Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Помпа за напояване

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Помпа за напояване

    Здравейте!
    На село помпата която имаме - мисля, че е Вида 3 си е затръгвала.Гледах помпи и се спрях на силно бюджетен вариант плод на българо китайската дружба - Райдър.Понеже водата ми малее се спрях на 2 варианта с дебит 120л./мин и 210 л/мин.Втората която е с дебит 210л/мин. на входа и изхода е 1" 1/2.
    Не ми е ясно ако редуцирам входа и изхода да станат на 1",дебитът ще падне ли и той с 30% грубо или това няма значение и ще се запази на 210л.От тази редукция ще се товари ли много помпата?Не ми се иска да променям досегашната инсталация за да може ,като ремонтирам Вида 3 да ми остане като спасителен вариант ако китаеца се предаде.Добрата новина е че китайчето е с фибър ,ще се спася от лоената набивка.
    Знам, че много от вас ще скочат че това не е добър вариант за помпа но пари за Грундфос и Вило няма ,пък и има вариант индийците да я шамаросат - така поне няма да ме е яд.Ако някой използва райдър нека сподели впечатления.

  • #2
    От: Помпа за напояване

    Оправи си Видата. Най-много да иска работно колело. То ще е една трета от цената на Райдъра, а пък той е с пластмасово такова. Смятай кое ще изкара повече.

    Коментар


    • #3
      От: Помпа за напояване

      Първоначално публикуван от Паджеровод Преглед на мнение
      Оправи си Видата. Най-много да иска работно колело. То ще е една трета от цената на Райдъра, а пък той е с пластмасово такова. Смятай кое ще изкара повече.
      На същото мнение съм, имаш 2 лагера на Видата. Смяната им е елеметарна, но си трябва техника.
      Бизнеса е проста работа, ама не е за прости хора !!!

      Коментар


      • #4
        От: Помпа за напояване

        Аз видата ще я оправям ,но ще остане за резерв.Интересувам се за райдъра - идеята е да живне малко дебита.

        Коментар


        • #5
          От: Помпа за напояване

          При намаляване Ф на тръбите, пада и дебитът. С колко е трудно да се каже, защото зависи и от напора на помпата. Няма опасност от претоварване, ако намаляваш на нагнетателната страна, от смукателната е по-добре да си е предписания, защото там е по-чувствителна, започват кавитации и скапват помпата по-бързо.

          Коментар


          • #6
            От: Помпа за напояване

            Намаляването на дебита разтоварва помпата и употребената мощност е по-малка. В случая смятай всичко наполовина.

            Коментар


            • #7
              От: Помпа за напояване

              Прекомерното "разтоварване" на помпата може да бъде и вредно. Справка Дроселиране на центробежна помпа.
              LZ1UFS

              Коментар


              • #8
                От: Помпа за напояване

                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                Намаляването на дебита разтоварва помпата и употребената мощност е по-малка. В случая смятай всичко наполовина.

                Та колко казваш ще консумира ел.мотор 1 кв. като е разтоварен, примерно?
                ТЛК 80 4,2ТД-95г

                Коментар


                • #9
                  От: Помпа за напояване

                  Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                  Намаляването на дебита разтоварва помпата и употребената мощност е по-малка. В случая смятай всичко наполовина.
                  Не е ли много 50% , аз си го сметам по бабешки и си мисля ,че прехода от 1.5 към 1 са 33,33% загуби ,т.е 210 - 33,33% ->140л/м.Може и да греша.
                  Понеже споменавате за напора ,производителя е посочил това:
                  Захранващо напрежение: 230V / 50Hz
                  Мощност: 750 W
                  Обороти: 2900 мин-1
                  Максимална смукателна височина: 9 м
                  Максимален дебит (Q) макс.: 210 л/мин
                  Максимален напор (H) макс.: 5 - 20 м
                  Максимално работно налягане: 10 bar
                  Макс. температура на водата: +80 C
                  Диаметър на щуцера на смукателната тръба - 1.5"
                  Диаметър на щуцера на нагнетателната тръба - 1.5"
                  Незнайно защо тази с по големия дебит я продават по евтино от другата, която е с 120л.м. и е 1"/1".

                  Коментар


                  • #10
                    От: Помпа за напояване

                    Тази смукателна височина 9м да не те заблуди и да вдигнеш помпата на 9м. Даже след като намалиш смукателния диаметър, ако имаш колена и сложиш смукателя, на повече от 5-6м няма да засмуче, а ако засмуче много бързо ще се прецака помпата. Както казаха колехите по-горе се получава кавитация, която съсипва бързо турбинното колело. И аз ползвам Вида 3. Доволни сме, но най-трудно е подмяната на лагерчетата, особенно към турбината. Самото турбинно колело е на резба и трудно се развива, даже се оскубва резбата. Първия път счупих входящия отвор на турбиннто колело. Пуснах така помпата и си работи, но дебита и намаля. Миналата година пак мъка при вадене на турбинното колело, само че вече беше счупено, а аз си намерих в скрап и сложих "новото" Сега нямам проблеми, но чакам пак да се обади помпата. Не знам колко години е работила помпата, но вала беше износен на 15,5мм около лоената набивка. Аз направих втулка и я набих на вала, който е почети 20мм. Лоената набивка си пуска по-малко и постоянно се притяга, ще видим до кога ще кара.
                    Не се лъжи с тези китайски помпи, не мисля че ще извади този дебит, който вади видата. То и мощността на видата 1,1КВ. По-добре си намери още една вида втора ръка и ревезирай нея.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Помпа за напояване

                      По вторичните изпадат читави български "виденки". Аз от там съм си напазарувал 2 резервни .
                      Без цигари и алкохол ще съм най здравия труп в гробищата .

                      Коментар


                      • #12
                        От: Помпа за напояване

                        Написах едно дълго нещо и ми даде грешка,та накратко имах вида 4 ,в чудо се видях последните години,подмени съм всичко по нея освен статора и външното тяло,лагери центробежен,ключ,кондензатор,боядисах от вън и вътре,всички болтове от неръждавейка,ново работно колело,сауника нов,шпилките от неръждавейка.....Проблеми постоянно със сауника,набиване на пръстен от неръждавейка....Взех райдер от руския пазар за 50 лв. и забравих трета година че имам помпа в двора,големия райдер е бронзово раб.колело и сауник,три пъти разботи без вода по 24 часа и дори сауника не просълзи.Работи нон стоп като хидрофор.Не вземай малките райдер ,провят много проблеми,ако не работи дълго блокира раб.колело,ако протече сауника отива в мотора,виж как са им затворени охлювите зад сауника и ще разбереш защо става така !Сега ще ти дам линк към темата ! Ако искаш да намалиш дебита на голямата сложи балон и пресостат и 32 мм кран на изхода !

                        http://www.offroad-bulgaria.com/show...E0%E9%E4%E5%F0

                        Този райдер си заслужава всяка една стотинка а го купих като смъртник!Опитвам се да го убия за да си сложа помпа с по високо налягане ама неще да мре.

                        п.п дава към 6000 литра на час дебит но 2.5 или 2.7 бара налягане което на мен ми идва малко слабо ,но въпреки това полива двор със зеленчуци,две бани и две тоалетни,12 чешми и две водоструйки по отделно !
                        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                        Анатолий Пейчинов o8875о9815
                        https://dvrbg.com/

                        Коментар


                        • #13
                          От: Помпа за напояване

                          В салниците слагайте някаква съвременна набивка - гравитно-тефлонова с кевлар и други такива, които не се топят, не гният и не износват вала бързо. Струват няколко лева за толкова малко нещо. Лоените са най-лошите налични.
                          Забелязах няколко неща из темата за коментиране...

                          Първоначално публикуван от Красимир Начев Преглед на мнение
                          Та колко казваш ще консумира ел.мотор 1 кв. като е разтоварен, примерно?
                          Примерно 250 Вт. Колко разтоварен и какъв двигател?

                          Първоначално публикуван от talasymcho Преглед на мнение
                          Не е ли много 50% , аз си го сметам по бабешки и си мисля ,че прехода от 1.5 към 1 са 33,33% загуби ,т.е 210 - 33,33% ->140л/м.Може и да греша.
                          Максимално работно налягане: 10 bar
                          Смяташ разликата в диаметъра, но всъщност е важно съпротивлението на тръбите или за улеснение поне ползвай сечението.
                          Това налягане на входа ли е? Доста е. Салникът трябва да е специален. Ако е на изхода напорът ще е максимално към 80 - 90 м.

                          Първоначално публикуван от dimich87 Преглед на мнение
                          Тази смукателна височина 9м да не те заблуди и да вдигнеш помпата на 9м. Даже след като намалиш смукателния диаметър, ако имаш колена и сложиш смукателя, на повече от 5-6м няма да засмуче
                          Идеалният случай е с смукателна страна с минимално съпротивление - тръби с много голямо сечение/диаметър. Например една педя. Ще има максимална височина на засмукване. Ако се намалява, се намалява и височината на изпомпане.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Помпа за напояване

                            Благодаря на всички отзовали се и писали в темата.Днес ми изпадна оферта за нова Вида 4 и се метнах.Някой да знае някакви хитринки за лоената набивка как да кара по дълго.Как е правилно да се слага на пръстенчета ,които се разминават или моташ няколко навивки и срещаш началото и края.

                            Коментар


                            • #15
                              От: Помпа за напояване

                              Само на пръстенчета. Другият е мързеливият начин и не става.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X