Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

    Отварям тази тема защото тази сутрин отново се зарадвах на две изгоряли(енергоспестяващи) естественно, или са със изтелка гаранция, или съм я погубил някъде.Допълнително че,след като отидеш в магазина да направиш рекламация те гледат като извънземно.
    Бактисах вече от енергоспестяване!!!

  • #2
    От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

    Аз минах на светодиодни ленти и рахатясах.

    Коментар


    • #3
      От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

      Да беше питал. Има писано из Форума.

      Към момента има два вида лампи които си струва да купуваш.

      1. Диоди с ефективност над 80lm/W и CRI > 80 - за навсякъде.
      2. Халогенни - там където искаш максимално цветопредаване и комфорт (вкл. регулиране) и си склонен да се примириш с 10х консумация и жега спрямо диодите

      Компактните луминисцентни тръбички, независимо от формата и производителя бяха, са и си остават боклук. Обикновените крушки с жичка, които не са халогенни, нямат никакво предимство пред халогенните, освен това вече ги правят като за последно и са много зле - горят бързо и светят както си искат.

      Коментар


      • #4
        От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
        Отварям тази тема защото тази сутрин отново се зарадвах на две изгоряли(енергоспестяващи) естественно, или са със изтелка гаранция, или съм я погубил някъде.Допълнително че,след като отидеш в магазина да направиш рекламация те гледат като извънземно.
        Бактисах вече от енергоспестяване!!!
        Хм. Гаранцията на тези крушки е 2 години(естествено трябва да си я пазиш като за всеки друг гаранционен продукт).
        Както и да го погледнеш за тези 2 години ще изгориш поне 4 обикновени крушки - ако са по 1 левче... - са ти 4 лв (ако приемем, че енергоспестяващата ти е 8 лв, полвината вече е изплатена)

        От енергоспестяването. Да приемем че 20W енергоспестяваща е равна на 100W обикновена. Ако тези 100W ти светят по 5 часа на ден са ти 500W х 30 = 15000W месечно Х 12 = 180 000W годишно х 2 са 360 000W за 2 години (колкото е гаранцията на енергоспестяващата)
        За тези 2 години енергоспестяващата круша ще изразходи 5 пъти по малко - 360 000 / 5 = 72 000W

        Като го обърнем в пари:
        360kWh X 0.20ст = 72 лв с ДДС
        72kWh X 0.20ст = 14,14 лв с ДДС

        Това ти е разхода за 2-та вида крушки за 2 години и то това е за 1 крушка, ако в вас святкаш 5...

        Ако минеш пък на LED тогава разхода ти пада на 10W дето свети като 100... А разхода ти пада на 36kWh за 2 години или 7 лв...

        Коментар


        • #5
          От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

          Аз купих енергоспестяващи от кварталния магазин. Пише Филипс, по 3 лв парчето бяха. На опаковката пише 10 години гаранция. Та сложих три такива в хола и надписах датата - ноември 2011. Скоро ще навършат 4 години, а още работят. Купих и за кухнята - някакви измислени по 5-6 лв парчето. След 2-3 месеца изгоряха. Замених ги със същите Филипс и те към 2 години си карат. Всъщност Филипса 14W светят по-силно и приятно топло от другите по-скъпи ментаци, които са 18W.

          В другите стаи си карам с нажежаемите. Но тях май вече само в братски Китай ги правят и карат от две седмици до два месеца.

          С нетърпение очаквам да поевтинеят светодиодните и да си сложа навсякъде от тях.
          Nissan Terrano 2,7 TDI

          Коментар


          • #6
            От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

            Разбирам обаче ми писна вече.Няма надделяване.Най дразнещото е както казах във разправията със търговците.
            Имам в двете си къщи над 50 крушки енергопестяващи и поне още толкова лунички светодиодни.
            Мога ли да пазя на всичките гаранциите??? Абе сложна работа !
            Купувал съм всякакви,скъпи евтини.
            Съгласен съм със сметките, ама ако ти се налага всеки месец да си тровиш нервите.......егаси икономията.
            Башка дето ще ти изгори по празниците да си на тъмно.
            Друго си е като имаш един куп под ръка.
            Ще се наложи да си живея като индианците!

            Блазе им на търговците !

            Коментар


            • #7
              От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

              Изглежда падна качеството. Моите са osram - старите светят от години, а новите горят след 2-3 месеца.
              Но няма да се върна на старите, не заради икономията, а заради честата подмяна.
              Сега купувам диодни v-tac и нямам оплаквания, а първите ги купих преди 2 години и повече.
              Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

              Коментар


              • #8
                От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                Първоначално публикуван от Ясен Преглед на мнение
                Да беше питал. Има писано из Форума.

                Към момента има два вида лампи които си струва да купуваш.

                1. Диоди с ефективност над 80lm/W и CRI > 80 - за навсякъде.
                2. Халогенни - там където искаш максимално цветопредаване и комфорт (вкл. регулиране) и си склонен да се примириш с 10х консумация и жега спрямо диодите

                Компактните луминисцентни тръбички, независимо от формата и производителя бяха, са и си остават боклук. Обикновените крушки с жичка, които не са халогенни, нямат никакво предимство пред халогенните, освен това вече ги правят като за последно и са много зле - горят бързо и светят както си искат.
                Има и:
                3. Диоди с CRI>90, за там където не можеш да се примириш с 10x консумация и жега на халогенките. Комфорта практически е същия.

                Има един много лесен тест за това какви са диодите (просто прилични или перфектни) - сдобивате се с чиния пържени картофки, изпържени до леко оранжев оттенък, виждате как изглеждат под светлината на халогенка или обикновена крушка. После отивате в съседната стая да видите как изглеждат под диодно осветление. Ако няма забележима разлика или тя е почти незабележима - честито, сдобили сте се с диоди с CRI 90+.

                Вкъщи в дневната съм с такива:
                http://www.bridgelux.com/wp-content/...2014.02.03.pdf

                По-точно: BXRC-27G1000-B-xx

                Това е варианта с CRI 90. Има и вариант с CRI 97. Познай кога ще сложа халогенки/обикновени крушки на друго място, освен в печката и микровълновата фурна.


                ПП: Енергоспестяващите (CFL) умряха. Освен на доизживяване не си струват в никое отношение, даже и като цена напоследък.
                Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                Коментар


                • #9
                  От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                  Купувам си светодиодни от Руси - 2R. Имал съм случаи да даде дефест-сменят ги без проблеми, без да им представям гаранционна карта или опаковка. Светят добре, по-рано купувах лунички от Китай, нямах гаранция и тогава бях доволен. След нова година отново ще си досменя осветлението с такова от 2R.
                  Човешко е да се греши... Но това че грешиш, още не означава, че си станал ЧОВЕК!

                  "Когато някой не може да направи нещо, поради недостатък на сили, той вини за това случая."

                  Коментар


                  • #10
                    От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                    Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                    ПП: Енергоспестяващите (CFL) умряха. Освен на доизживяване не си струват в никое отношение, даже и като цена напоследък.
                    Те никога не са били истински живи.

                    На светодиодите им липсва само едно от качествата на халогенната лампа - промяната на цветната температура заедно с мощността. Това имах предвид под комфорт, ама то е само последния щрих към щастието.

                    Тестът с пържените картофки е много добър.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                      Аз минах направо на диодни и съм много доволен Натиснете снимката за да я уголемите

Име:Снимка2944.jpg
Прегледи:1
Размер:135.6 КБ
ID:5632180...особенно тия малките , светят чудесно.
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • #12
                        От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                        Първоначално публикуван от Петьо Джартов Преглед на мнение
                        Разбирам обаче ми писна вече.Няма надделяване.Най дразнещото е както казах във разправията със търговците.
                        Имам в двете си къщи над 50 крушки енергопестяващи и поне още толкова лунички светодиодни.
                        Мога ли да пазя на всичките гаранциите??? Абе сложна работа !
                        Купувал съм всякакви,скъпи евтини.
                        Съгласен съм със сметките, ама ако ти се налага всеки месец да си тровиш нервите.......егаси икономията.
                        Башка дето ще ти изгори по празниците да си на тъмно.
                        Друго си е като имаш един куп под ръка.
                        Ще се наложи да си живея като индианците!

                        Блазе им на търговците !
                        Ами тои по скоро проблема ти е гаранция-търговец отколкото с крушките...

                        Но при 50 крушки = 50 по 360kWh = 18 000 лв с ДДС
                        при алтернатива 72 х 50 = 3600 лв с ДДС
                        Излиза, че имаш един резерв от 14 бона за крушки

                        Коментар


                        • #13
                          От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                          Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                          Има и:
                          3. Диоди с CRI>90, за там където не можеш да се примириш с 10x консумация и жега на халогенките. Комфорта практически е същия.
                          От къде ги взимаш?
                          И азъ вамъ г~лю: просите и дастсѧ вамъ: ищите, и ωбрѧщете: толцыте, и ωтверзетсѧ вамъ: всѧкъ бо просѧй прiемлетъ, и ищѧй ωбретаетъ, и толкоущемоу ωтверзетсѧ

                          Коментар


                          • #14
                            От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                            Какво е това CRI и защо е важно, да е повече от 90?
                            Аз имам няколко (5-6) на Vivalux и V-tac. Между 2,5 и 6W, E-14 и Е-27.
                            Досега нямам проблеми с тях.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Преминавам на старите крушки с нажежаема жичка.

                              Color Rendering Index. Показва колко спектърът е близък до спектъра на нагрято до висока температура твърдо тяло. За нажежаемите жици по определение е 100, те са по същество нагрято до висока температура твърдо тяло. Небесното светило също е 100, нищо че не е твърдо.

                              Диодите с нисък CRI сами по себе си може да изглеждат бели и да имат някаква приемлива цветна температура, но изкривяват цветовете на околните предмети и създават други недостатъци на виждането. Крайният резултат често е недобро виждане на контурите и умора на очите.
                              Последно редактирано от Ясен; 29-12-14, 17:39.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X