Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Дайте акъл- Влага в мазе!

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #16
    От: Дайте акъл- Влага в мазе!

    Пак да кажа. С изолации, след като е готова сградата - няма как да стане. С обезвлажнители - съвсем. Сегашните изолации и обезвлажнители са от средата и края на миналия век. Сгради се строят от доста по-отдавна. Хубав дренаж му е майката. Нагоре колегите за описали как се прави.
    п,с. Сградата дето съм роден е от 39та година със 6 етажа, партер и два етажа мазета. Дренажа е едно ниво по-долу. Помпата не е спирала от построяването. Сименс! Влага няма.
    Асансьора също е от тогас. Шиндлер.

    Коментар


    • #17
      От: Дайте акъл- Влага в мазе!

      Наистина, най-добрият вариант е дренаж. Друг вариант е приемлив само по невъзможност за реализация на този. Вторият по ефективност е хидроизолация отвън, само че, не виждам защо, ако може да се направи това, да не е възможен и дренажа. Всъщност, тези две неща, нормално вървят заедно. Хидроизолацията отвътре си е чист компромис и палиативна мярка. Имай предвид, че в този случай може да задълбочиш проблема, а и да навредиш на конструкцията!
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • #18
        От: Дайте акъл- Влага в мазе!

        Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
        Наистина, най-добрият вариант е дренаж. Друг вариант е приемлив само по невъзможност за реализация на този. Вторият по ефективност е хидроизолация отвън, само че, не виждам защо, ако може да се направи това, да не е възможен и дренажа. Всъщност, тези две неща, нормално вървят заедно. Хидроизолацията отвътре си е чист компромис и палиативна мярка. Имай предвид, че в този случай може да задълбочиш проблема, а и да навредиш на конструкцията!
        Отвън добре, ами отдолу? Нали ако искаш да плуваш във вода, трябва и дъно да имаш.

        Коментар


        • #19
          От: Дайте акъл- Влага в мазе!

          Подовете в мазетата на старите сгради обикновено (90% от случаите) не са стоманобетонни плочи (още по-малко пък - част от конструкцията), а някакви замазки, та дори и направо грунта. Така че, не е никакъв проблем да се направят наново, като се почне със изолационен слой.
          Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

          Коментар


          • #20
            От: Дайте акъл- Влага в мазе!

            Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
            Подовете в мазетата на старите сгради обикновено (90% от случаите) не са стоманобетонни плочи (още по-малко пък - част от конструкцията), а някакви замазки, та дори и направо грунта. Така че, не е никакъв проблем да се направят наново, като се почне със изолационен слой.
            И как ще мине под стените, та да се оформи легена?

            Коментар


            • #21
              От: Дайте акъл- Влага в мазе!

              Ми няма да мине под стените и да оформи "легена" - това е положението. Става въпрос за максимум възможното при съответните ограничения. Нещо не вдявам каква е основната ти мисъл...
              Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

              Коментар


              • #22
                От: Дайте акъл- Влага в мазе!

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Ми няма да мине под стените и да оформи "легена" - това е положението. Става въпрос за максимум възможното при съответните ограничения. Нещо не вдявам каква е основната ти мисъл...
                Ами повтарям я от самото начало. Виж пост 3 и нататък.

                Коментар


                • #23
                  От: Дайте акъл- Влага в мазе!

                  Аз не виждам някой да е на друго мнение за дренажа в цялата тема. Всички останали варианти, предложени от всички останали участници, касаят случаи, в който не може да се направи дренаж - и аз включително. Точно затова не е ясно какво толкова упорито утвърждаваш.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • #24
                    От: Дайте акъл- Влага в мазе!

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Аз не виждам някой да е на друго мнение за дренажа в цялата тема. Всички останали варианти, предложени от всички останали участници, касаят случаи, в който не може да се направи дренаж - и аз включително. Точно затова не е ясно какво толкова упорито утвърждаваш.
                    Ми щото колегата, дето е пуснал темата, не казва дали може да се направи, а му пускат всякакви мухи.
                    Без копане няма да стане.

                    Коментар


                    • #25
                      От: Дайте акъл- Влага в мазе!

                      Не стана ясно каква точно е ситуацията, та вярно я обсъдихме във всякакви варианти.
                      Ако е възможно отвън -най-доброто решение.Единствено не съм съгласен , че трябва да е много дълбоко под основите. Напротив-съществува процеса "Осмоза", при който поради освобождаване на пори в земната маса при преминаване на водата в дренажа, е много възможно да се наруши структурата и носещата способност на почвата.На практика обикновено се предписва най-високата точка на долен ръб тръба да е 10 см. под петата на основата.После-надлъжен наклон -0,5-0,7 %.Отново препоръчвам да го погледне опитен проектант или изпълнител.А и да се изкопае , и да не направи вертикална изолация, най-малко за капилярна влата е неразумна икономия.
                      Ако не е възможно отвън-да го погледне освен проектант и дистрибутор на строителни изолации, но не от тези които са само търговци, а с опитни консултанти,решавали подобни казуси.
                      Рискуват се доста пари без компетентно решение.

                      Коментар


                      • #26
                        Здравейте.
                        И аз имам същия проблем, но в къща.
                        Може ли да препоръчате каква изолация да се използва върху основите/външната стена ?
                        Дренажа предполагам се състои от камъни/филц + дренажна тръба/маркуч, но каква хидроизолация да сложим върху основите от към външната страна ?
                        Колко дълбоко трябва да се изкопае под нивото на пода на етажа ?
                        Също какви тръби да използваме.
                        Някои казват дренажни маркучи/тръби, други pvc тръби и ние да си пробием дупки с бормашина, или пък керамични тръби ?
                        Доста се обърках.

                        Коментар


                        • Stbd
                          Stbd коментира
                          Редактиране на коментар
                          Какъв е дебитът на водата, която ще се отвежда през дренажната тръба?

                        • skurtov
                          skurtov коментира
                          Редактиране на коментар
                          Не мога да определя дебита, защото в приземния етаж избива много влага, не е да тече през стените.

                      • #27
                        За изолиране на жилищни помещения е достатъчно повърхностите на пода и стените да се направят непропускливи. Хубаво измазване с циментова замазка и някакво последващо покритие и топлоизолация с пенопласт.

                        Кладенци и египетски подземия са приложими при обезводняване на галерии при течаща вода (река, в мина). Не в мазе от две стаи, че и при това почти сухо, и всъщност даже не е изцяло под земята.

                        Коментар


                        • veskov
                          veskov коментира
                          Редактиране на коментар
                          Ми не. Зависи какви са водите- повърхностни или подпочвени, терен, констрикция и тн. Трябва да се консултира с проектант/специалист. Иначе има голяма вероятност да се утрепеш от работа и се затворят излишни пари с нулев резултат. Както във всичко

                      • #28
                        Да уточня, че вътре не се пълни с вода, но може да се каже, че избива малко.
                        Ще започнем с дренаж, след това ще мислим отвътре какво да се прави.

                        Коментар


                        • #29
                          Копаеш траншея около къщата, трябва да слезеш под нивото на пода на мазето. Трябва да имаш лек наклон, за да се отвежда водата. Полагаш геотекстил, после подлагаш под тръбата трошляк, не много едър. Полагаш дренажна тръба, обвиваш я с чакъл, после с геотекстила. Трябва да получиш тръба, обвита отвсякъде с трошляк и геотекстил. След това запулваш изкопа с трошен камък за дренаж, или рече дренажен, какъвто намериш. Никаква пръст. Ако направиш и една замазка тип тротоар, ще изтеглиш водата още по-далеч. Накратко е това. Филма го играх миналата година, при мен беше 35 метра изкоп, 30 тона камък не стигнаха да заровя. Сега ще дооправям с още 15 .
                          п.п.Пропуснах, че като изкопаеш, стената на къщата трябва да се хидроизолира. Аз я направих с два слоя хидроизолация с газопламъчно лепене, втория с посипка. После една мембрана, така наречените "бобчета".
                          Ford Maverick II 2.3 XLT
                          Ford Mondeo MK5

                          Коментар


                          • #30
                            И мен ме вълнува този въпрос с хидроизолацията и дренжа.
                            Каква е ситуацията: Вилата е на лек склон, като приземния етаж от горна страна е изцяло вкопан (тавана му е на равно с външна бетонна площадка), а от долната страна е около 1 метър над земята. От 3те страни къщата е обиколена с бетонни площадки/пътеки, а от 4-тата има пристройка.
                            Ако се копае за дренаж и полагане на хидроизолация, ясно че ще се разбият всичките площадки/пътеки, но откъм присторйката няма какво да се направи. Това не би ли обезсмислило останалото начинание?
                            Не е ли опасно да се откопаят основите на цялата къща?
                            Водата, която се отделя в дренажните тръби къде се предполага да отиде? Няма канализация в която да се заусти. Възможно е с наклон да се отведе до ската и оттам да изтича? Това допустимо ли е?

                            Всъщност помещението не се пълни с вода, или да се стича по стените, но мазилката (варова) е постоянно влажна, вече навсякъде се е изронила и има големи петна мухъл.

                            Приемам съвети и препоръки за бригада / фирма / специалист, които биха се заели с такава работа или поне консултирали. Имота е на 15 км от Пловдив.
                            о 88 з 417 оо 4 - Стоян

                            Коментар

                            Активност за темата

                            Свий

                            В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                            Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                            Зареждам...
                            X