Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

    Шишетата са по 3 стотинки, май.
    Намерих ли слабото място на системата?
    За нагревател бих ползвал полиетиленов черен маркуч - черните тръби за газ и вода.

    Коментар


    • #47
      От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

      Има море от решения - за всеки вкус.
      Аз показвам моето реализирано и работещо, което не смятам да променям концептуално.
      Георги Тонев

      Коментар


      • #48
        От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

        Гледайки снимките открих няколко ефекта и съответно измислих начин по който може да бъде подобрена и рационализирана схемата . Първият недостатък е че имаш на разположение само 42 литра гореща вода и тя е достатъчна за къпането на двама мъже или една жена . Второ за напълване на системата се налага да се качваш на покрива или на стълбата. Трето за къпането на следващо лице от женски пол се налага чакане на ново затопляне на 42 литра вода а ако няма слънце какво правим ? Моето предложение е следното : съществуващият варел се изправя прав , два отвора в долният и горният край .Като горният отвор е на около 10см от пълният обем на бидона . Монтаж на два тройника горе и долу в отворите . В долният тройник се свързва тръба за топлата вода към банята а в другата част на тройника черна пластмасова тръба навита на спирала около варела или бидона .Другият край на тръбата се свързва в горният тройник . В останалата дупка на горният тройник се свързва тръбата за пълнене на системата от помпа , водопровод или друг източник. Предимства : първо системата става независима от слънцестоенето ,второ количеството топла вода се увеличава значително , трето температурата на водата ще бъде приблизително една и съща в целият бидон заради спирата около бидона която играе ролята на водната риза , четвърто няма да се налага да се излиза или да се качваш на покрива за ново пълнене . За това обаче трябва да се пробие още една дупка на капака на бидона и към него да свърже контролен шлаух които може да бъде на удобно за контрол място . Времето за затопляне се намалява колкото по -плътно и по -дълга е навитата тръба около бидона . Ако има водопровод под налягане може да бъде монтиран и поплавък от тоалетно казанче . За да работи система правилно и водата да се загрява по -бързо е необходимо системата всяка сутрин да се допълва догоре и нивото на вода да не е по ниско от горният тройник . Съжелявам но нямам спобност да използвам графични програми . Ще опитам да нарисувам идеята и да я снимам .
        По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

        Коментар


        • #49
          От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

          Конкретно в моят случай, бидона го пълня с попопяема помпа от кладенец, а наблизо е металното стълбище за терасата ми, така че просто се качвам на няколко стъпала, протягам ръка и мушвам маркуча в бидона.
          Ами има резон в това да се добави още количество затоплена вода.
          Я, да направим малко сметки за маркучите:

          Един кубичен метър вода се равнява на 1000литра.

          1. Приемаме че имаме 200 литров бидон, който представлява цилиндър с диаметър 0.5м и височина 1м.
          Площ на дъното = 0.19635м2 умножено по метър височина = 0.2м3, което си е баш 200литра.
          Същия този бидон има обиколка 1.57м.
          От височината му махаме едни 10см отдолу, които ще са заети от тройник и махаме още едни 10см отгоре по същата причина. Тоест можем да навием маркуч на 80см от височината му. Този маркуч е с дебелина 0.025м.
          0.80 / 0.025 = 32 - това е броят на навивките върху бидона. Нека ги закръглим на 30 броя.
          Умножаваме тази бройка по обиколката на бидона и получаваме: 30 * 1.57 = 47.1 метра маркуч, закръгляме на 47м.

          2. Маркуч с диаметър един цол (25мм) има площ на сечението = 0.00049 м2
          Ако умножим тази площ по дължината от предната точка получаваме: 47 * 0.00049 = 0.023 м3 - това е водата която може да поеме плътно навит маркуч на 80см височина на бидона. Или с две думи маркуча може да поеме 23 литра вода.
          Не е чак толкова много, но не е и малко.
          47 метра цолов маркуч е... може би над 50лв - това също трябва да се вземе предвид.
          Трябва да се вземе предвид и термодинамиката на водата - топлата отива горе, студената е на дъното.
          Та в тази връзка се чудя дали пък все пка не е по-добре човек да изпие 9 бутилки бутилки Ариана по 2 литра и да ги добави към схемата. .
          Ефективността на системата няма да се покачи, но пък пиенето на бира да го минеш като физически труд пред жената си заслужава.


          Абе, струва си да помисли човек по въпроса.
          Мен лично ме плаши малко дупченето на бидона и после уплътняването на отвора.
          Последно редактирано от VECTOR; 09-05-13, 14:29.
          Георги Тонев

          Коментар


          • #50
            От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

            Благодаря за сметките , но идеята не е за още вода а да се получи термодинамичен поток и по този начин да се затопли всичката водата в бидона .
            По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

            Коментар


            • #51
              От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

              А, какво ще накара водата да циркулира, ако няма налягане, както е в моят случай?
              Нещо аз май не мога да си го представя.
              Георги Тонев

              Коментар


              • #52
                От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

                Разликата в температурата долу и горе . Системата спира да работи в момента когато няма нагряване отвън .
                По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                Коментар


                • #53
                  От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

                  Ахаа, схванах!
                  Разликата в температурата на водата на маркуча и бидона я завърта в стремежа и да стане еднаква в цялата затворена система.
                  Това ще ускори повишаването на температурата на водата в бидона. Ясно.
                  Хм, тези дни ще го помисля в детайли и може да направя една схема на идеята ти.
                  Георги Тонев

                  Коментар


                  • #54
                    От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

                    Понеже тук където съм не мога да експериментирам , пък и не ми е нужна ще съм радостен да споделиш какво си сътворил и какво се е получило . Ако имаш нужда от помощ или някакви въпроси съм на разположение . Успех
                    По Ясенски : Истинският МОДЕРАТОР (полицай ) винаги може да намери нарушение.

                    Коментар


                    • #55
                      От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

                      Според мен водата в маркуча няма да се движи от разликата в топлината, защото има съпротивление в маркуча (или ще и трябват 100 години). 23 литра не е малко, а преминавайки през загретия маркуч водата се затопля бързо и ще има непрекъснато топла без допълване. Трябва да си тече под влияние на собственото си тегло, както е сега. Маркуча трябва да е така разположен, че да го грее непрекъснато целия. Ако е увит около варела се губи 60-70% площ за нагряване. Това ще работи само когато има слънце, ако искаме и нощем топла вода си трябва помпа и изолация на резервоара, ама това е извън обхвата.
                      Някъде гледах нагревател за вода, направен от радиатор за хладилник (това дето е на гърба на хладилника), поставен в остъклена черна кутия - пак проточен като маркуча. Имам стар хладилник, ама досега не остава време да пробвам.
                      И при мен крадат гадовете, и аз гледам да не оставям нищо скъпоструващо.
                      Dacia Duster 1.5 dci 4х4 (екзотичен автомобил)

                      Коментар


                      • #56
                        От: Търся лепило за ПВЦ шишета. Цел: система за слънчево притопляне на вода.

                        Аз миналата година си направих един бойлер от стар балон 80л. По цялата дължина пробих дупки и заварих тръбички с дължина 50см от 1/2 цола. В долния край съединих тръбичките с тръба и стана нещо като лира. Тези тръбички са от по ниската страна, водата се нагрява и до обяд водата в бойлера е вряла. Сега системата мисля да я вържа към инсталацията че да мога да си разхлаждам по-лесно водата. Принципа е като слънчевите колектори с водосъдържател над тях.

                        Коментар

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X