Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от Karushev Преглед на мнение
    Това с какво цел го правиш?
    То и аз нямам точно обяснение за себе си какво точно се случва , но всеки знае че прясната ракия вони на казан .

    Факт е обаче , че и при липса на дървен матрЯл който спомага за отлежаването , вкуса на казан изчезва с времето. Предполага се , че нещо за взаимодействието с кислорода иде реч.
    Който търси , намира !
    Човекът е човек, когато е на път !

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
      То и аз нямам точно обяснение за себе си какво точно се случва , но всеки знае че прясната ракия вони на казан .

      Факт е обаче , че и при липса на дървен матрЯл който спомага за отлежаването , вкуса на казан изчезва с времето. Предполага се , че нещо за взаимодействието с кислорода иде реч.
      Нещо бъркаш генерално,ако е спазена ферментацията и вътре има само узрял плод-няма никаква причина да смърди на казан.
      Мирише си на плода от която е направена ракията,като аромата е най-силен при ниски градуси,под 42-43.
      А инак полага и да си отлежи,аз я държа поне месец в бидоня захлупена със тензух.
      Вива: Което само доказва, че земята е била плоска, преди да я намотаят на глобус...

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от petroffbg Преглед на мнение
        Нещо бъркаш генерално,ако е спазена ферментацията и вътре има само узрял плод-няма никаква причина да смърди на казан.
        Мирише си на плода от която е направена ракията,като аромата е най-силен при ниски градуси,под 42-43.
        А инак полага и да си отлежи,аз я държа поне месец в бидоня захлупена със тензух.
        Колега извинявай но не мисля , че бъркам. Даже и в дебелите книги го пише , че прясната ракия е с остър вкус и мирис .

        Предполагам всеки ще го потвърди.
        Който търси , намира !
        Човекът е човек, когато е на път !

        Коментар


        • От: До: Как се прави ракия?

          Преди да я ползваш, сваряваш захарта. Поне за 15-20 мин да ври. Така ще изкараш консервантите от нея и няма да имаш проблеми.

          Коментар


          • От: До: Как се прави ракия?

            Содата се слага, за да неутрализира висшите алкохоли. 0,1%.

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Баси, аз до сега я слагах, за да намаля киселината в кашата.Дай линк ако имаш, за да се осветля!
              Не ми протекоха правилно процесите по ферментация на 2-то вино и придоби кисел аромат.Ракията излезе с привкус на ацетон или Бог знае какво съединение....Другата седмица мисля да я преваря, като и сложа сода, но и анасон.Демек-анасонка да я пия, че тоя вкус на разредител ми такова таковането...........

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Ъъъ. Налага ли се слагане на Сода преди изваряване - значи нещо не е било у ред при залагането или при ферментацията. Не че помага нещо като я сложиш на вкиснати джибри преди изваряването де. Имаш проблеми с ракията, щото си сварил "лош" материал. Не трябва да се допуска да става лош. Ако я превариш и добавиш анасон, може и да се замаскира, но, няма да стане това, което трябва да бъде. Аз бих я преварил като я сложа в казана с други читави джибри. Да "хване" аромат от тях. Ако е голямо количество на няколко порции и така.
                Ако е машина, нека бъде немска!
                XJR 1200
                ETZ 150
                Kawasaki Ninja ZX10R

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  МИсля ,че добрият материал не трябва да се разваля със кофти ракия, и след преварката ще остане дъх.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Трябва, не трябва - друго спасение, не - виждам. Да я слага на малки порции, примерно на 100 литра джибри - 10л. гадна ракия. Не мисля, че ще има проблем. Или да я преваря и да мъчи да я лекува с някакви есенции, но едвали ще помогне особено. Аз лично, единствения начин, по който съм успявал да се справя с накиселяващи джибри е като ги омешам с хубав материал, но хубавият материал, да е поне двойно повече.
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Първоначално публикуван от ичиконти Преглед на мнение
                      Баси, аз до сега я слагах, за да намаля киселината в кашата.Дай линк ако имаш, за да се осветля!
                      Не ми протекоха правилно процесите по ферментация на 2-то вино и придоби кисел аромат.Ракията излезе с привкус на ацетон или Бог знае какво съединение....Другата седмица мисля да я преваря, като и сложа сода, но и анасон.Демек-анасонка да я пия, че тоя вкус на разредител ми такова таковането...........
                      Спокойно, нема проблем. Стар ти е бил материала, няма нищо страшно- ( дори троянската сливова се вари със стар материал.
                      Разреди с (ако имаш дестилирана или много мека вода) до 18-20 градуса. Ще вариш бавно на косъм ( как ги обичам старите казанджийски лафове) Колко по бавно по добро разделяне, незнам какъв ти е казана , но ако можеш наклона на търбата да е към казана ( нещо като въздушен дефлегметор - ако имаш медна тел я напъхай вътре) Първите 5% директно ги ползваш за подпалка на печката, следващите 2.5-3% ги събираш в малки бурканчета от лютеница и го оставяш на страни -като ги надписваш. Събираш си ракията до 50-52 градуса , после до 40 събираш отново в бурканчета. Патоките ги събираш за следващото варене.
                      На другия ден . Минимум 24 часа, вадиш бурканчетата и пробваш внимателно - който ти харесат прибави към ракията- внимавай че в тях е аромата и вкуса на ракията да не ги изхвърлиш.

                      Слагането на сода е голям спор. Ако ти е хубав матеряла няма смисъл - при кипенето киселините реагират с алкохолите и се получават естери - аромати, слагането на содата ги намалява. но пък кога материала е лош си трябва -там вече е въпрос да спасиш нещо

                      Ракия се вари с термометър, не със спиртомер, и с опитване на вкус. Ако имаш възможност на лулата монтирай качествен дигитален термометър, с него много по лесно се отсичат фракциите.
                      Когато материала е лош, има много гнило, може да се ползва "къпана на ракия" така могат да се отделят допълнително алдехиди.
                      Не слагай анасон, само ще маскират миризмите, но отровите и главоболието ще остане
                      Последно редактирано от biol; 22-05-18, 12:41.

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Казана ми е меден около 95л. чист до блясък! Наклона на тръбата е към казана.Спиртомера ми е комбиниран с термометър, а в охладителя има възможност да се подменя водата с циркулираща.На газ съм, тъй, че и температурата на загряване също може да се регулира.
                        Благодаря за съветите.

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Мери се температурата В лулата- най горната точка на парите - по тази температура можеш най добре да се ориентираш какво излиза в момента.
                          Ето една таблица - най-доброто в мрежата - не е моя не го познавам майстора, но при мен съм я тествал -- Температурата ми е с 1градус надоло защото е за морското равнище

                          Температура на кипене (и на парите) | % об. течност | % об. пара
                          79,0°C | 93,5% | 93,4%
                          79,5°C | 85,0% | 91,5%
                          80,0°C | 79,0% | 90,4%
                          80,5°C | 73,0% | 89,4%
                          81,0°C | 68,0% | 88,6%
                          81,5°C | 62,0% | 87,6%
                          82,0°C | 57,0% | 86,6%
                          82,5°C | 53,0% | 85,7%
                          83,0°C | 48,0% | 84,6%
                          83,5°C | 44,0% | 83,6%
                          84,0°C | 40,5% | 82,5%
                          84,5°C | 37,0% | 81,2%
                          85,0°C | 34,0% | 80,1%
                          85,5°C | 31,0% | 78,6%
                          86,0°C | 29,0% | 77,6%
                          86,5°C | 26,5% | 76,1%
                          87,0°C | 24,5% | 74,8%
                          87,5°C | 22,7% | 73,5%
                          88,0°C | 20,7% | 71,8%
                          88,5°C | 19,3% | 70,6%
                          89,0°C | 18,0% | 69,2%
                          89,5°C | 16,4% | 67,3%
                          90,0°C | 15,4% | 66,0%
                          90,5°C | 14,2% | 64,3%
                          91,0°C | 13,2% | 62,8%
                          91,5°C | 12,0% | 60,8%
                          92,0°C | 11,2% | 59,3%
                          92,5°C | 10,2% | 57,6%
                          93,0°C | 9,3% | 55,7%
                          93,5°C | 8,6% | 53,8%
                          94,0°C | 7,8% | 51,9%
                          94,5°C | 7,0% | 49,8%
                          95,0°C | 6,3% | 47,6%
                          95,5°C | 5,6% | 45,3%
                          96,0°C | 4,9% | 42,9%
                          96,5°C | 4,1% | 40,5%
                          97,0°C | 3,5% | 37,4%
                          97,5°C | 2,9% | 34,5%
                          98,0°C | 2,3% | 31,0%
                          98,5°C | 1,6% | 23,3%
                          99,0°C | 1,0% | 13,0%
                          99,5°C | 0,5% | 5,5%
                          100,0°C | 0,0% | 0,0%
                          Пример: При 12%-на пращина, трябва да очакваме ориентировъчно първака да се изтече при температура 91,5°C. Патоките тръгват обикновено при 96,9°C (пари 38%) и свършват към 98,8°C (пари 18%). Или пък ако термометъра показва 93°C, значи в момента изтича дестилат с 55,7%.

                          първото число е градусите температура
                          второто е процентното съдържание на алкохол в течността (пращината дето вариш)
                          третото е процентното съдържание на спирт в парите, които са се изпарили от нея -какво показва на спиртомера

                          Водата в охладителя трябва да е постоянно течаща, дестилата трябва да излиза на 18-20грауса температура. Колкото е по топла водата , увеличава налягането в казана -което пък променя температурите и парциялните налягания по време на дестилацията. Не е лошо но е сложно и си иска вече четене и калкулатори манометри .. Сложно е, а ако се вдигне много може да стане авария.

                          Важно. При преварка ракията винаги се разрежда до макс 20градуса , иначе има опасност от пожар и сериозна загуба на окосмение


                          калкулатор
                          Последно редактирано от biol; 23-05-18, 10:55.

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Някой правил ли е ракия от стафиди? Получава ли се въобще нещо и с какво качество?
                            Който търси , намира !
                            Човекът е човек, когато е на път !

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Моята тръба (лула) има лек наклон към изпарителя.
                              Дали е проблем? Забелязвам че ракията върви леко на тласъци. Възможно ли да е от това?
                              jeep CHEROOKEE KJ 2,4 147kс.

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                                Някой правил ли е ракия от стафиди? Получава ли се въобще нещо и с какво качество?
                                Става - с добро качество, гроздова...

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X