Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Хидроизолация на плосък покрив на къща

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

    Да вметна - над физкултурни салони и ученически столове проектантите винаги са ми залагали пародренажен слой, докато над останалата част от сградите (от образователната и здравната структура, както и от МО) - никога.
    Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

    Коментар


    • #47
      От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

      За парата и влагата:
      Мисля как да се направи перфектната тераса и има и идея. Но това за влагата е сложно. Вече започмах да казвам, че е чудо неразбрано.
      Пародренаж
      Паропропусклива мембрана
      Паронепропусклива мембрана
      Въздушна преграда
      Водонепропусклива мембрана..... един говори за тотално плътна преграда, после става дума за пародренаж...
      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      Отговора на въпроса ти е в първото ми изречение.Дифузия на водни пари през стоманобетона/в случая/.Изискването е стандартно ,както писах при отопляемо помещение.Дори и при неотопляем обем отдолу,проектантите предписват парозащита.Ако се иска още теоритизиране по този грандиозен казус-търси специалист да ти изчисли кондензационни криви и падове.Относно съхненето на пакета-виж коментара ми за отдушниците.
      Добре, съгласявам се с паронепропусклива преграда между долната плоча и изолацията, защото измислих къде може да има някаква вентилация. Но подчертавам, че доводът "изискването е стандартно" е крайно недостатъчно основание. А проектът нестандартен?! А сега де.. Аз веднага мога да опонирам, че изискването е стандартно за преграда от външната страна на изолацията. Мисля, че не сме наясно с основите на тези неща и пишем без да се разбираме даже.

      За покрива-тераса, някои неща:
      Покривът трябва да е с наклон и за се отича към едната страна, или да е с било - обърнато нагоре V или U. Така може да се работи с лазерен уред, който да задава равнината. 5 - 10 см са достатъчни, а никой няма да забележи. Така наречената "замазка" си е здрава плоча. Прави се на два пъти с цел да може да се заглажда механизирано и завършекът да е уплътнен полиран цветен бетон. Цветът - най-светъл от възможните няколко по тази технология. Мацане с катран на това лично пространство няма - влага се в политурата и има и икономически смисъл. Разширителни фуги минимално или никакви. Плочата-тераса завършва в края във въздуха, заедно със стените. Няма запъване, компенсатори и подобни сложнотии, този въпрос не съществува - стените свършват на 20 см под терасата. Вентилация на топлоизолацията на покрива отстрани, с решетки. Може и пародренаж да се направи под бетона, с плитки канали в стиропора. От последното и паронепропускливата преграда ще има полза през зимата, за лятото с климатик искам да видя някой ще се сети ли какво става.

      Личната ми оценка - трудна работа, като не знаеш какво искаш и не знаят какво да направят. Бих зарязал терасата, или направил малка 5х5 м максимално и в замяна една цветуща скрита между зеленина зелена полянка. На покрива подозирам, че вече има крива плоча с гърбици от по 50 мм и мисия невъзможна на практика...
      Последно редактирано от lodkar; 18-10-12, 19:44.

      Коментар


      • #48
        От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

        Хм...опитвам се усилено да съпоставя поста ти със заданието на колегата за готова плоча с готови бордове, и честно казано не успявам да вдена.Нито вденах какво точно предлагаш като последователност, с аргументи за всеки елемент.Не разбрах и налаждането с вътрешното отводняване,пък за задължителният лазер само ще кажа,че няма по-точен уред от оптичният нивелир Сокия за финно нивелиране.Бе, с две думи,нищо не разбрах...,освен ,че нищо не може да се направи.
        Ако говориш за шлайфани бетони и ненужните им фуги,то това си е отделна "поднаука" достойна за друга тема.Но фуги трябват,както и импрегнатори.Само дето мястото им не е на покрива.Съвсем резонен въпрос тук ще се получи за почистването му зимно време,с какви химикали да не го увреждат и т.н.
        Малко ще се пооттегля от дискусията,докато не се поизбистри всичко това или не поумнея внезапно.Проектантите явно също ще ни почакат.

        Коментар


        • #49
          От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

          ***
          Последно редактирано от lodkar; 19-10-12, 08:50.

          Коментар


          • #50
            От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

            Не си за поумняване, излишно провокираш с това. Влагата в този проект няма едно и най-добро решение за намиране, по-скоро задачата е да се избягват грубите грешки. Няма как да се избистри с позоваване на евтин учебник от техникум без обмисляне на ситуацията.
            Бях забравил вече бордовете и мисля, че са ненужно усложняване на частта за топлоизолиране.
            Отводняването е външно - просто целият покрив да се направи с наклон към едната страна вместо с улеи, канавки и традиционите майсторски локви за изсъхване. Затова и споменах да се ползва лазерно задаване на равнината - предполагам това твоето "Сокия" е такова нещо. Аз съм с Бош.
            п.п. видях какво е "Сокия". Не става - трудно ще прави равнина в зададено положение в пространството. Равнина се прави с онези с въртележката отгоре, а някои имат екстри за наклон, втора равнина с друг ъгъл и т.н. Точността е по-малка, но достатъчна - 0,5 или 1 мм на 100 м, не е в мен упътването.

            Коментар


            • #51
              От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

              При мен има тераси и покриви изпълнени по грешна технология и от две години снемяме всичко до бето, мога да споделя опит.
              1. Газопламъчно полагане на воалит е евтино и нетрайно решение, особено ако се натрупва сняг и лед.
              2. Така наречените безшевни изолации, мембрани и т.н. нямат слабите връзки между ролките воалит и са в пъти по еластични.
              3. Топлоизолацията трябва да е голяма плътност за да може да се ходи.
              4. В замазката трябва да има деформационни фуги запълнени с правилния материал.
              5. За липсата на холкери Caesar спомена.

              Има и още много дреболии, но за това си трябват и правилните майстори.
              Subaru Forester 2.0 S Turbo + Autohome Columbus = 4x4 Light Fast Camper
              Drag Grand Canyon Daily
              Faction Prodigy + Secura Fix + G3 Alpinist
              LZ1JYM

              Коментар


              • #52
                От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                Немам нерви да прочета цялата тема и не знам дали не е писано. Споделям собствен опит от предишната ми къща. Намерих тогава след много мъки с битуминозни смески и ..... една гумена мембрана на Файърстоун. Дойдоха, монтираха и дадоха 10 години гаранция. С една стълба успях да я пробия на едно място. Залепих я с лепенка за гуми..... За мен това е доброто решение. Да не кажа единственото вярно.
                0888932647

                Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                Коментар


                • #53
                  От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                  Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                  ... една гумена мембрана на Файърстоун.
                  ..., наречена EPDM. Обаче по-горе ме обявиха за еретик, като го споменах. Аз за пръв път инсталирах EPDM през 2001 или 2002 година, когато правих едни тераси на НДК именно с тази мембрана и именно с тези мозаечни плочки и тези дистанционери, които бяха ф100 или ф120 със свободна фуга. Скоро ходих на едно мероприятие - не са мръднали.
                  Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                  Коментар


                  • #54
                    От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                    Първоначално публикуван от CAESAR Преглед на мнение
                    ..., наречена EPDM. Обаче по-горе ме обявиха за еретик, като го споменах.
                    Много неща са били обявявани за ерес. Вкл. хелиоцентричната теория. А аз без знам че е ерес съм го проверил на свой гръб. След поне два модела битуминозни покрития "с гаранция". Като мръдне нЕкой мм. термоизолацията под тях - късат по ръбовете и до там. А от онази гума още си пазя изрезки и ги ползвам за най-различни нужди. НЕма такава гад. Нито остарява нито се къса. Който иска мога да дам - лента над 2 см. широка над 15г стара, да пробва да я скъса само с ръце. Аз не мога. Те така.
                    0888932647

                    Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                    Коментар


                    • #55
                      От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                      Първоначално публикуван от Jimi Преглед на мнение
                      При мен има тераси и покриви изпълнени по грешна технология и от две години снемяме всичко до бето, мога да споделя опит.
                      1. Газопламъчно полагане на воалит е евтино и нетрайно решение, особено ако се натрупва сняг и лед.
                      2. Така наречените безшевни изолации, мембрани и т.н. нямат слабите връзки между ролките воалит и са в пъти по еластични.
                      3. Топлоизолацията трябва да е голяма плътност за да може да се ходи.
                      4. В замазката трябва да има деформационни фуги запълнени с правилния материал.
                      5. За липсата на холкери Caesar спомена.

                      Има и още много дреболии, но за това си трябват и правилните майстори.
                      Без въобще да отричам EPDM-а,не бива да се анатемосва "воалита" така обобщено.При рулоните също има различни класове и видове,разбира се при правилно полагане.Вчера бях на покрива на един блок в кв. "Лозенец".Блока е бил изпълняван за номенклатурните величия на ЦК точно преди преврата. Та още тогава,другарите не са се доверили на Бг-продуктите,и резултата до ден днешен е отличен.Това ми е най-старият пример за качествена изолация с рулони.Отделно това което сме правили с вносни мембрани не ни е разочаровало.На практика,основният проблем е възложителя да възприеме това което му се предлага като детайли и цена за качествен продукт.Още там като се скъса веригата, най-вероятно може да се очакват неприятностите.

                      Коментар


                      • #56
                        От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                        Воалит е най-нискокачествената битумна изолация. Повече се ползва другата, с тъкана основа. Воалита е с нещо като стъкломат - неориентирани нишки - в него.
                        Ще следя да видя как е станала терасата след време.

                        Коментар


                        • #57
                          От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                          Синтезирано от написаното от ALEX_Z:

                          "А/ пароизолация;
                          B/ XPS, монтиран с разминати фуги, с повишено внимание при водоотвеждането. Да не се забравя, че там също е необходима дебелина за топлозащита. Още с листовете XPS, може да се помогне на замазката да не е по-дебела от необходимото. Прави се схема на монтажа, съобразена с наклона. Ползва се схемата с наклоните и пресечните линии;
                          C/ Армирана цим. замазка-средната дебелина е от 3/при зъбчетата на листовете/ до 5 см., със заварена мрежа 20/20. Мрежата се застъпва, както и в замазката се оформят дилатационни фуги на карета. Прорязването е до самата мрежа, която се полага в долната част на пакета с осигурено покритие 1 см. Фугите се запечатват с битумен мастик.
                          C1/ Ако има време за съхнене, ок. Битумен грунд и рулонна хидроизолация -АПП или СБС според температурните условия за полагане.Вторият пласт 4,5 кг/м2 с посипка, първият 3.
                          C2/ Ако няма време за съхнене, се прави "плаващ" тип рулонна двупластова хидроизолация с отдушници за изпарението на високите части. италиански или испански рулони.
                          D/ геотекстил -плътност поне 200 гр./м2 и дренажна мембрана.
                          - вътрешно водоотвеждане HL.
                          Е/ настилка.
                          Е1/ с дистанционери.
                          Е2/ с лепене, за външни условия се избират задължително светли плочи, флексово качествено лепило, еластични фуги с мин. ширина 4 мм. И пак се остават дилатационни фуги на каре с площ 9-12 м2 според конфигурацията на покрива.По краищата да се избегне ефекта на "запъване", се използва съответен силикон, както и за фугите. За тях има и лайсни

                          Другите тънки моменти са връзките с бордовете на топло и хидро-системите. Освен задължителните холкери и компенсаторни ивици, другото определящо е финиша на борда.
                          За всичко това трябва да имаш пределна яснота предварително, най-добре чрез фирмен детайл на доставчика, но докрай-с твоите финиши."

                          -------------------------------------------------------------
                          Относно бордовете предполагам че ще се изолират с фибран 10 см и ще се правят заедно с покрива. Върху тях ще има поцинкована ламарина за финално покритие.
                          В дискусията за или против пароизолацията да вметна че едното помещение ще е Фитнес.
                          След малко повече от месец съм си у дома и покрива ще дойде на дневен ред и надявам се темата ще се допълни и доразвие.
                          Въпроси към ALEX_Z:
                          1. Между В И С трябва ли да има водонепропусклив слой за да не влиза замазка по фугите на фибрана?
                          2. Можете ли да предложите подобна схема но за изолация на покрив по който няма да се ходи (имам да правя и покрив на гараж + стълбищна кула)

                          Благодаря на всички за участието
                          Land Rover Discovery II, V8 4.0
                          VW Golf VI variant
                          Гагич: "...Никой сериозен оффроудър не е сложен заводски на въздух, само СУВ за пред нощния чалга-клуб, пред кафето и за друсни-полянка..."

                          Коментар


                          • #58
                            От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                            Абе, вие си пишете, ама така изпълнени изолации в милата ни татковина, вероятно се броят на пръсти.
                            Your conscience is all you can take to your grave.

                            Коментар


                            • #59
                              От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                              Искам да видя "майстора", който ще залепи правилно фугите с гума.
                              Понеже аз поисках обосновка за какво е пълната изолация отдолу, уточнявам, че дискусията не е за и против пароизолация, а как да се контролира влагата в тази конструкция. Дали бордовете не трябва да са с по-дебела изолация, след като там има тази излишно голяма открита повърхност за добър топлообмен с атмосферата?

                              Коментар


                              • #60
                                От: Хидроизолация на плосък покрив на къща

                                Първоначално публикуван от lodkar Преглед на мнение
                                Искам да видя "майстора", който ще залепи правилно фугите с гума.
                                Понеже аз поисках обосновка за какво е пълната изолация отдолу, уточнявам, че дискусията не е за и против пароизолация, а как да се контролира влагата в тази конструкция. Дали бордовете не трябва да са с по-дебела изолация, след като там има тази излишно голяма открита повърхност за добър топлообмен с атмосферата?
                                Лепят се елементарно с една машинарийка...
                                Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X