Обява

Свий
Няма добавени обяви.

Как се прави ракия?

Свий
X
 
  • Филтър
  • Час
  • Покажи
Изчисти всичко
нови мнения

  • От: Как се прави ракия?

    Това как и да е, но мен ме тормози друг въпрос. То не е точно въпрос, а мои си лични разсъждения,с които не обременявам никого. Та гледам последните години стана много модерно да се използват буренца за отлежаване на ракията. Нали да сме като хората решихме да си вземем и ние(Сашо, Мустафа, Асен и аз). Та купихме две от различни "майстори", едното 60, другото 80 литра. На въпросът - колко са изпечени, отговорът беше единодушен - колкото трябва. Хубаво, нови бурета, сода, миене, киснене, както там си му е реда. Отначало "действат" бързо, после по - бавно, това не е важно сега. Слагахме вътре гроздова и Сливова ракия за няколко месеца. Резултатът - алкохолна напитка с мирис на Уиски и вкус на нещо средно между уиски, коняк и ракия - Отврат! Опитвал съм ракия от други бурета, ако не същият резултат, то много сходен! Та стоя и се чудя, ракията, не трябва ли да бъде ракия, а не нещо средно между - уиски-бренди-коняк с вкус на шоколад, ванилия, бадеми, халва, бонбони хрус-хрус, крем карамел, малиби и още куп пумии? Пил съм цялата гама плодови дестилати на винпром Троян, които твърдят, че дестилатите им отлежават n на брой години в дъбови бъчви, но такова нещо, няма там. Ракията си има мирис и вкус на ракия. На плода, от който е направена. При другите винпроми също, независимо плодови или гроздови/мускатови ракии - там ясно е изразен ароматът и вкусът на плода или сортът грозде - няма вкус и мирис на дъска, буре, бадеми, акация, черница, салкъм и каквито се сетите още. Та как аджеба? Хем лежи в бурета, пък хем няма и "следа" от буре? Инак за мен това с буретата си е осакатяване на ракията, ама отвсякъде... ракията трябва да е ракия!
    Ако е машина, нека бъде немска!
    XJR 1200
    ETZ 150
    Kawasaki Ninja ZX10R

    Коментар


    • От: Как се прави ракия?

      Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
      Та как аджеба? Хем лежи в бурета, пък хем няма и "следа" от буре? Инак за мен това с буретата си е осакатяване на ракията, ама отвсякъде... ракията трябва да е ракия!

      Там не лежат в бурета...

      Коментар


      • От: Как се прави ракия?

        Първоначално публикуван от n960 Преглед на мнение
        Там не лежат в бурета...
        Точно казано

        Иво, не се занимавай с щуротии. Казана да не изстива, педесе градуса да има, тензух на бидона и кой не види дънце да не види слънце - тва ти е играта.

        Коментар


        • От: Как се прави ракия?

          И после ракията в бидоня със черничеви далудки и няма да ти мирише на дръво Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170309_172613.jpg
Прегледи:3
Размер:675.1 КБ
ID:5766828
          На нас клиренс ни трябва , не скорост

          Коментар


          • От: Как се прави ракия?

            Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
            ...колко са изпечени...
            Това - както някъде погоре вече писах - са мурафети по принуда, за да се уйдурдише от зърнен (фуражен) спирт, нещо годно за пиене. Но пък съхраняването на ракията в дървен съд, изобщо не е мода, а норма. Пластмасовите бидони с трески, трици и прочее, също са принуда/компромис.
            Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

            Коментар


            • От: Как се прави ракия?

              Перфектния дестилат, задължително е отлежал в бурета. Какви, от какво, степени, на колко, и други неща, е дълга тема.

              Коментар


              • От: Как се прави ракия?

                Първоначално публикуван от davc Преглед на мнение
                Но пък съхраняването на ракията в дървен съд, изобщо не е мода, а норма.
                Това някъде е писано, като норма, или е рекли-казАли?

                Коментар


                • От: Как се прави ракия?

                  Ами най-малкото, пластмасови бидони, изобщо съществуват (поне в нашето битие) неповече от 35-40 години.
                  Прави каквото трябва, пък да става каквото ще!

                  Коментар


                  • От: Как се прави ракия?

                    Ей така ли
                    Натиснете снимката за да я уголемите

Име:20170917_132616.jpg
Прегледи:1
Размер:1.71 МБ
ID:5767010
                    Ако е машина, нека бъде немска!
                    XJR 1200
                    ETZ 150
                    Kawasaki Ninja ZX10R

                    Коментар


                    • От: Как се прави ракия?

                      А така ...какво е дървото ?
                      На нас клиренс ни трябва , не скорост

                      Коментар


                      • От: Как се прави ракия?

                        Трески от сърцевината на суха черница.
                        Ако е машина, нека бъде немска!
                        XJR 1200
                        ETZ 150
                        Kawasaki Ninja ZX10R

                        Коментар


                        • От: Как се прави ракия?

                          На твое място бих сложил качествен дъбов чипс, средно препечен... Изплакваш го и в тензух, стои в бидонЯ, докато ти хареса цвета и аромата... Проверявай често, щото продават един измислен чипс и ракията почернява. Когато искам ракията да остане ,,бела шофИорска'' ,,ръгам'' помпата за рибки в бидонЯ и капвам по една капка на литър глицерин - ако е ,,вРъло'' люта... Така направих дюлевката, а в момента ,,третирам'' една нежноАроматна крушовка... Другите - в буренца -дъбовоакциови...
                          Преди я оставях на по-висок градус, сега го смъквам надолу и аромата е по-осезаем...

                          Коментар


                          • От: Как се прави ракия?

                            Качествен, качествен, средно печен френски има на дъното в "дамско" чорапче 100 грама, защото черницата ми е стара и не боядисва, та затова сложох и 100 грама чипс. Притеснява ме, да не се умирише сливовата на чипс, та за това сложих по - малко. Бидона е 150 литра и е пълен дикме.
                            Ако е машина, нека бъде немска!
                            XJR 1200
                            ETZ 150
                            Kawasaki Ninja ZX10R

                            Коментар


                            • От: Как се прави ракия?

                              Първоначално публикуван от ivodianov1992 Преглед на мнение
                              Качествен, качествен, средно печен френски има на дъното в "дамско" чорапче 100 грама, защото черницата ми е стара и не боядисва, та затова сложох и 100 грама чипс. Притеснява ме, да не се умирише сливовата на чипс, та за това сложих по - малко. Бидона е 150 литра и е пълен дикме.
                              Затова те питах какво е дървото , защото ми се видя че е доста потъмняло , а такова става от дълго седене в ракията и не върши работа. Аз през 2-3 години подменям треските .;.. махам най тъмните и добавям пресни . Наздраве
                              На нас клиренс ни трябва , не скорост

                              Коментар


                              • От: Как се прави ракия?

                                Ми уж са на 2 години, ама като се замисля, 4-5 килограма трески са оцветили поне 500 литра ракия.
                                Ако е машина, нека бъде немска!
                                XJR 1200
                                ETZ 150
                                Kawasaki Ninja ZX10R

                                Коментар

                                Активност за темата

                                Свий

                                Тук са 2 потребители онлайн. 0 потребители и 2 гости.

                                Най-много потребители онлайн 8,787 в 16:37 на 21-06-23.

                                Зареждам...
                                X