Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Здраве и топлоизолации ...

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Здраве и топлоизолации ...

    Напоследък много нашумяха всички видове топлоизолации - EPS (стиропор и производните му), XPS (фибран и производните му), вати (минерални, каменни, стъклени и техните производни) с различни плътности, форми и опаковки.
    Във форума има доста писано относно тяхното приложение, а и Сашо (Icerunner) отвори подробна тема с теоретични и практични аспекти на приложението им, която е много полезна за всички.

    Прокрадва се информация (неофициална разбира се) и се разпространяа от уста на уста (с което достоверността също се размива) относно неблагоприятното влияние на прахта от минералните вати проникваща и разпространяваща се в изолираните обекти. Това вече го чух от няколко места ...? Не знам доколко може да се изолира тази прах, но си мисля че финните и съставки проникват навсякъде, и то не само по време на строителството, а и по време на самата експлоатация, въздушни течения има навсякъде, включително и в кухините запълнени с вата ...

    Другото което се сещам и вероятно има научен отговор - при сублимациата на стиропора (ЕPS)-а какво се отделя и колко е вредно за вдишване при условие, че в много съвременни сгради се влага вътре в самата сграда.

    А XPS-a сублимира ли?

    Скоро ще ми се наложи на използвам подобни топлоизолационни материали, та за това отварям дума.
    Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
    LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
    Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

  • #2
    От: Здраве и топлоизолации ...

    Вчера се изкефих!

    В елитен столичен квартал отново се появиха "мазачи"!

    Тъй като петното е малко и много скъпо, явно инвеститора е решил да го направи като хората! Направихо си грубия строеж с многокамерни, хубави, равни тухли и отгоре си ги измазаха с класическата мазилка!

    Това са жилища, направени по здравословна и правилна технология!
    Всички тия гнусотии, от газобетони опаковани с полистироли са пълна отврат, но осигуряват работа на евроконцерните!

    Няма нищо по-хубаво от правилна керамична тухла!

    Влагата, господа...Влагата, който е майката на всички плесени може да вирее, единственно в новите технологии!

    За старото варосване пък въобще да не отваряме дума! Не ни остава нищо друго освен да живеем в опаковани с пластмаса болестотворни помещения!

    П.С. Използвам "ние" за да придам тежест на изявлението.. Аз си кротувам в тухлена, готина хралупка ... Влагата си излиза през стените! Ти да видиш?!?

    Коментар


    • #3
      От: Здраве и топлоизолации ...

      Да бе, от както едни познати си изолираха апартамента със стереопор, то е едно кихане, кашляне...., вече 2 години, мухали, мицели,гъбички.. от всичко си имат вече...

      Коментар


      • #4
        От: Здраве и топлоизолации ...

        Няма по добро от доброто старо решениеИзмазани с варов разтвор стени и тавани.После тавана варосан с баданарка а стените боядисани с постна боя и нашарени с валячена орнаменти (къде ше намериш сега постна боя и валячета)
        В такава къща живея и 20 години не давам да се правят опити с латекси и пребоядисване щото знам какъв ще е резултата

        Така съм свикнал със свежия дъх на стара селска къща че като влезна в панелен апартамент винаги усещам дъх на блок още от входа.

        А в супер санираната съвременна кооперация херметически затворена ако пропълзи от мазето духът на киселото зеле откъде ще излезеМоже би напролет.

        Или се отказваме от салатата с кисело зеле олио и червен пипер

        Та извода е че стените трябва да дишат и влагата и (ароматите) да бягат от някъде



        П.П. Най големия ми ужас е посещение на саниран апартамент стените облепени с фладер за изолация на пода дебел мокет итри котарака препикващи ъглите
        К мирной жизни не пригоден.
        Най обичам, обстановката да е максимално близка до бойната.
        ГАЗ 69 ГАЗ 53 ЗИЛ 157

        Коментар


        • #5
          От: Здраве и топлоизолации ...

          Гъбичките и мухълите вътре не се появяват в следствие на EPS-а отвън, а от системно непроветряване, придружено от занижена хигиена на места, определени от домакина или домакинята като труднодостъпни.
          Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

          Коментар


          • #6
            От: Здраве и топлоизолации ...

            Може да се заформи интересен спор тука. Аз например съм взел съвсем радикално противипилажно решение и стените на новата ми къща не съдържат и една тухла. Само 20 см армиран стиропор с гипсокартон от вътре и мазилка отвън. Втора година не забелазвам да кихам кашлям и слюноотделям неконтролирано. Мухъл бях завъдил в банята малко. Но тобеше поради липса на акъл и средства. Елиминирах го.

            Не съм фанатичен привърженик на "модерните" технологии. Така излезе най-смислена сметката - пари/степен на изолация/други за и против, когато вземах решението - какво да бъде. Наскоро гледах в една съседна тема как се строи с бали слама измазани с глина. И това обмислях тогава. Според мен това е най-здравословно и приятно за живеене. Ама пусти гризачи, огън и вода .... при мен поне наводнениеята и огъня не са толкова опасни. А с мишоците войната си даже забавна понякога.
            0888932647

            Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

            Коментар


            • #7
              От: Здраве и топлоизолации ...

              Аз предлагам огъня въобще да го елиминираме като аргумент за каквото и да е било. Независимо за какъв тип строителство говорим.
              Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

              Коментар


              • #8
                От: Здраве и топлоизолации ...

                Първоначално публикуван от Жоро Нешев Преглед на мнение
                Може да се заформи интересен спор тука. Аз например съм взел съвсем радикално противипилажно решение и стените на новата ми къща не съдържат и една тухла. Само 20 см армиран стиропор с гипсокартон от вътре и мазилка отвън.....
                Жоро, да не дава господ, но ако си наблъскал "новата" си къща с експандиран , а не ексрудиран пенополистирол, ще видиш как постепенно ще започне да се смалява и след 90 години, няма да можеш да влезеш в нея!

                Така е с експандирания - с възрастта се смалява!

                П.С. понеже си фен на вицовете... Една миледи си татуирала на гърдите образите на двама от от най-лютите врагове на нейният възлюблен, за да го подразни.

                Като му се демострирала, той се залял от смях?! "Представям си, как образите им ще се издължават с времето!"

                Само каменната вата е нещо, достойно да се мери или закачи за римския триумф - изпечена тухла "единичка"!

                Ако ме пита някой, никога не бих омърсил тухла единичка със съвременни повръщни!

                П.С. Видях, че има реклама във форума за тухли.. Ами това е истината! Естествен материал и въздух!
                Всичките бъркочи с тия изолации, целят задържане на въздух...Ама в пяна, полистирол и т.н. найлонови пликчета!

                Въздуха в тухлата е "здрав", проветрив, абе перфектен! Единственно бетонните елементи трябва да се защитят откъм пропуски, но това става най-добре още отвътре..
                Т.е. да не стигне топлината до плочата.. Дюшемета, дървени тавани, май не откриваме топлата вода!

                Само дървената къща надскача тухлената!
                Последно редактирано от Volk; 09-04-12, 21:51.

                Коментар


                • #9
                  От: Здраве и топлоизолации ...

                  Готин виц.

                  Нямам хабер за екструдиран или експандиран. От този на топченцата е. Плюс това вярвам че след 90 години и аз ще съм се свил до размерите на една урна прах. Много ми пука. Това което е здраво в цялата къща е скелета от стоманобетон. Пък с въпросният полистирол така или иначе съм "опаковал" конструкцията и нищо не пречи да си се добавят тухлите там където са предвидени по проект.

                  Никакъв спор няма по въпроса за тухлите и дървото като качество. Обаче пък ценитеееее. Това на единица изолация.
                  0888932647

                  Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                  Коментар


                  • #10
                    От: Здраве и топлоизолации ...

                    Може да ти прозвучи странно, но гърбината ми има опит от топлоизолационните качества на различни материали. В буквален смисъл!

                    Спал съм върху екструдиран пенополистирол - "затворени под налягане ала-бала" - гола вода и студ! Познат е под търговската марка на BASF, под името "Стиродур".

                    Спал съм върху експандиран пенополистирол, познат под търговската форма на BASF под името "Стиропор" - перфектен! Такова си ползвал за твоя вигвам.
                    Спал съм върху купчина вестници, и съм се завивал с вестник, ако я нямаше миризмата на мастило - няма по-добро! Може би единственно "велпапе" или просто казано - картон. Но то си е дърво, размешано до каша.

                    Понеже темата е за топлоизолация и здраве, моето мнение е че американците са поумнели / то учените хващат маймуни и ги обучават успешно/ и са започнали да си пръскат отвътре дървените къщи с разкашкани хартиени отпадъци...После слагат една фасонна стена, малко гъзи-бъзи и заприличва на жилище!

                    Това е "здравата изолация", стига да се елиминира мастилото!

                    Какви стиропори, все едно живееш в найлонов плик? Откачена работа!
                    Последно редактирано от Volk; 10-04-12, 22:26.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Здраве и топлоизолации ...

                      Само за протокола: Целулозните топлоизолационни материали (от стари вестници и т.н.) не са "тръгнали" от Щатите, а от Германия още от преди ВСВ.
                      Когато опознаеш живота - няма закъде да бързаш...

                      Коментар


                      • #12
                        От: Здраве и топлоизолации ...

                        Мислил съм и по надробените вестници. Няма спор че е ефтино и хубаво по-принцип. С тях имам два проблема. Ненавиждам хлебарките. Много ме е гнус. И проблем втори - немарлив съм с хидроизолациите и ВиК. Относително често ми се случва да изтърва водата на неправилно място. Тогава тези хартии няма да изсъхнат никога и ще трябва да се подменят. Трудоемко и досадно. Отчасти пенополистирола има още едно предимство пред тях- измазва се директно отвън с мазилка без да се облича с още един пласт плоскости. Иначе речено спестява едни операции и пари.
                        Иначе съм относително склонен че е откачена работа. Когато имаш на разположение определено количество финикийски знаци се налага да туряш на везната количество/качество. Аз предпочетох да заложа на количество квадратни метри за сметка на качеството на стените с разчет че при този начин на строителство те са буквално сменяеми. Тоест във всеки момент в който се видя забогатял и омерзен от найлоновите пликове в стените мога да ги бутна и да си сложа каквото ми дойде на акъл. Виж квадратурата на къщата..... по-трудно се пипа.
                        0888932647

                        Никога не се страхувай да правиш това, което не умееш. Помни, че Ноевият ковчег е направен от любители. Професионалистите са построили "Титаник".

                        Коментар


                        • #13
                          От: Здраве и топлоизолации ...

                          Тези дни съвсем случайно извадих дозиметъра (Terra-P) и без умисъл го оставих върху купчината с каменна вата на рула, докато си оправя багажа и се преоблеча. На тръгване го видях да показва 0.18 uS/h - странно, защото фона е около 0.10-0.11. Не се замислих много и си тръгнах.
                          По пътя ме обзеха някакви съмнения и на другия ден съвсем умишлено го мерих - върху каменната вата (сиво-кафява на руло) показва 0.17-0.18 uS/h на 10 метра от нея си показва 0.11. Имах само 1 час време и за този период не можах да направя чист експеримент т.е. да сменя мястото на ватата, да не би да идва от друго място. Тези дни пак ще се заигравам с тези измервания, обаче нещо ме гложде, защото половината вата я положих вече между гредите на покрива.
                          Клуб Ленд Ровър Ентусиастс България
                          LR Discovery 1, 1993, 200 TDI с разбит лагер на раздатката към преден кардан 23.10.2009
                          Да живееш над възможностите си води до зависимости вместо до независимост.

                          Коментар


                          • #14
                            От: Здраве и топлоизолации ...

                            Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                            Тези дни съвсем случайно извадих дозиметъра (Terra-P) и без умисъл го оставих върху купчината с каменна вата на рула, докато си оправя багажа и се преоблеча. На тръгване го видях да показва 0.18 uS/h - странно, защото фона е около 0.10-0.11. Не се замислих много и си тръгнах.
                            По пътя ме обзеха някакви съмнения и на другия ден съвсем умишлено го мерих - върху каменната вата (сиво-кафява на руло) показва 0.17-0.18 uS/h на 10 метра от нея си показва 0.11. Имах само 1 час време и за този период не можах да направя чист експеримент т.е. да сменя мястото на ватата, да не би да идва от друго място. Тези дни пак ще се заигравам с тези измервания, обаче нещо ме гложде, защото половината вата я положих вече между гредите на покрива.
                            интервсно.......ако довършите изследването дали може да споделите резултатите.
                            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                            GSM +359 895 236 182

                            А Rhf +

                            Коментар


                            • #15
                              От: Здраве и топлоизолации ...

                              Първоначално публикуван от Радослав Райчев Преглед на мнение
                              ............. купчината с каменна вата на рула, .......
                              Каква е тая каменна вата на рула? Марка нещо да споделиш?
                              За жалост продадох старото муле след 12 годишна езда. Утехата е, че отива при ловец.

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X