Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

    Навярно 'ентусиасткото' решение с водата все пак е най-евтиния (това все пак не значи, че е икономически изгоден или евтин като цяло) вариант... Едва ли закупуването на няколко тона химия, съхраняването и, циркулацията и топлообмена би излязъл по-евтино от десетки хиляди лева... Ето - например Амониевата селитра има голям охлаждащ ефект ако я хвърлиш във вода (ползва се и при 'ентусиастки', но ефективни хладилници за бира по плажа)...
    Обаче едва ли би искал да сложиш няколко тона селитра до къщата си Пък и едва ли можеш да получиш разрешение за това...
    Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
    Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

    Коментар


    • #47
      От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

      Нямам нищо напротив селитрата. Всичките обсъдени химии са опасни на нивото на готварска сол. Което не е много, но си иска технологията. Ама то и водата си иска технологията, нали за затова давам други идеи.
      Солите и торта не е добре да се изпускат. Заивси от мястото, но почти винаги ще има щети от тонове сол.

      Коментар


      • #48
        От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

        Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
        Нямам нищо напротив селитрата. Всичките обсъдени химии са опасни на нивото на готварска сол. ...
        Нямах предвид само замърсяването...
        Имах предвид, че например един тон амониева селитра ако думне може да срине къщата и половината квартал покрай нея
        Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
        Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

        Коментар


        • #49
          От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

          Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
          Нямах предвид само замърсяването...
          Имах предвид, че например един тон амониева селитра ако думне може да срине къщата и половината квартал покрай нея
          Тя не думва току така, без нарочно да я накараш, със съответните средства за целта.
          Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

          Коментар


          • #50
            От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

            Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
            Тя не думва току така, без нарочно да я накараш, със съответните средства за целта.
            Разбира се, че има 'ускорители', но и така може да ти думне амониева селитра...
            Един битов пожар е достатъчен...
            Примери - колкото щеш (например кораба с амониева селитра в Тексас 1947г)...
            Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
            Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

            Коментар


            • #51
              От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

              Битов пожар сам по себе си в общия случай не е достатъчен. Трябва още доза човешка глупост при складирането и съхранението.

              Онова в Тексас е било смесено с петролено желе, колофон, парафин и глина. + още кой-знае какво, налично върху тоя кораб. Отделно говорим за хиляди тонове складирани в кораб, което също допринася. Отделно пожара е горял час и 12 минути преди да се случи експлозията. Тоя сценарии е твърде малко вероятен в домашни условия.

              Ако беше толкова лесно, амониевата селитра щеше да е под регулаторен режим като за експлозив, а не като за изкуствена тор.

              ...не че това всичкото има отношение към темата де.
              Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

              Коментар


              • #52
                От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

                Първоначално публикуван от sparkybg Преглед на мнение
                Ако беше толкова лесно, амониевата селитра щеше да е под регулаторен режим като за експлозив, а не като за изкуствена тор..
                В доста държави това е така... (разбира се не става въпрос за дребни количества, като да си наториш цветето или двора)..
                Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                Коментар


                • #53
                  От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

                  Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                  В доста държави това е така... (разбира се не става въпрос за дребни количества, като да си наториш цветето или двора)..
                  В доста държави е под регулаторен режим, но не като за експлозив, ако не говорим за амонит и подобни, произведенеи изначално за ползване като експлозив. Това ми беше мисълта. То в много държави и най-елементарни и безобидни химии са под регулаторен режим.

                  Просто не е толкоз лесно да го думнеш, еле пък ако не искаш да думва. Един вид, трябва да се прояви упоритост. Но пък казват човешката глупост е най-добрата илюстрация на безкрайността на вселената, та невъзможни неща няма.
                  Интернет експлорър: Безплатно предоставян от Майкрософт тул за сваляне на браузер по избор.

                  Коментар


                  • #54
                    От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

                    Първоначално публикуван от slowtraveler Преглед на мнение
                    Нямах предвид само замърсяването...
                    Имах предвид, че например един тон амониева селитра ако думне може да срине къщата и половината квартал покрай нея
                    Много популярна литература си чел, но повърхностно. Достъпната селитра е стабилизирана, което влошава още повече трудното и детониране. И да не е, тя е във воден разтвор. Ще е невъзможно да изпариш десетина тона вода с пожар, който да остане незабелязан.
                    При поставяне в пламък селитрата не гърми, а се разлага.

                    Въпрос по темата е дали въобще има хляб в идеята за кристализация на разтвори.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Отопление със слънчева енергия и топлинен акумулатор

                      Не споря, че Девня предлага и стабилизирана (САС) и за нея режима е по-облекчен (като за окислител)... Но има и други производители, които предлагат не толкова стабилизирани продукти...
                      Според MSDS дори и стабилизираната селитра експлодира при определени условия, и се самовъзпламенява при повишена температура (около 235С според сертификат на Агрополихим)...
                      Да - не и във воден разтвор

                      Но в конкретното приложение се връщаме отново в басейн/резервоар....
                      И то с много по-строги ограничения отколкото ако басейна е воден (опасност и от химическо замърсяване)...
                      И по-скъп заради допълнително закупуване на химията...
                      Колко години бихме експлоатирали такава система за да 'има хляб'?
                      До тук - ако вземем например 10т амониева селитра - 8000лв + басейн и карантийки ~ да кажем 20х.лв...
                      На година сезона излиза ли ви повече от 1000лв за отопление? Да кажем - 2х.лв... Т.е. след 10 години ще сме изплатили системата дори и да няма абсолютно никакви допълнителни разходи - например циркулационни помпи (да не забравяме, че амониевата селитра е окислител) , загуби от пропуск в системата, химически реакции, ремонти и т.н.
                      За мен този вариант е загубена кауза с неясен резултат...
                      Вече съм неактивен в този форум и не го следя.
                      Но съм насреща през алтернативни средства за комуникация (други форуми, телефон), ако има въпроси по обсъжданите тук теми.

                      Коментар

                      Активност за темата

                      Свий

                      В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                      Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                      Зареждам...
                      X