Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дървен покрив без колони

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Дървен покрив без колони

    Имам нужда от някакъв навес за прибиране на зърното.
    В проек е полукръгъл метален навес, това е най-евтиното, но понеже ще си струва колкото струва-ще мога да го започна най-рано след година-две.
    А за следващото лято е задължително да имам някакъв навес. НА всичко отгоре трябва да е максимално евтино, и ето какво измислих:

    В селската къща има стара плевня, от кирпич. Покрита е с дървена конструкция, с цигански(турски) керемиди.
    Идеята е да ползвам задната стена от кирпич, отпред да има колони през 4 метра(примерно, може и друг размер, но не по-малко от 3 метра, за да е удобно влизането с камион назад за ратоварване), и да направя покривна конструкция, пак от дърво, за да мога да ползвам керемидите-те са налични, и са безплатни.
    Много ми се иска да няма подпори за билото по средата, напълно празен навес е голяма благодат. Но ако много се налага-ще прежаля един ред колони в средата, няма как.
    Размерите на бъдещия навес са 25 метра дължина, и 8 метра широчина. Като тези 8 метра са желателни, може и да се намалят малко, но ми се иска по-широк навес, за да събира повече. Абе лакомия...

    Та търся помощ за изчисляване на покривната конструкция. Какви дебелини на гредите, дължини, смата конструкция, и т.н.

    П.П. Опцията за метален покриов с ЛТ ламарина го имам предвид, но си мисля, че с дървения и стари керемиди ще излезе по-евтино, а това е може би най-важното в тоси проект.
    По груби първоначални изчисления металния покрив ще излезе нещо като 5000 лева. Та ако дървения е 4500-не си струва занимавката-ще го правя метален.
    Но ако е 4000-това са 1000 лева разлика, та си заслужава.

    Всичко сега е на етап "правене на сметки", че не се знае дали изобщо ще има бюджет за това начинание, но все пак трябва да се започне отнякъде.

    Моля за помощ.
    Има ли желание-има и начин!

  • #2
    От: Дървен покрив без колони

    Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
    Имам нужда от някакъв навес за прибиране на зърното.....

    В селската къща има стара плевня, от кирпич. Покрита е с дървена конструкция, с цигански(турски) керемиди.
    Идеята е да ползвам задната стена от кирпич, отпред да има колони през 4 метра....

    Моля за помощ.
    И при подходящ вятър ще получиш "крило".

    Коментар


    • #3
      От: Дървен покрив без колони

      Преобладаващите ветрове са откъм гърба, т.е. откъм стената.
      Но пък във всяка къща има подобни навеси(е, не чак толкова големи), и не са полетели заради крилата.
      Значи има работещи решения.
      Имам няколко идеи породени след доста ровене из нета, но не съм сигурен колко са верни.
      Има ли желание-има и начин!

      Коментар


      • #4
        От: Дървен покрив без колони

        С греди няма да стане , освен ако не намериш греди с 8м. дължина , и пак ще е невъзможно без колони по средата. Може да се направи без колони по средата , но за целта е нужно да се изработят ферми от талпи , сухи , качествени. Но 200 кв.м. навес за 4-5000лв. е мисията невъзможна.
        В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

        Коментар


        • #5
          От: Дървен покрив без колони

          В села "със затихващи функции" (баси колко гадно звучи!) съм виждал разни навеси от времето на ТКЗС. Ако има такива около вас, ги обиколи. Ще видиш как са правени, а и може да си купиш някоя.
          ЪХ: "Парите си похарчих за пури, пиене и жени, а останалите ги профуках"

          Коментар


          • #6
            От: Дървен покрив без колони

            Гледал съм много. Напоследък като минавам покрай по-голям покрив все в него ми е погледа. Но все са с подпори в средата, а много ми се иска да е без. Отделно дето от онези времена навесите са с бетонни ферми, а това ми е непосилна задача.

            Но все си мисля,ч е да се премостят 8 метра не е чак толкова сложна задача. Аз почти съм намерил решение, но нали не съм строителен конструктор-не знам колко е работеща.
            Друго си е да получа съвет от хора които са в час с тази материя.
            Последно редактирано от Кольо; 11-08-19, 20:06.
            Има ли желание-има и начин!

            Коментар


            • #7
              От: Дървен покрив без колони

              8 метра е сериозно разстояние. Трябва да направиш дървена ферма
              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:408d2f340712c8c0742e9716b3d0f938.jpg
Прегледи:1
Размер:29.6 КБ
ID:5818973

              Коментар


              • #8
                От: Дървен покрив без колони

                Понеже 8м. талпи няма , ще е по-сложна изработката на фермите , но може да се направят достатъчно здрави.
                В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                Коментар


                • #9
                  От: Дървен покрив без колони

                  Талпи не се използват при строеж на покрив.

                  Коментар


                  • #10
                    От: Дървен покрив без колони

                    Първоначално публикуван от ak101 Преглед на мнение
                    Талпи не се използват при строеж на покрив.
                    Ти сериозно ли???
                    В НАТО - Рамбо го бият , пребоядисан партизанин му носи вода

                    Коментар


                    • #11
                      От: Дървен покрив без колони

                      Ако керемиде са ти без пари само дървения материал ще излезе поне 4000лв.. Ти си по металите - мисли го за метален. Ако успееш да го измислиш като полусфера може да се спести доста. Металния пак минава 6000лв. за материали. Помагах скоро за 9х5 метра метален на приятел и е доста труд и заварки, с дървения ми се струва по-лесно и бързо.
                      Citroen C-Crosser 2.4 бензин ръчка 2009г.
                      Телефон - в профила!

                      Коментар


                      • #12
                        От: Дървен покрив без колони

                        Първоначално публикуван от motor_men Преглед на мнение
                        Ти сериозно ли???
                        Кое ти се вижда несериозно?

                        Коментар


                        • #13
                          От: Дървен покрив без колони

                          Кольо,не се занимавай,ще го правиш два пъти.Стискай зъби, и като му дойде времето прави метален.
                          Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

                          Коментар


                          • #14
                            От: Дървен покрив без колони

                            Първоначално публикуван от Кольо Преглед на мнение
                            Имам нужда от някакъв навес за прибиране на зърното....
                            Колко зърно и с какво предназначение?
                            На всеки сложен въпрос има лесен и разбираем за всички грешен отговор.
                            "Погледнато формално, всичко е нормално. Погледнато нормално, всичко е формално!"-Радой Ралин

                            Коментар


                            • #15
                              От: Дървен покрив без колони

                              Пламски, идеята е да преправя сегашния сайвант и плевня, знаеш ги.
                              Понеже ще мине като ремонт-не се изискват разрешителни и одобрения.
                              А два полукръгли метални навеса са в проект, но за тях трябва финанс, а тази година не може да стане.
                              Та затова да преправя наличното, за да имам поне някакъв оперативен склад за следващата жътва, че без навес е ад.
                              Ето:

                              Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20190810_193927 (Medium).jpg
Прегледи:2
Размер:134.7 КБ
ID:5818977

                              А когато направя другите складове-този пак ще си остане. Ако не за зърно-за машините, или торове, или каквото там...

                              Пак казвам-не ме бърка да го направя с метален покрив, но замисъла е да е максимално евтино.

                              Да кажа какво съм замислил-А-образни ферми, от талпи 5х10;6х12... Поставени с реброто вертикално. Ферма от ферма на 50-60 см, с греда по билото(под самите талпи), и върху тях накована ламперията от дъски 2,5 см.

                              Струва ми се достатъчно здраво, но може само да ми се струва.

                              Предвидени са противоветрови връзки, но ме притеснява най-вече товароносимостта на такава конструкция. Да не би да се събори от няко по-дебел сняг.
                              Има ли желание-има и начин!

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X