Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

    Моята баня я ремонтирах основно преди около 10 години.Тогава майстора ме вкара в размишления с предложение да направи конструкция с гипскартон и вата /имах нужда от изолация/.Накрая се навих,защото стените бяха доста криви,банята северна,къщата ново строителство,т.е. адски студена.Е,до ден днешен го благославям в добрия смисъл на думата.Ако трябва да махаш всички плочки,ти препоръчвам този вариант.

    Коментар


    • #32
      От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

      Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
      През 1998 г. се видях малко с пари и тръгнах да си ремонтирам панелната баня, дето беше на блажна боя. С триста зора намерих едни турци, някъде от Лютви-Местановото село, те така лепиха и не са ми мръднали българските плочки (купувах години наред за жълти стотинки остатъчни партиди - по 15-20 плочки, различни цветове, утре ще пусна снимка). Ама турците бяха проблемни - работеха по някакви строежи, разпръснати, трябваше вечер след работа да ги събирам с кола, да ги карам, да чукат-блъскат до 22 часа и да ги връщам. Освен това ме водиха да крадем гасена вар, щото с хидратна не ставало...
      Ето снимки на "full-соц банята", беше вече ретро още към 1998 г. Домочадието са мързеливи, не чистят и за 20-на години гледам мухъл се е завъдил тук-там Надявам се, че може да се махне, ще пробвам (явно ще трябва аз... ). Обърнете внимание на "фугите":

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172984.jpg
Прегледи:1
Размер:222.8 КБ
ID:5754689

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172985.jpg
Прегледи:1
Размер:231.1 КБ
ID:5754690

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172986.jpg
Прегледи:1
Размер:212.5 КБ
ID:5754691

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172987.jpg
Прегледи:1
Размер:217.1 КБ
ID:5754692

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172988.jpg
Прегледи:1
Размер:220.0 КБ
ID:5754693

      А ето го гранитогреса, лепен по модерни технологиЙ, зъбчати шпакли и лепила

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:220520172989.jpg
Прегледи:1
Размер:351.9 КБ
ID:5754694
      "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

      Коментар


      • #33
        От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

        Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
        ... Обърнете внимание на "фугите": ...
        Е то с такова редене (без фуга) от аматьори (но работещи за себе си) фаянсови плочки изкараха над 30 години. Макар че може да е от значение, че в онзи случай плочките бяха лепени върху бетонен панел, а тук стената е тухла с хастарна мазилка.
        Ние не сме неутрални!

        Коментар


        • #34
          От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

          Имам един тъпичък въпрос - до каква степен факта, че старите БГ плочки са меки като халва влияе на факта, че са без фуга? Питам защото се случи непосредствено една след друга да пробивам два типа плочки - старите от БГ-Соц типа, и после "модерна" някаква италианска. Е в старите БГ перфоратора влезе като в халва, докато в новите видях бая зор. Пробивах без удар, разбира се. Ама се замислих ако е по-мека плочката възможно ли е да обира някакви леки разширения и това да не влияе на липсата на фуга?
          What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

          Коментар


          • #35
            От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

            Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
            .... старите БГ плочки са меки като халва .... после "модерна" някаква италианска...
            ВЕрвай ми, италиански плочки в България НЯМА Просто машините за формоване и изпичане щамповат отзад "Made in Italy", щото най-често са италиански. През 90-те години тука един италиано от гр.Фаенца (туй, както знаем , е родината на фаянса), потомствен (разправяше, че от 1000 години родът му се занимавал с плочки) производител и търговец на фаянс, се беше развъртял - предоставя "на лизинг с изплащане в продукция" по една машина (поточна линия) на всеки от нашите заводи и после вкарва "италиански" плочки в Германия, Франция и къде ли не. Беше ми дал една таблица за разпознаване на произхода на плочките... по размера. 15 х 15 вече не се правеха никъде, освен в БГ, 25 х 25 подови също и т.н. Аз затова си накупих изцяло български за банята - и за пода, и за стените, италианецът ми каза, че са... по-качествени от турските и индонезийски, продавани у нас за "италиански".
            "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

            Коментар


            • #36
              От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

              Те пак, че не са от Китай... Нямах кой знае какви илюзии откъде произхождат, пък и ми е все тая, честно казано. Въпроса е да са що-годе читави Там вече е на късмет.

              Между другото по темата за липсата на фуга и надигането - в апартамента ни в Княжево пода в хола беше с теракот, който просто се надигна като мокър паркет пирамидално на около метър над земята. В крайна сметка се оказа, че са редени без фуга и блока явно още уляга (баси улягането, вече 17-та година) и от там... Махнахме ги и сложихме паркет.
              What Orwell feared were those who would ban books. What Huxley feared was that there would be no reason to ban a book, for there would be no one who wanted to read one.

              Коментар


              • #37
                От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                Първоначално публикуван от swartalf Преглед на мнение
                Между другото по темата за липсата на фуга и надигането ...
                Според мен проблемът е в основата под плочките. В съветските и разни стари наши "Домашни майстори" книжки пише, че под подови плочки трябвало да се направи много качествена нивелирана замазка, че и да се армира , па да се чака да изсъхне и т.н., което никой в по-ново време не иска (и клиенти, и майстори) да прави. Подобно е и със стени в баня. При мен на първата и втората снимка се вижда как турците са рязали и пилили парчета плочки, за да "вземат завоя" (не съм им го искал аз това), а преди тях един инженер с фирма за довършителни работи ми обясняваше как трябвало да се направи мазилка на панела, за да се получи прав ъгъл между двете стени. В крайна сметка инженерът ми върза тенекия, много бил зает, но междувременно беше направил идентична с моята баня при леля ми... изкара три години и цялата ѝ стена с плочките и мазилката се отдели от панела...
                "An appeaser is one who feeds a crocodile, hoping it will eat him last." Winston Churchill

                Коментар


                • #38
                  От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                  Първоначално публикуван от Bogoljub Gagic Преглед на мнение
                  Според мен проблемът е в основата под плочките. ...
                  Като казахме основа, не можах да не се възхитя от професионализма на незнайният "майстор", който е зидал стената преди 40+ години. Зидария като слънце ...

                  Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P_20170522_162209.jpg
Прегледи:1
Размер:200.9 КБ
ID:5754750
                  Ние не сме неутрални!

                  Коментар


                  • #39
                    От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                    преди 40 г. имаше ли тухли четворки

                    Коментар


                    • #40
                      От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                      Първоначално публикуван от petkof Преглед на мнение
                      преди 40 г. имаше ли тухли четворки
                      Имаше. Единичките бяха кът.

                      Коментар


                      • #41
                        От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                        Относно чакането да изсъхне на замазката, категорично съм против. Особено ако междувременно и се ходи отгоре, изронва се и се праши обилно. На единия ден преди да си тръгна правя замазката, на следващия още на влажна но втвърдила достатъчно, лепя. Никакви фалове за над 15 години лепене така. Лепилото се свързва много по-добре с влажна и чиста от прах замазка, околкото със суха и запрашена такава. Замазка се армира, когато имаш нестабилна основа отдолу. Примерно зема. Върху плоча, за какво служи армирането? При добре спазени пропорции, без да се побайганява с двойно повече цимент, никога не се пука замазката. Дори напротив. В Италия замазките се правеха постни на цимент. За да може при евентуален следващ ремонт, да не викаш багер с чук да я троши. Замазката е за да се нивелира добре или да се дадат наклони, където е необходимо. Не да го играе втора плоча.

                        Относно мазането върху панел, също съм мазал. Но хубаво почистване и обезпрашаване на панела, контактен грунд, дори опесъчен ако е много гладък и после МАШИННА мазилка. Нарочно с главни букви. Вярвам ви, че хоросан върху панел е греОвна работа. В машинната има и фибри и лепила и е в пъти по-еластична и здрава като цяло. Има и в пъти по-добра адхезия от хоросана. Тук явно като се прочете машинна, и се мисли че ако нямаш машина, не може да се ползва. Вярно, по-тестена е и по-трудно се мята, но където хване, после трудно се копае и кабел да положиш. С вагони сме измазали на ръка, зер машините скъпи.
                        Стига и да се знае, че машинни мазилки има и на гипсова основа и за бани НЕ стават. Както и саморазливни подове на гипсова основа има.
                        Тва са мойте пет ст'инки.
                        Your conscience is all you can take to your grave.

                        Коментар


                        • #42
                          От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                          Проблемът е дебелия слой лепило.
                          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                          Коментар


                          • #43
                            От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                            Е то всяко лепило е за ,,лепене по тънкослоен способ". То и за това е замазката/мазилката, както каза TigerHunter и други по-горе и в други теми. Дебел зид, тънка мазилка, но си трябва маистор.
                            А тези простотии се правят от името на всички ни.
                            Даника
                            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                            Коментар


                            • #44
                              От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                              Хастарът не е майсторлък, но е хамалогия (кубици "киреч", за около 5лв/кв м), затова и много майстори го избягват, като разчитат на качествата на съвременните лепила, но 2+ сантиметра са вече извън и техните свойства.
                              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                              Коментар


                              • #45
                                От: Непредвиден ремонт на баня - приемам акъли всякакви

                                Ба, не е майсторлък. От 100 съвременни "майстора", над 90 са гипсокартонаджии.
                                Както и да е ...
                                Your conscience is all you can take to your grave.

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X