Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
    Все пак е важно да нагласиш крайната захарност на 19-22%
    Точно, но никой горе не е споменал колко му е захарността след интервенцията със захарта. Аз меря поне 2-3 пъти след като съм сложил захарта(ако случайно нещо не се е смесил захарният сироп със шарата).
    Аз съм си поръчал дрожди, и активатор - чакам ги тези дни, защото уикенда съм на гроздобер.
    Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
    Ford Fiesta 1.4 Tdci

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      След като разтворих захарта в материала , не съм мерил захарност. Знам , че не е правилно , но по груби сметки трябва да е била около 20 %
      Който търси , намира !
      Човекът е човек, когато е на път !

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Да, първо мериш захарността няколко пъти, кантариш на 23-24 захарни градуса и после добавяш /ако желаеш/ разтворена във вода захар в съотношение 1:3 /1 кг захар на 3 литра вода/.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          1:3 дава около 25%. За мен лично 24% е много, еле пък за ракия. Да, в рамките на позволеното е, но аз джибрето за ракия си го нагласям на 20-21% Инак съм на мнение, че захарността е хубаво да се измерва както преди, така и след добавянето на захарта. На повечето захаромери зелената зона е в интервала 19-22%.
          Ако е машина, нека бъде немска!
          XJR 1200
          ETZ 150
          Kawasaki Ninja ZX10R

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Така , да докладвам какво се случва с дрождите за трудна ферментация.

            Като цяло до сега съм много доволен , въпреки ниските температури , след две седмици материала е готов за казан.
            Приятел който заложи същия ден едно и също грозде без дрожди и ги държи на 22 градуса , неговите все още ферментират.


            В сряда съм на казана и се надявам отново да похваля дрождите.
            Който търси , намира !
            Човекът е човек, когато е на път !

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              И аз съм доволен от дрождите за трудна ферментация, за една седмица материал със захарност 23 превря и като го наливах в бурето беше горчивичък. надявам се сега при материала за ракията също да преври въпреки ниските температури.
              Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
              Ford Fiesta 1.4 Tdci

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Вчера бях на казана и ето резултата :

                От 400 кг грозде със захарност 19 гр , и 30 кг захар с вода 100 л


                20 литра патоки на 30 гр.


                70 литра ракия на 60 гр.


                3 литра първак на 80 гр.


                Дали е добре или не , не знам. Имам обаче един въпрос относно прясната ракия .


                Повечето хора с които съм говорил , казват че я държат отворена около месец , всеки различно.
                Но съм чел във винарски книги в които , чрез това седене на отворено , нищо не се случва освен загуба на алкохолни градуси.
                Според специалистите , ракията се налива в бурета , пластмасови или стъклени съдове с някакъв вид дървесина вътре и ЗАТВОРЕНИ , просто един път в месеца да се прелива за да се обогати с кислород и веществата от дървото да се окислят за да придобие ракията мек и хубав вкус .


                Кое е правилното ?
                Който търси , намира !
                Човекът е човек, когато е на път !

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Кога спря ракията и почна да отделяш патоки? Много ми се струва.
                  Бтв аз проветрявам ракията за 2 седмици с аератор за рибки, но не я държа толкова широко отворена а едва, колкото да минат тръбичките през отвора. После в дъбовото буре.
                  Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                  Ford Fiesta 1.4 Tdci

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    2 казана по 150 л и един 250 л. Само на първия малък я спрях на 40 гр , на др два на 43

                    P.S. На първия казан сложих и 5-6 л стара ракия 45 гр.
                    Който търси , намира !
                    Човекът е човек, когато е на път !

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      Една книжка по темата.
                      http://mogilino.info/biblioteka/sht_...adom_rakia.pdf
                      Hyundai TERRACAN 2003 2.9 CRDi 150 автомат
                      VW T4 Multivan 1993 2.4D AAB

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Първоначално публикуван от cnc82 Преглед на мнение
                        ...отворена около месец...
                        Бе чак толкова не, ама едни две седмици си е добре. Пада градусът, вярно е - но за добро, не се коси. Градусът не е всичко, то ако така, може да си купуваш спирт от аптеката.
                        Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          Той градуса при всички положения пада, със или без проветрение.
                          Последно редактирано от Juiced; 13-10-17, 07:51. Причина: у
                          Hyundai TERRACAN J3 2,9 CRDI 200HP 2" lifted on 31" Cooper Discoverer AT3 4s
                          Ford Fiesta 1.4 Tdci

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            На колко градуса си оставяте,гроздовата ракия?
                            .Карам бавно стигам бързо. А...ма не всеки път.
                            Киа спортаж2000тди 98г
                            Ауди А3 1.9ТДИ
                            Каравана Аdria 390Q

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от georgipetkov64 Преглед на мнение
                              На колко градуса си оставяте,гроздовата ракия?
                              45-47-градуса.
                              0осем9осем7шест0осем7едно
                              Миро

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Да напомня , за тези който не са варили още
                                Ако се прави ракия от по-кисело грозде , джанки или материала е леко вкиснат, много е хубаво да се добави сода бикарбонат 100гр на 10 кг пращина
                                При варенето оцетната и другите киселини се свързват с алкохола (губи се градус) и се получават естери етилацетати който са силно отровни и боли глава.

                                Преди да тръгнат патоките махам дамаджаната и събирам ракията в буркани малки (фракци), след изстиването им ( на другия ден) вече може да се премерят и опитат и да се прецени до къде ще е ракия , и от къде патоки. Така няма страшно да развалите ракията

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 3 потребители онлайн. 0 потребители и 3 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X