Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървен покрив без колони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Дървен покрив без колони

    Първоначално публикуван от Veselin Monkov Преглед на мнение
    Темата ми е интересна и ще се изкашлям и аз в нея, за да се запиша.

    Преди години съм чувал от един майстор, че покрив се изчислява да издържа 200 кг сняг и 200 кг вятър на квадратен метър. Говорил съм с проектанти - завишено било, но не е много далеч от истината и ако се спазва - няма да има проблеми с покрива. Виждам обаче, че имам разминаване с понятието талпа (няма го в тълковния речник). Аз съм го разбирал досега като неокрайчена дъска. Но тук виждам, че явно бъркам.
    За така наречения проектант , всяка дъска , всяка греда , всяка талпа е еднаква и носи еднакъв товар. Майстора знае , че две греди или две талпи са различни и носят различен товар , дори да са разбичени от едно дърво. И затова майстора се презастрахова , защото знае , че ако покрива падне , виновника ще е той. А пък така наречения проектант спи спокойно , защото винаги може да се оправдае с тоя който е направил покрива. На дървения материал с кора му се вика не окрайчени дъски или талпи , при по-голяма дебелина му се вика янове. В складовете за фасониран дървен материал се предлагат дъски , греди , талпи , летви. В складовете за качествен сух материал се предлагат само дъски , талпи и рядко янове. Гредите са отживелица от комунизма , добиват се от евтини малки дървета , талпите са от големи и скъпи дървета , и заминаваха за износ или за мебели които пак се изнасяха. Тук нямаха полза да ги продават дори скъпо , защото щяха да получат левове , докато при износа прибираха долари. В днешно време строителите ползват греди когато си намерят балъци , хем евтино , хем евтин крепеж/пирони/ , хем материала от кофража заминава на покрива.
    На мен когато ми трябва качествена подпорна греда , си купувам талпи , рендосвам ги и ги слепвам странично. Примерно от талпи 5х20 правя греда 18х18 , така се получава подпорна греда без чепове , без сърцевина , без да измята и е суха.
    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

    Коментар


    • #62
      От: Дървен покрив без колони

      Дай пак обясни какво според теб е талпа, какво дъска и т.н. Моите познания са:

      Греда - с квадратно сечение
      Слепена греда - с правоъгълно сечение, направена от слепени дъски, за премостване на по-големи товари
      Дъска - с правоъгълно сечение, обикновено единия размер е в пъти по-голям от другия
      Талпа - дъска, неокрайчена по ширина. Тоест по ширината на талпата е профила на дървото.
      Ян - единия неокрайчен край на талпата. Когато правя маса, която трябва да е с безформени краища, си избирам най-подходяшите ЯН-ове и ги оставям за крайни...
      Шипка - с правоъгълен размер 3/4 см за под керемиди
      Контра летва - с правоъфълен размер 2/1 см за между паропропускливото фолио над дъсчената обшивка и шипките
      Летва - малко парче дъска...

      Коментар


      • #63
        От: Дървен покрив без колони

        Дъски е материал до 3см. дебелина , 3,4,5,6,... см. дебелина вече са талпи. Ако са неокрайчени , пак са си дъски и талпи , викат му не фасониран материал. Гредата може да е с квадратно , може да е и правоъгълно сечение , 10х10 и 10х15 си е греда , без да е задължително да е слепена. Яна се получава когато трупа се нареже по дължина и нарязаната дървесина не се фасонира странично , ако от едната страна е фасонирана/изправена/ му се вика полуян. Това по нашия край , на други места може и по друг начин да му викат.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #64
          От: Дървен покрив без колони

          При нас ян е единия край. Веднъж ми трябваше една букова дъска но имаше само с янове. Тоя от сушилнята мери ширината с единия ян. Питам "Що не мериш само туй дето ще мога да ползвам?". Вика "Аааа, ян за тебе и ян за мене".

          Коментар


          • #65
            От: Дървен покрив без колони

            Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
            За така наречения проектант , всяка дъска , всяка греда , всяка талпа е еднаква и носи еднакъв товар. Майстора знае , че две греди или две талпи са различни и носят различен товар , дори да са разбичени от едно дърво. И затова майстора се презастрахова , защото знае , че ако покрива падне , виновника ще е той. А пък така наречения проектант спи спокойно , защото винаги може да се оправдае с тоя който е направил покрива. .
            Eeeee не е така.Ясно ми е че си дърводелец ама не си прав за проектанта.
            Той отлично знае че всяка греда носи различен товар в зависимост от дървото.А спи спокойно поради друга причина.Накратко законния ред ако падне покрива е следния:
            Първо проверяват майстора какво е правил.Ако той обаче е правил по чертежа от проектанта(спазил го е съществено) отпада вината от майстора и отива на проектанта.Сега вече гледаме чертежите.Ако проектанта е спазил там обичайните таблици със сечения - отпада и от него вината.Ако обаче е начертал едни сечения а пък е трябвало други според учебника- лошо за него.Тогаз плаща точно проектанта.И по точно по един документ за застраховка на всеки конкструктор.
            Изобщо нещата са съвсем точно разпределени според ЗУТ и няма съмнения.
            По начало на така наречения майстор - предполага се че сляпо спазва чертежа инструкциите и ако възникне проблем или не е съгласен с нещо - звъни на проектанта.Ако проектанта каже някоя простотия, която майстора не одобрява(често се случва), тогаз майстора кара инвеститора да принуди конструктора да запише съответната заповед, или препоръка в заповедната книга.Сиреч има го черно на бяло...
            Сега ако няма чертежи и проекти - еееееее тогаз е друга работата.
            И не си прав в сметките.Те не се правят така.Не се отчита къде точно е расло дървото и кой го е поливал.В таблицата и формулите на проектантите са заложени минимални изисквания на най калпавото дърво при най тежките условия.Сиреч да се застраховат щото то не пише гредата от какво точно дърво е.Сега че някой майстор гледа чеповете и накъде какво е расло... ми това си е друг въпрос.

            Коментар


            • #66
              От: Дървен покрив без колони

              Много приказки и нищо конкретно.Нормално,акъла е единственота нещо,което всеки раздава на драго сърце,без изобщо да го имаГреди,талпи,леви,алабализми.Фи към греда се смята по лесно от 2 и 2.Просто диаметъра се умножава по 0,707.Елементарно е като Питагоровата теоремаТри стъпки на изток,четири стъпки на юг,трябва да ни делят на пет стъпки от изходната точка.Ъгълът обезателно е 90 градуса,а стъпките автоматично стават числа.Стандартът за статично натоварване на покривна конструкция е 400кг на м2.Това е равно на един кубик мокър сняг.И не включва това дето е между снега и конструкцията,демек - керемидата.Коле,според мен с три бона материали и 10 дни,човек с твоите умения може да го спретне от железо и с първия опит

              Коментар


              • #67
                От: Дървен покрив без колони

                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                За така наречения проектант , всяка дъска , всяка греда , всяка талпа е еднаква и носи еднакъв товар. Майстора знае , че две греди или две талпи са различни и носят различен товар , дори да са разбичени от едно дърво. И затова майстора се презастрахова , защото знае , че ако покрива падне , виновника ще е той. А пък така наречения проектант спи спокойно , защото винаги може да се оправдае с тоя който е направил покрива. На дървения материал с кора му се вика не окрайчени дъски или талпи , при по-голяма дебелина му се вика янове. В складовете за фасониран дървен материал се предлагат дъски , греди , талпи , летви. В складовете за качествен сух материал се предлагат само дъски , талпи и рядко янове. Гредите са отживелица от комунизма , добиват се от евтини малки дървета , талпите са от големи и скъпи дървета , и заминаваха за износ или за мебели които пак се изнасяха. Тук нямаха полза да ги продават дори скъпо , защото щяха да получат левове , докато при износа прибираха долари. В днешно време строителите ползват греди когато си намерят балъци , хем евтино , хем евтин крепеж/пирони/ , хем материала от кофража заминава на покрива.
                На мен когато ми трябва качествена подпорна греда , си купувам талпи , рендосвам ги и ги слепвам странично. Примерно от талпи 5х20 правя греда 18х18 , така се получава подпорна греда без чепове , без сърцевина , без да измята и е суха.
                Няма "така наречен проектант" . Проектанта се удостоверява с документи. Виж "така наречен майстор" има колкото искаш, защото всеки, който не е могъл да изкласи и е отишъл, като общак на строежа, вече се води "майстор". "Майсторът" се презастрахова защото не знае какви натоварвания действат върху даден елемент, нито какви натоварвания може да понесе. Просто не може да ги сметне, а не му е и работа. Работа му е да изпълни указанията от проектанта оформени в проект. Както арматуриста гледа армировъчния план и го изпълнява, без да коментира защо е дадено 8N10 на метър.
                Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                Стандартът за статично натоварване на покривна конструкция е 400кг на м2.Това е равно на един кубик мокър сняг.И не включва това дето е между снега и конструкцията,демек - керемидата.
                Пълни глупости. Има издадено национално приложение указващо натоварванията от сняг в цяла България. https://cpcp.mrrb.government.bg/cms/...991-1-3_NA.pdf

                Коментар


                • #68
                  От: Дървен покрив без колони

                  Първоначално публикуван от kosta-s Преглед на мнение
                  Коле,според мен с три бона материали и 10 дни,човек с твоите умения може да го спретне от железо и с първия опит
                  Няма да е с 3 бона, нито за 10 дне.
                  Айде дните може и да са толкова, ама парите са по две, само за материала, и само по първоначални сметки. А си трябва и някаква механизация за вдигане, поне още един човек който да няма страх от високо, а той ще си иска парите, естествено.
                  Бетона отдолу не го смятам, но той си е в сметкат, дали с дървен, дали с метален покрив...

                  Да речем, че се откажа от дървенията, стана ясно, че няма да стане евтино.
                  Ако сложа IPE200, ще може ли да го подпра през 6 метра? Или си трябва да е по-нагъсто?
                  Самия покрив ми се иска да е двускатен, с А-образни ферми, от Уайзен. За 8 метра какъв уайзен ще върши работа, смятам, че ферма от ферма на три метра ще е добре. Може и по-нагъсто, ако се наложи, ама много покриви са през три метра...
                  Надлъжно върху фермите с 30х30х2 ще стане ли, или трябва да е 40х40?

                  Другия вид покрив е дъговиден. Част от окръжност, като фермите са от 30х30х2, с разпънки между двете дъги. Този профил става ли? Покрива няма да е половин окръжност, по-скоро четвърт, или по-малко.
                  Може ли да се направят ферми като на тази дъга, но да не са извити, а прави? Ще държат ли достатъчно? Иска ми се да са прави за да не огъвам по дъга ламарината.

                  Този украинец е направил цяло хале от 30х30х2, и си изглежда прилично, според мен работи:

                  Има ли желание-има и начин!

                  Коментар


                  • #69
                    От: Дървен покрив без колони

                    С IPE200 се правят рамки през 6м. междуосово и UPN180 за столици, през 180-200 см. При този вариант отиваш на заводско производство и монтаж с кран, а цената изхвърча.

                    Коментар


                    • #70
                      От: Дървен покрив без колони

                      Аз бих потърсил готови ферми, втора ръка, които да ревизирам и боядисам. И след като събера (набележа) някакво количество и тип, ще мисля как да ги подпирам с колони и противовертени връзки. С помощта на конструктор.
                      За колоните бих избрал правоъгълни стоманобетонни колони.

                      Откъм цена, едноскатен навес с премостване 5.0м, отвори 4.0м и височина 3.2 - 3.9м ми излезе 1500кг правоъгълен профил и 60кв.м поликарбонат 16мм. С консумативите (за заваряване, боядисване, анкериране) ми струваше около 3000лв, като фундаментът не е в тази цена. Няма как 200кв.м с по-големи мостове да влезе в 6 000лв с основата. При мен са 50кв.м (с козирката 60кв.м) и също всичко съм правил сам с малка помощ от жената...

                      Та, затова бих заложил на вече употребявани части от конструкция.
                      Човек се учи докато е прост!

                      Коментар


                      • #71
                        От: Дървен покрив без колони

                        Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                        Няма "така наречен проектант" . Проектанта се удостоверява с документи. Виж "така наречен майстор" има колкото искаш, защото всеки, който не е могъл да изкласи и е отишъл, като общак на строежа, вече се води "майстор". "Майсторът" се презастрахова защото не знае какви натоварвания действат върху даден елемент, нито какви натоварвания може да понесе. Просто не може да ги сметне, а не му е и работа. Работа му е да изпълни указанията от проектанта оформени в проект. Както арматуриста гледа армировъчния план и го изпълнява, без да коментира защо е дадено 8N10 на метър.

                        Пълни глупости. Има издадено национално приложение указващо натоварванията от сняг в цяла България. https://cpcp.mrrb.government.bg/cms/...991-1-3_NA.pdf
                        Документа не означава нищо , ако притежателят му не се е доказал на практика а не на теория. Това да се сравнява арматура с дърво е пълна глупост , желязо с желязо е еднакво когато е от един същ размер , дърво с дърво е корено различно дори по размер да е еднакво до милиметър. И първо проектанта трябва да се научи да различава различните видове иглолистен материал , второ да научи , че сухата дървесина поема в пъти по-голям товар от суровата. И още десетина неща за дървесината от които зависи какъв товар може да носи , но няма да отварям очите на проектантите , ще продължавам да ползвам изсушени талпи , нищо , че те нямали място на покрива според проектанта. Майстора си личи по това което е изработил. Та да те питам , това изпълнение на снимката , "проектанта" ли го сътвори или "майстора" ? Защото като гледам го е правил някой в час по ръчен труд , и като материал , и като изчисления , и като сглобки , най-вече връзката на предна лява подпора с горните греди.

                        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                        Коментар


                        • #72
                          От: Дървен покрив без колони

                          Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                          Няма да е с 3 бона, нито за 10 дне.
                          Айде дните може и да са толкова, ама парите са по две, само за материала, и само по първоначални сметки.
                          Може ли да се направят ферми като на тази дъга, но да не са извити, а прави? Ще държат ли достатъчно?
                          Да се "сложа" и аз по Темата.
                          Когато правих покрива на работилничката (и трупах опит с подобни конструкции) разбрах ,че най-бързо лесно и евтино излизат фермите за които питаш. Изработих ги от 40х40х2 мм. (цената на брой профил беше 15.50 от Разград) и ги ползвам за опора на другите ферми. Устойчивостта на вертикален натиск е в пъти по голяма от нужното.
                          Вашият навес, ако се изработи в двускатен вариант няма нужда от нито една подпорна колона. Монтажа също не изисква специална техника освен временно "скеле" за стъпване и трима "монтажника". Временни шпилки за фиксиране и след това заварка (Абсолютно сам за един ден качих,прехванах и укрепих 100 квадрата конструкция, а за 5 часа с помощ от приятел качихме и укрепих покрива.
                          Първо ще се монтирате надлъжната "билна" ферма и към нея напречните (наклонените).
                          Ако искаш се обади (а може и да прескочиш да видиш) да побъбрим за идеята .

                          Коментар


                          • #73
                            От: Дървен покрив без колони

                            Първоначално публикуван от petkov_bb Преглед на мнение
                            Ако искаш се обади (а може и да прескочиш да видиш) да побъбрим за идеята .
                            Ще дойда. В скоро време, но не знам точно кога, че съм зависим от други хора за свободното си време.
                            Имам ти телефона, очаквай обаждане.
                            Има ли желание-има и начин!

                            Коментар


                            • #74
                              От: Дървен покрив без колони

                              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                              Ще дойда. В скоро време, но не знам точно кога, че съм зависим от други хора за свободното си време.
                              Имам ти телефона, очаквай обаждане.
                              Добре когато ти е удобно, ще се чуем и видим.

                              Коментар


                              • #75
                                От: Дървен покрив без колони

                                Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                                Документа не означава нищо , ако притежателят му не се е доказал на практика а не на теория. Това да се сравнява арматура с дърво е пълна глупост , желязо с желязо е еднакво когато е от един същ размер , дърво с дърво е корено различно дори по размер да е еднакво до милиметър. И първо проектанта трябва да се научи да различава различните видове иглолистен материал , второ да научи , че сухата дървесина поема в пъти по-голям товар от суровата. И още десетина неща за дървесината от които зависи какъв товар може да носи , но няма да отварям очите на проектантите , ще продължавам да ползвам изсушени талпи , нищо , че те нямали място на покрива според проектанта. Майстора си личи по това което е изработил. Та да те питам , това изпълнение на снимката , "проектанта" ли го сътвори или "майстора" ? Защото като гледам го е правил някой в час по ръчен труд , и като материал , и като изчисления , и като сглобки , най-вече връзката на предна лява подпора с горните греди.

                                Желязото си било желязо леле, леле, леле, значи класовете и марките стомана не съществуват според теб? Снимката е първата, която ми попадна от нета за да покажа типа конструкция, а ти налапа куката. Сега ще ти направя една услуга. Понеже нямаш капацитета да водиш подобна дискусия, аз спирам да комуникирам с теб, така ще пишеш по-малко глупости и няма да се излагаш така кифладжийски.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X