Обява

Свий
Няма добавени обяви.

За ел. техник

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #46
    Първоначално публикуван от KingofROAD Преглед на мнение
    ДТЗ на двупроводна инсталация е коментирано на много места в нета. Набива се заземителен кол на подходящо място (ако е къща, за апартапремент трябва да се търсят варианти). Прекарва се земно "въже" до таблото, и се връзва към втора шина - земя. И оттам нататък се опроводява трипроводно, като земята трябва да си отива директно по уредите, или през перцата/земята на контактите.
    И какво общо има този допълнителен кол с ДТЗ-то ? За чии му е ? Някаква идея как работи дтз ?
    0 8 9 8 4 8 1 3 3 0

    Коментар


    • KingofROAD
      KingofROAD коментира
      Редактиране на коментар
      Мери разликата между тока който отива към уреда, и тока който се връща по другия проводник. Един вид диференциална защита. Сработва при разлика над определени милиампери по ТТД.
      Третия проводник е за заземяване на металните корпуси на уредите, и сработване на предпазител там, където няма ДТЗ.

  • #47
    Що кръг? За уред, един единствен е дтз, затова ти излиза и скъпо. И не става с фазомер, ако искаш да няма ,,планирани жертви".
    А тези простотии се правят от името на всички ни.
    Даника
    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

    Коментар


    • #48
      Първоначално публикуван от faster Преглед на мнение
      Е и аз с това си вадя хляба!Отивам командировка правя цялата тръбна инсталация на басейн +ел.инсталацията с таблата , а там майтап няма .Едни фал и всички в басейта може да изгърмят!Та не ми казвай с кво и как да меря!Писах ти влезни в станция на аквапарк и разсъждавий тогава!Аз не мога да работя без документ до 3000волта!Ако видиш наше табло за голям.басейн с всички екстри и по 70-80 кубикшви помпи ,термопомпи,сл,колектори с управление!Ма няма смисъл да обяснявам повече!Който иска да мери и с подвижни лампи!
      Може би не разбираш какво казвам.

      Тея дни вадя 200 киловата мощност на около 75 метра от грт,кабела съм го изчислил по формула,така че пада на напрежението в метрите да не е повече от 5%,шинопровода е изчислен в мед по формулата,АП..тата също,токовите разединители също.

      От мен се иска ,да защитя кабела от механични влияния ,най-вече от аборигени,да монтирам три табла по трасето ,да осигуря земно ,да викна лаборатория да издадат протокол с което аз декларирам че съм си свършил работата по отношение на безопасността,имам да кербовам с хидравлична преса накрайници,имам да заварявам носеща пасарелка,и ред монтажни работи,в кой точно момента трябва да меря с мултицет фазите ,да поясним за публиката....Ако си мислиш че оттатък таблото няма хора,бъркаш,работят на три смени,пода е антистатичен ,една трета от работниците имат гривни на ръцете вързани със земното което правихме преди два месеца в нов цех и т.н

      Всички работни маси са заземени индивидуално,мерят се периодично(не с мултицет)

      Та в кой точно случай,влиза волтметъра в ел.таблото,та било и просто като табло на първа страница на темата.
      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
      Анатолий Пейчинов o8875о9815
      https://dvrbg.com/

      Коментар


      • #49
        Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение
        Що кръг? За уред, един единствен е дтз, затова ти излиза и скъпо. И не става с фазомер, ако искаш да няма ,,планирани жертви".
        Е тоя един единствен уред ще има ли зануляване или няма да има,ако има,по кой кабел от двата ще стане това,нулевия кабел няма да може да го ползваш за зануляване,другия кабел е фаза естествено,от къде ще ти дойде нула/земя за контакта?
        Наясно ли си изобщо за какво става дума?
        Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
        Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
        Анатолий Пейчинов o8875о9815
        https://dvrbg.com/

        Коментар


        • #50
          Първоначално публикуван от mishomishev Преглед на мнение

          Какво като са полипропиленови? Как точно това влияе?
          Ако са метални поцинковани,фазата ще се появи в близките няколко апартамента с мижаво напрежение,понеже тръбопровода е заземен.Подчертавам напрежение,защото тока на утечка е друго ,в случая клиента усеща напрежението което е и опасното в случая.

          Полипропилена е изолатор ,утечката идва през водата в тръбите ,съпротивлението е голямо и утечката има скромен периметър.
          Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
          Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
          Анатолий Пейчинов o8875о9815
          https://dvrbg.com/

          Коментар


          • #51
            Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение

            Е тоя един единствен уред ще има ли зануляване или няма да има,ако има,по кой кабел от двата ще стане това,нулевия кабел няма да може да го ползваш за зануляване,другия кабел е фаза естествено,от къде ще ти дойде нула/земя за контакта?
            Наясно ли си изобщо за какво става дума?
            По третия. В дтз влизат и излизат два, в уреда влизат три.
            Имаш ли спомен кога за сефте го разисквахме? Около годините за един твой чудесен арабски пътепис.
            А тези простотии се правят от името на всички ни.
            Даника
            Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

            Коментар


            • #52
              Интересно, даскалът по измервания какво мисли за фазомера?
              ​​​​​​
              Вероятно съм попаднал на много слаби преподаватели някога, но при нас фазомерът може да послужи само за първоначално ориентиране преди задължително измерване.
              Може би защото рядко пипаме табла само с една шина или източник. И почти никога - монофазни.
              Човек се учи докато е прост!

              Коментар


              • #53
                Първоначално публикуван от veskov Преглед на мнение

                По третия. В дтз влизат и излизат два, в уреда влизат три.
                Имаш ли спомен кога за сефте го разисквахме? Около годините за един твой чудесен арабски пътепис.
                Ще чертаем ли?
                Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                Анатолий Пейчинов o8875о9815
                https://dvrbg.com/

                Коментар


                • #54
                  Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                  Интересно, даскалът по измервания какво мисли за фазомера?
                  ​​​​​​
                  Вероятно съм попаднал на много слаби преподаватели някога, но при нас фазомерът може да послужи само за първоначално ориентиране преди задължително измерване.
                  Може би защото рядко пипаме табла само с една шина или източник. И почти никога - монофазни.
                  Ако при вас ползвате волтметър за да определите еднаквост на фаза е отделен въпрос,и няма нищо общо с темата,което междувпрочем също е неправилно.За тази цел си има уред .
                  Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                  Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                  Анатолий Пейчинов o8875о9815
                  https://dvrbg.com/

                  Коментар


                  • #55
                    Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение

                    Ще чертаем ли?
                    Не, ще четем, поне
                    https://www.voltus.de/schalterprogra.../fi-schukomat/
                    А тези простотии се правят от името на всички ни.
                    Даника
                    Ми не гълтайте бре, и не лапайте. )) Дистанцирайте се демек ... ))deyan"h

                    Коментар


                    • #56
                      През целия диспут отговарям на колегите които съветват нашия човек да си сложи ДТЗ в новото табло ,че няма как да стане това,няма техническо решение ,не и според нормативните изисквания и безопасност.Това решение от линка е ясно,в контакта може да набиеш каквото си искаш,но не дава решение на така поставения въпрос с ДТЗ в таблото.
                      Galloper 2 Exceed 1998 2.5 TDI .Kia Ceed 2009 1.4 CVVT .Ford Connect 1.8 TDCI 90 hp 2010
                      Kawasaki Versys 650 2008 Suzuki 600 DUCATO 3.L 180 hp. и други
                      Анатолий Пейчинов o8875о9815
                      https://dvrbg.com/

                      Коментар


                      • #57
                        Първоначално публикуван от Gadnyara Преглед на мнение
                        За определяне на фазов проводник с волтметър е достатъчно да се знае как действа фазоуказателя.
                        Попитах как се определя фазата с мултицет, защото исках да науча нещо, което не знам. А то стана... както винаги...

                        Първоначално публикуван от piron45 Преглед на мнение
                        Не знам кво станА, ама след първите няколко поста специалистите взеха да си ги мерят... фазомерите и това няма да помогне много на човека с таблото. Да бяхте му написали някакъв ред на операциите и толкова. Примерно :
                        1. Отвиваш един по един предпазителите на таблото и проверяваш с фазомер /може и от левче/ кои са фазите. Слагаш си по едно етикетче на проводника, като съответно можеш да си отбележиш и кой кръг ти захранва всеки предпазител /проводник/.
                        2. Спираш тока от главното табло и залепи тиксо отгоре на предпазителя , да не вземе някой да го пусне докато пипаш по жиците.
                        3.Проверяваш за всеки случай има ли напрежение на проводниците в апартаментното табло, с фазомер, мултицет.
                        4.Разкачаш всички проводници , вадиш старото табло и напасваш новото, според размерите.
                        5. Редиш си автоматичните предпазители на еврошината, слагаш нулевите проводници на общата шина.
                        6.Монтираш си фазовите проводници на предпазителите според кръговете.
                        7.Правиш цялостна проверка на изработката на таблото и при изключени предпазители пускаш тока от главното табло.
                        8.Проверяваш с фазомера идват ли фазите на съответните предпазители и тогава ги включваш един по един.

                        Не пречи ако имаш мултицет да си провериш какво ти е напрежението и си готов. Някъде нагоре имаше предложение да си сложи дефектно токова защита. При старите двупроводни линии на блоковете може да обясни какъв ще е смисъла.Толкова от мен, специалистите да допълват, защото аз не съм.
                        Единственият смислен отговор на зададения в началото на темата въпрос.
                        В миналото ще остане, каквито сме били...

                        Коментар


                        • Gadnyara
                          Gadnyara коментира
                          Редактиране на коментар
                          Като хванете едната сонда с ръка, а с другата търсите проводниците с потенциал. Така показанието на волтметъра замества глимката или бъзера. Обикновено е 80-120VAC.

                          А не приемам така наречения фазомер за основен уред, защото създава опасен навик да се разчита на него. Особено в системи с различни източници.
                          Най-елементарен пример: домашно табло с отделна UPS шина на 1-2 предпазителя. Услужливият собственик разединява UPS по вход (изключва го от щепсела), но не изключва машината по изход и не информира колегите за наличието му. Проверка с фазомер в таблото ще покаже измамна липса на напрежение в UPS шината (а ще има спрямо изкуствената неутрала на UPS).

                          А темата на темата (предлагам работа) се изчерпа със срока, който автора беше поставил. Затова считам, че сме еднакво в офтопик.

                      • #58
                        Не съм завършил Електро техникум но мои приятели които учиха там са ми разказвали, че ако кажеш фазомер директно ти нашивали двойката. Казвало се фазоуказател.
                        Та след като почетох цялата тема се чудя дали е вярно?
                        ДИМИТЪР ВЪЛЕВ- ЧИЧО МИТКО /ОРИГИНАЛЪТ/
                        ЛАНДРОВЪР ДИСКАВЪРИ-1
                        0896 846 246

                        Коментар


                        • KingofROAD
                          KingofROAD коментира
                          Редактиране на коментар
                          Жужълът не е вся и все. Не знае всичко.

                        • agogov
                          agogov коментира
                          Редактиране на коментар
                          KingofROAD ,далеч си от основната мисъл!
                          Ако 1000 казват че това се казва фазомер, то се казва фазомер, въпреки че по-правилно/по-вярно/по-нАучно е да се и се нарича фазоуказател. Дори БГ Редакторът не знае какво означава фазоуказател.

                        • KingofROAD
                          KingofROAD коментира
                          Редактиране на коментар
                          Пааак ли аз? Е, щом казваш, ти си шефЪт

                      • #59
                        Първоначално публикуван от Roninn Преглед на мнение

                        Може би не разбираш какво казвам.

                        Тея дни вадя 200 киловата мощност на около 75 метра от грт,кабела съм го изчислил по формула,така че пада на напрежението в метрите да не е повече от 5%,шинопровода е изчислен в мед по формулата,АП..тата също,токовите разединители също.

                        От мен се иска ,да защитя кабела от механични влияния ,най-вече от аборигени,да монтирам три табла по трасето ,да осигуря земно ,да викна лаборатория да издадат протокол с което аз декларирам че съм си свършил работата по отношение на безопасността,имам да кербовам с хидравлична преса накрайници,имам да заварявам носеща пасарелка,и ред монтажни работи,в кой точно момента трябва да меря с мултицет фазите ,да поясним за публиката....Ако си мислиш че оттатък таблото няма хора,бъркаш,работят на три смени,пода е антистатичен ,една трета от работниците имат гривни на ръцете вързани със земното което правихме преди два месеца в нов цех и т.н

                        Всички работни маси са заземени индивидуално,мерят се периодично(не с мултицет)

                        Та в кой точно случай,влиза волтметъра в ел.таблото,та било и просто като табло на първа страница на темата.
                        Тя темата стана за отделна такава!Уважавам майсторлъка и познанията ти ,не уважавам това ,ко2то не уважавам и във всички професионални стари ел.техници подценяването на нещо дребно,като уред!А по повод изчисленията за загуби в.разстояние ,слагаш ли материала на кабела !Защото дори да е доста квадрата над необходимото може да се окаже на ръба!Това за малко не го изядохме от разлика в структурата на проводника!У нас стандарта е един ,навън друг и се оказа че.доста по дебел кабел работи на горния температурен режим в грп то,ви нормите ,но требва да се избегват подобни изненади ,особено при кабели под земята !Зи всимки специалисти си остана за нормално,за мене е не е !Ма не съм свръх специалист,има си големи сметачи,обаче материала на жицата е супер важен!
                        Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                        Коментар


                        • #60
                          Първоначално публикуван от ДСВ Преглед на мнение
                          Не съм завършил Електро техникум но мои приятели които учиха там са ми разказвали, че ако кажеш фазомер директно ти нашивали двойката. Казвало се фазоуказател.
                          Та след като почетох цялата тема се чудя дали е вярно?
                          Вероятно.

                          https://bg.wikipedia.org/wiki/%D0%A4...BC%D0%B5%D1%80

                          Коментар


                          • ДСВ
                            ДСВ коментира
                            Редактиране на коментар
                            Благодаря Пенчо, бях почнал да се съмнявам след толкова поста но ти ми върна вярата в приятелите.

                        Активност за темата

                        Свий

                        В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                        Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                        Зареждам...
                        X