Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Скъсан менискус ?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • #91
    От: Скъсан менискус ?

    Някой да изкаже мнение за проф.Аспарухов-ортопед от Плевен/Трявна.И някакви координати.
    Grand Cherokee WJ
    Dodge Caliber
    E 430 4-matic-T(S210)
    GLK

    Коментар


    • #92
      От: Скъсан менискус ?

      Сега чух и за някой си д-р Халваджиян от Плевен,брат на Маги Халваджиян.Мнения.
      Благодаря,
      Grand Cherokee WJ
      Dodge Caliber
      E 430 4-matic-T(S210)
      GLK

      Коментар


      • #93
        От: Скъсан менискус ?

        Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
        Някой да изкаже мнение за проф.Аспарухов-ортопед от Плевен/Трявна.И някакви координати.
        Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
        Сега чух и за някой си д-р Халваджиян от Плевен,брат на Маги Халваджиян.Мнения.
        Благодаря,
        Прегледай бг мамите. Няма начин да няма мнение . Халваджиян е в Авис Медика.
        Hyundai Tucson JM 2.0 CRDI 4WD

        Коментар


        • #94
          От: Скъсан менискус ?

          Първоначално публикуван от Пламен С Преглед на мнение
          Някой да изкаже мнение за проф.Аспарухов-ортопед от Плевен/Трявна.И някакви координати.
          Бих казал най-добрият.Потърси контакти,и не отлагайте повече.
          http://www.mu-pleven.bg/index.php?op...id=158&lang=bg

          Коментар


          • #95
            От: Скъсан менискус ?

            Първоначално публикуван от Живко Костадинов Преглед на мнение
            Бих казал най-добрият.Потърси контакти,и не отлагайте повече.
            http://www.mu-pleven.bg/index.php?op...id=158&lang=bg
            Благодаря,
            ще направя опит да се свържа лично с него,въпреки че има само стационарен телефон.
            Grand Cherokee WJ
            Dodge Caliber
            E 430 4-matic-T(S210)
            GLK

            Коментар


            • #96
              От: Скъсан менискус ?

              Това е телефона на проф.Аспарухов-0888810449,говорих с него.Ако някой има нужда...
              Grand Cherokee WJ
              Dodge Caliber
              E 430 4-matic-T(S210)
              GLK

              Коментар


              • #97
                От: Скъсан менискус ?

                Значи за Плевен така ще кажа - основоположника на ендоскопията е д-р Аспарухов, после д-р Ненов /аз се оперирах при него /. Когато се оперирах при него се учеше д-р Евтимов, а после те с д-р Халваджиян в Авис Медика започнаха да ги правят. В общи линии това е ситуацията.
                Може и други да ги правят в Плевен - не съм сигурен.
                Операцията си е операция, почти рутинна. Но най важното е при кого ще бъдеш на рехабилитация. Аз бях при доц.Баракова. Печен рехабилитатор.
                only 4 x 4,sim AWD

                Коментар


                • #98
                  От: Скъсан менискус ?

                  Първоначално публикуван от derhunter Преглед на мнение
                  Не знам кога ти е била операцията но нещата поне от десетина години та и повече не са така. Това отдавна е рутинна опрация, ендоскопска. Нито е страшно нито боли. Аз моята си я гледах, имах я и записана но за съжаление на VHS касета която се съсипа. От менискуса ми беше останало не повече от 1/3, другото се вееше като водорасло а имах и щети по ставата във вид на дупка щото и аз като повечето отлагах безсмислено дълго операцията. За възстановяването- на следващият ден карах кола по неволя близо стотина км., и преди последната инжекция 3 месеца след операцията смених ските с по-къси и спуснах 2 пъти "Лалето" да проверя качествен ли е ремонта. Водил съм при д.р Хубенов и приятел тук от форума който е с един крак и здраво го беше закъсал. Припка си сега.
                  Съвет към питащия- не отлагай, става по-лошо.
                  Беше преди много години нaистинa, aз обaче бях почупен,a имaше достa пaциенти със скъсaни менискуси,стaвни връзки,тa от тaм и знaм ,a и всички лекувaщи лекaри зaедно с покойния професор Шойлев бяхa нa ти с нaс и обяснявaхa мехaникaтa нa лечението и контузиите .Към днешнa дaтa тaзи оперaция трябвa нaистинa дa е стaнaлa още по рутиннa ,a нaй-вaжно е възстaновявaнето!
                  Трябваше да почивам вчера! // Мразя сапунени сериали и фейсбук ,не слушам чалга!NO FEAR!

                  Коментар


                  • #99
                    Молба за косултация с ортопедите от форума

                    Първоначално публикуван от ctef Преглед на мнение
                    ...
                    Преди 12 години, точно по същия начин, с изправено коляно, пропаднах в една канавка в тъмното, на Варвара. Направо ми се счупи предната част от ябълката на коляното. Прибиране беше кошмар, Но остави това. В Пирогов се оказа, че се е разкъсала цялата дясна половина от менискуса. Наложи се да я премахнат. Не знам защо се е наложил термина -скъсан менискус? От всичко което съм научил до сега, менискуса е между ставните повърхности, и травмирането му е свързано със смачкване. Късат се и се разтягат кръстни връзки. Ама знам ли? Във всеки случай, рехабилитацията е много важна. Аз така и не успях да се възстановя напълно. Кракът ми остана малко по слаб, явно и връзките са по-слаби, ако не внимавам, като си изправя напълно крака като съм легнал, капачката се отмества. Но поне крака ми е напълно раздвижен. Пиша ти всичко това, за да те уплаша, и за да вземеш адекватни мерки, навреме. Успех!
                    Написано е на 3.1 2013г. За да не отварям излишни нови теми, ще ползвам отново тази.

                    И така, към днешна дата нещата и при мене се попромениха.
                    Както и се очакваше, започнаха да се проявяват болки, първоначално по тъпи. Но напоследък и нещо като прищипване с остра болка. Надявах се да е само менискус, но май не е.
                    Не съм престанал с активния живот, работя, карам колело и т.н.
                    Но в края на краищата се принудих да се консултирам с ортопед. Върнах се в Пирогов, при екипа който ме оперира.
                    Хората ми обърнаха необходимото внимание, имам и назначена процедура...
                    Ще ви помоля все пак и вие да погледнете снимките, и да кажете мнението си.
                    Не храня никакви илюзии, положението не е добро.
                    Прикачени файлове

                    Коментар


                    • От: Скъсан менискус ?

                      Май и други хора се интресуват и ме питат на лични, затова ще пиша тук. Явно проблема е доста разпространен.
                      Назначената процедура беше артроскопска операция.
                      Направиха ми я с направление, в една софийска клиника, напълно безплатно.
                      На операцията, така да се каже присъствах и аз.
                      През цялото време наблюдавах монитора и манипулациите.
                      Ще кажа само че на монитора все едно се гледа подводна снимка. На практика то си е същото, защото в ставната капсула се вкарва течност и в нея се работи.
                      Инструментите са най-разнообразни. От щипки крокодили и ножчета, до фрези с аспирация около тях. Казано по народно му, разбира се.
                      Това което видях, беше че менискуса направо плуваше на парцали, като някакво водорасло. Нищо не беше останало от него. В същото време доктора разходи камерата и ми показа как изглежда един здрав менискус, в случая външния на ставата, където беше пощадена от счупването.
                      Показа ми и кръстните връзки. За съжалени, задната се оказа скъсана, навярно още при счупването, но това е положенито. От това навярно е дидвала нестабилността в коляното ми, и изместването на капачката при определени условия.
                      Всички парчета от увредения менискус се изчистиха и изсмукаха.
                      Ставния хрущял за сега почти не беше увреден, и се мина със съвсем леки корекции.
                      Операцията продължи окло час.
                      До тук добре.
                      На следващия ден вече ходехме, аз и колегите по стая. С помоща на проходилка и подпиране, но с преодолима болка.
                      Кофтито дойде след изписването на следващия ден.
                      Както и да е, изписаха ме накуцвайки с един бастун.
                      Обаче явно ставата се претовари. Вечерта се получи оток и естествено непоносими болки. На другия ден отока се повтори. То се усеща как иведнъж се издува. Явно кръвоизливи.
                      Това направо ме съсипа от болки, не се глезя. Не можех да се изправя. Няма и сън.
                      Както и да е, след няколко дена успях да се дотътря на контролния преглед. Там пункции, ама кръвта вече се е сгъстила, не източиха много.
                      И бавно възстановяване.
                      Та всичко това защото нямаше кой да ме предупреди, че кракът трябва да се щади. То и аз си я представя тази операция, едва ли не като козметична.
                      Чак като си изпатих се разчетох. Ами просто, след операцията, кракът трябва да се щади. Трябват патерици, които аз си набавих с голямо закъснение.
                      Всичко е описано в нета, ако ви предстои нещо подобно, четете!
                      На мене, това подценяване и неинформиране ми струваше много болкии и 2 седмици на легло, съответно забавено възстановяване.
                      В момента тече вторият ми месец болнични.
                      Вече се движа и работя физически труд. Кракът ми е поотслабнал, и леко нестабилен.
                      Имам склонност да понакуцвам, но се стремя съзнателно да я преодолявам когато се усетя че куцам.
                      В заключение искам да споделя.
                      Интерсно, но най-травмираното и болезнено място след операцията, ми бяха двете връзки отстрани на коляното. Не знам каква е технологията на операцията, дали разтягат ставата за да могат да проникнат в нея, и това да натоварва връзките.? Но болката е в тях. Сега почти напълно отшумя. А, и болка в лавата половина на кръста, която също вече отшумява, и се проявява най-вече при лежане.

                      Коментар


                      • От: Скъсан менискус ?

                        И на мен ми правиха артроскопия на 22 юли ,точно преди един месец ,210лв ми излезе операцията с две нощувки и храна .Самата операция продължи около 10 минути ,махнаха ми около 60 процента от медиалния (вътрешния) менискус ,даже ми дадоха премахнатото парче за спомен .Едно денонощие бях с дренаж ,като изтече доста мизерия .Една седмица бях с патерици и се стремях да държа кръка хоризонтално ,докато съм в покой за да избегна оттичане ,също пиех и хапове противо-възпалителни и против съсирване на кръвта .След една седмица ми махнаха конците и започнах рехабилитация и раздвижване и започнах да ходя без патерици .Рехабилитацията беше 10 дена ,толкова имаш право от касата ,след което продължих с упражнения вкъщи ,много е важно всеки ден да се тренира и да не се пренебрегва рехабилитацията !Към днешна дата 1 месец след операцията ,ходя горе-долу нормално ,но все още кракът е слаб ,не мога да го сгъна ,като другия ,но с времето се надявам и това да стане .Имам лек отток ,може би с 2-3см в обиколката е по-голям от здравия крак ,тази седмица ще ходя на преглед и се надявам да не е задържал вода или други мизерии .Лошото при мен е ,че като се възстановя ,ще ми правят още една операция ,за слагане на имплант на мястото на премахнатия менискус ,която е по-сложна и с доста брутално възстановяване (над 1 година) .Целта на импланта е да предотврати артрит ,който рано или късно се развива ,вследствие от липсата на голяма част от менискуса .

                        Коментар


                        • От: Скъсан менискус ?

                          какви са тия лекари да ви държат седмица на патерици? Тези са идиоти, рехабилитацията се започва от следващата сутрин на макс и без патерици

                          Коментар


                          • От: Скъсан менискус ?

                            Първоначално публикуван от alexx Преглед на мнение
                            какви са тия лекари да ви държат седмица на патерици? Тези са идиоти, рехабилитацията се започва от следващата сутрин на макс и без патерици
                            Да нали и аз това написах. Само че писах и за резултата ден след това.
                            А и всичко е индивидуално според случая.


                            Може ли малко повече информация за импланта?
                            Аз моя хирург на няколко пъти го провокирах с въпроси относно подобни неща. Например за метода който прилага един ортопед в Плевен, или за мрежестите импланти около които се формира нов хрущял, но той някак си не пожела да ги коментира, като един вид, не били още доказани във времето методи. Препоръча ми едиствено, периодично инжектиране на хелуронова киселина .
                            То при мене мрежест имплант на практика не може да се направи, защото липсва целия менискус.
                            Иначе да, и аз имах дренаж, и ми предписаха антибиотиците и за разреждането на кръвта. Но интерсно, че при предишните ми операции на коляното, такива неща не предписваха.
                            За рехабилитация никой не спомена, дори и Личната ми лекарка. Иначе, да, преди съм ходил. Но трябва да кажа, че най-голямото раздвижване го постигнах сам, с трудова терапия, без сарказъм в думите.
                            Последно редактирано от ctef; 22-08-16, 21:03.

                            Коментар


                            • От: Скъсан менискус ?

                              Не съм съгласен ,знам че много хора почват раздвижването по-рано и хвърлят смело патериците .Но първите дни оттока е голям и кракът трябва да е в хоризонтално положение ,все пак операцията е сериозна ,не е козметична процедура .За импланта не съм обсъждал още с доктора ,изчаквам да се възстановя .Но едните импланти Actifit са направени от биоразградим полимер с пореста структура ,ако не се лъжа четох ,че се разграждат от организма в период между 3-5 години .Като за този период се предполага ,че тялото ще изгради собствена тъкан по импланта ,един вид той служи като скеле и за това е и с пореста структура за да се подобри кръвоснабдяването .Попринцип ,като се премахне менискуса ,организмът започва да произвежда собствена тъкан на негово място ,но това става твърде бавно и недостатъчно ,доколкото съм запознат .И наистина имплантите не са доказани във времето и не може да се каже ,че работят на 100 процента .Също така на запад правят и трансплантации на менискус от донор ,но цените в Англия са около 10 000 паунда ,а в Щатите 30 000 долара ,в Литва гледах една клиника също правят такава трансплантация за 3000 евро ,но какво е качеството не знам .Но дори и трансплантацията от донор не е толкова сигурна и много такива се провалят след 10-15 години .Истината е ,че няма утвърдено решение за замяна на човешкия менискус ,ако имаше просто всички щяха да го правят .Но все пак с импланти може да забавиш артрита известно време .Инжекциите би трябвало да намаляват триенето ,ако се бият редовно ,но и тяхната цена не е ниска .
                              Последно редактирано от GeToVvV; 22-08-16, 21:24.

                              Коментар


                              • От: Скъсан менискус ?

                                За съжаление само "гуруто" май засега прави тези импланти https://www.24chasa.bg/zdrave/article/5432531
                                не се знае и паричното изражение . Според мен трябва да минат 4-5 години да се изчистят практики,
                                импланти да има резултати от пациенти. Един вид твоя ортопед добре ти е казал че е недоказано, от друга си знае това дето
                                му докарва "периодична поддръжка" от страна на пациентите

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                В момента има 1 потребители онлайн. 0 потребители и 1 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X