подариха ми едно генераторче 5kW - китайска “Хонда”, но пък чисто нова, не беше помирисвала бензин, преди да я запаля за тест.

    Ще ми върши работа за къщата в планината - случва се токът да спре за по 2-3 дена, и на свещи и челници е леко досадно. Единственото място, където мога да го сложа, е в бараката под къщата. От нея до ел. таблото имам изведено трасе - 3х1.5 меден проводник, в метално гофре (вътре в къщата) и ПВЦ тръба (в подземния участък извън къщата). Обща дължина на трасето - 20-25 метра.

    Консумацията би била около 1kW за осветление, хладилник и дребна електроника, плюс 1.2kW за хидрофора, когато се включи. С резерви - да кажем 3kW. Въпросът е: мога ли да използвам наличното трасе, за да включвам генератора към инсталацията на къщата? (Система за прехвърляне на цялата инсталация от външното захранване към генератора се подразбира, естествено.) Реалното ползване би било в рамките на 3-5 дена годишно максимум.

    Цялото трасе го прокарах много грижливо преди две години като за две крушки и един контакт в бараката, и затова сечението е скромно - а хич не ми се влиза във филма с копаене и прекарване на тръби отново. По онлайн калкулатори ми излиза, че ако се примиря с 5% загуба на напрежението, с 1.5 мм2 до 3kW няма проблем. Какво ще каже съветът на старейшините?
    1,5мм2 за 3КВ при едножилен проводник си е малко на ръба. Във всички случай при продължителна консумация при това сечение ще има поне греене на проводника, а той не е и никак къс. Конкретно за моженето може, щом постоянната консумация ще е около 1000W. Колкото и да ти е неприятно бих помислил за по-голям проводник. Във всички случай би помогнало да вържеш 0-та към 2-а от проводниците, а фазата на един или обратно.

    Сложи читав предпазител 16А с крива А и пробвай. Ако почна да сработва често може и с B. Аз бих пуснал генератора с консуматор 3кВ да го тествам, че е силно вероятно китайчето да е объркало лепенката и 2,5кВ да са му преко сили та кабела да се окаже достатъчен . Ако имаш необходимата мощност, направи си теста на инсталацията с продължителен товар да видиш как се държи кабелака.

    Коментар


    • #3
      Ако кабелите 3 х 1.5мм са в гофре или друг кондюит може тънкия кабел да го опънеш и за него да закачиш примерно двойно по-дебел и да ти е мир главата, ако подава на теглене но твърд 3 х 4мм (имаш загуби заради дължината) примерно не влиза може да сложиш 3 х 4мм многожилен, който е гъвкав/мек. Преди опъване ВД40, силикон, или нещо друго за смазка може да се вкара с компресор по трасето.
      Бъдете живи и здрави!

      Коментар


      • KingofROAD
        KingofROAD коментира
        Редактиране на коментар
        И аз така мисля, може да се направи опит със стария проводник да се изтегли по-дебел, поне 3х2,5мм. Ако има място в гофрето/тръбата може и с 3х4мм. да се пробва. Ако трасето няма остри завои по 90 градуса, а поне по 45гр. би могло и да стане. Иначе има и сонди/водачи за теглене на кабели е гофре/тръба, но дължината не е малка, и не е ясно дали ще може лесно да се влезе със сондата/водача...

      • badeff
        badeff коментира
        Редактиране на коментар
        Тъпото е, че с изтегляне на нов кабел няма да стане. В част от трасето вече има още два такива кабела 3х1.5 за поливната система - едножилни, бая твърди, останалата част има сгъвки по 90 градуса. Бая псувни хвърлих, докато вкарам и наличния кабелак сегмент по сегмент.

    • #4
      Дали фаза, дали нула ще върже по двата проводника е все тая и не е решение. Хидрофорът обикновено работи кратко, за останалото стига. По- големият проблем е да не се оплескат нещата с има/няма ток при превключването.
      https://oeg.bg/cable_calculator/calculator.html
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #5
        Тая хонда е 5квт на свети мукавей. Отделно ако не бъркам модела, рекламираната мощност е на трифазен ток. Т.е. при теб 1/3.
        реално можеш да ползваш не повече от 80%

        Пиша ти всичкъ това за да тестваш реалната мощност преди да се занимаваш.
        И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

        Коментар


        • #6
          А, също така 1.5мм не стига. Трябва ти двойно
          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

          Коментар


          • #7
            Първоначално публикуван от I.Stoyanov Преглед на мнение
            Сложи читав предпазител 16А с крива А и пробвай. Ако почна да сработва често може и с B. Аз бих пуснал генератора с консуматор 3кВ да го тествам, че е силно вероятно китайчето да е объркало лепенката и 2,5кВ да са му преко сили та кабела да се окаже достатъчен . Ако имаш необходимата мощност, направи си теста на инсталацията с продължителен товар да видиш как се държи кабелака.
            Благодаря! Че от електричарите около мене получавам коренно противоречиви мнения - както и тука, де.

            Предпазител с крива А - не намирам нищо за тези, само за крива B, C и D. Както гледам, В се препоръчва за генератори.

            Реално и от хидрофора в къщата мога да мина за дните без ток - всички системи са дублирани на дърва и на газ, водата с едно превключване я пускам и на самотек, само осветлението, хладилника и електрониката искат 220V, а това е 1-1.5 kW преко сили.

            Явно ще се прави тест при следващо ходене натам. Превключване на захранването към таблото ще се монтира тъй или иначе, после ще направя проба на наличното трасе в контролирани условия.
            Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

            TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

            Коментар


            • I.Stoyanov
              I.Stoyanov коментира
              Редактиране на коментар
              Аз съм написал глупости де, слагаш B крива. Нещо цяла сутрин съм на тема A, B, C и логично съм си ги подредил така
              За осветителните тела - аз на всякъде съм с лед 220V и цветова температура ~4200K +/- 300 (в зависимост от производителя). Даже сега си правя един готЕн полЮлей по идея от пинтерест с много приятни декоративни LED COB крушки, които са със стъклен балон и COB LED ленти вътре имитиращи волфрамовата нажежаема жичка. Страшно ефектни и създават много ретро дизайн + мекота и топлина. Те са на 2700К.

              Успех!

          • #8
            Не знам каква е постройката, но аз 1 кв. в осветление не мога да докарам дори да включа всички съществуващи осветителни средства в къщи.
            Направете реална проба с агрегата през този проводник и ако хидрофора тръгва няма да имате други проблеми.
            Ако имате "земя" в главното табло и заземите и агрегата може да пуснете 2 проводника за фазата и 1 за нула+земя.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • badeff
              badeff коментира
              Редактиране на коментар
              Не е нищо огромно, но съм се разпищолил с осветителните тела - общо са към 60-ина крушки с жичка. Ако и половината да са по 25 или 40 вата, общата мощност е бая.

              Май е време да сменям технологията. Поне съвременните ЛЕД-ове са с много по-приличен спектър от енергоспестяващите гадости, които имаше на пазара преди 10+ години, когато се правеше къщата.

            • badeff
              badeff коментира
              Редактиране на коментар
              Главното табло е заземено, да. Но не трябва ли и нулата да се свърже със земята, както се казва в предишния коментар?

            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              Да. и за агрегата да се заземи.

          • #9
            Може в момента на тръгването на хидрофора, всичко останало да спре, образно казано, а хладилникът, ако е компресорен да се окоти реално. От спадът на напрежението по жицата това.

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              Да, трябва да се пробва.

            • badeff
              badeff коментира
              Редактиране на коментар
              Мерси за детайла. Явно ще трябва да включваме поетапно за пробата и да мерим.

          • #10
            Каквото и да ползваш, за да ползваш инсталацията на къщата, трябва да сложиш читав UM шалтер, който да превключва от мрежово напрежение към генератор. Кофти е, ако генераторът е асинхронен - те хич не обичат асинхронни двигатели, каквато е помпата на хидрофора. Пробвай само с нея, дали генераторът се срива, като включи. Аз ползвам също генератор 5KW и също съм с хидрофор и няма проблеми с нищо. Само не ми стига за термопомпата.
            "Eсли говно присыпать пудрой, мы получим говно, присыпанное пудрой."

            Коментар


            • s_s1
              s_s1 коментира
              Редактиране на коментар
              Каква мощност е ТП и с плавен старт ли е?

          • #11
            С български агрегат на Елпром Тетевен 1,5кв. и двигател на Бригс като няма захранване от мрежата съм захранвал осветление, 2 компа, хладилна витрина, малък хладилник, кафемашина робот с механичен програматор и ЕКАФП. Работи без проблеми, но като включи нагревателя 800 вата на кафемашината му идваше малко голям товара, променяше звука на двигателя и оборотите, но работеше. На няколко пъти изключваше защитата на генератора тогава когато нагревателя на кафе машината работи и в този момент стартира и компресора на витрината.
            Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

            "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

            Коментар


            • #12
              Първоначално публикуван от Scrapheap Преглед на мнение
              Каквото и да ползваш, за да ползваш инсталацията на къщата, трябва да сложиш читав UM шалтер, който да превключва от мрежово напрежение към генератор. Кофти е, ако генераторът е асинхронен - те хич не обичат асинхронни двигатели, каквато е помпата на хидрофора.
              Ако не друго, поне е синхронен. Сега се сетих, че имам снимки на добичето:


              Право казват докторите, че калта е целебна. Колкото по-дълбоко се бухнеш, толкова по-нахилен излизаш...

              TLC 100 1HD-FTE manual '02 | Forester '98 | Моntesa 315 '99

              Коментар


              • #13
                Да, за същия говорих. 5квт е само лепенката.
                да не казвам голяма дума, но 500 вт на монофазен ток.
                И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                Коментар


                • I.Stoyanov
                  I.Stoyanov коментира
                  Редактиране на коментар
                  Абсолютно подкрепям!

                • Roninn
                  Roninn коментира
                  Редактиране на коментар
                  3 киловата е тоя и ги дава,имам два такива,ролката за стартиране му е слабо място,регулатора му гърми и дава 300-400 волта

              • #14
                https://elektroenergetika.tu-sofia.b...0%B8%D0%B8.pdf

                Давам си сметка, че малко биха чели сериозно наредбата, в твоя случай допустимият продължителен ток през описания от теб кабел е точно 18А.
                Последно редактирано от simeon; 13-01-21, 15:40.

                Коментар


                • badeff
                  badeff коментира
                  Редактиране на коментар
                  Благодаря за пояснението. Почнах да чета, но си трябва един следобед за цялата.

                  В случая предвиждам до 10-13А, така че би трябвало да сме по правилата.

              • #15
                Аз бих отделил консуматорите в отделна "дизел шина" (в случая бензин). С токоограничаващ главен АП С16A. Жаргонно "крива С". Ако претоварването, което позволява предпазителя гаси генератора, лесно се подменя с В16А.
                ​​​​​Съответно с 25А монофазен умшалтер или ПЕП, по възможност изнесен на удобно място по пътя към генераторчето.
                ​​Кабелът от генератора би бил претоварен, ако носи постоянно 12-13А. Едва ли ще постигнете толкова висок коефицент на едновременност. Аз не бих го подменял.
                Човек се учи докато е прост!

                Коментар


                • badeff
                  badeff коментира
                  Редактиране на коментар
                  Благодаря! За "дизел шината" и аз наскоро се замислих, ама трябваше да я заложа още при строителството. Сега е малко късно - с едно главно табло и две етажни ще е тегаво преправянето.

                • Gadnyara
                  Gadnyara коментира
                  Редактиране на коментар
                  При такова положение не си струва преработката. Все пак, препоръчвам Ви да сложите един предпазител в края на въпросния 3*1.5 кабел, който да реагира преди защитата на генератора, пък и да е вътре в къщата.

              Активност за темата

              Свий

              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

              Зареждам...
              X