Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървен покрив без колони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Дървен покрив без колони

    Току що завършил един такъв покрив с метал и дърво, обект трета категория с разрешително за строеж и проекти по всички части, та си позволявам да не приема забележката ти за поведението на различните материали колега

    Коментар


    • #47
      От: Дървен покрив без колони

      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
      Имам нужда от някакъв навес за прибиране на зърното...Моля за помощ.
      Кольо, ако имаше роднини в Китай ... ехе!
      ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

      Коментар


      • #48
        От: Дървен покрив без колони

        От подпорите по средата няма да се получи никаква икономия от цената на материалите. Ако се направи нещо като ферма подпряна в средата , ще са нужни поне 6 греди 14х14 , които ще струват около 200лв. Ще трябват и крепежи ,и фундамент на който да стъпи подпорната греда. Всички материали за изработката на една ферма от сухи талпи ще са около 250лв.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #49
          От: Дървен покрив без колони

          Първоначално публикуван от Jimm Преглед на мнение
          Ако ти харесва идеята може да влезем в детайли и да посмятаме малко
          Ами да посмятаме. Изходните данни съм ги дал, да направим някаква схема. Много ми се иска, ако желязото понася по-голям светъл отвор колоните да са през 6 метра, щото нали, ама и на 4 ще е добре.

          Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
          Едноскатен покрив, горната част греда върху кирпича, в средата на 4 метра още една греда по дължина и в края, може и стрехичка да пуснеш. В другата посока ребра, които стъпват на гредите през 60см и отгоре ламперия. Нещо подобно на това, в друг мащаб и противоветрови връзки естествено. За ламарина гредите и ребрата са в друга посока.
          Ясно. Но защо непременно едноскатен? След като прежалихме да има средни колони не е ли същото да е двускатен?
          Не, че ме бърка и едноскатния покрив, но все пак защо?

          Ааа, при еднослатния височината на отворената част ще се намали, което е желателно да се избегне. Като се нагъзи камиона да разтоварва-трябва височина за вдигането на коша. Има решение и за този проблем(то за кой ли няма...), но е добре камиона да може да вдига коша даже и "на входа" на навеса.
          Има ли желание-има и начин!

          Коментар


          • #50
            От: Дървен покрив без колони

            Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
            От подпорите по средата няма да се получи никаква икономия от цената на материалите. Ако се направи нещо като ферма подпряна в средата , ще са нужни поне 6 греди 14х14 , които ще струват около 200лв. Ще трябват и крепежи ,и фундамент на който да стъпи подпорната греда. Всички материали за изработката на една ферма от сухи талпи ще са около 250лв.
            Добре де.
            Няма ли да се получи достатъчно здрава конструкция по следния начин:
            В двете дълги страни имаме опори. Едната е стената, другата е греда подпряна на колони. В средата имаме било подпряно също на колони.
            И от билото към двете страни се слагат талпи, примерно 12х6(или колкото е нужно), сложени на ребро, или греда 10х10, през 50-60 см.
            Отгоре ламперия, или летви както се спомена по-горе, и керемидите.
            Дължината на талпите или гредите ще бъде нещо между 4,5 и 5 метра. Като са пред 50-60 см няма ли да има достатъчно товароносимост?
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #51
              От: Дървен покрив без колони

              Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
              Добре де.
              Няма ли да се получи достатъчно здрава конструкция по следния начин:
              В двете дълги страни имаме опори. Едната е стената, другата е греда подпряна на колони. В средата имаме било подпряно също на колони.
              И от билото към двете страни се слагат талпи, примерно 12х6(или колкото е нужно), сложени на ребро, или греда 10х10, през 50-60 см.
              Отгоре ламперия, или летви както се спомена по-горе, и керемидите.
              Дължината на талпите или гредите ще бъде нещо между 4,5 и 5 метра. Като са пред 50-60 см няма ли да има достатъчно товароносимост?
              10ж10 греда на 4-5м. се огъва от собствената си тежест. Каква е разликата между греда и талпа ще го обясня някой ден в отделна тема , със снимки и практически тестове.
              Фермите може да са през 100-150см. в зависимост от дебелината на дъските под керемидите. Направи го качествено , иначе ще претупаш нещата и нищо няма да спестиш.
              В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

              Коментар


              • #52
                От: Дървен покрив без колони

                Абе греди 10х10, сдвоени с няколко гвоздея ползавам да качвам джипа на камиончето. Не са на ребро, гумите стъпват на плоската част(20 см). Гредите са по 4 метра. Вярно-има някакво огъване, но джипа е два тона.
                За греди през 50 см и ламперия 2,5 см дъски не вярвам да има сериозно огъване.
                Тежестта на джипа се разпределя върху 4 греди, на 4 метра дължина.
                Пада се по 500 килограма на греда. С все керемидите и снега върху тях-не може да се получат много по-големи натоварвания
                Има ли желание-има и начин!

                Коментар


                • #53
                  От: Дървен покрив без колони

                  Става и двускатен, статическата схема е същата, просто крайните греди са на едно ниво, а средната е вдигната.
                  За 4 м не ти трябват ферми, самостоятелни ребра са достатъчни. Нещо от рода на 12/14, но не съм го смятал.
                  6/12 носи малко повече от 10/10.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Дървен покрив без колони

                    Проблема е в 8-те метра, джипа натоварва моментно, представи си го за месец върху гредата при голяма влажност .
                    Дървените греди лесно може да свържеш със старата конструкция, тук пиронче, там скоба . Металната няма как да я свържеш надеждно с керпич.
                    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                    Коментар


                    • #55
                      От: Дървен покрив без колони

                      Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                      Абе греди 10х10, сдвоени с няколко гвоздея ползавам да качвам джипа на камиончето. Не са на ребро, гумите стъпват на плоската част(20 см). Гредите са по 4 метра. Вярно-има някакво огъване, но джипа е два тона.
                      За греди през 50 см и ламперия 2,5 см дъски не вярвам да има сериозно огъване.
                      Тежестта на джипа се разпределя върху 4 греди, на 4 метра дължина.
                      Пада се по 500 килограма на греда. С все керемидите и снега върху тях-не може да се получат много по-големи натоварвания
                      Тези четири греди на покрива ще покрият 9 кв.м. , ще имаш 9 кв.м. дъски върху тях , керемиди , сняг. И малко по малко ще започне да провисва. За да нямаш проблеми , трябва и в средата да набиеш метални колони през три метра , свързани с метален профил в горната част , и тогава да изградиш покривното пространство. Да се получи нещо като на третия чертеж. Така подпрени гредите ще носят на товар и конструкцията ще е стабилна. Но няма да ти излезе по-евтино и ще имаш подпори в средата.


                      В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                      Коментар


                      • #56
                        От: Дървен покрив без колони

                        МАнете това дърво, колегата не заслужава да го яде после. Металът винаги може да се резне и употреби за по- големия следващ навес
                        А тези простотии се правят от името на всички ни.
                        Даника
                        Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                        Коментар


                        • #57
                          От: Дървен покрив без колони

                          Първоначално публикуван от rosen_offroad Преглед на мнение
                          Аз бих посъветвал Колю да не се занимава с глупости
                          Да си навие на масрафа и направи бетон с метал.
                          Абсолютно вярно. Кирпич, керемиди, дървени греди и гора от колони - кърпи старо - хаби конци. После и контрафорси на кирпичената стена ще трябват, като се издуе или наклони от теглото на зърното - изкушението да събере "още малко" ще е прекалено силно .
                          На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                          "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                          Коментар


                          • #58
                            От: Дървен покрив без колони

                            Коле, ти понеже ръцете не са ти в г*за що не провериш колко ще ти излезе да си построиш сам силоз ?
                            0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

                            Коментар


                            • #59
                              От: Дървен покрив без колони

                              Темата ми е интересна и ще се изкашлям и аз в нея, за да се запиша.

                              Преди години съм чувал от един майстор, че покрив се изчислява да издържа 200 кг сняг и 200 кг вятър на квадратен метър. Говорил съм с проектанти - завишено било, но не е много далеч от истината и ако се спазва - няма да има проблеми с покрива. Виждам обаче, че имам разминаване с понятието талпа (няма го в тълковния речник). Аз съм го разбирал досега като неокрайчена дъска. Но тук виждам, че явно бъркам.

                              Коментар


                              • #60
                                От: Дървен покрив без колони

                                Снегът е повечко, вятърът също, особено за сравнително не отговорна постройка. Има карта на България която казва, къде колко.
                                За талпата си прав, горе-долу, като цяло няма място на покрива освен, ако има скеле и вървиш по нея.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X