Обява

Свий
Няма добавени обяви.

LED - осветление на стая - как се смята?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • LED - осветление на стая - как се смята?

    Днес ме осени една идея - да осветя едно помещение с размери 4 х 4 м, с височина 2.30, с LED-ленти.

    Влязох в един квартален магазин, в който се продават такива неща, и се оказа, че продавачката беше достатъчно некомпететна, за да мучи телешки на всичките ми въпроси.

    Те въпросите бяха много, и зададени така, че поне да придобия някаква представа, обаче отговорите бяха нечленоразделни, и безсмислени.

    Та, почвам да питам знаещите, или патилите:

    - колко трябва да е силно осветлението в това помещение, при положение, че сега се осветява с една 60W крушка. Е, тъмно ми е - стаичката не е операционна зала, ама с това ламбе не стига.

    - без да имам някакъв опит - по-скоро нямам никакъв опит, реших, че поставянето в П-образна формация на около 8 метра лента в ъглите между стените и тавана - под ъгъл 45* ( така ми е най-лесно), ще върши работа.

    - видях разни лед-ленти - с означение HFLWW/W/30 - 12VDC - 7.2 W/m, и друга - HFLWW/W/60 - 12VDC - 14.4 W/m

    ето ги



    Цветната температура ме устройва - свети напълно поносимо, обаче тия ватове на метър - не мога да преценя кое е по-доброто решение за мен.
    Цената не ми харесва, но интернет-магазини - бол. На първо четене в нета - от тая сергия няма да купя, че е скъпо. Понеже не е спешно никак, мога да си поръчам от експресния али, или от всякъде из китайско, но не знам какво.

    Колко вата, респ, метра ми трябват за тая стаичка?

    Повтарям - в тая стаичка не правя очни операции, но ми се ще да е по-светличко, и по-равномерно разпределено светличкото.
    На тавана не ми харесва да ги слагам лед-лентите, но не е невъзможно - зависи от съветите ви. Предпочитам по кьошетата.

    Та това е първия въпрос.

    Втория е - какъв, аджеба, захранващ блок да взема.
    То е ясно, че трябва да покрива като мощност поставената лента, обаче - много различни - на външен вид, и на цена - устройства.

    Скъпи , евтини, още по-евтини.....

    То е ясно, че ниската цена никога не лъже, но тук става въпрос за разлика от над 100%. Не ще да е само от алчността на търговеца, и още нещо ще да има..

    Та, моля за помощ - ако някой може да удари едно рамо със съвет - ще съм благодарен.

    Прочее, те стаичките са две, но ще експериментирам с едната, пък ако се уцели, ще повторя упражнението.
    Просто не ми се ще да дам някакви пари, които може да се окаже - дадени на вятъра. То става дума за стотина кинта, ама що да е?
    Последно редактирано от Veni1; 16-06-15, 18:28.

  • #2
    От: LED - осветление на стая - как се смята?

    Аз бих взел второто,по-силното,конвьртьра поне двойно на враговете или ампеража който ми трябва и монтаж по дължината на тавана или пода с опция да изключвам през панел ако не ми трябва да вдявам.

    Никакьв критерий не съм аз обаче,мен си ме знаеш,като се замисля бих си взел и на тавана и на пода,'що па не.

    Колко ти трябва не знам,знам колко свети лампичка с щипка и педя двойни диоди за 15 кинта от Амазон,ни лумени знам ни типа на диодите,знам че като го светна и ми осветява среден размер стая пък под него мога и да вдявам ако се стигне до вдяване.Ползвам го при почистване на разни железа или да си го закача над скарата да ми свети на кИфтетата.Става и ако го мързи човек да инсталира какво да е или му трябва нещо което се мести.,включва се в контакта.

    Е сега ще ти намеря колко 14.4 лед лента се равнява на 60 вата крушка,да се ориентираш поне колко свети на метър.

    Тия снимки на проекти нямат ли,как го продават това,на гол такова???
    TOYOTA SEQUOIA ‘11
    W140 S420 '99

    Коментар


    • #3
      От: LED - осветление на стая - как се смята?

      http://www.theledlight.com/flexible-...mparisons.html

      метьр са 860 лумена на 60 диода,това свети майка,и за таковане ще става

      http://feroled.com/how-to-choose-fle...-strip-lights/
      TOYOTA SEQUOIA ‘11
      W140 S420 '99

      Коментар


      • #4
        От: LED - осветление на стая - как се смята?

        Първоначално публикуван от BENZBOSS Преглед на мнение

        метьр са 860 лумена на 60 диода,това свети майка,и за таковане ще става
        Брат ми, то това, таковането, по спомени, и на тъмно ставаше...
        Пък от втория линк инфото е хубаво, ама е за обща култура..

        Значи, да приемем, че това е каюткомпания - с тия размери. Идеята е да мога да си уцеля кИфтето, без да набода на баджанака пръстите, примерно. И да си различавам ракиената чаша от тая с лимонаТата...

        Е сега ако ми извадиш един пример от твоето ежедневие, това ще е отговора.
        Ама не ми трябва да е къдраво и рошаво, и да е суперхайтопбасимаматаякатаработа, а светилце такова някакво...

        Коментар


        • #5
          От: LED - осветление на стая - как се смята?

          60 Вата крушка е преко сили 1500 лумена.
          Ти си смятай натам.

          Коментар


          • #6
            От: LED - осветление на стая - как се смята?

            Не е точно по въпроса ти - но тия икейските правят ден. А две или три съвсем.
            Имам и ленти над плота в кухнята - по-слабо идва някак си.
            И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

            Коментар


            • #7
              От: LED - осветление на стая - как се смята?

              Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
              60 Вата крушка е преко сили 1500 лумена.
              Ти си смятай натам.
              Тоя отговор силно ме устройва.
              Дай формулата, по която го смяташ, моля.

              Първоначално публикуван от turtey Преглед на мнение
              Не е точно по въпроса ти - но тия икейските правят ден. А две или три съвсем.
              Имам и ленти над плота в кухнята - по-слабо идва някак си.
              Не, икейските решения не са добрите решения за мен - търся бюджетен вариант.
              Последно редактирано от Veni1; 16-06-15, 19:11.

              Коментар


              • #8
                От: LED - осветление на стая - как се смята?

                Едните ленти са с 30 диода на метър, другите с 60, от там идват разликите в лумените и ватовете. Захранване си вземи от скъпите, установих го, като изхвърлих две от "по-евтините". Лепиш ги по периметъра на стаята на десетина см. под тавана (предполагаемо бял), успоредно на стената или с наклон към тавана - да светят с отразена светлина. Осем метра стигат. Препоръчвам топла светлина.Моите са на цена 17 лв.метъра. Имай в предвид, че ако ти е тъмно в момента, още една 60 ватова крушка е около левче!
                Поздрави.
                Щирлиц вървеше по улицата и видя бояджия, който замазваше всички нецензурни думи по стените.
                “Аха, модератор“, помисли си Щирлиц !!!

                Коментар


                • #9
                  От: LED - осветление на стая - как се смята?

                  Мдааа, Ники, точно това е дилемата - или леФче и половина за ламба с фасунка, или стотина кинта за същия ефект...

                  Май почвам да стъпвам на земята...

                  Коментар


                  • #10
                    От: LED - осветление на стая - как се смята?

                    Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                    Мдааа, Ники, точно това е дилемата - или леФче и половина за ламба с фасунка, или стотина кинта за същия ефект...
                    Стотина не знам дали ще те оправят.

                    Това е ефектът от 2 м светодиодна лента със 120 диода/м, 9W / м.

                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:P1030772.JPG
Прегледи:1
Размер:45.8 КБ
ID:5666905

                    Върши работа за локално осветление и се върза на около 70-80 лв, което определено е по-евтино от варианта няколко броя от ИКЕА, но сравнено с 2 ламБи с фасунга ...
                    Ние не сме неутрални!

                    Коментар


                    • #11
                      От: LED - осветление на стая - как се смята?

                      Първоначално публикуван от Veni1 Преглед на мнение
                      Тоя отговор силно ме устройва.
                      Дай формулата, по която го смяташ, моля.



                      Не, икейските решения не са добрите решения за мен - търся бюджетен вариант.
                      https://www.google.bg/url?sa=t&rct=j...2CnKNkHUIUgAYg

                      Коментар


                      • #12
                        От: LED - осветление на стая - как се смята?

                        Вени , а що трябва да е с ленти ...не може ли с това Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка3049.jpg
Прегледи:1
Размер:135.2 КБ
ID:5666906 сложих такова в кухнята и дори и през плафона свети много добре .
                        На нас клиренс ни трябва , не скорост

                        Коментар


                        • #13
                          От: LED - осветление на стая - как се смята?

                          Отличен отговор.

                          Чавдаре, благодаря!

                          Идеята ми беше за амбиентно осветление, но ми се ще да похарча два-три лева с прогнозируем резултат, отколкото стотина - с неясен.

                          С тия светлинки на снимката жена ти доволна ли е - една салата може ли да се нареже, без да се пореже, и да мрънка, че и е тъмно?
                          Субективна оценка търся..

                          Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
                          Почвам да чета.
                          Благодаря, Пенчо.


                          Първоначално публикуван от aldr Преглед на мнение
                          Вени , а що трябва да е с ленти ...не може ли с това [ATTACH=CONFIG]808401[/ATTACH] сложих такова в кухнята и дори и през плафона свети много добре .
                          Сашо, идеята да е с ленти е, за да стане по-разпределено осветлението. Аз за това се дърпам от още няколко лампи, сложени тук-таме.
                          Благодаря ти.

                          Коментар


                          • #14
                            От: LED - осветление на стая - как се смята?

                            Вени линковете които изкопах с телефонЯ са си баш за обща култура,колко метра се слагат,от кой модел колко светят и кой модел какво прави.Аз ако ти дам примери от моята работа.......ще са от скъпите примери,че сменящ крушки скубе тук $50.00 на час и не им излиза сметката да ги сменя утре пак или да купи 3 за лев за проба.20 долара на диод,да го бие с чука ако иска или да си го монтира у ваната,гаранция 2-3 години и къш,следващия.

                            Тия на твоята снимка са 5050 модела или най-светещите,с прости думи осветява много яко,но пък няма как да сложиш десетина метра ленти,че не държали толкова.Според мен не само салата ще видиш и то от метър дистанция та не ти трябва да е нагъчкано с диоди,и от по-разчекна тия модел става,а не диод до диод.

                            Дебна ти темата,аз съм на същия курец - на жената гардероба в един момент се оказа 4 на 3 метра кубче с една яка крушка на тавана само,чудя се къде какво да бодна та да няма Няма ми гащите / моите де,нейните са ясно,все моите ги няма /.

                            Поне ми е ясно,че ти твоя проект ще го завършиш преди моя ммммммм ще цицам от извора,пиши какво си решил и дай снимки после,че без гащи ще ме пусне да си ходя.
                            TOYOTA SEQUOIA ‘11
                            W140 S420 '99

                            Коментар


                            • #15
                              От: LED - осветление на стая - как се смята?

                              А и 60 вата крушка ти дава долу горе 800 лумена.
                              TOYOTA SEQUOIA ‘11
                              W140 S420 '99

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X