Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #61
    От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

    То тук малко погрешно се тълкува с фуга и без фуга. Фугата може да е 1мм, може да е и 10.
    Не говорим за кръстачки и дистанциатори. Според мен, плочките не трябва да се опират една в друга. Може да е половин мм, но трябва да има дистанция.
    При допряни плочки и такива с фуга 1мм, разлика в ширината на видимата част, няма.
    Освен че съвременните фугиращи смеси имат частична еластичност, сместа държи по-добре, когато поне малко от нея влезе между плочките.
    Стените на баните лепя с 1мм, който постигам с клинчетата. Същевременно така се нивелират перфектно редовете и се разиграва евентуална разлика в калибровката между отделни опаковки и партиди. Хубаво е да се смесват плочки поне от три кутии.
    На пода според желанието на клиента от 1, до 3мм.
    Но външно, под поне 2,5мм фуга, аз лично не се наемам да лепя и да дам гаранция след това.
    Колкото до самото лепене, лепенето на гребен е песен, ако е равна основата. Може да е груба, но равна.
    В чужбина практикувахме системата, който ще лепи плочките, той си прави замазката, за да няма мрънкане после.
    Предпочитам да дам няколко десетки лева за две-три торби саморазливен под или да го изправя добре, ако позволява, отколкото да лепя уж на гребен и да подлагам под всяка плочка. А най-мразя да се налага да вадя вече залепена плочка да и подлагам.
    Та затова, идеална замазка, доколкото е възможно.
    Последно редактирано от TigerHunter; 25-05-17, 21:25.
    Your conscience is all you can take to your grave.

    Коментар


    • #62
      От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

      Дублиране
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #63
        От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

        Първоначално публикуван от uazik Преглед на мнение
        Не знам дали е за тази тема моя въпрос. Ако решат модераторите да преместят в нова тема.Да не развалям темата на Чавдар.

        Става въпрос за лепене с фуга и без фуга.

        Не съм майстор, но тази работа ми се отдаваше на времето. По случайност попаднах в първите УПК - облицовки и настилки.Та в продължение на 6 месеца по два дни в седмицата имахме стаж и си лепихме плочки по старата технология навсякъде по строителни обекти. После и цял месец стаж. Бригадира ме беше харесал,като работа и
        с него постоянно ходехме на част пром.
        Та така въпроса ми е за редене на фуга и без фуга.
        Сега ми предстои ремонт и не знам какво да правя - на лепило не съм лепил.

        Гледам че има майстори във форума, помагайте с точни отговори.

        При мен само в един коридор на ново строителство плочките в коридора / италиански / се получи пукнатина в средата и то бая сериозна. Това е в далечната 1995 г.
        Тогава го отдадох на слягане и т.н.
        Същевременно под коридора са гаражи и също си мислех че от разликата в температурите.Т.е свиване отпускане от температурни разлики.
        В баните нищо не е мръднало. За кухнята също нищо не е мръднало - но тя не е до тавана.
        Всъщност - кое е въпроса? Защо са се пукнали в коридора? - Или?
        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

        Коментар


        • #64
          От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

          Фактически 1 мм фуга реално не е и фуга. Т.е. съвета е в банята на стените да ги пусна с фуга 1 мм, а така и лесно мога да следя вертикала.
          А на земята ако ги пусна с по голяма фуга ще се вижда ли разликата между стена и под. Пода ще го обърна по диагонал и няма да връзвам фугата на стената с пода.
          Стените мисля да си ги изправя с стандартен разтвор. Така както едно време съм го правил.Реално като взема да къртя 100 процента ще падат и плочки и хастар.

          Въпрос трябва ли да грундирам. Или лепилото си прави добра адхезия с вароциментовата мазилка.
          only 4 x 4,sim AWD

          Коментар


          • #65
            От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

            Последните няколко дни събрах емпирични данни от част от баните на 90 апартамента в блок издаден през далечната 1972 г. построен от Строително Монтажен Комбинат за собствени нужди. Като цяло се познаваме и не беше проблем да проведа наблюдения, отделно ме имат за любознателна личност. Около 15 бр. бани с фаянс от построяването на блока, лепен без фуга. Дефекти няма, всичко е идеално право и равно, двама определени истински майстори са ги правили. Всичките са в бял цвят с изключение на нашата която е в лимонено жълто, в т.ч. мивката и тоалетната, "дошли" са от ремонта на хотел Верея. Тогава в нашия блок живееше Първия секретар на Окръжния Комитет, и някъде '85 г. му сложиха теракот в банята, за първи път видяхме такова нещо. Та покрай банята на другаря Минчо Йовчев още няколко човека се сдобихме с теракот, който си стои и до днес, забележки и дефекти няма. Който е пробивал отвор в годините във фаянса няма щети по плочките. Нашата баня е облицована с плочки '80 г. била е на блажна боя като сме се нанесли и майсторите не са харесали основата, нямало да стане хубава спойка. и баща ми и дядо ми са изкъртили всичко до тухла и са я измазали наново.

            После открих около 10 бр. бани правени през '90-те г. с български плочки. Там също дефекти и оплаквания от собствениците няма. Майсторите вече са били други, и плочките ли не са били с еднакви размери, майсторлъка ли, но се наблюдават разни аралъци по фугите, които ги няма на по-старите бани.
            Идва ред на баните правени след 2000 г. върху гипскартон. Тук положението никак не е розово. Хлопащи и разлепени плочки, локални ремонти, криви прави ъгли, по фугите (тук вече е с фуга от няколко мм.) масово има една черна плесен. Почти всеки който е пробивал отвор в последствие има счупена плочка, тези по пода често хлопат, или имат отчупени ъгли.
            В Трявна банята е от '65 г. там също забележки няма.

            Коментар


            • #66
              От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

              Не е това въпроса. То много време мина от тогава. Само за този случай си спомням който съм полагал и се случи точно на моя апартамент.

              Въпроса ми е - Фуга и без Фуга.

              В тези години от 1990 - 95 година, а също и като студент съм налепил поне 10-12 бани с плочки 15 х 15, и всичко е без фуга.

              А сега взех да обикалям магазините да разглеждам всякакви плочки. И навсякъде ми казват - само с фуга.
              only 4 x 4,sim AWD

              Коментар


              • #67
                От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                Както и Тигър-хънтър е казал (казвал много пъти) вече - фугата е относително понятие. Не разбирайте непременно 3/5/10 мм. Предвид соц-качеството на плочките лепени някога (вкл. ранните деветдесет, за които ти говориш), коригирането ефектите/дефектите, следващи от геометрията им, напрактика имаме лепене на фуга (та била тя и с дистанция - "клечка за зъби").
                Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                Коментар


                • #68
                  От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                  Ето снимки от баня с пода на диагонал, дистанцирани само с клинчета. Стените прави, пак такава фуга. Върху стара мазилка, аз мажа задължително с машинна. Нямам доверие на хоросан на тънко, хеле пък, ако се прекали с цимента.

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0024.jpg
Прегледи:1
Размер:138.0 КБ
ID:5755146Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0007.jpg
Прегледи:1
Размер:214.9 КБ
ID:5755147Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0010.jpg
Прегледи:1
Размер:261.4 КБ
ID:5755148Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0018.jpg
Прегледи:1
Размер:223.4 КБ
ID:5755149Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0054.jpg
Прегледи:1
Размер:187.3 КБ
ID:5755150Натиснете снимката за да я уголемите

Име:DSC_0058.jpg
Прегледи:1
Размер:261.2 КБ
ID:5755151
                  Your conscience is all you can take to your grave.

                  Коментар


                  • #69
                    От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                    Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                    ... Върху стара мазилка, аз мажа задължително с машинна. ...
                    По този повод въпрос. На места, където се налага да се положи по-дебел пласт от машинната мазилка, кога трябва да се направи втората ръка?
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #70
                      От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                      Мазал съм до 3-4 см без проблеми, но иначе, колкто по-скоро, толкова по-добре. Веднага щом се втвърди първата, без да е изсъхнала.
                      Когато мажа с машинна, аз я нанасям на дебело с пластмасова маламашка и после обирам с мастар. Веднъж хоризонтално. Втората ръка, вертикално. Ктдето не може да се нанесе с маламашка, хвърлям, както се хвърля хоросан. Като изтегля, ако не става с една ръка, изчаквам малко и повтарям.
                      Това е хубавото на машинната. Че може и 2 мм, може и 4 см. Хоросана под 1см дебелина, нестава. Поне според мен.
                      Your conscience is all you can take to your grave.

                      Коментар


                      • #71
                        От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                        Първоначално публикуван от TigerHunter Преглед на мнение
                        ... Когато мажа с машинна, аз я нанасям на дебело с пластмасова маламашка ...
                        А каква е разликата между пластмасова и метална?
                        Ние не сме неутрални!

                        Коментар


                        • #72
                          От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                          Пластмасовата повече задържа материала. На мен ми е по-удобна. Може и с метална иначе. Не е важно да става гладко, а да се "остави" материал на стената.
                          Удобно е, и когато не става да хвърляш, за да не оцапаш и опръскаш всичко настрани.
                          Your conscience is all you can take to your grave.

                          Коментар


                          • #73
                            От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                            Да де ползвахме клечка за зъби , ние му викахме тогава да ги вкараме в пътя.Утре ще снимам банята/вече в офиса / лепена с плочки купени от Терснаб 90 година и налепени
                            94 година.

                            На мен мисълта ми е че в повечето случаи съм лепил в стари блокове.А там слягане навярно няма.

                            Този фаянс /терикот / на пода го налепих на сграда построена 1990 година и положен 1994 година и се напука в средата. Така и не стигнах до краен извод защо се напука.
                            Точно по средата на коридора по дължина.
                            Хоризонтално ли е мръднал,разлика в температурите защото е над студени гаражи не знам.

                            Говорих по телефона тези дни с Ардекс - те продават мрежа коята се настила на пода и върху нея се лепи терикот или гранитогрес. Но така и не казаха дали можеш да лепиш върху нея без фуга.
                            only 4 x 4,sim AWD

                            Коментар


                            • #74
                              От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                              Казваш, че отдолу са гаражи - значи широки помещения (полета), неповтарящи разпределението на жилищния етаж. Дали пък по средата на твоя коридор не се пада някоя масивна греда от конструкцията.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #75
                                От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                                Това плочки върху блажна боя хич не ми се вижда разумно. Едно време имаше един препарат "Дунав", той правеше боята на юфка, после измиваш с маркуч и четка. Под блажната боя имаше една неприятна за махане шпакловка - тя падаше с бормашина с четка. Сега не може да няма някакви препарати за премахване на блажна боя?
                                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X