Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Външна топлоизолация, саниране

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    От: Външна топлоизолация, саниране

    И още един често задаван въпрос, на който ще се опитам да отговоря тук, защото е в пряка връзка с горното.


    Какво ще стане с моята изолация (инвестиция), ако след 5 години се вземе решение за саниране на цялата сграда?

    Има още един аспект във въпроса за необходимата дебелина на изолацията, който би могъл да се окаже от съществено значение в бъдеще. Тъй като загубите на енергия са проблем в световен мащаб, редица програми насърчават санирането на стари сгради включително чрез отпускане на безвъзмездна помощ към собствениците за подобни дейности. Такива програми се реализират и в България. Какво би станало, ако сме инвестирали собствени средства във външна топлоизолация, а в даден момент се вземе решение за саниране на целия блок? При реализиране на подобни проекти се взимат под внимание изискванията на държавни стандарти в строителството. Ако проекта изисква поставянето на най-малко 8 см изолация, то това условие не може да бъде нарушено. Ако преди това ние сме поставили например 5 см то при цялостното саниране на фасадата е възможно нашата изолация да се „надгради” до достигане на заложените в проекта за енергийна ефективност параметри. За съжаление обаче, дори изпълнителя да се съгласи да го направи, това би ни струвало около 90% от цената на изцяло нова система. Причината е в това, че всички дейности по поставянето на изолацията ще се наложи да се изпълнят и при нас, като единствено дебелината на изолационните плочи ще бъде по-малка. За сметка на това, ако нашата изолация е 10 см, то при взимане на решение за саниране (което става на общо събрание) ние спокойно може да настояваме за това тази дебелина да се приеме за цялата сграда и тогава на нашето жилище ще се наложи единствено поставянето на еднаква с останалите мазилка или боя, стойността на което не би следвало да е повече от 10-20 % от тази за новата система.
    Последно редактирано от icerunner; 07-03-12, 12:44.
    Technical Rescue Direct - life lies in courage
    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

    Коментар


    • #32
      От: Външна топлоизолация, саниране

      Интересна тема, но само да помоля, ако може при писането да се ползва нов ред от време на време, че е трудно за четене.
      Иначе по темата: Нашата сграда/5етажа,10апартамента/ я изолирахме с 5см стиропор и съответните мрежи и мазилки.
      С индивиндуални топломери сме и се установи икономия около 40%.

      Коментар


      • #33
        От: Външна топлоизолация, саниране

        Първоначално публикуван от Пенчо Преглед на мнение
        Интересна тема, но само да помоля, ако може при писането да се ползва нов ред от време на време, че е трудно за четене.
        Иначе по темата: Нашата сграда/5етажа,10апартамента/ я изолирахме с 5см стиропор и съответните мрежи и мазилки.
        С индивиндуални топломери сме и се установи икономия около 40%.
        Мерси за забележката, ще се постарая.

        Иначе това което си написал като резултат от санирането е общо взето нормално. С 2 пъти по дебели изолационни плочи (и правилна дограма, изолация на покрив и т.н.) може икономията да достигне 60-70%, като при изпълнение на изолацията реалното оскъпяване не би трябвало да е повече от 5-6 лв./кв.м. През последните години, обаче, както вече споменах тези 5 см са се наложили като някакъв неписан стандарт, така че не може да се каже, че сте направили грешка. По скоро добре сте изпълнили програмата минимум
        Technical Rescue Direct - life lies in courage
        http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

        Коментар


        • #34
          От: Външна топлоизолация, саниране

          ............Колко дебела трябва да бъде топлоизолацията?

          В България за допълнително саниране на стари сгради (а и при много от новостроящите се) се използва фасаден EPS с дебелина 50 мм и това се възприема като „стандарт” както от много от фирмите изпълнители, така и от клиентите. В действителност за да се оцени най-ефективното решение за използвания материал и дебелината му е необходимо да се извърши квалифицирана оценка и да се изготви проект от компетентен архитект или строителен инженер. В много случаи обаче, особено при саниране на индивидуално жилище изготвянето на проекта може да има съизмерима цена с тази на самата топло изолация, което го прави крайно неизгодно. Затова е добре сами да имаме базови познания по този въпрос. Топлопроводимостта на стената зависи от два фактора - коефициента на топлопроводимост и дебелината на изолацията. Зависимостта от коефициента на топлопроводимост е линейна, това означава, че ако коефициента на топлопроводимост на даден материал е 2 пъти по малък от този на друг материал, то и загубите на топлина ще са 2 пъти по-малки при равни други условия. Зависимостта от дебелината на изолацията, обаче е експоненциална, а не линейн..................

          Съжалявам за малко тъпичкия начин на вкарване на цитат и се извинявам предварително.

          Колко дебела трябва да е........е интересен въпрос зависещ от редица фактори:
          -вид на помещението
          -вид на ограждащите материали/конструкции/
          -къде в страната се намира и т.н.

          Като цяло дебелината се определя по прости формули в зависимост от вида на ограждащите материали.Таркалят ми се някъде ако ,има интерес ще постна няколко примера както и таблици,всеки може да се справи.Имам и заимствана/разбирайте крадната-какво да правя не съм ангел/ една по сериозна таблица екселска която смята доста добре и се ползва за топлотехнически обследвания.Реално каквото и да си говориме за изолации става въпрос за пари и икономии след влагането им.Трябва да са спазени детайлите и технологията на монтаж на самата изолация,да са премахнати всички термомостове и т.н.
          Но не трябва да забравяме,че качественното саниране не е само външна топлоизолация.Огромно значение има дограмата, и не е достатъчно да кажем сменихме я и всико е ок.в нашата държава дограмата се монтира в общият случай безобразно,не се ползват нужните консумативи,не се мисли за оттичане,ако е в цвят не се мисли за прегряването и...........и т.н.Освен това трябва да се помисли и за старите радиатори/за крепостниците на топлофикациите/ в общият случай чугунени и затлачени,за изолация на верикалните щтрангове и т.н.Трябва да се огледа и изолира и покрива,който в общият случай се нуждае от сериозен ремонт.
          До момента описвам какво според мен е санирането вероятно ви се струва като празнословие,но си мисля че с повече желание и търпимост темата може да се превърне в наръчник за качественно саниране/нещо което не съм виждал до сега събрано на едно място/
          Тъжното е че в България повечето неща се правят "по документи" и предписанията в повечето случай са копирани и адаптирани за даденият случай а огледите и обследванията са малко цирк.Това последното си е лично мое мнение и не искам да ангажирам никого с него/както и не желая да го дискутирам/
          Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
          GSM +359 895 236 182

          А Rhf +

          Коментар


          • #35
            От: Външна топлоизолация, саниране

            Първоначално публикуван от icerunner Преглед на мнение
            И още един често задаван въпрос, на който ще се опитам да отговоря тук, защото е в пряка връзка с горното.


            Какво ще стане с моята изолация (инвестиция), ако след 5 години се вземе решение за саниране на цялата сграда?

            Има още един аспект във въпроса за необходимата дебелина на изолацията, който би могъл да се окаже от съществено значение в бъдеще. Тъй като загубите на енергия са проблем в световен мащаб, редица програми насърчават санирането на стари сгради включително чрез отпускане на безвъзмездна помощ към собствениците за подобни дейности. Такива програми се реализират и в България. Какво би станало, ако сме инвестирали собствени средства във външна топлоизолация, а в даден момент се вземе решение за саниране на целия блок? При реализиране на подобни проекти се взимат под внимание изискванията на държавни стандарти в строителството. Ако проекта изисква поставянето на най-малко 8 см изолация, то това условие не може да бъде нарушено. Ако преди това ние сме поставили например 5 см то при цялостното саниране на фасадата е възможно нашата изолация да се „надгради” до достигане на заложените в проекта за енергийна ефективност параметри. За съжаление обаче, дори изпълнителя да се съгласи да го направи, това би ни струвало около 90% от цената на изцяло нова система. Причината е в това, че всички дейности по поставянето на изолацията ще се наложи да се изпълнят и при нас, като единствено дебелината на изолационните плочи ще бъде по-малка. За сметка на това, ако нашата изолация е 10 см, то при взимане на решение за саниране (което става на общо събрание) ние спокойно може да настояваме за това тази дебелина да се приеме за цялата сграда и тогава на нашето жилище ще се наложи единствено поставянето на еднаква с останалите мазилка или боя, стойността на което не би следвало да е повече от 10-20 % от тази за новата система.
            Условно казано е така както пишете.Но много по вероятно е да се наложи да ви демонтират изолацията и да се прави наново.Може би пропускате,че като се прави цяла фасада реално тя е една равнина,оттък нататък не е ясно вашата изолация как ще застане,дали въобще е монтирана в равнина и т.н.
            В общият случай алпинистите.......гледат да го налепят "на мастар " и бегай.
            Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
            GSM +359 895 236 182

            А Rhf +

            Коментар


            • #36
              От: Външна топлоизолация, саниране

              И личното ми мнение за санирането-абсолютно безмислянна операция струваща камара нерви.Цената на панелка в Софииски краен квартал е около 400-450 евра на квадрат,цената на ново строителство е около 550-650 евра на квадрат/а от закъсал колега строител 500/.Разлика-около 200 евра,ако човек има време и може да чака по добре е да направи тази операция отколкото да кърпи нещо старо.Пътя със санирането и изолациите го минавах лично преди 6 години знам какво постигнах и цената.
              И какво би трябвало да включва според мен едно истинско саниране:

              -преглед на конструкцията,възстановяване на връзки м/у панели....ако се налага
              -Ремонт и изолации покрив
              -външна толпоизолация
              -дограма/не каква да е/
              -подмяна на радиатори /за тези с парно/
              -подмяна и изолация/каквато трябва/ на вертикални щтрангове и парна инсталация в апартаментите/виждал съм тръби с около 1/3 от диаметъра си свободнакакво се очаква да минава през тях/
              -по възможност нова ел инасталация
              -за панелките-шумоизолация на вътрешните стени/не искам да чувам комшията
              -основен ремонт на асансьора/в повечето случай в окаяно състояние/
              -ремонт общи части и подмяна дограма
              -и естественно основен ремонт на жилището с баня и тоаллетна.Лъскава и нова фасада с мизерия вътре е грозна картинка.
              -пропускам някой неща защото малко бързам към момента.....

              Правил съм си труда да остойностя всичко това и ..........достигнах до извода в началото на темата/а и не на последно място-строителя дължи гаранция по ЗУТ...различна за различните части на сградата но минимум 5 години мисля/.
              Последно редактирано от alex052; 07-03-12, 16:21.
              Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
              GSM +359 895 236 182

              А Rhf +

              Коментар


              • #37
                От: Външна топлоизолация, саниране

                И личното ми мнение за санирането-абсолютно безмислянна операция струваща камара нерви.Цената на панелка в Софииски краен квартал е около 400-450 евра на квадрат,цената на ново строителство е около 550-650 евра на квадрат/а от закъсал колега строител 500/.Разлика-около 200 евра,ако човек има време и може да чака по добре е да направи тази операция отколкото да кърпи нещо старо.Пътя със санирането и изолациите го минавах лично преди 6 години знам какво постигнах и цената. alex052
                Какво всъщност предлагаш , да се зарежат многото хиляди панелки и да си купят нови такива , с невероятно ''качествено'' изпълнение?!?!
                Последно редактирано от Венцислав Петров; 07-03-12, 17:45.

                Коментар


                • #38
                  От: Външна топлоизолация, саниране

                  да.И не е задължително да е некачественно.Има доста добри жилища на пазара на сносна цена.И не предлагам да се зарежат а да се продадът тихомълком.....
                  Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                  GSM +359 895 236 182

                  А Rhf +

                  Коментар


                  • #39
                    От: Външна топлоизолация, саниране

                    Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                    ..... с повече желание и търпимост темата може да се превърне в наръчник за качественно саниране/нещо което не съм виждал до сега събрано на едно място
                    И трудно ще го видите, защото темата е твърде обширна. Иначе сте напълно прав - санирането далеч не се изчерпва с изолацията на стените. Но тази тема е с акцент върху това, защото с това мога да помогна повече.

                    Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                    Като цяло дебелината се определя по прости формули в зависимост от вида на ограждащите материали.Таркалят ми се някъде ако ,има интерес ще постна няколко примера както и таблици,всеки може да се справи.Имам и заимствана/разбирайте крадната-какво да правя не съм ангел/ една по сериозна таблица екселска която смята доста добре и се ползва за топлотехнически обследвания
                    Разбира се, че ще е интересно и от полза за четящите да публикувате тази информация!


                    Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                    Условно казано е така както пишете.Но много по вероятно е да се наложи да ви демонтират изолацията и да се прави наново.....
                    Да, но все пак тези неща (засега) се решават с гласуване на събрание. И доколкото имате шанс да убедите съседите си, че може да се направи 1 см по дебела изолация защото вие и няколко ваши съседи вече имат такава, то няма никакъв шанс да стане обратното - да се направи по-тънка от изискванията. Обръщам внимание на това защото сега навсякъде се тръби, че при общи проекти старите изолации ще се взимат под внимание и при необходимост "само" ще се надграждат... Но никой не споменава, че това надграждане ще струва на собственика почти колкото нова изолация.


                    Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                    И личното ми мнение за санирането-абсолютно безмислянна операция струваща камара нерви.Цената на панелка в Софииски краен квартал е около 400-450 евра на квадрат,цената на ново строителство е около 550-650 евра на квадрат/а от закъсал колега строител 500/.Разлика-около 200 евра,ако човек има време и може да чака по добре е да направи тази операция ...
                    Сигурно така е по-хубаво защото в новия апартамент ще има и нов хубав хладилник, икономичен, тих и т.н. Хайде сега да се върнем на земята с ясното съзнание, че едно преместване в нова къща не се изчерпва с разликата в цената на апартамента. В общи линии към тази разлика се добавят разходи в размер около 30-50% от цената на жилището... Ако единствената цел е да се направи икономия от саниране то сметките ще излязат много криви.
                    Technical Rescue Direct - life lies in courage
                    http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                    Коментар


                    • #40
                      От: Външна топлоизолация, саниране

                      Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                      да.И не е задължително да е некачественно.Има доста добри жилища на пазара на сносна цена.И не предлагам да се зарежат а да се продадът тихомълком.....

                      Да , прав си , има и добри жилища на сносни цени , но все пак трябва да има относително равновесие будали и гяволи /купувачи и продавачи/...

                      Коментар


                      • #41
                        От: Външна топлоизолация, саниране

                        Сигурно така е по-хубаво защото в новия апартамент ще има и нов хубав хладилник, икономичен, тих и т.н. Хайде сега да се върнем на земята с ясното съзнание, че едно преместване в нова къща не се изчерпва с разликата в цената на апартамента. В общи линии към тази разлика се добавят разходи в размер около 30-50% от цената на жилището... Ако единствената цел е да се направи икономия от саниране то сметките ще излязат много криви.[/QUOTE]


                        30-50% са страшно много пари и не мога да видя за какво биха били похарчени/освен ако не правите чисто ново обзавеждане/
                        По горе съм споделил лично мое мнение след като съм минал през закупуване на стар апартамент - саниран и съм видял всички сметки за разходите.В случая аз точно това и търсех навремето-строен 58-60 година,тухла без тец............
                        А целта не е да се прави икономия от санирането а да се подбере индивидуално за всеки най-изгодният вариянт.Съгласете се че ако трябва да вкарате в час една стара панелка в дружба/за справка 65 кв.м-18 000 лв за пълен основен ремонт със саниране частично направено почти на себестойност за колега/ и да си скъсате нервите с ремонта е по добре да я продадете и да си купите друго жилище.
                        Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                        GSM +359 895 236 182

                        А Rhf +

                        Коментар


                        • #42
                          От: Външна топлоизолация, саниране

                          65 кв.м-18 000 лв за пълен основен ремонт със саниране частично направено почти на себестойност за колега/ и да си скъсате нервите с ремонта е по добре да я продадете и да си купите друго жилище.


                          18000лв./65 кв. м. -276,92 лв/м2 , разбирам те и аз бих продал панелката , само не мога да включа какви са тия ,,приятелски ''разценки...

                          Коментар


                          • #43
                            От: Външна топлоизолация, саниране

                            Първоначално публикуван от alex052 Преглед на мнение
                            ....да се подбере индивидуално за всеки най-изгодният вариянт.Съгласете се ...
                            Съгласен съм! Но все пак нека оставим дискутирането на алтернативните подходи към проблема за други теми, а тук да се съсредоточим върху санирането на стари жилища и по-конкретно върху частта свързана с топлоизолацията. Иначе няма шанс да се систематизира някаква полезна за потребителите информация.
                            Ако искате публикувайте таблиците за изчисляване на изолацията за които споменахте по-горе.
                            Technical Rescue Direct - life lies in courage
                            http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                            Коментар


                            • #44
                              От: Външна топлоизолация, саниране

                              18000лв./65 кв. м. -276,92 лв/м2 , разбирам те и аз бих продал панелката , само не мога да включа какви са тия ,,приятелски ''разценки...[/QUOTE]

                              65 кв.м-чиста жилищна площ с терасите ,вкл. са климатици,нова кухня/без "бялата" техника с вкл. боклукомелачка/,шумоизолация на стените и ремонт на покрив/само над апартамента ,беше на последен етаж/,подмяна изцяло на парна инсталация до щранговете,нови радиатори и т.н. без мебелите-Затова цената е такава.

                              Съгласен съм! Но все пак нека оставим дискутирането на алтернативните подходи към проблема за други теми, а тук да се съсредоточим върху санирането на стари жилища и по-конкретно върху частта свързана с топлоизолацията. Иначе няма шанс да се систематизира някаква полезна за потребителите информация.
                              Ако искате публикувайте таблиците за изчисляване на изолацията за които споменахте по-горе.

                              Извинявам се че размих темата.Спирам да се занимавам със странични неща.Нещо не се оправям с качването на картинки и прикачане на файлове а вчера ме мързеше да пиша,затова не съм качил таблиците.Днес по късно ще почета как става и ще ги кача.
                              Последно редактирано от alex052; 08-03-12, 06:50.
                              Няма невъзможни неща,има просто недостатъчно финансиране.....
                              GSM +359 895 236 182

                              А Rhf +

                              Коментар


                              • #45
                                От: Външна топлоизолация, саниране

                                Още един въпрос с който много често се спекулира. Сигурен съм, че и тук има хора които виждат нещата по различен от мен начин и затова ще се опитам да разгледам нещата обективно.


                                Има ли смисъл да се санира само 1 етаж в жилищен блок?

                                По много причини, които намирам за очевидни и съответно е излишно да коментирам правилно е да се изолира цялата сграда. За да се реализира това, обаче е необходимо желанието на всички съкооператори, което е много трудно дори в малка кооперация с десетина апартамента, а в голям жилищен блок често граничи с невъзможното. Тогава много хора си задават въпроса има ли смисъл от поставяне на топлоизолация на отделно жилище или на няколко съседни апартамента, но без ясна перспектива за цялостно саниране на сградата.

                                За да отговорим на този често задаван въпрос трябва да разгледаме потока топлина напускащ жилището ни. Нека разгледаме конкретен пример – апартамент в панелен блок с площ 100 кв.м. и външно разположение. Приемаме един крайно неблагоприятен вариант в който съседите под и над нас не са санирали жилищата си и се отопляват минимално, подържайки температура 16*С, а ние искаме да поддържаме комфортна температура от 21*С. Количеството топлина което ще отдаваме на съседите си ще бъде пропорционално на площта на пода и тавана и температурната разлика от 5*, т.е. пропорционална на (100 + 100) х 5 = 1000 „единици”. Ако през това време температурата навън е -9*С температурния градиент от двете страни на стената е 30*С и площта на външните стени е 80 кв.м. то може да очакваме през тях да губим 80 х 30 = 2400 „единици”. В този случай повече от 2/3 от общите загуби на топлина преминават през външните стени. Дори да не можем да спрем напълно тези загуби, то при правилно изпълнена топлоизолация спокойно можем да разчитаме, че ще ги намалим с около 80% или през тези стени ще продължим да губим около 500 „единици”. Общите загуби на топлина би следвало да са право пропорционални на сметките които плащаме за отопление, освен ако не ни мамят. При условията които разгледахме общото количество енергия би могло да бъде намалено от 3400 на 1500 „единици” или с около 60%.

                                Тук разбира се пояснявам, че общото количество топлина, което се губи от 3-те разгледани апартамента в сградата далеч няма да намалее с 60%, но в крайна сметка всеки сам заплаща разходите си за отопление и това, че някой плаща по-високи сметки за да поддържа 16*С в жилището си не е достатъчна причина всички останали да го правят.

                                Лесно да се ориентираме за колко време би се изплатило това начинание и струва ли си да се прави индивидуално. Да, правилния начин е друг, но когато не може да се осъществи в близко бъдеще, то остава простата сметка за инвестицията и нейната възвращаемост в нашето домакинство. Дори да се наложи след 10 години изолацията да се изпълни отново при цялостно саниране на сградата, какво значение има това, при положение, че тя се е изплатила 3 пъти през това време само като стойност на енергията. Без дори да се отчитат спестените вътрешни ремонти следствие на течове и конденз, комфорта и т.н.
                                Technical Rescue Direct - life lies in courage
                                http://www.offroad-bulgaria.com/show...60#post3258660

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X