Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл- Влага в мазе!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #31
    Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
    И мен ме вълнува този въпрос с хидроизолацията и дренжа.
    Каква е ситуацията: Вилата е на лек склон, като приземния етаж от горна страна е изцяло вкопан (тавана му е на равно с външна бетонна площадка), а от долната страна е около 1 метър над земята. От 3те страни къщата е обиколена с бетонни площадки/пътеки, а от 4-тата има пристройка.
    Ако се копае за дренаж и полагане на хидроизолация, ясно че ще се разбият всичките площадки/пътеки, но откъм присторйката няма какво да се направи. Това не би ли обезсмислило останалото начинание?
    Не е ли опасно да се откопаят основите на цялата къща?
    Водата, която се отделя в дренажните тръби къде се предполага да отиде? Няма канализация в която да се заусти. Възможно е с наклон да се отведе до ската и оттам да изтича? Това допустимо ли е?

    Всъщност помещението не се пълни с вода, или да се стича по стените, но мазилката (варова) е постоянно влажна, вече навсякъде се е изронила и има големи петна мухъл.

    Приемам съвети и препоръки за бригада / фирма / специалист, които биха се заели с такава работа или поне консултирали. Имота е на 15 км от Пловдив.
    При мен е сходна ситуацията. Имота е под наклон, полувкопан първи етаж. Дренирах само високата част, не ти трябва всичките страни. Глупава вода няма, тя си бяга по наклона. Няма какво толкова да заустваш дренажа, това не е река, дебит никакъв. Откопаването на основите може и да стане опасно, но друг начин няма. Гледаш да си максимално бърз, за 2-3 дни да стане всичко. При мен отне към две седмици, трябваше да укрепя ъгъла на къщата в основите. Фирма може да ти го свърши, но на мен ми искаха 80 лв./м. за височина 1 м. Не помня какво влизаше, но не всички материали. Накрая намерих багер през две села - 3 часа копане + 2 път и бях готов с изкопа. Полагане на хидроизолацията го направи фирма, останалото аз. Само за зариването пак виках багер, че 30 тона малко зор ще видя с лопатата. Дай някоя снимка за добиване на представа за какво иде реч.
    Ford Maverick II 2.3 XLT
    Ford Mondeo MK5

    Коментар


    • veskov
      veskov коментира
      Редактиране на коментар
      Има много глупави води, в началото повдигат, после бутат. Точното изпълнение на дренаж и наклони е задължително.

    • Asen Kushlev
      Asen Kushlev коментира
      Редактиране на коментар
      То е ясно, че водата ще заобиколи скала, с времето я изронва, после я пробива и т.н. Цели каньони са формирани така хиляди години. Всеки дренаж си има собствени специфики.

  • #32
    Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
    Копаеш траншея около къщата, трябва да слезеш под нивото на пода на мазето. Трябва да имаш лек наклон, за да се отвежда водата. Полагаш геотекстил, после подлагаш под тръбата трошляк, не много едър. Полагаш дренажна тръба, обвиваш я с чакъл, после с геотекстила. Трябва да получиш тръба, обвита отвсякъде с трошляк и геотекстил. След това запулваш изкопа с трошен камък за дренаж, или рече дренажен, какъвто намериш. Никаква пръст. Ако направиш и една замазка тип тротоар, ще изтеглиш водата още по-далеч. Накратко е това. Филма го играх миналата година, при мен беше 35 метра изкоп, 30 тона камък не стигнаха да заровя. Сега ще дооправям с още 15 .
    п.п.Пропуснах, че като изкопаеш, стената на къщата трябва да се хидроизолира. Аз я направих с два слоя хидроизолация с газопламъчно лепене, втория с посипка. После една мембрана, така наречените "бобчета".
    Благодаря много!
    Имам някои въпроси.
    1. След като положа тръбата, мога ли около нея да насипя филц ?
    2. Над тръбата и евентуално над филца мисля да сложа натрошени парчета мозайка и бетон вместо камъни, понеже имам излишни. Предполагам няма да е проблем ?
    3. Над парчетата бетон мога ли да насипя пясък и върху пясъка вече да налепя тротоарни плочки ?
    Реално там трябва да има тротоар от едната страна на къщата.
    4. Каква изолация да се сложи върху стената/основата на къщата ?
    Първия етаж е 50см каменен зид и течна гума сигурно няма да стане, защото шуплите са доста големи.
    Да се налепи фибран от външната страна има ли смисъл според вас ?
    До колкото разбрах от това видео - https://www.youtube.com/watch?v=__B2d7nESfc идеята на геотекстила е да държи пръстта и калта далеч от самия чакъл около тръбата, а не да се слага върху самата тръба, което има логика.
    Може би също става текстила да се сложи върху тръбата, но после добре да се покрие с чакъл, както си споменал.
    Последно редактирано от skurtov; 15-04-20, 18:47.

    Коментар


    • #33
      Гледам последното писано е преди 10г, в последните няколко мнения, примерно
      Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение
      От: Дайте акъл- Влага в мазе!

      Не стана ясно каква точно е ситуацията, та вярно я обсъдихме във всякакви варианти.
      Ако е възможно отвън -най-доброто решение.Единствено не съм съгласен , че трябва да е много дълбоко под основите. Напротив-съществува процеса "Осмоза", при който поради освобождаване на пори в земната маса при преминаване на водата в дренажа, е много възможно да се наруши структурата и носещата способност на почвата.На практика обикновено се предписва най-високата точка на долен ръб тръба да е 10 см. под петата на основата.После-надлъжен наклон -0,5-0,7 %.Отново препоръчвам да го погледне опитен проектант или изпълнител.А и да се изкопае , и да не направи вертикална изолация, най-малко за капилярна влата е неразумна икономия.
      Ако не е възможно отвън-да го погледне освен проектант и дистрибутор на строителни изолации, но не от тези които са само търговци, а с опитни консултанти,решавали подобни казуси.
      Рискуват се доста пари без компетентно решение.
      Не че и сега не се коментира или има нещо ново, освен мултиплициращите тривиални грешки
      Последно редактирано от veskov; 15-04-20, 20:17.
      А тези простотии се правят от името на всички ни.
      Даника
      Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

      Коментар


      • #34


        Благодаря много!
        Имам някои въпроси.
        1. След като положа тръбата, мога ли около нея да насипя филц ? важното е да няма пръст, според мен и пясъкът не е желателен, поне първият пласт около тръбата
        2. Над тръбата и евентуално над филца мисля да сложа натрошени парчета мозайка и бетон вместо камъни, понеже имам излишни. Предполагам няма да е проблем ? за пълнеж слагаш всичко, камъни, бетон, мозайка, пак повтарям - без пръст
        3. Над парчетата бетон мога ли да насипя пясък и върху пясъка вече да налепя тротоарни плочки ? според мен трошляк като за бетон или по-ситен ще свърши работа
        Реално там трябва да има тротоар от едната страна на къщата.
        4. Каква изолация да се сложи върху стената/основата на къщата ? при мен основата е камък, рядко крив зид. Наложи се да укрепя ъгъла на къщата, имаше опасност да поддаде. По дължината някой беше творил нещо като подпора с бетон. Накратко - трябва да изравниш стената - мазилка, шпакловка, за да може да стане горе-долу равно. След това полагаш хидроизолация газопламъчно, аз направих два пласта. После монтирах мембраната с бобчетата, като т са към зида, за да диша. След това вече действа с тръбата и геотекстила.
        Първия етаж е 50см каменен зид и течна гума сигурно няма да стане, защото шуплите са доста големи. течната гума според мен също става, но пак си иска гладка и здрава повърхност, доста по-добра от тази за другата изолация
        Да се налепи фибран от външната страна има ли смисъл според вас ? като рових миналата година видях и такиваизпълнение. За мен няма много смисъл, освен ако не го правиш за изправяне на стената. Но не виждам смисъл и някакъв ефект, той е за топло, а не за хидроизолация
        До колкото разбрах от това видео - https://www.youtube.com/watch?v=__B2d7nESfc идеята на геотекстила е да държи пръстта и калта далеч от самия чакъл около тръбата, а не да се слага върху самата тръба, което има логика. това е идеята, да не се задръства тръбата. Може и директно да я увиеш с геотекстил, но за мен е много по-добро с чакъл и тогава
        Може би също става текстила да се сложи върху тръбата, но после добре да се покрие с чакъл, както си споменал.
        Това е от личен опит и информация, до която успях да стигна чрез питане и интернет. Не съм професионалист в строителството.
        Ford Maverick II 2.3 XLT
        Ford Mondeo MK5

        Коментар


        • veskov
          veskov коментира
          Редактиране на коментар
          ХПС (Фибран) е и отлична хидроизолация, освен това пази мазаната/рулонна хидроизолация от повреждане при обратния насип, последващи слягания и тн Горе долу така стоят нещата и с пясъчната възглавница и филц/ чакъл, а не камъни

      • #35
        Първоначално публикуван от Asen Kushlev Преглед на мнение
        При мен е сходна ситуацията. Имота е под наклон, полувкопан първи етаж. Дренирах само високата част, не ти трябва всичките страни. Глупава вода няма, тя си бяга по наклона. Няма какво толкова да заустваш дренажа, това не е река, дебит никакъв. Откопаването на основите може и да стане опасно, но друг начин няма. Гледаш да си максимално бърз, за 2-3 дни да стане всичко. При мен отне към две седмици, трябваше да укрепя ъгъла на къщата в основите. Фирма може да ти го свърши, но на мен ми искаха 80 лв./м. за височина 1 м. Не помня какво влизаше, но не всички материали. Накрая намерих багер през две села - 3 часа копане + 2 път и бях готов с изкопа. Полагане на хидроизолацията го направи фирма, останалото аз. Само за зариването пак виках багер, че 30 тона малко зор ще видя с лопатата. Дай някоя снимка за добиване на представа за какво иде реч.
        Да, и аз смятам да потърся багерче за копаенето, но ще трябва и фирма за полагането на самата изолация. Ти някоя местна ли ползва?

        А това дали само от горна или от всички страни трябва да е дренажа - при мен влагата е на 3 от 4те стени. Като на тази където няма реално има външно "мазе", което я отделя от земята.
        о 88 з 417 оо 4 - Стоян

        Коментар


        • #36
          Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
          Гледам последното писано е преди 10г, в последните няколко мнения, примерно

          Не че и сега не се коментира или има нещо ново, освен мултиплициращите тривиални грешки
          Този коментар не го разбрах.
          Или ако си мисля, че е това, което разбрха хич не е градишно....
          о 88 з 417 оо 4 - Стоян

          Коментар


          • veskov
            veskov коментира
            Редактиране на коментар
            Ако градишно= градивно, да прав си, мнението само за себе си не е. Но от последните две страници може да се изгради обща представа. И тя е, че е добре да го види специалист на място. Може да се окаже, че не е нужно да се копае много дълбоко, може и извън бетонните пътеки, може и самите пътеки да са компрометирани и тн, т.е да не се влезе в безсмислени разходи, труд и ядове. При всички случаи отвън

          • stojan_defender-a
            stojan_defender-a коментира
            Редактиране на коментар
            Тъй де, аз затова търся някой да го свърши.
            Вече мина времето когато си мислех, че всичко мога да направя сам. И то не защото няма да мога, а защото ще ми коства много повече (най-вече време и усилия), отколкото на някой, който се занимава с това.

        • #37
          Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение

          Да, и аз смятам да потърся багерче за копаенето, но ще трябва и фирма за полагането на самата изолация. Ти някоя местна ли ползва?

          А това дали само от горна или от всички страни трябва да е дренажа - при мен влагата е на 3 от 4те стени. Като на тази където няма реално има външно "мазе", което я отделя от земята.
          За изолацията да, ползвах местна, но то е малко относително е местна -селото ми е на 45 км. от града. По принцип само от горната страна правих изолация, но зависи как е теренът при теб. Може да се наложи да обиколиш.
          Ford Maverick II 2.3 XLT
          Ford Mondeo MK5

          Коментар


          • #38
            Здравейте.
            Ако в къщата изива вода от вътрешната страна, какво е решението ?
            Изкопали сме доста и сме открили основите, но какво да правим оттук натакък ?
            От вън е ясно, че ще има дренаж, но вътре и да напарвим дренаж няма да има къде да я изведем тая вода.

            Коментар


            • #39
              Първоначално публикуван от skurtov Преглед на мнение
              Здравейте.
              Ако в къщата изива вода от вътрешната страна, какво е решението ?
              Изкопали сме доста и сме открили основите, но какво да правим оттук натакък ?
              От вън е ясно, че ще има дренаж, но вътре и да напарвим дренаж няма да има къде да я изведем тая вода.
              Виж има някакви хидростопиращи гелове, които се инжектират според зависи от какво е изградена стената.

              Коментар


              • #40
                Принципно, има дренажни системи и за вътре (с помпа!).

                Аз имах подобен проблем (техническо помещение, в което извираше вода.. ) и го реших малко нестандартно.
                Стената е гол бетон (през които водата се просмукваше), изчаках лятото да изсъхне и залепиx отгоре битумна изолация (горещо лепене).
                Водата се стича по нея надолу до под нивото на пода, където попада в неговата дренажна система.
                Така е вече към три години и проблем (вода) за сега нямам.

                /Не е хубаво вода да циркулира из стената, ама нямам и друг особен избор, защото навън нямам вариант за дренаж. /

                Натиснете снимката за да я уголемите  Име:lm2.jpg Прегледи:0 Размер:41.8 КБ ID:6592047

                Коментар


                • #41
                  Първоначално публикуван от skurtov Преглед на мнение
                  Здравейте.
                  Ако в къщата изива вода от вътрешната страна, какво е решението ?
                  Изкопали сме доста и сме открили основите, но какво да правим оттук натакък ?
                  От вън е ясно, че ще има дренаж, но вътре и да напарвим дренаж няма да има къде да я изведем тая вода.
                  Гледам , че са ми изстипосали мнение преди 10 г. , та да се включа отново.
                  Първо гледайте да разбере причината за проблема. Случвали са се много тъпи причини за такива проблеми от сорта на скъсани външни водопроводи , заровени и забравени стари чешми и канавки и прочее.Вижте наоколо съседите как са с мазета , бунари .Ако не може да се определи първопричината:

                  Щом ще има отвън дренаж , направете първо него, но малко по-дълбок от старото ми мнение в случая. Оставете вътрешните разкопки на този етап.Най-вероятно външният дренаж ще дръпне вътрешната влага.
                  Другият момент е колко извира отвътре. Най-старият вариант за капилярна влага , или терени които са вечно проблемни отвътре е баластрена възглавница около 20 см. от чист камък. Под нея в средата на помещението една попивна яма пълна пак с чистият камък.
                  Според дебита , може да вгради вътрешен дренаж , вътрешна хидроизолация на основите , дори и водочерпна яма както вече колегата е постнал.
                  Над всичко това фолио, водоплътна ст.б. настилка 5см. за основа на хидроизолацията , хидроизолация и носеща ст.б. настилка.
                  Пак да напиша , че първо следва да се изпълни външният дренаж и да се проследи ефекта вътре , тогава да се подберат разумните мерки.

                  Коментар


                  • #42
                    Каква е приблизителната цена на квадрат за полагане на битумна изолация 2 слоя и фундалин (труд с вкл. материали) без изкопните дейности?

                    В моя случай намерих кой да копае на местно ниво, но с изпълнителите на изолацията е много трудно. Идва един, стори ми се професионалист, но разговора вървеше все в посока колко е сложно (едва ли не да ме откаже) и как не може да се даде цена предварително, защото има много неясноти. Съгласен съм с това за неяснотите (и в нашата сфера го има), но и няма как да вземеш решение за възлагане без поне приблизителна икономическа оценка.
                    о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                    Коментар


                    • #43
                      Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                      Каква е приблизителната цена на квадрат за полагане на битумна изолация 2 слоя и фундалин (труд с вкл. материали) без изкопните дейности?

                      В моя случай намерих кой да копае на местно ниво, но с изпълнителите на изолацията е много трудно. Идва един, стори ми се професионалист, но разговора вървеше все в посока колко е сложно (едва ли не да ме откаже) и как не може да се даде цена предварително, защото има много неясноти. Съгласен съм с това за неяснотите (и в нашата сфера го има), но и няма как да вземеш решение за възлагане без поне приблизителна икономическа оценка.
                      Драсни какви са неяснотите според професионалиста...

                      Коментар


                      • #44
                        Първоначално публикуван от stojan_defender-a Преглед на мнение
                        Каква е приблизителната цена на квадрат за полагане на битумна изолация 2 слоя и фундалин (труд с вкл. материали) без изкопните дейности?

                        В моя случай намерих кой да копае на местно ниво, но с изпълнителите на изолацията е много трудно. Идва един, стори ми се професионалист, но разговора вървеше все в посока колко е сложно (едва ли не да ме откаже) и как не може да се даде цена предварително, защото има много неясноти. Съгласен съм с това за неяснотите (и в нашата сфера го има), но и няма как да вземеш решение за възлагане без поне приблизителна икономическа оценка.
                        Да не те излъжа, че мина почти година, но за 2-та слоя + черната изолация с бобчетата нещо 30 лв./м2 труд с материали. Евентуално -5 лв., но нагоре не.
                        Ford Maverick II 2.3 XLT
                        Ford Mondeo MK5

                        Коментар


                        • #45
                          Първоначално публикуван от ALEX_Z Преглед на мнение

                          Драсни какви са неяснотите според професионалиста...
                          И на мен ми е интересно. Единствените неясноти са колко равна ще е стената. Но това предполагам е задължение на клиента да подготви, поне при мен беше така. Подготвих стената, дойдоха двама души и за час беха готови. Аз бях грундирал предварително, да не се разкарват два пъти или да стоят да чакат, както споменах селото е на 45 км.
                          Ford Maverick II 2.3 XLT
                          Ford Mondeo MK5

                          Коментар

                          Активност за темата

                          Свий

                          В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                          Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                          Зареждам...
                          X