Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

    Колеги, нуждая се от помощ. Трябва ми човек, който да има необходимите познания за направата на един малък проект или чертеж /не знам как се нарича/. Ще ви обясня за какво става дума.

    На 30 км от София в едно старопланинско селце на има Буковец /Свогенско/ се намира малка църквичка, която е с богата история. Създаването и се свързва с появата и на Осеновлашкия манастир или „Седемте престола” и легендата за седемте боляри, които построили уникалната по архитектура църква в манастира – 7 параклиса под един покрив, от където идва и името му.
    Тези седем боляри се заселват в седем села около манастира и строят по една църква във всяко.
    Едно от тези села е Буковец.

    По същество: Църквата е построена на едно хълмче над гробището. От години е оставена на произвола на съдбата. Множество посегателства има над нея и в момента не е останало нищо от църковния инвентар. Иманяри бяха разкопали и подът / какво са търсили там ма%$ата им!?/.

    Проблем е, че плочите са се разместили и покривът е протекъл. Стенописите са на 50% унищожени. Има опасност съвсем скоро да протече и върху иконостаса, което ще го унищожи.
    Преди години е имало църковно настоятелство и енорийски свещеник, но от настоятелите само един е останал жив.
    Селото е почти обезлюдено – живеят не повече от 25 човека, 80% от които са на преклонна възраст.
    Аз и още едно момче решихме да се заемем с проблема още миналата година и задвижихме мудната машина на Митрополията. Бяхме намерили и човек, който щеше да помогне със средства, но ни трябваше разрешение. Това обаче се оказа сериозен проблем.
    За съставяне на настоятелство изискванията бяха доста. Процедурата беше адски дълга, но ето,че година по късно това настоятелство вече съществува.
    Църквата е вписана и в списъка на Паметниците на културата от 1981г, което допълнително затруднява действията по ремонта.

    Качих специалист горе и той направи доклад за моментното състояние на църквата. Направи се и събрание на църковното настоятелство. Сега към този доклад и протоколът съставен от настоятелството трябва да приложим проект, в който да е описан начинът на отстраняване на теча.
    Тоест, или да се демонтират плочите, да се направи хидроизолация под тях и пак да се наредят за декорация или да се направи навес над цялата църква, както се прави над гробниците примерно.

    Това обаче трябва да го направи някой специалист, който да си направи сметки, да прецени кой е най-добрият вариант и да каже колко ще струва ремонтът /приблизително/.

    Към момента в сметката на настоятелството няма никакви средства. Ако някой се съгласи да направи подобен проект ще е на ДОБРА воля.

    В замяна аз мога да организирам една офф-роуд разходка до манастир „Седемте престола”, щраусовата ферма в с. Осеновлак и околностите. /около 50-60 км от София по черни пътища/
    А ако този някой няма превоз, мога да предложа моята хиперпроходима жипка – Лада Нива 

    П.С. По-късно ще приложа и няколко снимки и доклада за състоянието на храма.
    "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
    А+
    LZ1DRZ

  • #2
    От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

    Първоначално публикуван от Evgeni Enduro Преглед на мнение
    Колеги, нуждая се от помощ. Трябва ми човек, който да има необходимите познания за направата на един малък проект или чертеж /не знам как се нарича/. Ще ви обясня за какво става дума.

    На 30 км от София в едно старопланинско селце на има Буковец /Свогенско/ се намира малка църквичка, която е с богата история. Създаването и се свързва с появата и на Осеновлашкия манастир или „Седемте престола” и легендата за седемте боляри, които построили уникалната по архитектура църква в манастира – 7 параклиса под един покрив, от където идва и името му.
    Тези седем боляри се заселват в седем села около манастира и строят по една църква във всяко.
    Едно от тези села е Буковец.

    По същество: Църквата е построена на едно хълмче над гробището. От години е оставена на произвола на съдбата. Множество посегателства има над нея и в момента не е останало нищо от църковния инвентар. Иманяри бяха разкопали и подът / какво са търсили там ма%$ата им!?/.

    Проблем е, че плочите са се разместили и покривът е протекъл. Стенописите са на 50% унищожени. Има опасност съвсем скоро да протече и върху иконостаса, което ще го унищожи.
    Преди години е имало църковно настоятелство и енорийски свещеник, но от настоятелите само един е останал жив.
    Селото е почти обезлюдено – живеят не повече от 25 човека, 80% от които са на преклонна възраст.
    Аз и още едно момче решихме да се заемем с проблема още миналата година и задвижихме мудната машина на Митрополията. Бяхме намерили и човек, който щеше да помогне със средства, но ни трябваше разрешение. Това обаче се оказа сериозен проблем.
    За съставяне на настоятелство изискванията бяха доста. Процедурата беше адски дълга, но ето,че година по късно това настоятелство вече съществува.
    Църквата е вписана и в списъка на Паметниците на културата от 1981г, което допълнително затруднява действията по ремонта.

    Качих специалист горе и той направи доклад за моментното състояние на църквата. Направи се и събрание на църковното настоятелство. Сега към този доклад и протоколът съставен от настоятелството трябва да приложим проект, в който да е описан начинът на отстраняване на теча.
    Тоест, или да се демонтират плочите, да се направи хидроизолация под тях и пак да се наредят за декорация или да се направи навес над цялата църква, както се прави над гробниците примерно.

    Това обаче трябва да го направи някой специалист, който да си направи сметки, да прецени кой е най-добрият вариант и да каже колко ще струва ремонтът /приблизително/.

    Към момента в сметката на настоятелството няма никакви средства. Ако някой се съгласи да направи подобен проект ще е на ДОБРА воля.

    В замяна аз мога да организирам една офф-роуд разходка до манастир „Седемте престола”, щраусовата ферма в с. Осеновлак и околностите. /около 50-60 км от София по черни пътища/
    А ако този някой няма превоз, мога да предложа моята хиперпроходима жипка – Лада Нива 

    П.С. По-късно ще приложа и няколко снимки и доклада за състоянието на храма.

    Пусни снимки, ще видя какво може да се направи. За разходката принципно съм навит, ще станем две "хиперпроходими" лада нива. Проблема е кога ще намеря време.
    За проекта и самият ремонт - има едни програми за развитие на малките населени места, това е по ОП Регионално развитие. Приоритетни са именно такива малки селца. Не знам обаче дали вече не изтекоха сроковете там. Прочети ТОВА. Ако имаш въпроси - телефона в подписа.
    Александър

    Коментар


    • #3
      От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

      Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
      Пусни снимки, ще видя какво може да се направи. За разходката принципно съм навит, ще станем две "хиперпроходими" лада нива. Проблема е кога ще намеря време.
      За проекта и самият ремонт - има едни програми за развитие на малките населени места, това е по ОП Регионално развитие. Приоритетни са именно такива малки селца. Не знам обаче дали вече не изтекоха сроковете там. Прочети ТОВА. Ако имаш въпроси - телефона в подписа.



      Относно проектите - опитах се да участваме в един, намерих и кой да го разработи, но община Своге отказа категорично да участва.

      Ето това е част от текста за църквата:

      "ДОКЛАД

      за състоянието на православен храм в с. Буковец,
      общ. Своге, Софийска духовна околия

      от доц. д-р Емил Иванов, завеждащ Църковна археология при Катедра по Църковна история, СУ „Св. Климент Охридски” – Богословски факултет

      Църквата „Св. Никола” в с. Буковец представлява малък, еднокорабен храм със засводен таван и широка апсида на изток и вход от запад.
      Градежът се състои от дялани, правилно оформени четвъртити камъни (предимно гранит и отчасти варовик), споени с хоросан, който впоследствие е запълнен с цимент с други примеси (чакъл, пясък, филз).
      Наосът отвътре е сравнително малък (ок. 6 х 3 м, презвитерий 2 х 3м), апсидата е видимо широка (2 х 2м) за размерите на интериора, което личи ясно и отвън (от изток).
      В съотношение с вътрешните размери таванът също изглежда висок (3,5 м), което придава просторност на интериора. Градежът, видно от допълнително градените подпори и при прозоречните ниши е с дебелина 50/60 см.
      Покритието на основното тяло, както и на апсидата е от плоски каменни плочи.
      По южната стена на градежа са налични две прозоречни ниши, по средата (25 х 40 см), и горе (10 х 40 см); на източната стена също са налични две по-малки ниши за прозорчета – една в апсидата (тип мазгал) и другата горе на източната стена, на челото между апсидата и покрива, и двете 10 х 20/25 см.
      Рамката на входа (1,5 х 0,60 м) от запад е от по-стари, ръчно оформени дълги каменни модули. Върху покрива от запад, над входа, в по-ново време е издигната камбанария, чиято камбана все още е налична"
      Последно редактирано от Evgeni Enduro; 28-06-11, 17:46.
      "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
      А+
      LZ1DRZ

      Коментар


      • #4
        От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

        Колега, по принцип имам ходения до НИНКН (паметниците) доста редовно, така че ще проверя каква информация имат и те за обекта и каква проектна документация ще изискват за ремонта. Според мен трябва да се направи заснемане - да се свалят размерите, да се начертае и да се направи проект за ремонт на покрива без да се засяга конструкцията, така е по-лесно и не се изисква разрешение за строеж. Като за начало поискайте от общината да Ви издаде Виза за проектиране - заявлението трябва да се подаде от собственика и нямат право да ви откажат! Визата става за 14 дни. Дай скайп на л.с. .
        Александър

        Коментар


        • #5
          От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

          Чудя ти се Евгени от къде толкова кураж да се захващаш с подобно нещо.!
          С каквото мога ще помогна, църквичката найстина е много красива и трябва да се съхрани.
          Пия вино само по два повода: когато за вечеря има дивеч и когато няма.

          Коментар


          • #6
            От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

            Аз ще се опитам да помогна - чрез преподаватели от ВИАС от Катедра "Опазване на историческото наследство", за да не се плаща проекта ще бъде възложен на студенти като курсова работа.
            Засега чакам отговор, дайте координати за връзка или ми пишете на ЛС

            Коментар


            • #7
              От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

              Първоначално публикуван от Стефан ШОПОВ Преглед на мнение
              Аз ще се опитам да помогна - чрез преподаватели от ВИАС от Катедра "Опазване на историческото наследство", за да не се плаща проекта ще бъде възложен на студенти като курсова работа.
              Засега чакам отговор, дайте координати за връзка или ми пишете на ЛС
              Благодаря за помощта!!! Пращам данните си на ЛС
              "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
              А+
              LZ1DRZ

              Коментар


              • #8
                От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                Първоначално публикуван от Спас Преглед на мнение
                Чудя ти се Евгени от къде толкова кураж да се захващаш с подобно нещо.!
                С каквото мога ще помогна, църквичката найстина е много красива и трябва да се съхрани.
                Ами Спасе, сам знаеш какво е положението горе. Няма кой да се заеме. Подобна църква в махала Оградище снабди колекциите на иманяри с ценни икони, виладжиите се сдобииха с дървен материал за печене на ракия от гредите, а представителите на тъмните раси завзеха све що е цветен метал>
                Не искам и с Буковския храм да стане същото

                Подобна съдба очаква и нашата църква






                Едва ли ще се служи повече в тази църква,която искаме да ремонтираме!? Има още няколко останали живи местни и след тяхната кончина църквата ще стане абсолютно неизползваема. Това обаче не е повод да я зарежем да се руши. Толкова години са я пазили предците ни и са я опазили, защо и ние да не го направим!?
                "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                А+
                LZ1DRZ

                Коментар


                • #9
                  От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                  Сега остава и някой от колегите Строителни Конструктори да се навие да драсне едно становище и работата ще стане.
                  Александър

                  Коментар


                  • #10
                    От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                    Мисля ще е добре да се запази същия автентичен вид,без модернизми,за да я намеря такава и след още 200г.

                    Коментар


                    • #11
                      От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                      Първоначално публикуван от сиско Преглед на мнение
                      Мисля ще е добре да се запази същия автентичен вид,без модернизми,за да я намеря такава и след още 200г.
                      Никой не говори за модернизации, а за реставрация и консервация.
                      "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                      А+
                      LZ1DRZ

                      Коментар


                      • #12
                        От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                        Аз се чудя къде в цялата тази ситуация се усеща присъствието на Българската патриаршия?!
                        Малко известен факт е че тя, като най-големия собственик на недвижимо имущество в България, разполага с добър източник на средства.
                        Услугите и се предлагат срещу съвсем не-символични такси и като цяло всеки ремонт или изграждане на ново се случва на "мускулите" на миряните.
                        Намерението на Евгени е благородно, но според мен няколко шамара по охранената буза на българската църква биха свършили повече работа.
                        Георги Тонев

                        Коментар


                        • #13
                          От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                          Жоро, и аз много дълго го мислих това, което казваш. Абсолютно си прав. Решението на въпроса е много просто - трябва обекта да се обяви за саморазрушаващ се и да се задължи да предприеме незабавни действия по ремонта. Да, но за да стане това, трябва да се задвижи мудната машина на общинарите и РДНСК, а те, както знаеш много добре не биха се размърдали за нищо друго, освен за да станат за кафе. В момента вече по проекта се работи, и аз имам някои идеи по въпроса, който поставяш, но всяко нещо с времето си.

                          Стъпките според мен са :

                          1. Проект
                          2. Уведомяване с писмо до РДНСК, с копие до Общината, МРРБ и Министерство на Културата.

                          Междувременно действия по консервация на обекта, а защо не и вписване в НИНКН. Така ако падне, ще задължат собственика да си я възстанови 1:1.
                          Александър

                          Коментар


                          • #14
                            От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                            Първоначално публикуван от axlastro Преглед на мнение
                            Жоро, и аз много дълго го мислих това, което казваш. Абсолютно си прав. Решението на въпроса е много просто - трябва обекта да се обяви за саморазрушаващ се и да се задължи да предприеме незабавни действия по ремонта. Да, но за да стане това, трябва да се задвижи мудната машина на общинарите и РДНСК, а те, както знаеш много добре не биха се размърдали за нищо друго, освен за да станат за кафе. В момента вече по проекта се работи, и аз имам някои идеи по въпроса, който поставяш, но всяко нещо с времето си.

                            Стъпките според мен са :

                            1. Проект
                            2. Уведомяване с писмо до РДНСК, с копие до Общината, МРРБ и Министерство на Културата.

                            Междувременно действия по консервация на обекта, а защо не и вписване в НИНКН. Така ако падне, ще задължат собственика да си я възстанови 1:1.

                            Сашо, задължен съм ти за това, което си направил вчера! Съжалявам, че не можах да присъствам, но бях по други задачи.
                            "Kолкото повече се превръщаме в свръхчовеци, толкова по-безчовечни ставаме"
                            А+
                            LZ1DRZ

                            Коментар


                            • #15
                              От: Търся човек, който да изработи проект за ремонт на покрив на малка църква

                              Работата по проекта напредна. Имаме чертежи на църквата, фасади, разрези. Имаме и монтажен план на дървената конструкция. Сега остава някой конструктор да я сметне.
                              Последно редактирано от axlastro; 09-07-11, 11:18.
                              Александър

                              Коментар

                              Активност за темата

                              Свий

                              В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                              Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                              Зареждам...
                              X