Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Гръмоотвод

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Гръмоотвод

    Привет ! Има писано по въпроса за мълниезащита в други теми , но за жалост не ми решава проблема .

    Положението е следното : предстои ми изграждането на покрив на вила на 1 100 м. надм. височина.
    Покривът е двускатен , с обща площ 140 кв.м. , с термопанели лежащи на метална ферма .
    Панелите са изработени от LT ламарина с ПВЦ покритие , а като материал и площ са доста привлекателна за и без друго нелипсващите мълнии в планината.

    Въпросите ми са следните :

    1.Един гръмоотвод на покрива достатъчен ли ще е ( всеки скат е правоъгълник с размери 12/6 м.).
    2. Как и от какво да изработя заземителния кръг/кръгове , какво да замервам и какви допустими граници на съпротивление да "гоня" ?

    Работата с метали и метални конструкции е детска игра за мен , ама пусто електричество не ми е силна страна

    ..та моля , който е запознат с проблема да помага .
    Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

  • #2
    От: Гръмоотвод

    При мен го направиха с така наречен мълниеотводен проводник, минаващ по билата, четирискатен е покрива 140 кв.м.

    Ето примерна снимка:

    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:kontaktna-oprema-5-1_resized_large.jpg
Прегледи:1
Размер:30.2 КБ
ID:5538607

    Същия проводник заобикаля стрехите, по стената надолу и е свързан с предварително забития в земята заземяващ кол, закупен готов.
    The Flat Earth Society has members all around the globe.

    Коментар


    • #3
      От: Гръмоотвод

      И при нас е така, само че покрива е бетонна черупка:

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0616.JPG
Прегледи:1
Размер:519.4 КБ
ID:5538611

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0617.JPG
Прегледи:1
Размер:516.6 КБ
ID:5538612

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0618.JPG
Прегледи:1
Размер:575.0 КБ
ID:5538613

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:IMG_0619.jpg
Прегледи:1
Размер:47.0 КБ
ID:5538614

      За съпротивлението:
      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p0010.jpg
Прегледи:1
Размер:199.2 КБ
ID:5538623

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p0011.jpg
Прегледи:1
Размер:138.0 КБ
ID:5538624

      Натиснете снимката за да я уголемите

Име:p0012.jpg
Прегледи:1
Размер:163.7 КБ
ID:5538626
      Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
      Из "Златния телец"

      Коментар


      • #4
        От: Гръмоотвод

        Благодаря

        Сега два уточняващи въпроса :

        1. Виве , на покрива с един гръмоотвод ли сте ?
        2. До Коко : при заземяването има ли значение на каква дълбочина са забити коловете или просто до там , че да вкарам съпротивлението в нормите ? Щото все пак ми трябва поне ориентировъчна дължина. То знам , че зависи от почвата , ама от 1 м. надолу е скала .
        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

        Коментар


        • #5
          От: Гръмоотвод

          Няма гръмоотвод, този проводник обикаля билата и крайщата на покрива и сам по себе си е гръмоотвод. Обърни внимание на снимките на Коко, и при него е така. Заземяването е към 2м. кол - винкел поне 50х50, поцинкован, подострен отдолу, като след като го забиха замериха заземяването.
          The Flat Earth Society has members all around the globe.

          Коментар


          • #6
            От: Гръмоотвод

            Аха , сега ми стана ясно

            За баш вида на проводника ще се разровя да проверя , щото от години имам два-три кангала с проводник от енергото за жиците - усукани алуминиеви телове с централен стоманен тел , евентуално да го ползвам него.
            Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

            Коментар


            • #7
              От: Гръмоотвод

              Стандартното, което се продава е около 1.50м кол от винкел със заварена към него шина ~40-45/4, също към 2м. Ако дълбочината е само 1м, може да забиеш 2-3 кола и да ги вържеш заедно. Ако ти се занимава по-задълбочено , има вариант със закопаване на медна ламарина 100/50см, на дълбочина 30см под повърхността, на ръб. След засипването периодично поливаш мястото за по-добра проводимост.
              Чужбина - това е митът за задгробния живот. Който попадне там, не се връща.
              Из "Златния телец"

              Коментар


              • #8
                От: Гръмоотвод

                Ако искаш да си по-наясно с нещата - > НАРЕДБА № 4 от 22.12.2010 г. за мълниезащитата на сгради, външни съоръжения и
                открити пространства
                Нещото, на което трябва да обърнеш специално внимание:
                1. всички метални части по-покрива се заземяват задължително
                2. при определена дебелина металното покритие може да изпълнява ролята на мълниеприемник
                3. токоотводите (спусъците от покрива) и металната мрежа (ако се избере такъв вариянт) могат да са от арматурно желязо мин. ф8 със заварка мин 8 см двустранно
                4. заземителните колове е по-добре да са с дължина 1,5м но 63/63/6 поцинковани - по наредба се набиват на 3м от къщата -за да не попаднат в мека пръст на обратен насип и 3м един от друг
                5. набиват се достатъчно за постигане на необходимото съпротивление
                6. ако обединяваш заземлението и мълниезащитата трябва да търсиш норма от 10 ома на заземителните колове
                и други тайни .... ама на вино и мезе
                п.п. припикаването и соленето на коловете при положение, че го правиш за себе си е ЗАБРАНЕНО

                Коментар


                • #9
                  От: Гръмоотвод

                  #7и #8 задължително трябва да ги следваш. Без сол и др. го...на, гони под 7-8 ома, максимално без разглобяеми връзки(болт-гайка).
                  А тези простотии се правят от името на всички ни.
                  Даника
                  Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                  Коментар


                  • #10
                    От: Гръмоотвод

                    Мда,гони се нужното съпротивление а не дълбочина,скоро придобих проф.квалификация която ми дава право да правя такива замервания,макар че досега единствените такива съм правил за нуждите на фирмата в която работя.

                    п.п Цената на медната плоча няма да ти хареса,а и размерите и дебелината са предизвикателство и принципно при нас ги има в КЦМ Пловдив !До медна плоча се прибягва обикновенно след не добри резултати с коловете !И както ти е казал Веско по горе сол слагай само ако искаш да се отървеш от обекта и гониш срок,за теб не е нужно да го правиш !

                    Алуминий на гръмоотвод не съм виждал да се използва,вероятно няма да устиска по ток при пряко попадение ,още повече че съединението между кола и алуминиев проводник няма как да стане
                    Последно редактирано от Roninn; 18-11-13, 22:10.
                    Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                    Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                    Анатолий Пейчинов o8875о9815
                    https://dvrbg.com/

                    Коментар


                    • #11
                      От: Гръмоотвод

                      На времето правех щирове за гръмоотводи за един приятел та от него знам дължината на щира минус 20% на 45 градуса това е полето което ефективно защитава един щир .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Гръмоотвод

                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение
                        .....

                        п.п Цената на медната плоча няма да ти хареса,а и размерите и дебелината са предизвикателство и принципно при нас ги има в КЦМ Пловдив !До медна плоча се прибягва обикновенно след не добри резултати с коловете !И както ти е казал Веско по горе сол слагай само ако искаш да се отървеш от обекта и гониш срок,за теб не е нужно да го правиш !

                        Алуминий на гръмоотвод не съм виждал да се използва,вероятно няма да устиска по ток при пряко попадение ,още повече че съединението между кола и алуминиев проводник няма как да стане....
                        Цените в КЦМ-то ги знам Ама ако се наложи ше опра и до тях .

                        Иначе алуминиевия проводник си е с бая голямо сечение . Контактна "щирокоплощна" поцинкована скоба няма ли да свърши работа ?
                        Макар че има евентуален друг проблем : чувал съм от електричари ,че при мълния се случва алуминиевия проводник да се топи като лед на слънце , независимо от сечението. Ако е меден - с какво сечение трябва да е ?
                        Топлата вода е открита случайно само първия път . Всички последващи опити за нейното преоткриване са умишлени , упорити и целенасочени.

                        Коментар


                        • #13
                          От: Гръмоотвод

                          Всичко е от ф8 нагоре.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Гръмоотвод

                            На един обект не можахме да постигнем шестнадесет ома на четирте заземителни кола. Слагахме всякакви химии и пак не. Накрая изкопахме изкоп около цялата сграда. В него положихме арматурно желязо и свързахме четирте кола. Получи се нещо като "фарадеев кафез"

                            Коментар


                            • #15
                              От: Гръмоотвод

                              Владо, предполагам си наясно , че задачата е въпрос на конкретно техническо решение.Обикновено се избира между двата варианта -с AlMgSi проводник или системите с кръгово действие без проводници/ с изпреварващо действие/.Решава се дали са необходими и гръмоотводни пръти на покрива-тук се отчитат и околните дадености.В зависимост от обекта, различно е излизала сметката. Искам да кажа , да се обърнеш към специализирана фирма ,която да ти разработи схемата. Първият вариант и ти после може да си го монтираш.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X