Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
    Инак, всякакъв талаш става (защо трябва да е пък френски!).

    ... щото френския талаш се ,,пече'' на 220 гр.

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Ми то и това с печеното е въпрос на вкус (и конкретно - повече на мода).
      Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Имам два щила Преди няколко дни нацепих едни сухи пънчета черница на трески, сърцевината отбирам само, без загнило и темподобни. Сложих от тях в едно бидонче на смокиневата ракия, около 30л е тя. След 5 дни гледам, че са придали приятен златисто жълт цвят на ракията. Мисля да ги оставя да постоят още поне 10тина дни. Останаха ми достатъчно от тях, че да сложа и на гроздовата, но се чудя дали средно печен чипс, дали черничеви трески, дали и двете. Колега ми сподели, че като преварял ракия слагал семена кориандър и стрък кадънска кълка(див пелин мисля се казва по научно му) опитвал съм ракията, приятна е Да, вярно, странна, но приятна на вкус. Накрая най - вероятно ще й сложа само от треските черница.
        Последно редактирано от ivodianov1992; 18-09-18, 21:04.
        Ако е машина, нека бъде немска!
        XJR 1200
        ETZ 150
        Kawasaki Ninja ZX10R

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          Залитал съм на всички посоки - да е оцветена, да мирише на нещо си, да е мека, нищо че е от джибри след второто вино(нЕма начин)... Та от опит:

          Талаш от дъб, бял, в неръждаем съд на котлона до умерено потъмняване и после при ракията. Не за дълго, с опитване и гледане докато се получи желания ефект. По-дългото съжителство води до по-тежък цвят. Градусът също влияе. Сега вече не се заигравам твърде, прибирам я на каквото е излязло от казана в старо черничево буре, лежи там няколко месеца, като същевременно точа и разреждам за пиене. И когато ми се стори твърде цветна - влиза в дамаджаната на тъмно.

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            A по принцип как е правилно ?

            Трябва ли да се препичат както дъбовите трески черничевите преди употреба ?
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Не уважавам черницата... И като цвят, и като аромат. Акацията дава по-нежен такъв... И затова моя избор е дъбово буре, с акациеви дъна...

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
                Бъркаш тотално и подвеждаш хората!!! Мислех си, че си пО вътре в материята, но...
                Не ми отговори къде бъркам, но ти с чипса бъркаш.

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                  A по принцип как е правилно ?

                  Трябва ли да се препичат както дъбовите трески черничевите преди употреба ?
                  Пак е въпрос на вкус. Гореното оцветява и овкусява по-интензивно (лично по моя вкус - всъщност натрапчиво). Подходящо е за ракии с дефекти, изискващи сериозно коригиране.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                    Пак е въпрос на вкус. Гореното оцветява и овкусява по-интензивно (лично по моя вкус - всъщност натрапчиво). Подходящо е за ракии с дефекти, изискващи сериозно коригиране.
                    Ясно , става въпрос , че не е грешка ако не е .
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Черницата дава единствено цвят, затова се и използва. Не се пече. Пече се единствено дъбова дървесина(поради спецификата на съдържащите се вещества) под формата на чипс, летвички и др.
                      220 гр. е твърде висока температура за печене в случая...виж, за прасенце на фурна става, ама пак ще иска фолио отгоре.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        А не така, тая година изкарах един казан черничева ракия, е така за опит. Хубав плод с висока захарност. Дестилацията я водих много тясно - събрах само най чист сирец , от 50 пуснах патоки за преварка с каквото дойде.
                        Ракията е звяр сладка и много силна още не съм я разреждал

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Аз визирах дървесината, не плода, понеже за това става въпрос.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Здравейте. Днес направих преварката. В казана сложих 120 л. ракия събрана от 3те варки грозде, 10л. вино от брестовицата и 10л. силни патоки останали от изваряването не брестовицата. Допълних казана с вода, разбърках и измерих 33% алкохол - малко множко, но нямах повече място за разреждане. Запалих огъня, след петдесетина минути протече - отделих 2 литра първак, след което започнах да събирам ракия за отлежаване. Събрах 8 бутилки по 10л. от минерална вода. След като напълних осмата, спиртомерът показваше 52% и започнах да отделям за паток. Осемте бутилки ги изсипах в 150л. бидон. Общия % алкохол в момента е 72%. За сега ги оставих така. Утре ще гледам какво ще ги правя. Направи ми впечатление, че дори и на 72 об.% алк. Ракията е доста мека и ароматна, на вкус е блага и приятна, разбира се доста силна, но определно, не е остра или неприятна. Благодаря за помощта на колегите.
                            Последно редактирано от ivodianov1992; 21-09-18, 16:19.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                              измерих 33% алкохол - малко множко, но нямах повече място за разреждане. Запалих огъня,

                              След като напълних осмата, спиртомерът показваше 52% и започнах да отделям за паток. .
                              Много добра работа. Но 33% никога , ама никога не варете на закрито. Само при много хубаво проветрение.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Зная, че дойде в повече трябваше да източа от разбърканото в казана и да добавя още вода. Добре, че нямаше проблеми, ама... имам 3х11л. Девин изворна(розов етикет) с нея мога ли да разреждам после?
                                Ако е машина, нека бъде немска!
                                XJR 1200
                                ETZ 150
                                Kawasaki Ninja ZX10R

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X